
Справа № 544/1085/18
пров. 3/544/242/2018
Номер рядка звіту 255
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2018 року м. Пирятин
Пирятинський районний суд Полтавської області у складі судді Ощинської Ю.О., розглянувши матеріали, що надійшли від Пирятинського ВП Гребінківського ВП ГУНП в Полтавській області, у відношенні:
ОСОБА_1, народження 12 вересня 2000 року, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, не працюючого, паспорт серія НО № 037608 виданий Пирятинським РВ УМВС України в Полтавській області 10.11.2016,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі – КУпАП),
у с т а н о в и в:
29 серпня 2018 року до суду надійшла адміністративна справа про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 173 КУпАП від 17.08.2018 року скоєне ОСОБА_1по вул. Європейській у м. Пирятин напроти ЗОШ № 4.
Статтею 12 КУпАП передбачено, що адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку. Тобто, ОСОБА_1 є суб’єктом адміністративної відповідальності.
Статтею 221 КУпАП прямо передбачено, що справи про адміністративні правопорушення, вчинені особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років розглядають судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів.
Стаття 126 КУпАП, яка передбачає відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, знаходиться в переліку статей, передбачених частиною другою статті 13 КУпАП, що зумовлюють притягнення неповнолітніх віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років до адміністративною відповідальності на загальних підставах.
Однак, в порядку виключення, згідно ч. 2 ст. 13 КУпАП, з урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу. Такими заходами впливу, що можуть бути застосовані до неповнолітніх віком від 16-ти до 18-ти років, статтею 24-1 КУпАП визначені зокрема попередження або передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.
Проте, даний протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню органу, який його направив до суду, на доопрацювання, так як він не відповідає вимогам, що до нього ставляться статтею 256 КУпАП.
Істотного значення для захисту прав та інтересів неповнолітнього правопорушника набуває можливість участі його батьків або законних представників при першому поясненні та складанні протоколу про адміністративне правопорушення. При цьому існує потреба у визначенні процедури залучення батьків неповнолітнього до участі у провадженні у справі - повідомлення батьків неповнолітнього правопорушника та виклик для складання протоколу або залучення їх у якості законних представників, можливість участі яких передбачена ст. 270 КУпАП.
По-перше, існують деякі особливості складання протоколу про адміністративне правопорушення. Вік, який має бути точно встановлений через долучення до матеріалів справи копії паспорту або, якщо він ще не отриманий, копії свідоцтва про народження особи, оскільки неповнолітній вік особи є обставиною, що пом'якшує відповідальність. По-друге, до протоколу мають заноситись досить докладні відомості про особу неповнолітнього, з вказівкою місця навчання (повна назва та номер учбового закладу), наявності самостійного заробітку, інших обставин, що характеризують його особу, а саме: чи були приводи до поліції, та обов'язково мають бути внесені відомості про обох батьків або осіб, що їх замінюють, які однаково відповідають за виховання своєї неповнолітньої дитини. По-третє, у протоколі мають зазначатись законні представники, якщо вони залучались, та захисник неповнолітньої особи. По-четверте, обов'язково до протоколу має бути долучено пояснення батьків неповнолітнього або осіб, що їх заміняють, з метою встановлення психофізіологічного стану неповнолітнього правопорушника, умов, в яких він проживає, та вирішення питання про належне виконання батьками обов'язків з виховання своєї неповнолітньої дитини.
Профілактика правопорушень, встановлення причин та умов, що сприяли вчиненню правопорушень, профілактична робота з неповнолітніми правопорушниками є одним з основних завдань кримінальної міліції у справах дітей, однак протокол про адміністративне правопорушення неповнолітніх, може бути складений і за загальним правилом особою, якій на це законодавчо надається право за ст. 255 КУпАП, але тільки в присутності батьків неповнолітнього або осіб, що їх замінюють, законних представників або захисника.
В ході доопрацювання, працівниками поліції, необхідно встановити дані та опитати одного з батьків правопорушника.
Виходячи з вищевикладеного, дані матеріали підлягають поверненню до Пирятинського відділення поліції Гребінківського відділу поліції ГУНП в Полтавській області – для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 256 КУпАП, суд, -
п о с т а н о в и в:
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, народження 12 вересня 2000 року, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_1, за ч. 1 ст. 173 КУпАП – повернути до Пирятинського відділення поліції Гребінківського відділу поліції ГУНП в Полтавській області – для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ощинська Ю.О.