Рішення № 76227475, 21.08.2018, Ярмолинецький районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
21.08.2018
Номер справи
689/31/18
Номер документу
76227475
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 689/31/18

2/689/112/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2018 року смт. Ярмолинці

Ярмолинецький районний суд Хмельницької області у складі:

головуючого - судді Кульбаби А.В.,

з участю: секретарів судових засідань - Білоус Г.В., Фурман Н.Л.,

прокурора - Ананьєвої І.В.,

представника відповідача, ОСОБА_3, - ОСОБА_4,

представника відповідача, Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, - ОСОБА_5,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні в залі суду в смт. Ярмолинці цивільну справу за позовом заступника керівника Городоцької місцевої прокуратури в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_6, ОСОБА_3 про визнання недійсним наказу та витребування земельної ділянки,

встановив:

Прокурор звернувся до суду з позовом до відповідачів про визнання недійсним наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 23 травня 2017 року № 22-9804-СГ, яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_6 земельну ділянку загальною площею 1, 9489 га, кадастровий номер НОМЕР_2, для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів Вербецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області та витребування у ОСОБА_3 зазначеної земельної ділянки на користь держави.

Відповідач по справі, Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що ним не порушено вимог чинного законодавства при передачі у власність ОСОБА_6 спірної земельної ділянки.

Просив суд відмовити в позові.

Відповідач ОСОБА_3 також подала відзив на позовну заяву, в якій вказала, що нею на законних підставах набута спірна земельна ділянка. Крім цього, відомості про зазначену земельну ділянку з відповідним кадастровим номером в Державному земельному кадастрі відсутні, оскільки вказаного об'єкта нерухомості не існує.

В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Просив суд задоволити позов, визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 23 травня 2017 року № 22-9804-СГ, яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_6 земельну ділянку загальною площею 1, 9489 га, і витребувати у ОСОБА_3 на користь держави зазначену земельну ділянку.

Представник відповідача ОСОБА_3 - ОСОБА_4 проти задоволення позову заперечив, пояснив суду, що його довірителька правомірно набула у власність спірну земельну ділянку, є добросовісним набувачем, тому вона не може бути витребувана у неї. Вказав, що згідно даних Публічної кадастрової карти України на даний час такої земельної ділянки не існує.

Представник відповідача, Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_5 проти задоволення позову заперечив.

Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази у справі в їх сукупності, приходить до висновку, що позов слід задоволити частково.

Судом встановлено, що на підставі заяви ОСОБА_6 від 25 січня 2017 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою подальшої передачі безоплатно у власність наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 02 березня 2017 року ОСОБА_6 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за межами населених пунктів Вербецької сільської ради Ярмолинецького району, орієнтованим розміром земельної ділянки 2, 0000 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства (а.с. 38, 40).

Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 23 травня 2017 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_6, що розташована за межами населених пунктів Вербецької сільської ради Ярмолинецького району. Надано у власність ОСОБА_6 земельну ділянку площею 2, 0000 га (кадастровимй номер НОМЕР_2) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів Вербецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області (а.с. 42).

Водночас, як встановлено судом, відповідач, ОСОБА_6, вже звертався із заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою подальшої передачі безоплатно у власність. Ця обставина підтверджується копією заяви ОСОБА_6 (а.с. 31).

Згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 27 лютого 2017 року ОСОБА_6 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за межами населених пунктів Москалівської сільської ради Ярмолинецького району, орієнтованим розміром земельної ділянки 2, 0000 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства (а.с. 33).

Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 17 травня 2017 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_6, що розташована за межами населених пуктів Москалівської сільської ради Ярмолинецького району. Надано у власність ОСОБА_6 земельну ділянку площею 2, 0000 га (кадастровимй номер НОМЕР_3) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів Москалівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області (а.с. 37).

З долученої до матеріалів справи інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, вбачається, що ОСОБА_6 зареєстрував своє право власності на спірну земельну ділянку 8 червня 2017 року та, будучи власником спірної земельної ділянки на підставі договору купівлі-продажу від 19.06.2017 р., відчужив її на користь ОСОБА_3 (а.с. 19-21).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ч. 3 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно припису ч. 4 ст. 116 ЗК України передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, проводиться один раз по кожному виду використання.

Відповідно до ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2 гектара.

Отже, станом на 23.05.2017 р. (набуття у власність земельної ділянки площею 2 га з кадастровим номером НОМЕР_2) ОСОБА_6 вже набув у власність земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером НОМЕР_3, а отже, скористався своїм правом, передбаченим ст.116 ЗК України повторно, з порушенням визначеного земельним законодавством порядку.

Пунктом г) ч. 3 ст. 152 ЗК України передбачено, що захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Таким чином, необхідно визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 23 травня 2017 року № 22-9804-СГ, яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_6 земельну ділянку загальною площею 1, 9489 га, кадастровий номер НОМЕР_2, для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів Вербецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області.

В свою чергу, позовна вимога прокурора про витребування у ОСОБА_3 на користь держави земельної ділянки площею 2 га з кадастровим номером НОМЕР_2 задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

Відповідно до відомостей, які містяться у Публічній кадастровій карті України (http://map.land.gov.ua/kadastrova-karta), відомості про земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_2 відсутні.

Об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага (ст.177 ЦК України).

Згідно ч.1 ст.181 ЦПК України, до нерухомий речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації (ч.1 ст.182 ЦК України).

Отже, захист цивільних прав може мати місце лише стосовно реально існуючого майна (яке можливо ідентифікувати) чи майнових прав.

У відповідності до положень ст.16 ЗУ "Про Державний земельний кадастр":

Земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер.

Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі.

Система кадастрової нумерації земельних ділянок є єдиною на всій території України.

Структура кадастрових номерів земельної ділянки визначається Кабінетом Міністрів України.

Кадастрові номери земельних ділянок зазначаються у рішеннях органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування про передачу цих ділянок у власність чи користування, зміну їх цільового призначення, визначення їх грошової оцінки, про затвердження документації із землеустрою та оцінки земель щодо конкретних земельних ділянок.

Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.

Скасований кадастровий номер земельної ділянки не може бути присвоєний іншій земельній ділянці.

Інформація про скасовані кадастрові номери земельних ділянок зберігається у Державному земельному кадастрі постійно.

Отже, кадастровий номер земельної ділянки - це індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

Зважаючи на важливість застосування кадастрового номеру для однозначної ідентифікації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі, а також у звязку із неприпустимістю прийняття органами влади рішень щодо земельних ділянок без їх належної персоніфікації як об"єктів цивільних правовідносин, ч.5 ст.16 ЗУ "Про Державний земельний кадастр" встановлює правило обовязковості зазначення у рішеннях органів державної влади кадастрових номерів відповідних ділянок.

Рішення органів влади, що прийняті із порушенням цієї норми, слід розглядати як нікчемні та такі, що не матимуть правових наслідків.

Порядок присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам врегульований постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2011 № 1051 «Про затвердження Порядку ведення державного земельного кадастру».

Відповідно до п.п.135-136 Порядку, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку в разі її поділу чи об'єднання з іншою земельною ділянкою, а також відновлення її меж здійснюється шляхом внесення таких відомостей до відповідної Поземельної книги.

У разі, коли відомості вносяться до Державного земельного кадастру про земельну ділянку (в разі її поділу чи об'єднання з іншою земельною ділянкою, а також відновлення її меж), на яку відповідно до цього Порядку Поземельна книга не відкривалася, такі відомості вносяться до відповідної Поземельної книги після її відкриття відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.

У разі внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку (в разі її поділу чи об"єднання з іншою земельною ділянкою), на яку відповідно до цього Порядку Поземельна книга була відкрита та закрита, або відомостей про земельну ділянку, що набули статусу архівних відповідно до пункту 138 цього Порядку, такі відомості вносяться до Поземельної книги відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку на підставі відомостей Державного земельного кадастру про земельну ділянку із статусом архівних.

Відповідно до п.136. відомості до Державного земельного кадастру про земельну ділянку в разі її поділу чи об'єднання з іншою земельною ділянкою вносяться на підставі заяви про державну реєстрацію земельної ділянки, яка утворилася в результаті такого поділу чи об'єднання, шляхом здійснення Державним кадастровим реєстратором таких дій:

1) скасування державної реєстрації земельної ділянки шляхом закриття Поземельної книги відповідно до пункту 60 цього Порядку із скасуванням кадастрового номера земельної ділянки за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру;

2) здійснення державної реєстрації земельної ділянки, яка утворилася в результаті поділу чи об'єднання, згідно з пунктами 107-111 і113 цього Порядку…

Отже, кадастровий номер земельної ділянки виконує функцію її ідентифікатора унікальної ознаки, яка служить для виокремлення ділянки та її атрибутів у реєстрах, базах даних, інформаційних системах тощо.

Кадастровий номер присвоюється земельній ділянці незалежно від форми власності. У разі переходу права власності на земельну ділянку від однієї особи до іншої, виникнення інших, крім права власності, речових прав на земельну ділянку, зміни речових прав на земельну ділянку кадастровий номер не змінюється.

У разі поділу чи об'єднання земельній ділянці присвоюється новий кадастровий номер. При цьому попередній кадастровий номер отримує статус архівного і в подальшому не використовується.

Виходячи із даних положень і положень ч.7 ст.16 ЗУ "Про Державний земельний кадастр", скасовані кадастрові номери земельних ділянок не повинні використовуватися повторно і мають отримати статус архівних. Це необхідно для уникнення плутанини під час ведення державної реєстрації земельних ділянок та однозначної ідентифікації, в тому числі, земельних ділянок, реєстрація яких була скасована і які зникли як обєкти цивільних правовідносин.

За таких обставин, суд не вправі витребовувати земельну ділянку, якої не існує на час розгляду справи судом, як об'єкта цивільних прав.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Отже, оскільки позов задоволено частково, тому з відповідачів, Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та ОСОБА_6, на користь прокуратури Хмельниької області слід стягнути судовий збір в розмірі по 800 грн. з кожного.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 10, 12, 13, 77-81, 141, 258-259, 263-265 ЦПК України,

вирішив:

Позов задоволити частково.

Визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 23 травня 2017 року № 22-9804-СГ, яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_6 земельну ділянку загальною площею 1, 9489 га, кадастровий номер НОМЕР_2, для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів Вербецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_6 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) на користь прокуратури Хмельницької області (код ЄДРПОУ 02911102, Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, рахунок 35218028002814, код класифікації видатків бюджету 2800) судовий збір в розмірі 800 грн.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (29000, м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1, код ЄДРПОУ 39767479) на користь прокуратури Хмельницької області (код ЄДРПОУ 02911102, Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, рахунок 35218028002814, код класифікації видатків бюджету 2800) судовий збір в розмірі 800 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду виготовлений 27 серпня 2018 року.

Суддя підпис

Копія вірна:

Суддя А.В. Кульбаба