
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 817/2162/17
ПОСТАНОВА
іменем України
"29" серпня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Іваненко Т.В.
Франовської К.С.,
за участю секретаря Семенець К.О.,
позивача та представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "23" березня 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Смизької селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Секретар Смизької селищної ради Мазурок Вікторія Ростиславівна про визнання незаконним та скасування рішення , -
суддя в 1-й інстанції - Друзенко Н.В.,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м.Рівне,
дата складання повного тексту рішення - 02 квітня 2018 року
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Смизької селищної ради, в якому просив, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, визнати незаконним і скасувати рішення від 04.12.2017 №459 "Про дострокове припинення повноважень Смизького селищного голови" та поновити його на вказаній посаді.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення є протиправним і підлягає скасуванню, оскільки прийняте з порушенням Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Тимчасового Регламенту Смизької селищної ради, затвердженого рішенням Смизької селищної ради №18 від 27.09.2016. В порушення вимог ч.8 ст.46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", яка визначає право депутатів самостійно скликати сесію тільки у випадку невмотивованої відмови селищного голови у скликанні сесії протягом двохтижневого строку, скликано таку сесію за відсутності відомостей про те, що селищний голова відмовився скликати сесію, ініційовану третиною депутатів у передбачений законом строк. Зазначає, що про скликання позачергової сесії не були належним чином повідомлені троє депутатів, а саме: ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7, які були відсутні на сесії 04.12.2017. Позивач також не міг бути присутнім на сесії, оскільки листом від 16.11.2017 був запрошений взяти участь у II Форумі об'єднаних громад 04.12.2017 у м. Києві, про що була поінформована секретар Смизької селищної ради. Вважає, що мало місце порушення порядку скликання сесії, розгляду і прийняття оскаржуваного рішення, було порушено вимоги ст.ст.1,2,3,4 Регламенту щодо підготовки проекту рішення з даного питання, погодження його із зацікавленими сторонами, з порушено процедуру його включення до порядку денного, питання не обговорювалось в депутатських комісіях. Крім того вважає, що оспорюване рішення не містить конкретних посилань на обставини, передбачені ст.79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", у якій визначеноє підстави та механізм дострокового припинення повноваження селищного голови. На момент розгляду цього питання жоден з депутатів, які ініціювали його розгляд, не повідомив депутатському корпусу про встановлені факти порушення позивачем Конституції України, законів України, прав та свобод громадян, не навів фактів невиконання чи неналежного виконання ним наданих йому повноважень. На час прийняття рішення були відсутні докази притягнення позивача до кримінальної, адміністративної чи дисциплінарної відповідальності, як і не приймалося рішення про висловлення йому недовіри депутатським корпусом чи про визнання його роботи незадовільною. Оскільки жодна із підстав, передбачених ст.79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", на час прийняття рішення не існувала, а рішення було прийнято з надуманих причин та мотивів, то це прямо свідчить про його правову необґрунтованість. На переконання сторони позивача, дії депутатів на чолі з секретарем Смизької селищної ради Мазурок В.Р - це дії, спрямовані на насильницьку зміну, повалення влади.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) в позові до Смизької селищної ради (35680, Дубенський район, смт.Смига, вул.Б.Хмельницького,37, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04385391) про визнання незаконним і скасування рішення Смизької селищної ради восьмого скликання №458 (459) від 04.12.2017 "Про дострокове припинення повноважень Смизького селищного голови" та про поновлення на посаді, - відмовлено повністю.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій вказує, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача та представника відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила такі обставини.
Судами встановлено, що рішенням Смизької селищної ради восьмого скликання "Про підсумки виборів селищного голови об'єднаної територіальної громади" №1 від 25.08.2016 визнано повноваження селищного голови об'єднаної територіальної громади ОСОБА_2, який був обраний 31.07.2016.
З 19.10.2017 по 27.10.2017 двадцять два депутати Смизької селищної ради підписали пропозицію про скликання сесії Смизької селищної ради для розгляду питань щодо висловлення недовіри та дострокового припинення повноважень селищного голови Смизької селищної ради ОСОБА_2 Пропозиція підготовлена на підставі частини сьомої статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21.05.1997. Додатком до пропозиції був проект рішення про висловлення недовіри селищному голові та про дострокове припинення повноважень селищного голови.
Проте сесія, селищним головою Смизької селищної ради скликана не була.
З 20.11.2017 по 21.11.2017 одинадцять депутатів Смизької селищної ради підписали повідомлення про скликання позачергової сесії Смизької селищної ради. Повідомлення підготовлене на підставі частин дев'ятої, десятої статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21.05.1997. У повідомленні визначено такий перелік питань, які передбачається внести на розгляд ради: "1. Про висловлення недовіри та дострокове припинення повноважень селищного голови Смизької селищної ради ОСОБА_2". Також у повідомленні зазначено місце проведення засідання: смт.Смига, вул. Б.Хмельницького,45; а також дату і час: 04.12.2017 о 10:00 год.
Повідомлення про скликання позачергової сесії ради, місце, дату і час її проведення оприлюднене на офіційному сайті Смизької селищної ради 21.11.2017.
Протоколом №21 двадцять першої позачергової сесії селищної ради Смизької селищної ради восьмого скликання зафіксовано, що 04.12.2017 на даній сесії були присутні двадцять три депутати (список присутніх є додатком до протоку - а.с.157); відсутні троє депутатів: ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 (список відсутніх є додатком до протоколу - а.с.158). Крім цього на сесії були присутні: заступник селищного голови ОСОБА_8, в.о.старости сіл Берег, Комарівка, Миньківці, Сапанівчик, Тур'я, Онишкі - ОСОБА_9, в.о. старости сіл Шепетин, Стара Миколаївка, Мартиніва, Студянка, Нова Миколаївка, Голуби, Буща - ОСОБА_11, начальник відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту селищної ради - ОСОБА_12, директор Смизького БК - ОСОБА_13, член виконкому селищної ради - ОСОБА_14, представники громади: ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21 (список присутніх є додатком до протоколу - а.с.159).
З протоколу №21 двадцять першої позачергової сесії селищної ради Смизької селищної ради восьмого скликання, вбачається, що депутатами затверджено такий порядок денний:
1.Про обрання головуючого пленарного засідання.
2. Про дострокове припинення повноважень Смизького селищного голови.
Головуючим пленарного засідання обрано депутата ОСОБА_22
Лічильна комісія не обиралась, позаяк відповідно до рішення ради №3 від 25.08.2017 діє постійна лічильна комісія селищної ради у складі трьох чоловік.
По питанню порядку денного щодо дострокового припинення повноважень Смизького селищного голови на сесії виступав депутат ОСОБА_22, який вказав на наступні факти бездіяльності селищного голови: не вчинено жодних дій, спрямованих на організацію обговорення та прийняття Статуту територіальної громади; не вчинено жодних дій, спрямованих на отримання дозволу для відведення площадки для сортування сміття; не виконано рекомендації постійної комісії Смизької селищної ради з питань екології та охорони навколишнього середовища; не виконано рішення сесії щодо звернення до Служби автомобільних доріг у Рівненській області для вирішення питання капітального ремонту автомобільної дороги, яка проходить по території ради; без будь-якої мотивації селищний голова не підписав рішення сесії, яке стосується системи "Прозоро", не подав на затвердження сесії жодного договору, не вчинив будь-яких дієвих заходів для реалізації акту органу геокадастру з приводу протиправного використання визначеної земельної ділянки, не дозволив встановити прилад gps-навігації на службовий автомобіль з метою контролю за його пересуванням і правомірністю використання, не надав інформації на запит щодо переліку укладених ним, як головою селищної ради, договорів. Також вказав на закритість влади, яка реалізується селищним головою, позаяк він сам вирішує усі питання, ні перед ким не звітує, нікому не відомо, як використовуються бюджетні кошти, як обираються контрагенти, як проводяться конкурси, і чи проводяться вони взагалі; селищного голови постійно немає на місці; на офіційному сайті селищної ради відсутня будь-яка інформація про діяльність і звітність селищної ради.
Колегія суддів звертає увагу на ту обставину, що жоден з присутніх на сесії депутатів - 23 депутати, не висловив заперечень проти наведених фактів. Бажання взяти участь у обговоренні депутати не висловили, вказавши, що їм усім відомі вказані факти, а тому запропонували поставити дане питання на голосування.
Після цього, головуючим поставлено на голосування питання про затвердження зразка бюлетеня для таємного голосування і сесією прийнято рішення про його затвердження.
Голова лічильної комісії повідомив депутатів про те, що було виготовлено 26 бюлетенів для голосування, 3 бюлетеня - погашено шляхом знищення, 23 бюлетеня роздано двадцяти трьом депутатам для голосування, в чому вони розписались.
За результатами таємного голосування лічильна комісія склала протокол №1, в якому зафіксувала наступні результати голосування: "за" - 23, "проти"- немає, "утримались" - немає.
Після цього головуючим на сесії поставлено на голосування питання про затвердження рішення №458 "Про дострокове припинення повноважень селищного голови", яке прийнято одностайно.
В силу приписів частин 7, 8 та 9 вказаної статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації; у разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради; рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
З огляду на встановлені у справі обставини можна дійти висновку, що позивач не виконав приписи Закону та не скликав на вимогу 22 депутатів ради позачергову сесію, тому сесія ради була скликана депутатами, які становлять більш як одну третину депутатів від загального складу селищної ради.
Таким чином, обставин щодо порушення процедури проведення голосування сесію ради та ухвалення спірного рішення судами не встановлено.
Відтак, суд першої інстанції дійшов висновку, що при прийнятті рішення "Про дострокове припинення повноважень Смизького селищного голови" 04.12.2017 Смизька селищна рада діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21.05.1997 та Тимчасовим регламентом проведення сесій Смизької селищної ради ОТТ, затвердженого рішенням Смизької селищної ради №18 від 27.09.2016.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина шоста статті 43 Конституції України гарантує громадянам захист від незаконного звільнення.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування врегульовано Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно з частиною другою статті 12 якого сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.
За змістом частини третьої статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади.
Порядок дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови врегульовано статтею 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Так, згідно з частиною першою зазначеної статті повноваження сільського, селищного, міського голови вважаються достроково припиненими у разі:
1) його звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови;
2) припинення його громадянства;
3) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього;
4) набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за адміністративне корупційне правопорушення, пов'язане з порушенням обмежень, передбачених Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції»;
5) порушення ним вимог щодо обмеження сумісності його діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлених цим Законом;
6) визнання його судом недієздатним, безвісно відсутнім або оголошення таким, що помер;
7) його смерті.
Частиною другою статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути достроково припинені за наявності однієї з таких підстав:
1) якщо він порушує Конституцію або закони України;
2) якщо він порушує права і свободи громадян;
3) якщо він не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.
Повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених частиною другою цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу рад (частина третя статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Як уже зазначено, при ухваленні рішення від 04.12.2017 №459 "Про дострокове припинення повноважень Смизького селищного голови" відповідач послався на те, що позивач не забезпечує здійснення наданих йому повноважень, порушує закони України, права і свободи громадян.
На підтвердження своїх доводів щодо бездіяльності Смизького селищного голови відповідачем до матеріалів справи долучено наступні письмові докази:
- копію рішення Смизької селищної ради №223 від 07.03.2017, яким у зв'язку з невиконанням селищним головою Смизької селищної ради ОСОБА_2 рішень сесій ради, зокрема, рішення №48 від 27.09.2016 "Про підготовку проекту Статуту територіальної громади селища Смига", рішення №50 від 27.09.2016 "Про підготовку до розроблення стратегії розвитку територіальної громади селища до 2020 року", невиконанням рекомендацій постійної комісії Смизької селищної ради з питань екології та охорони навколишнього середовища щодо виділення земельної ділянки під створення майданчика для сортування відходів, щодо проведення екологічної експертизи атмосферного повітря в районі ДП "Рівнеторф", TOB "ЕКО ДОК" - згідно протоколу №2 від 15.09.2016 та щодо вирішення проблем забруднення території смт.Смига твердими промисловими відходами - згідно протоколу №3 від 17.10. 2016, а також не реагування на звернення громадян, установ, організацій, не реагування на звернення Дубенського відділу поліції ГУ Національної поліції в області щодо виділення приміщення, селищна рада вирішила висловити недовіру селищному голові ОСОБА_2 Пунктом 2 цього рішення надано селищному голові ОСОБА_2 строк 60 календарних днів з моменту прийняття рішення для усунення недоліків (а.с.40);
- копію рішення Смизької селищної ради №48 від 27.09.2016 "Про підготовку проекту Статуту територіальної громади селища Смига", яким селищному голові вказано утворити тимчасову робочу групу з питань підготовки та розроблення проекту Статуту територіальної громади та затвердити план-графік її роботи, а також підготувати громадське обговорення проекту Статуту територіальної громади (а.с.46);
- копію рішення Смизької селищної ради №52 від 15.11.2016 "Про Статут Смизької територіальної громади", яким затверджено проект Статуту Смизької територіальної громади, поданий депутатами Смизької селищної ради та вказано селищному голові забезпечити розповсюдження проекту Статуту серед жителів громади, установ, організацій, підприємств (а.с.47);
- копію рішення Смизької селищної ради №386 від 30.08.2017 "Про звернення до Служби автомобільних доріг Рівненської області", не підписане селищним головою з додатком у вигляді тексту затвердженого депутатами звернення, а також письмове звернення селищного голови до заступника голови Рівненської ОДА №595/03-15 від 27.07.2017, текст якого не відповідає затвердженому депутатами тексту (а.с.48-50);
- витяг з протоколу №10 десятої чергової сесії селищної ради від 17.02.2017, згідно якого по питанню порядку денного: "Про звіт селищного голови про здійснення виконавчим комітетом селищної ради власних та делегованих повноважень за 2016 рік", рішення про затвердження звіту не прийнято (а.с.51-52);
- копія звернення голови постійної комісії Смизької селищної ради з питань екології та охорони навколишнього середовища від 12.04.2017 з питанням термінового скликання позачергової сесії Смизької селищної ради по питаннях: про видалення зелених насаджень на території селищної ради; про забруднення лісів громади; про земельну ділянку для сортування твердих побутових відходів; про забезпечення безкоштовними ліками, (а.с.45).
За змістом статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Належних та допустимих доказів на підтвердження підстав для скасування рішення від 04.12.2017 №458 «Про дострокове припинення повноважень Смизького селищного голови» позивач не надав, а тому суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.
Щодо посилання скаржника в апеляційній скарзі про порушення процедури скликання позачергової сесії селищної ради то суд виходить із такого.
Згідно з частиною першою статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Частиною шостою статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» обумовлено, що у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради.
У цих випадках сесія скликається:
1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом;
2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті
Сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації (частина сьома статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
У разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради (частина восьма статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради (частина дев'ята статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради (частина десята статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Судами встановлено, що селищний голова Смизької селищної ради у двотижневий строк після надходження письмової пропозиції більш як третини депутатів від загального складу ради про скликання сесії ради 27.10.2017, (тобто до 10.11.2017) сесію не скликав, будь-яких поважних причин, що перешкоджали скликанню сесії не навів а ні депутатам, ні суду. Своєчасність надходження письмової пропозиції депутатів ради про скликання сесії разом з проектом відповідного рішення відповідно до проекту денного такої сесії підтверджується належною реєстрацією останньої Смизькою селищною радою. Скликання позачергової сесії селищної ради ініційовано двадцятьма двома депутатами Смизької селищної ради, що становить більше третини депутатів від загального складу селищної ради.
Крім того, як встановлено судами, сесія скликана 21.11.2017, тобто по спливу двотижневого строку після надходження письмової пропозиції, одинадцятьма депутатами відповідної ради, тобто більше як третиною складу ради і 21.11.2017 інформація про її скликання на 04.12.2017, тобто у строк, що не перевищує 10 днів, доведена до відома депутатів і населення шляхом розміщення відповідного повідомлення на офіційному сайті Смизької селищної ради.
За таких обставин посилання скаржника в апеляційній скарзі щодо порушення процедури скликання позачергової сесії селищної ради є необґрунтованим.
Посилання позивача на те, що троє народних депутатів не були присутніми на сесії селищної ради 04.12.2017, то суд першої інстанції правильно вказав, що з огляду на розміщену на сайті ради інформації про скликання сесії та на відсутність будь-яких звернень чи скарг вказаних депутатів з приводу своєї необізнаності щодо проведення сесії та порядку денного, вказана обставина не впливає на правомірність прийнятого відповідачем рішення, оскільки в роботі пленарного засідання Смизької селищної ради 04.12.2017 взяло участь двадцять три депутати із загального складу ради - двадцять шість депутатів, а відтак, двадцять перша позачергова сесія Смизької селищної ради вважається правомочною.
З огляду на те, що позивач у справі як голова Смизької селищної ради не виконав приписи закону щодо обов'яку скликати на вимогу не менш як третини депутатів від загального складу ради позачергову сесію, з урахуванням запланованого ним відрядження до м.Києва для участі у II Форумі об'єднаних територіальних громад не відкоригував дату скликання сесії, був повідомлений про день проведення сесії, колегія суддів вважає неспроможними доводи позивача щодо його відсутності на сесії селищної ради 04.12.2017 р.
Посилання позивача на ту обставину, що постійними комісіями ради не розглядалось попередньо питання про недовіру сільському голові, колегія суддів до уваги не приймає з огляду на таке.
За правилами частин першої - третьої статті 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21.05.1997, постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією. До складу постійних комісій не можуть бути обрані сільський, селищний, міський голова, секретар сільської, селищної, міської ради, голова районної у місті (у разі її створення), районної, обласної ради, їх заступники.
В силу вимог частини четвертої цієї статті, постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями. А за приписами частини п'ятнадцятої цієї статті, перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" №1160-IV від 11.09.2003 щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради.
Зі змісту Тимчасового регламенту проведення сесій Смизької селищної ради ОТТ, затвердженого рішенням Смизької селищної ради №18 від 27.09.2016, вбачається, що перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій не визначений. Про існування затвердженого Смизькою селищною радою Положення про постійні комісії жодною стороною не повідомлено і не заявлено.
Згідно з пунктом 3 статті 3 даного Тимчасового регламенту, рішення про ухвалення питань порядку денного приймаються не менш як третиною загального складу ради. Після утворення постійних комісій ради рішення щодо питань порядку денного приймаються після їх розгляду на засіданнях відповідних (профільних) комісіях з наданням висновків комісій.
Разом з тим, позаяк у Смизькій селищній раді згідно її Тимчасового регламенту взагалі відсутня відповідна профільна постійна комісія, як і відсутнє відповідне доручення селищної ради щодо розгляду постійними комісіями питання порядку денногощодо підготовки висновків з питань дострокового припинення повноважень селищного голови, колегія суддів відхиляє доводи позивача щодо обов'зковості попереднього розгляду та надання висновків постійними комісіями Смизької селищної ради питання порядку денного про дострокове припинення повноважень селищного голови.
З урахуванням того, що за правилами частини четвертої статті 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21.05.1997, постійні комісії ради лише за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, та обставина, що питання дострокового припинення повноважень Смизького селищного голови не обговорювалось в усіх постійних комісіях Смизької селищної ради і щодо нього відсутні висновки таких комісій, не свідчить про порушення відповідачем порядку скликання сесії, формування порядку денного такої сесії та процедури її скликання і проведення.
Викладені позивачем доводи апеляційної скарги спростовані встановленими вище обставинами та висновками.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Рішення прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "23" березня 2018 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Т.В. Іваненко
К.С. Франовська
Повне судове рішення складено "31" серпня 2018 р.