
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 817/1687/17
ПОСТАНОВА
іменем України
"03" вересня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шевчук С.М.
суддів: Мацького Є.М.
Шидловського В.Б.,
за участю секретаря Круглій В.В.,
сторін та їх представників: позивач -ОСОБА_2; пред. позивача- ОСОБА_3, представник відповідача Меньков Є.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Оперативного командування "Захід" Сухопутних військ Збройних Сил України на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "29" січня 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Оперативного командування "Захід" Сухопутних військ Збройних Сил України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинення певних дій та внесення змін у наказ, , -
суддя в 1-й інстанції - Зозуля Д.П.,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м.Рівне,
дата складання повного тексту рішення - 01.02.2018р.
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Оперативного командування "Захід" Сухопутних військ Збройних Сил України, у якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 22.12.2017 просив визнати протиправною бездіяльність Оперативного командування "Захід" щодо невиплати позивачу матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2017 рік та зобов'язати Оперативне командування "Захід" нарахувати і виплатити матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2017 рік в розмірі місячного грошового забезпечення з посади старшого офіцера відділу напрямків управління територіальної оборони управління Оперативного командування "Захід".
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 29 січня 2018 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Оперативного командування "Захід" Сухопутних військ Збройних Сил України щодо невиплати ОСОБА_2 матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі, що не перевищує його місячного грошового забезпечення з посади старшого офіцера відділу напрямків управління територіальної оборони управління Оперативного командування "Захід" Сухопутних військ Збройних Сил України за 2017 рік.
Зобов'язано Оперативне командування "Захід" Сухопутних військ Збройних Сил України нарахувати та виплатити ОСОБА_2 матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2017 рік в розмірі, що не перевищує його місячного грошового забезпечення з посади старшого офіцера відділу напрямків управління територіальної оборони управління Оперативного командування "Захід" Сухопутних військ Збройних Сил України.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач звернувся до Житомирського апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в якій вказує, що не погоджується з рішенням суду в частині вимог, що були задоволені у зв'язку з чим просить назване рішення суду скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
На підтвердження доводів апеляційної скарги відповідач зазначив, що виплата такої допомоги не була передбачена кошторисом видатків на 2017рік на час подання рапорту позивача про виплату матеріальної допомоги на рахунках військової частини А0796 відкритих асигнувань не було.
Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів встановила таке.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що підполковник ОСОБА_2, відповідно до Контракту про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України від 29.04.2010 та наказу командувача оперативного командування «Захід» № 120 від 17.08.2015 проходив військову службу у лавах Збройних Сил України за контрактом на посаді старшого офіцера відділу напрямків управління територіальної оборони управління Оперативного командування "Захід" (а.с. 71-72, 73).
Наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) № 318 від 13.09.2017 звільнено з військової служби у запас за пунктом «б» (за станом здоров'я) ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» підполковника ОСОБА_2, старшого офіцера відділу напрямків управління територіальної оборони управління Оперативного командування "Захід" (а.с. 7а).
Відповідно до копії витягу з наказу Командувача військ оперативного командування «Захід» № 215 від 21.09.2017 підполковника ОСОБА_2 з 28.09.2017 виключено із списків особового складу частини, з усіх видів забезпечення й направлено для зарахування на військовий облік до Рівненського ОМВК Рівненської області (а.с. 9).
Разом з тим, відповідно до вказаного витягу з наказу, позивач, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань відповідно до Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 № 260 (із змінами та доповненнями), наказу Міністра оборони України № 88 від 09.02.2017 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2017 рік» за 2017 рік не отримав.
Не отримання ОСОБА_2 матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2017 рік також підтверджено Грошовим атестатом серія ЗУ № 061919 від 21.09.2017 та довідкою про доходи від 21.09.2017 (а.с. 11, 12).
Крім того, судом встановлено, що відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 03.09.2012 на сім'ю позивача поширюються пільги, передбачені законодавством для багатодітних сімей (а.с. 46).
Відповідно до довідок медичних закладів, дочка позивача, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, має тяжке захворювання та потребує лікування (а.с. 47-52).
У зв'язку із необхідністю лікування дочки старшим офіцером відділу напрямків управління територіальної оборони управління Оперативного командування "Захід" ОСОБА_2 було подано за командою рапорти на отримання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2017 рік від 14.04.2017, 05.2017, 06.2017 та 19.09.2017 (а.с. 80-83). На час подання рапорту на отримання матеріальної допомоги позивач проходив службу у військовій частині А 0796.
Згідно пояснень наданих начальником розрахунково-касового відділення штабу управління оперативного командування «Захід» підполковника Р.О. Прищепи, наданих Командувачу військ оперативного командування «Захід», підполковнику ОСОБА_2 не було виплачено матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2017 рік у зв'язку із відсутністю наказу командира на таку виплату (а.с. 13).
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має правові підстави для отримання вказаної допомоги, а надані суду докази не підтверджують обставин відсутності кошторисних призначень (бюджетних асигнувань) на її виплату у період 2017року
Колегія суддів з такими висновками суду першої інстанції погоджується з огляду на на наступне.
Відповідно до вимог пунктів 1, 2, 4 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Відповідно до підпункту 3 пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова Кабінету Міністрів України № 1294) , надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Відповідно до вимог пп. 33.1, 33.2, 33.3 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України № 260 від 11.06.2008 встановлено, що особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Матеріальна допомога надається військовослужбовцям за їх заявою за місцем штатної служби на підставі наказу командира військової частини, а командиру (начальнику) - на підставі наказу вищого командира (начальника) із зазначенням у ньому розміру допомоги.
Розмір матеріальної допомоги установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
Відповідно до п. 9 наказу Міністра оборони України № 88 від 09.02.2017 Про бюджетну політику Міністерства оборони України передбачено, що матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань виплачувати військовослужбовцям у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Накази про виплату матеріальної допомоги видавати виключно в межах доведених граничних обсягів видатків та отриманих асигнувань на відповідний місяць з урахуванням порядку, передбаченого пунктом 7 цього наказу після розгляду заяв військовослужбовців. У заявах про виплату матеріальної допомоги зазначаються конкретні причини (важкий стан здоров'я військовослужбовця або членів його сім'ї, смерть рідних по крові або шлюбу, пожежа або стихійне лихо та інші поважні причини), які стали підставою для порушення клопотання, та розмір потреби (а.с. 89-95).
Пунктом 7 зазначеного наказу передбачено, що витрати на грошове забезпечення військовослужбовців у 2017 році здійснювати за нормами, установленими законодавством України, у межах виділених асигнувань на грошове забезпечення та дотримуватися такого порядку щодо здійснення виплат:
у першу чергу - щомісячне грошове забезпечення військовослужбовцям, винагорода за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду;
у другу - розрахунки зі звільненими військовослужбовцями;
у третю - грошова допомога для оздоровлення;
у четверту - інші одноразові додаткові види грошового забезпечення (за наявності коштів).
Відповідно до пункту 4 Телеграми № 248/3/9/1/133 від 16 лютого 2017 року тимчасово виконуючого обов'язки директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України С.Л.Винника було доведено рішення рішенням Міністра оборони України щодо розміру матеріальної допомоги та зазначено, що у зв'язку з обмеженим фінансовим ресурсом за фондом грошового забезпечення надано право командирам (начальникам) військових частин (установ, організацій) здійснювати видання наказів про виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань тільки у випадках:
важкий стан здоров'я військовослужбовця або членів його сім'ї (поранення, контузія, інвалідність та інші випадки тяжких захворювань) за наявності посвідчення або відповідного висновку лікаря;
смерть рідних по крові або по шлюбу;
пожежа або стихійне лихо;
народження дитини у військовослужбовця або її одруження.
Рішення про надання матеріальної допомоги приймати виключно в межах доведених забезпечувальним фінансовим органом граничних обсягів видатків та отриманих асигнувань на відповідний місяць з урахуванням порядку передбаченого пунктом 7 наказу Міністерства оборони України від 09 лютого 2017 року № 88 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2017 рік».
Граничні обсяги видатків для виплати матеріальної допомоги визначаються забезпечувальним фінансовим органом з розрахунку погодженого місячного фонду грошового забезпечення на 2017 рік (без урахування винагород та одноразових видів грошового забезпечення) необхідного для утримання 10% спискової чисельності військовослужбовців (а.с. 96-97).
Аналогічні вимоги щодо виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань вказані у наказі від 28.09.2017 Начальника штабу - першого заступника командувача Сухопутних військ Збройних Сил України генерал-лейтенанта С.І. Наєва, який було доведено до командувача військ оперативного командування «Захід» (а.с. 98).
Дослідивши обумовлені положення законодавства, колегія суддів прийшла до висновку, що виплата матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань здійснюється один раз на рік особам офіцерського складу, які проходять службу за контрактом за їх заявою за місцем штатної служби на підставі наказу командира військової частини у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Однак, обов'язковою умовою для виплати такої допомоги є наявність бюджетних призначень (асигнувань), що виділяються на її виплату.
З матеріалів справи та пояснень сторін слідує, що позивач в продовж 2017року неодноразово звертався до командувача військ оперативного командування «Захід» з рапортом про надання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у зв'язку із важким станом здоров'я дочки яка потребує лікування та враховуючи його звільнення зі служби.
Подання такого рапорту для виплати зазначеної допомоги у випадку важкого стану здоров'я членів сім'ї військовослужбовця відповідає приписам та є підставою для її надання передбаченою п. 7 наказу Міністерства оборони України від 09 лютого 2017 року № 88 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2017 рік» .
Однак, згідно пояснень відповідача виплату вказаної допомоги позивачу не проведено з підстав відсутності кошторисних призначень.
Дослідивши додатково витребувані докази щодо кошторисних призначень відповідача, колегією суддів встановлено, що в місяцях звернення позивача з рапортами про виплату матеріальної допомоги, відповідач мав кошторисні бюджетні призначення для виплати такої матеріальної допомоги. Вказані обставини підтверджуються листом Міністерства оборони України №16/14/3/1528 від 26.07.2018року, копіями кошторисних видатків військової частини А0796, копіями справи №14 з меморіальними ордерами за період з 01.04.2017 по 31.12.2017року, що долучені до матеріалів справи згідно заяви відповідача від 29.08.2018року вх. №874/5690/18.
Стосовно доводів відповідача з приводу не надходження відповідачу рапортів позивача за квітень, травень, червень 2017року з приводу виплати матеріальної допомоги, позаяк долучені копії рапортів не містять відтиску штемпеля діловода військової частини А0796 про їх прийняття, то колегія суддів такі доводи відхиляє, оскільки з досліджених копій рапортів вбачається, що вони надійшли до військової частини, оскільки містили відмітки безпосередніх керівників позивача про необхідність надання йому такої допомоги. Окрім того, відповідачем не заперечується подання рапорту на виплату вказаної матеріальної допомоги у вересні 2017року.
За наведених положень законодавства та обставин справи, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач не мав правових підстав для відмови у виплаті вказаної матеріальної допомоги за поданими позивачем неодноразовими рапортами (квітень, травень, червень, вересень) впродовж 2017року, оскільки у періодах звернення позивача у відповідача були наявні бюджетні призначення на виплату такої матеріальної допомоги.
Враховуючи викладене, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що оскаржуване рішення суду у частині вимог, що були задоволені відповідає дійсним обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити, а рішення суду залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Оперативного командування "Захід" Сухопутних військ Збройних Сил України залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "29" січня 2018 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя С.М. Шевчук
судді: Є.М. Мацький
В.Б. Шидловський
Повне судове рішення складено "04" вересня 2018 р.