
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 806/215/18
ПОСТАНОВА
іменем України
"03" вересня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шевчук С.М.
суддів: Мацького Є.М.
Шидловського В.Б.,
за участю секретаря Круглій В.В.,
сторін та їх представників: пред.відповідача-Іваненко М.В.; пред. позивача- адвокат ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Житомирського обласного військового комісаріату на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "14" березня 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_4 в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_5 до Житомирського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, -
суддя в 1-й інстанції - Горовенко А.В.,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м.Житомир ,
дата складання повного тексту рішення - 24.03.2018,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 звернулася до Житомирського окружного адміністративного суду, в інтересах малолітньої особи - ОСОБА_5 з позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Житомирського обласного військового комісаріату щодо невірного визначення кола осіб для призначення одноразової грошової допомоги, яку не отримав ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку зі смертю свого батька ОСОБА_6 та зобов'язати відповідача вчинити дії для призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що її чоловік - ОСОБА_6, батько ОСОБА_5, був військовослужбовцем 2-го батальйону 95 бригади, 17 травня 2016 року загинув у результаті отримання поранення, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби. На підставі ст.13 Порядку призначення і виплати одноразової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975, звернулася до Житомирського обласного військового комісаріату, через безпосереднє звернення до Козельцького районного військового комісаріату, за місцем проживання законного представника позивача та позивача, про підготовку документів для вирішення питання правомірності отримання пільг, грошової допомоги та призначення пенсії по втраті годувальника сину загиблого - ОСОБА_5. Оскільки попередньо дізналася про наявність висновку Депатраменту фінансів Міністерства оборони України про призначення одноразової грошової допомоги матері та сину загиблого військовослужбовця - ОСОБА_7 та ОСОБА_8.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 14.03.2018року позов ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, 17037, ід.код НОМЕР_1) в інтересах малолітньої особи - ОСОБА_5 (АДРЕСА_1, 17037, свідоцтво про народження серія НОМЕР_2) до Житомирського обласного військового комісаріату (вул.Параджанова,4, м.Житомир, 10001, код ЄДРПОУ 07873079) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, - задоволено частково.
Зобов'язано Житомирський обласний військовий комісаріат (вул.Параджанова,4, м.Житомир, 10001, код ЄДРПОУ 07873079) вчинити дії для призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_5 (АДРЕСА_1, 17037, свідоцтво про народження серія НОМЕР_2).
В задоволенні решти позовних вимог, - відмовлено
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції в частині вимог що були задоволені, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати у цій частині рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення яким відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування апеляційної скарги відповідач вказує, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
На підтвердження доводів апеляційної скарги зазначає, що Житомирський обласний військовий комісаріат є неналежним відповідачем у даній справі.
Позивач відзиву на апеляційну скаргу не подав.
Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів встановила таке.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_4 перебувала в шлюбі із ОСОБА_6, мають спільного сина - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 11.09.2007 (а.с.10).
Відповідно до витягу із наказу командира військової частини польова пошта В1740 (по стройовій частині) від 23.05.2016 молодшого сержанта ОСОБА_6, з 18.05.2016 виключено із списків особового складу частини та Збройних Сил України у зв'язку зі смертю, яка настала внаслідок вогнепального поранення та пов'язана із виконанням обов'язків військової служби (а.с. 54).
У зв'язку із загибеллю військовослужбовця - ОСОБА_6, ОСОБА_4 звернулася до Козелецького районного військового комісаріату (за місцем свого проживання) з метою отримання пільг, грошової допомоги та призначенні пенсії по втраті годувальника сину загиблого - ОСОБА_5.
18.10.2016 в листі №3681 Козелецький районний військовий комісаріат звернувся до Житомирського обласного військового комісаріату з проханням надати пакет документів з метою вирішення питання правомірності отримання пільг, грошової допомоги та призначення пенсії по втраті годувальника сину загиблого військовослужбовця ОСОБА_5 (а.с.12).
22.11.2016 Козелецький районний військовий комісаріат в листі №4051 повторно звернувся до відповідача із тим самим проханням про надання документів (а.с.13).
30 листопада 2016 року Житомирський обласний військовий комісаріат, відповідно до листа №СЗ/7095 надіслав Козелецькому районному військовому комісаріату копії документів з особово-пенсійної справи загиблого військовослужбовця молодшого сержанта ОСОБА_6, необхідні для призначення пенсії у разі втрати годувальника його сину ОСОБА_5 (а.с.14).
У подальшому, після опрацювання наданих відповідачем документів, Козелецький районний військовий комісаріат 19.12.2016 у листі №4331 повідомив відповідача про звернення ОСОБА_4 про правомірність виплати одноразової грошової допомоги сину загиблого - ОСОБА_5 та просив надати в найкоротший термін витяг із протоколу ЦВЛК про причинний зв'язок смерті військовослужбовця і відомості про отримання чи неотримання одноразової грошової допомоги при загибелі військовослужбовця іншими членами сім'ї загиблого (а.с.15).
На що відповідач 20.01.2017 у листі №321 повідомив, що 30.12.2016 виплачено одноразову грошову допомогу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 матері - ОСОБА_7 та сину - ОСОБА_8, в розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату смерті військовослужбовця у рівних частинах (а.с.16).
Зазначену виплату проведено на підставі документів, які знаходились в матеріалах особової справи військовослужбовця та довідки про склад сім'ї, висновку Житомирського обласного військового комісаріату на адресу №СЗ3832 від 14.06.2016року, наданому Департаменту фінансів Міністерства оборони України, протоколу комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги Міністерства оборони України №77 від 16.09.2016року про можливість виплати одноразової грошової допомоги членам сім'ї військовослужбовця ОСОБА_6: матері ОСОБА_7 та сину ОСОБА_8 у розмірі 500-кратногшо прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення смерті в сумі 725000 грн в рівних долях кожному (а.с.47, 63-64).
Обставини щодо проведення такої виплати підтверджено також листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України №248/3/6/1259 від 10 квітня 2017 року адресованому відповідачу та Чернігівському обласному військовому комісаріату.
Водночас, з названого листа та пояснень сторін вбачається, що у загиблого військовослужбовця ОСОБА_6 є два сина:
- ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5 народження, матір'ю якого є ОСОБА_4.
- ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_4 народження, матір'ю якого є ОСОБА_9.
Після призначення та виплати одному із синів загиблого військовослужбовця ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_4 та матері ОСОБА_7 до Департаменту фінансів Міністерства оборони України надійшли документи з Чернігівського обласного військового комісаріату стосовно необхідності призначення одноразової грошової допомоги іншому сину загиблого військовослужбовця ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_5 народження (а.с.72-73).
Дослідивши доводи апеляційної скарги, колегією суддів встановлено, що відповідно до частини 1 та пунктів 1 та 2 частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII), одноразова грошова одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання. Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: загибелі (смерті) військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби) під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби; смерті військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби), що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби.
Згідно з ст.16-1 Закону №2011-XII у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до частини 2 статті 3 Сімейного кодексу України дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.
Також за змістом статті 30 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається непрацездатним дітям. Непрацездатними членами сім'ї вважаються, зокрема, діти, які не досягли 18 років.
Відповідно до пункту 5 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 (далі - Порядок №975) одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 4 цього Порядку, - у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року.
Тобто зі змісту вищевказаних норм випливає, що ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, як син та утриманець загиблого військовослужбовця ОСОБА_6, має право на отримання частки одноразової грошової допомоги відповідно до положень Закону №2011-XII та п.5 Порядку №975.
Однак, належної суми одноразової допомоги ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5 народження не призначено та отримано у зв'язку з тим, що до моменту подачі документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України про призначення та виплату йому, як утриманцю названої допомоги така допомога у повному розмірі була виплачена сину загиблого військовослужбовця - ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_4 народження та матері ОСОБА_7 у рівних долях.
Вказані обставини сторонами не заперечуються та підтверджуються матеріалами справи.
Стосовно ж доводів апеляційної скарги з приводу того, що Житомирський обласний військовий комісаріат не є належним відповідачем у даній справі та до його повноважень не належить призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_5, то колегією суддів встановлено таке.
Згідно з ч.1 ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та, членів їхніх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.
Тобто, при наявності в особи, права на отримання такої одноразової грошової допомоги, таке право гарантується державою і підлягає реалізації шляхом призначення та виплати.
Відповідно до п. 4.6, та абз.7 п. 4.7 , п.4.8 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони Українивід 14 серпня 2014 року N 530, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 р. за N 1294/26071 (далі по тексту - Положення №530) документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) оформлюються та подаються в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласними військовими комісаріатами- за місцем проживання цих осіб.
Висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги відповідні органи подають до Департаменту фінансів Міністерства оборони України в 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів.
Крім того, п. 2.2 та 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 31.12.2014року №937, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України за №73/26518 від 22.01.2015року (Далі по тексту іменовано - Інструкція №937) передбачено, що на районні військові комісаріати покладається сприяння членам сімей померлих військовослужбовців в оформленні документів необхідних для виплати одноразової допомоги у разі загибелі військовослужбовця. На обласні військові комісаріати в свою чергу покладається оформлення та подання документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України.
Таким чином, Положення №530 та Інструкція №937 визначено, що організація роботи із соціального забезпечення членів сімей військовослужбовців, які загинули покладається на районні, обласні військові комісаріати , в зоні відповідальності яких проживають члени сім'ї загиблих.
Оскільки позивач та її син проживають в с. Новий Шлях, Козелецького району, Чернігівської області, то сприяння членам сімей померлих військовослужбовців в оформленні документів необхідних для виплати одноразової допомоги у разі загибелі військовослужбовця покладається на Козелецький районний військовий комісаріат. Подання документів разом з висновком щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги до Департаменту фінансів Міністерства оборони України відповідно покладається на Чернігівський військовий комісаріат.
Відповідно до п. 12 Порядку затвердженого Постановою КМ України від 25 грудня 2013 р. N 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рішенням Міністерства оборони.
Виключний перелік підстав, за яких призначення і виплата одноразової грошової
допомоги не здійснюються наведено п. 19 вказаного Порядку N 975, а зокрема якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність чи часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста є наслідком:
вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення;
вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння;
навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);
подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
При цьому, як слідує із змісту ч.1 ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та, членів їхніх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.
За наведених положень законодавства та обставин справи сприяння позивачу в оформленні документів необхідних для виплати одноразової допомоги у разі загибелі військовослужбовця покладається на - Козелецький районний військовий комісаріат, а подання необхідних документів та висновку щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги позивачу до Департаменту фінансів Міністерства оборони України відповідно покладається на Чернігівський обласний військовий комісаріат.
Рішення про призначення та виплату одноразової грошової допомоги позивачу покладається на Міністерство оборони України незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.
При цьому колегія суддів, зазначає, що з огляду на перелік підстав, визначених п. 19 Порядку N 975 та положення ч.1 ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та, членів їхніх сімей» позивачу не може бути відмовлено Міністерством оборони України у виплаті такої допомоги з підстав реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що Житомирський обласний військовий комісаріат є не належним відповідачем у даній справі, оскільки як зазначено вище реалізація прав позивача на призначення та отримання одноразової допомоги віднесена до відання Чернігівського обласного військового комісаріату та Міністерства оборони України.
Також, колегія суддів зазначає, що з урахуванням положень ст. 48 КАС України, до повноважень суду апеляційної інстанції не належить здійснення заміни неналежного відповідача належним, оскільки такими повноваженнями наділений суд першої інстанції.
За наведених обставин справи та положень законодавства у задоволенні позову до Житомирського обласного військового комісаріату слід відмовити.
Водночас, колегія суддів роз'яснює позивачу, що він не позбавлений права в установленому порядку та спосіб звернутись до суду за захистом порушеного права до належних відповідачів - Чернігівського обласного військового комісаріату та Міністерства оборони України.
Враховуючи викладене, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що оскаржуване рішення суду не відповідає дійсним обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права, а відтак апеляційну скаргу слід задовольнити, а рішення суду скасувати в частині вимог, що були задоволені з прийняттям у цій частині нового рішення відмову у задоволенні позову. У решті рішення суду не оскаржувалось.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Житомирського обласного військового комісаріату задовольнити, рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "14" березня 2018 р. скасувати в частині прийнятого рішення про зобов'язання Житомирського обласного військовий комісаріат вчинити дії для призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_5 .
Прийняти в цій частині постанову, якою у задоволені позову ОСОБА_4, яка діє в інтересах малолітньої особи - ОСОБА_5 до Житомирського обласного військового комісаріату про зобов'язання вчинити дії - відмовити.
У решті рішення суду не оскаржувалось та не було предметом апеляційного перегляду.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя С.М. Шевчук
судді: Є.М. Мацький
В.Б. Шидловський
Повне судове рішення складено "04" вересня 2018 р.