Постанова № 76221217, 29.08.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.08.2018
Номер справи
818/1871/18
Номер документу
76221217
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2018 р. м. ХарківСправа № 818/1871/18Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Жигилія С.П.

суддів: Перцової Т.С. , Курило Л.В.

за участю: секретаря судового засідання - Ващук Ю.О.

представника позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 20.06.2018р. (суддя Соп'яненко О.В.; м. Суми; повний текст рішення складено 25.06.2018) по справі № 818/1871/18

за позовом ОСОБА_2

до Міністерства соціальної політики України, Сумської обласної державної адміністрації, третя особа: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_2.) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міністерства соціальної політики України (далі по тексту - відповідач-1, Мінсоцполітики України, Міністерство), Сумської обласної державної адміністрації (далі по тексту - відповідач-2, Сумська ОДА), третя особа: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області (далі по тексту - третя особа, УПСЗН ВК Лебединської міської ради Сумської області) в якому просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Сумської обласної державної адміністрації, оформлене протоколом №13 від 28.08.2015, щодо непідтвердження факту виконання робіт ОСОБА_2 в зоні відчуження та вилучення посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України, оформлене протоколом № 87 від 25.06.2015, щодо непідтвердження факту виконання робіт ОСОБА_2 в зоні відчуження та вилучення посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

- зобов'язати Комісію з розгляду документів для видачі посвідчень, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Сумської обласної державної адміністрації повторно розглянути надані ОСОБА_2 документи щодо видачі дубліката посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 з урахуванням вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20.01.1997 року.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 20 червня 2018 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 - відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивачем подано апеляційну скаргу в якій, посилаючись неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 20.06.2018 та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі. Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги позивач посилається на те, що ним були надані необхідні документи, передбачені Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ № 51 від 20.01.1997.

Відповідач - Сумська ОДА, подав відзив на апеляційну скаргу, в якому він, наполягаючи на законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 30.12.1993 ОСОБА_2 видане посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 (а.с. 13).

26.11.2014 позивач звернувся до Лебединського МУПСЗН із заявою про видачу дубліката посвідчення (а.с. 35).

Рішенням Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оформленим протоколом № 87 від 25.06.2015 не підтверджено факт виконання ОСОБА_2 робіт в зоні відчуження (а.с. 37).

Комісією з розгляду документів для видачі посвідчено громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Сумської ОДА 28.08.2015 вирішено, що посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-А категорії від 30.02.1993 № 226983 на ім'я позивач підлягає вилученню, припинити надання пільг та компенсацій. Рішення оформлено протоколом № 13 (а.с. 36).

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що наявними у позивача документами не підтверджується факт виконання ним робіт у зоні відчуження, а тому рішення відповідачів щодо вилучення у позивача посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 є правомірними.

Колегія суддів не погоджується з рішенням суду першої інстанції з таких підстав.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 року (далі - Закон №796-XII), який створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення та спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.

Відповідно до ст.9, ст.15 Закону №796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків. Підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Статтею 10 Закону №796-XII визначено осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках-не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

За змістом ст.14 Закону №796-XII, до 2 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесені, зокрема, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів. До 3 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесені, зокрема, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року-від 1 до 5 календарних днів.

Згідно із ч.1 ст.65 Закону №796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

На час звернення позивача із заявою про видачу дубліката посвідчення, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи врегульовані Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим 20.01.1997 року Постановою Кабінету Міністрів України №51 (далі - Порядок №51).

Відповідно до п.2 Порядку №51 посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Згідно п. 2 Порядку посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Пунктом 12 Порядку визначено, що спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Рішення зазначених комісій є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії.

У разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії, посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 187 від 17.05.2006 року затверджено положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (далі за текстом - Положення).

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України N 187 від 17 травня 2006 року затверджено Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до п. п. 1.1, 3, 5.1, 5.3 якого, Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (далі - Комісія) - це постійно діючий колегіальний орган, що створюється при Міністерстві праці та соціальної політики України (далі - Мінпраці України) для розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Основні завдання Комісії: розгляд спірних питань осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з метою визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії; перевірка правильності видачі посвідчень постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Рішення Комісії приймаються колегіально і є обов'язковими для виконання Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями щодо визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і видачі відповідного посвідчення або його вилучення як такого, що видане безпідставно.

Згідно п. 5.3 Положення рішення Комісії оформляється протоколом, що підписується головою та секретарем Комісії.

Відповідно до п. п. 5.4, 5.5 Комісія розглядає спірні питання громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. В окремих випадках, у порядку оскарження попереднього рішення, Комісія розглядає справи громадян за їх особистим зверненням.

Рішення Комісії може бути оскаржено в установленому законодавством порядку.

З обставин справи вбачається, що до висновків про безпідставність видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС дійшла з огляду на те, що довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 11.11.1993 № 51, від 27.10.2014 № 179/1/14002 та від 16.03.2018 № 179/1/3178 не підтверджують факт виконання позивачем робіт у зоні відчуження.

Проте з таким рішенням Комісії по визначенню статусу осіб, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС погодитись не можна, оскільки таке прийнято без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття.

Відповідно до абз.4 пункту 10 Порядку № 51 посвідчення видаються: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Наявність одного з перелічених даною нормою документів є підставою для видачі посвідчення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тобто, підстави для видачі посвідчень учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є альтернативними.

Так, з матеріалів справи вбачається, що участь позивача в ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС підтверджується, зокрема, записом у військовому квитку НОМЕР_1 підписом начальника штаба в/ч 68555 про участь позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 22.10.1986 по 27.11.1986 та отриману при цьому дозу опромінення у 10 рентген (а.с. 16-17) довідкою Лебединського військового комісару від 10.05.1990 року та довідкою ВАТ Лебединськоого ВТП "Фурнітура" №391 від 25.061997 року, відповідно до якої ОСОБА_2за роботу в зоні відчуження в населеному пункті м.Чорнобиль промплощадка АЕС за період 22 жовтня 1986 року по 27 листопада 1986 року виплачена заробітна плата з урахуванням коефіцієнта 2 (а.с. 16-24).

Відтак, вищезазначені документи згідно пункту 10 Порядку №51 є підставами для видачі посвідчень учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Надаючи правову оцінку висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зважає на факт того, що жодних доказів стосовно підроблення чи недійсності документів на підтвердження участі позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС на час видачі посвідчення, апелянтом суду не надано.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що рішення відповідачів про визнання безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС категорії ОСОБА_3 та його вилучення є протиправними та підлягають скасуванню.

У відповідності до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно п. 4 ч. 1, ч. 2 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

Враховуючи допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального права, про які зазначено вище, що призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям постанови задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 229, 241, 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити .

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 20.06.2018 по справі № 818/1871/18 скасувати.

Прийняти постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Сумської обласної державної адміністрації, оформлене протоколом №13 від 28.08.2015, щодо непідтвердження факту виконання робіт ОСОБА_2 в зоні відчуження та вилучення посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України, оформлене протоколом № 87 від 25.06.2015, щодо непідтвердження факту виконання робіт ОСОБА_2 в зоні відчуження та вилучення посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Зобов'язати Комісію з розгляду документів для видачі посвідчень, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Сумської обласної державної адміністрації повторно розглянути надані ОСОБА_2 документи щодо видачі дубліката посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 з урахуванням вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20.01.1997 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду, крім випадків, встановлених ч.5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя (підпис)С.П. ЖигилійСудді(підпис) (підпис) Т.С. Перцова Л.В. Курило Повний текст постанови складено 03.09.2018.