
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 823/815/18 Суддя (судді) першої інстанції: С.М. Гарань
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Файдюка В.В., Чаку Є.В., при секретарі Небраті Я.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 05 червня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Інспекції з додержання нагляду за охороною праці УЛМТЗ ГУНП в Черкаській області про визнання протиправними та скасування актів і зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_2 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Черкаській області про:
- визнання протиправним та скасування акту ГУНП в Черкаській області із розслідування нещасного випадку (який стався з позивачем 24.02.2016) за формою Н-5* від 13.06.2017 та акт за формою НТ* від 13.06.2017 про нещасний випадок невиробничого характеру;
- зобов'язання комісії з розслідування нещасних випадків ГУНП в Черкаській області провести повторне розслідування нещасного випадку, який стався з позивачем 24.02.2016 та прийняти рішення у відповідності до вимог Порядку від 27.12.2002 № 1346.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 15 червня 2018 року адміністративний позов задоволено частково, у стягненні судових витрат на правову допомогу у розмірі 10 000 грн. відмовлено.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи та на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Позивачем було подано до суду відзив на апеляційну скаргу, за змістом якого зазначено, що за результатами проведеного розслідування нещасного випадку була надана об'єктивна оцінка зібраним матеріалам та поясненням свідків, встановлено причинний зв'язок між подією 24.02.2016 року та зверненням до медичного закладу, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд за їх участю.
З огляду на відсутність клопотань від усіх учасників справи про розгляд за їх участю, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.
Судом першої інстанції встановлено, що що з 07.11.2015 по 12.09.2017 позивач проходив службу в органах Національної поліції України.
24.02.2016 з метою виконання доручення слідчого від 03.02.2016 № 452, в частині встановлення свідків та очевидців вбивства ОСОБА_5, ОСОБА_2 та поліцейські Чорнобаївського відділення поліції, а саме: заступник начальника сектору капітан поліції ОСОБА_6, начальник сектору майор поліції ОСОБА_7, старший оперуповноважений майор поліції ОСОБА_8 та старший інспектор майор поліції ОСОБА_9 на службовому автомобілі ВАЗ - 21099 д.н.з. 24 0113, закріпленого за ОСОБА_2, згідно наказу ГУНП від 04.02.2016 № 157, здійснили виїзд до с. Васютинці.
Повертаючись з місця події до Чорнобаївського ВП, близько 13 год.00 хв. ОСОБА_2, керуючи службовим автомобілем, рухався по вул. Леніна в смт. Чорнобай та став учасником ДТП.
Водій автомобіля НОМЕР_1 рухаючись по автодорозі с. Малі Канівці - смт. Чорнобай по вул. Леніна, не врахував дорожні умови, не вибрав безпечної швидкості та здійснюючи обгін попутного автотранспорту внаслідок чого виїхав на смугу зустрічного руху де допустив зіткнення зі службовим автомобілем ВАЗ - 21099 д.н.з. 24 0113.
Цього ж дня, 24.02.2016 о 18 год. 00 хв. майор поліції ОСОБА_2 звернувся на приймальне відділення до Чорнобаївської центральної районної лікарні зі скаргами на головний біль та загальну слабкість, після чого йому було надано медичну допомогу проте, не госпіталізовано. Даний факт підтверджене довідкою Чорнобаївської ЦРЛ № 50 від 24.02.2016.
26.02.2016 у зв'язку із раптовим погіршенням стану здоров'я майор поліції ОСОБА_2 звернувся до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Черкаській області", де його було оглянуто те встановлено діагноз - закрита черепно-мозкова травма, цефалгічний синдром виражена вегетативна лабільність, забій грудної клітки зліва.
Після огляду ОСОБА_2 було госпіталізовано до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Черкаській області" та у період з 26.02.2016 по 09.03.2016 останній перебував на стаціонарному лікуванні.
Згідно виписки № 327/123 із медичної карти стаціонарного хворого Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Черкаській області", ОСОБА_2 встановлено діагноз: закрита черепно-мозкова травма, струс головного мозку зі цефалгічним синдромом, помірне вираженою вегетативною слабкістю, забій грудної клітки зліва, ангопатія сітківки обох очей.
За фактом дорожньо-транспортної пригоди за участю т.в.о. начальника Чорнобаївського відділення поліції Золотоніського відділу поліції ГУНП в Черкаській області майора поліції ОСОБА_2 та отримання ним тілесних ушкоджень було проведено службове розслідування та 20.12.2016 складено висновок.
Вказаним висновком зокрема встановлено, що порушень чинного законодавства з боку майора поліції ОСОБА_2 - не встановлено, а також зазначено, що позивач отримав тілесні ушкодження в період проходження служби та при виконанні службових обов'язків.
Оскільки розслідування нещасного випадку, який стався з позивачем 24.02.2016 у встановлені законом терміни проведено не було, позивач 16.03.2016 та 14.11.2016 звернувся з відповідними рапортами до начальника ГУНП в Черкаській області.
Наказом начальника ГУНП у Черкаській області від 13.05.2017 № 1288 призначена комісія по розслідуванню нещасного випадку, який стався з ОСОБА_2 24.02.2016 близько 13 год. 10 хв.
13.06.2017 комісія склала акт розслідування нещасного випадку, який стався з ОСОБА_2 24.02.2016 близько 13 год. 10 хв. за формою Н-5* та акт за формою НТ* про нещасний випадок невиробничого характеру, в яких зазначила, що нещасний випадок стався в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків за обставин, які не підпадають під дію п. п. 3.9, 3.10 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого наказом МВС України від 27.12.2002 № 1346.
Вважаючи висновки вищевказаних актів безпідставними, ОСОБА_2 звернувся з відповідним позовом до суду.
Наказом Міністерства внутрішніх справ від 27.12.2002 № 1346 затверджений Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України (далі - Порядок № 1346).
Відповідно до п. 2.1. Порядку №1346 розслідуванню підлягають раптові погіршення стану здоров'я, поранення, травми, у тому числі отримані внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострі професійні захворювання і гострі професійні та інші отруєння, теплові удари, опіки, обмороження, утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, інші ушкодження, отримані внаслідок аварій, пожеж, стихійного лиха (землетруси, зсуви, повені, урагани та інші надзвичайні події), контакту з тваринами, комахами та іншими представниками фауни і флори, що призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення потерпілого на іншу (легшу) роботу терміном не менш як на один робочий день, а також випадки смерті в підрозділі (далі - нещасні випадки).
Згідно з п. 2.2. Порядку № 1346 за результатами розслідування складаються акти за формою Н-1* (додаток 1) і беруться на облік нещасні випадки (у тому числі поранення), які сталися з працівниками в період проходження служби при виконанні службових обов'язків.
Відповідно до п. 2.4. Порядку № 1346 якщо за висновками роботи комісії з розслідування прийнято рішення, що про нещасний випадок не повинен складатися акт за формою Н-1*, тобто нещасний випадок не пов'язаний з виконанням службових обов'язків, про такий нещасний випадок складається акт за формою НТ* (додаток 2).
Пункт 3.1. Порядку № 1346 визначає, що про кожний нещасний випадок (у тому числі поранення) працівник, який його виявив, або сам потерпілий повинні негайно повідомити безпосереднього керівника робіт чи іншу посадову особу підрозділу і вжити заходів до надання необхідної допомоги.
Згідно з п. 3.2. Порядку №1346 керівник (посадова особа), у свою чергу, зобов'язаний: терміново організувати надання медичної допомоги потерпілому, а в разі потреби доставити його до лікувально-профілактичного закладу; повідомити про те, що сталося, керівника підрозділу, службу охорони праці УМЗ, ВМЗ ГУМВС, УМВС. Якщо потерпілий є працівником іншого підрозділу, повідомити керівника цього підрозділу, у разі нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався внаслідок пожежі, - місцеві органи державної пожежної охорони, а при гострому професійному захворюванні (отруєнні) - відповідну санітарну епідеміологічну станцію (далі - СЕС) системи МВС України; зберегти до прибуття комісії з розслідування обстановку в тому стані, у якому вона була на момент події (якщо це не загрожує життю і здоров'ю інших працівників), а також ужити заходів до недопущення подібних випадків.
Якщо нещасний випадок (у тому числі поранення) стався з працівником підрозділу прямого підпорядкування МВС України, розташованого в межах Автономної Республіки Крим, області, м. Севастополя, керівник зобов'язаний повідомити про це відповідну службу охорони праці УМЗ, ВМЗ ГУМВС, УМВС (п. 3.3. Порядку № 1346).
Відповідно до п. 3.4. Порядку № 1346 лікувально-профілактичний заклад системи МВС про кожне звернення потерпілого з посиланням на нещасний випадок (у тому числі поранення) повинен протягом доби повідомити керівника підрозділу, де працює потерпілий, а в разі виявлення гострого професійного захворювання (отруєння) - відповідну СЕС системи МВС, терміново надсилаючи відповідне повідомлення про кожного потерпілого за встановленою формою (додаток 3).
Керівник підрозділу, одержавши повідомлення про нещасний випадок (у тому числі поранення), крім випадків зі смертельним наслідком та групових випадків травматизму, наказом або розпорядженням організовує його розслідування комісією не менше ніж три особи, до складу якої включаються: керівник (спеціаліст) служби охорони праці підрозділу (голова комісії), керівник (безпосередній або прямий начальник) структурного підрозділу, де працює потерпілий, інші посадові особи, а в разі гострих професійних захворювань (отруєнь) - також спеціаліст СЕС (п. 3.5. Порядку № 1346).
Згідно з п. 3.8. Порядку № 1346 комісія з розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) зобов'язана протягом трьох діб після утворення комісії: обстежити місце події, опитати свідків і осіб, причетних до неї, і одержати пояснення потерпілого, якщо це можливо; визначити відповідність умов служби (праці, навчання) вимогам нормативно-правових актів про охорону праці; з'ясувати обставини і причини, що призвели до нещасного випадку (у тому числі поранення), визначити осіб, які припустилися порушення нормативно-правових актів, а також розробити заходи щодо запобігання подібним випадкам; визначити, чи трапився нещасний випадок (у тому числі поранення) у період проходження служби при виконанні службових обов'язків (не пов'язаний з виконанням службових обов'язків); скласти акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5* (додаток 4) у трьох примірниках, а також акт за формою Н-1* (НТ*) у п'яти примірниках і передати їх на затвердження керівнику підрозділу, який призначив комісію.
У разі необхідності встановлений термін розслідування може бути продовжений керівником, який призначив комісію.
На підставі п. 3.12. Порядку № 1346 до першого примірника акта розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5* долучаються: акт за формою Н-1* (НТ*), пояснення свідків, потерпілого, витяги з нормативних документів, схеми, фотографії та інші документи, що характеризують місце події (робоче місце), стан технічних засобів (транспорту, устаткування, апаратури тощо), діагноз травми, медичний висновок щодо втрати здоров'я потерпілим у результаті нещасного випадку (у тому числі поранення), а в разі необхідності - також висновок щодо наявності в його організмі алкоголю, отруйних чи наркотичних речовин.
Згідно з п. 3.14. Порядку № 1346 керівник підрозділу повинен розглянути і затвердити акти за формою Н-1* (НТ*) протягом доби після закінчення розслідування, а щодо випадків, які сталися за межами підрозділу, - протягом доби після одержання необхідних матеріалів.
Пунктом 3.19. Порядку № 1346 передбачено, що нещасний випадок (у тому числі поранення), про який безпосереднього керівника потерпілого чи керівника підрозділу своєчасно не повідомили, або якщо втрата працездатності від нещасного випадку настала не одразу, незалежно від терміну, коли він стався, розслідується згідно з цим Порядком протягом місяця після одержання заяви потерпілого чи особи, яка представляє його інтереси. Питання про складання акта за формою Н-1* (НТ*) вирішується комісією з розслідування, а в разі незгоди потерпілого чи особи, яка представляє його інтереси, з рішенням комісії - в порядку, передбаченому чинним законодавством.
Відповідно до п. 3.9. Порядку № 1346 комісія з розслідування визнає, що "нещасний випадок трапився при виконанні службових обов'язків", якщо він стався в період проходження служби під час, зокрема: проведення навчання, тренувань, обов'язкових фізичних занять у встановлений час, участі в спортивних змаганнях, професійних та кваліфікаційних конкурсах.
Згідно з п.3.11. Порядку № 1346 Комісія визнає, що "нещасний випадок трапився в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків", якщо нещасний випадок (у тому числі поранення) стався: за обставин, не пов'язаних з виконанням службових обов'язків, зазначених у пунктах 3.9, 3.10, 3.11; унаслідок отруєння алкоголем, наркотичними або іншими отруйними речовинами, а також унаслідок їх дії (асфіксія, інсульт, зупинка серця тощо) за наявності медичного висновку, якщо це не викликано застосуванням цих речовин із службовою метою або порушення вимог безпеки щодо їх зберігання і транспортування або якщо потерпілий, який перебував у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння, був відсторонений від служби (роботи) згідно з установленим порядком; під час скоєння злочинів або інших правопорушень, якщо ці дії підтверджені рішенням суду; у разі природної смерті або самогубства, за винятком випадків, зазначених у пункті 3.10 цього Порядку, що підтверджено висновками судово-медичної експертизи та органів прокуратури; унаслідок порушення потерпілим службової (трудової) дисципліни.
При цьому, наявності визначених п.3.11. Порядку № 1346 обставин судом не встановлено.
Відповідач у своєму відзиві зазначив, що нещасний випадок стався з позивачем в період проходження служби і не пов'язаний із виконанням службових обов'язків, оскільки під час розслідування нещасного випадку доручення слідчого № 452 отримати і долучити до матеріалів розслідування нещасного випадку не вдалося. Таким чином, не доведено підстави виїзду позивача і підлеглих поліцейських на місце події та виконання ними службових обов'язків.
Втім, вказані твердження представника відповідача спростовуються висновком службового розслідування від 20.12.2016, яким встановлено, що нещасний випадок з позивачем стався в період проходження служби та пов'язаний з виконанням службових обов'язків. До того ж, вказаним висновком підтверджено, що в діях майора поліції ОСОБА_2 порушень чинного законодавства не встановлено, зокрема зазначено, що виїзд останнього, а також інших працівників Чорнобаївського відділення поліції 24.02.2016 до с. Васютинці відбувся з метою виконання доручення слідчого від 03.02.2016 № 452, в частині встановлення свідків та очевидців вбивства ОСОБА_5
Належних та допустимих доказів на спростування вищевказаної обставини представник відповідача не надав.
Крім того, наявність доручення слідчого № 452 про встановлення осіб причетних до вищевказаного кримінального правопорушення, свідків та очевидців даної події та здійснення подвірного обходу будинків розташованих поряд з місцем вчинення злочину підтвердили в своїх поясненнях у грудні 2016 року, зокрема: заступник начальника сектору капітан поліції ОСОБА_6, начальник сектору майор поліції ОСОБА_7, старший оперуповноважений майор поліції ОСОБА_8 та старший інспектор майор поліції ОСОБА_9
Таким чином, доводи представника відповідача, стосовно того, що у позивача були відсутні правові підстави для виїзду до с. Васютинці з метою проведення заходів для встановлення свідків та очевидців вбивства гр. ОСОБА_5 не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи по суті.
Отже, відповідач всупереч приписам Порядку № 1346 протиправно склав та затвердив оскаржувані акти із зазначенням того, що тілесні ушкодження отримані позивачем в період проходження служби і не пов'язані з виконанням службових обов'язків, а тому акт ГУНП в Черкаській області із розслідування нещасного випадку (який стався з позивачем 24.02.2016) за формою Н-5* від 13.06.2017 та акт за формою НТ* від 13.06.2017 про нещасний випадок невиробничого характеру є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Беручи до уваги, що позивачем тілесні ушкодження отримані в період проходження служби і пов'язані з виконанням службових обов'язків, а також враховуючи, що положення п. 2.2. Порядку № 1346, яким передбачено, що за результатами розслідування складаються акти за формою Н-1* і беруться на облік нещасні випадки (у тому числі поранення), які сталися з працівниками в період проходження служби при виконанні службових обов'язків, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про зобов'язання комісії з розслідування нещасних випадків ГУНП в Черкаській області провести повторне розслідування нещасного випадку, який стався з позивачем 24.02.2016 та прийняти рішення у відповідності до вимог Порядку від 27.12.2002 № 1346.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Решта тверджень та посилань сторін судовою колегією апеляційного суду не приймається до уваги через їх неналежність до предмету позову або непідтвердженість матеріалами справи.
За правилами ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Черкаській області залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 15 червня 2018 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена безпосередньо до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду у тридцятиденний строк в порядку, встановленому статтями 329-331 КАС України.
Головуючий суддя Є.І.Мєзєнцев
суддя В.В.Файдюк
суддя Є.В.Чаку