Ухвала суду № 76214392, 03.09.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2018
Номер справи
812/1257/16
Номер документу
76214392
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

03 вересня 2018 року СєвєродонецькСправа № 812/1257/16

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Петросян К.Є.,

за участю:

секретаря судового засідання - Грищенко М.І.,

представника позивача - Некрасенко Т.Є.,

представника відповідача - не прибув,

представника третьої особи - не прибув,

розглянувши у підготовчому засіданні клопотання представника позивача про залучення співвідповідача до участі у справі №812/1257/16 за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз" до Офісу великих платників податків ДФС в особі Харківського управління, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

07.08.2018 з Верховного суду на новий розгляд до Луганського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа №812/1257/16 за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз" до Офісу великих платників податків ДФС в особі Харківського управління, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 13.08.2018 суддею Петросян К.Є. прийнято до свого провадження справу № 812/1257/16 та постановлено її розглядати за правилами загального позовного провадження.

В судовому засіданні від представника позивача надійшло клопотання, в якому позивач просить залучити до участі у справі як співвідповідача Головне управління ДФС у Луганській області.

Клопотання обґрунтовано тим, що під час розгляду справи Верховним Судом, а саме з 01 січня 2018 року публічне акціонерне товариство "Луганськтепловоз" було передано на обслуговування до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області у зв'язку з тим, що підприємство не досягло критеріїв великого платника податків (наказ Державної фіскальної служби України від 26 вересня 2017 року № 632 "Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2018 рік"). В Положенні про Державну податкову інспекцію у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області, затвердженому наказом Державної фіскальної служби України від 27 березня 2017 року № 202, не передбачено виконання інспекцією такої функції контролюючого органу, як здійснення адміністрування податку на додану вартість, в межах якої вживаються заходи щодо бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Відповідно до Положення про Головне управління ДФС у Луганській області, затвердженого наказом ДФС України від 31 липня 2017 року № 503, функції з адміністрування податків є функціями Головного управління ДФС у Луганській області. Отже, вжиття певних заходів для повернення позивачу сум бюджетного відшкодування ПДВ - внесення відповідних даних до Реєстру у межах спірних правовідносин належить до компетенції Головного управління ДФС у Луганській області.

30 серпня 2018 року через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) суду за вхідним реєстраційним № 20665/2018 від Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби надійшов відзив на позовну заяву від 27 серпня 2018 року № 413/2810, в якому відповідач просить залучити як другого співвідповідача Головне управління ДФС у Луганській області (т.23 а.с.156-158).

Клопотання обґрунтовано тим, що з 01 січня 2018 року публічне акціонерне товариство "Луганськтепловоз" перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області, оскільки не включено до затвердженого наказом Державної фіскальної служби України від 26 вересня 2017 року № 632 "Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2018 рік" Реєстру великих платників податків на 2018 рік. Листом від 04 січня 2018 року № 156/7/28-10-50-03-08 до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області передано облікову справу публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз". Оскільки функції з адміністрування податків відповідно до Положення про Головне управління ДФС у Луганській області, затвердженого наказом ДФС України від 31 липня 2017 року № 503, покладені на Головне управління ДФС у Луганській області, то є необхідність у залученні його як другого співвідповідача.

У підготовче засідання представники відповідача та третьої особи не прибули, про дату, час і місце підготовчого засідання повідомлені належним чином.

Вирішуючи заявлені клопотання, суд виходить з такого.

Публічне акціонерне товариство "Луганськтепловоз" (ідентифікаційний код 05763797) до 16 вересня 2016 року як платник податків перебувало на обліку у Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м.Луганську Міжрегіонального Головного управління ДФС, а з 16.09.2016 перебуває на податковому обліку як платник податків у спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби (т.22 а.с.159).

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14.06.2017 замінено процесуальне правонаступництво відповідача - спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби на її правонаступника - Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Харківського управління (том 23 а.с.32).

До 31 грудня 2017 року публічне акціонерне товариство "Луганськтепловоз" перебувало як платник податків на обліку в Харківському управлінні Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби. Відповідно до наказу Державної фіскальної служби від 26 вересня 2017 року № 632 "Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2018 рік" публічне акціонерне товариство "Луганськтепловоз" до Реєстру великих платників з 01 січня 2018 року не входить (т.23 а.с.163).

Реєстраційну частину облікової справи платника податків публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз" листом Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 04 січня 2018 року № 156/7/28-10-50-03-08 направлено до Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області (т.23 а.с.162).

З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань судом встановлено, що станом на 14 серпня 2018 року публічне акціонерне товариство "Луганськтепловоз" (ідентифікаційний код 05763797) як платник податків перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області (т.23 а.с.150-153).

Згідно із пунктом 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).

У зв'язку зі змінами до Податкового кодексу України, внесеними Законом № 1797-VІІІ, для державних податкових інспекцій статтею 19-3 Податкового кодексу України встановлено окремі функції.

Так, відповідно до статті 19-3 Податкового кодексу України "Функції державних податкових інспекцій" державні податкові інспекції: здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.

Згідно з підпунктом 14.1.226-1 пунктом 14.1 статті 14 Податкового кодексу України сервісне обслуговування платників - надання адміністративних, консультаційних, довідкових, інформаційних, електронних та інших послуг, пов'язаних з реалізацією прав та обов'язків платника відповідно до вимог податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган.

В той же час, відповідно до пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків (підпункт 19-1.1.1); здійснюють контроль за правомірністю бюджетного відшкодування податку на додану вартість (підпункт 19-1.1.6.); формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи (підпункт 19-1.1.9).

На думку суду, вжиття територіальним органом Державної фіскальної служби України певних заходів щодо бюджетного відшкодування податку на додану вартість є складовою такої функції контролюючого органу, як здійснення адміністрування податку на додану вартість.

Головне управління ДФС у Луганській області (ідентифікаційний код 39591445) є органом державної влади та зареєстровано юридичною особою, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (т.23 а.с.190-192).

Згідно з Положенням про Головне управління ДФС у Луганській області, затвердженим наказом Державної фіскальної служби України від 31 липня 2017 року № 503 (т.23 а.с.193-205), Головне управління ДФС у Луганській області є територіальним органом Державної фіскальної служби України, який підпорядковується Державній фіскальній службі України. Головне управління ДФС у Луганській області є органом доходів і зборів. Основними завданнями Головного управління ДФС у Луганській області є забезпечення реалізації державної податкової політики та політики у сфері державної митної справи, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного (при виконанні повноважень з контрольно-перевірочної, оперативно-розшукової роботи, досудового розслідування, перевірок фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом) законодавства, здійснення в межах повноважень, передбачених законом, контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків і зборів та інших платежів, державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, державної політики з адміністрування єдиного внеску, а також боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань сплати єдиного внеску, державної політики у сфері контролю за своєчасністю здійснення розрахунків в іноземній валюті в установлений законом строк, дотриманням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.

Відповідно до підпункту 2 пункту 4 Положення про Головне управління ДФС у Луганській області, затвердженого наказом Державної фіскальної служби України від 31 липня 2017 року № 503, Головне управління ДФС у Луганській області відповідно до покладених на нього завдань здійснює адміністрування податків і зборів та інших платежів, єдиного внеску в порядку, встановленому законом, забезпечує контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою їх нарахування та сплати до бюджету і відповідних позабюджетних фондів.

Відповідно до підпункту 16 пункту 4 зазначеного Положення Головне управління ДФС у Луганській області здійснює у межах повноважень, передбачених законом, формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб-платників подків, Єдиного банку даних про платників податків-юридичних осіб, Реєстру отримувачів бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції відповідно до Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України", реєстрів, банків та баз даних, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи, а також забезпечує ведення реєстру страхувальників єдиного внеску.

Підпунктами 45, 54, 59 пункту 4 Положення визначено, що Головне управління ДФС у Луганській області здійснює контроль за правомірністю бюджетного відшкодування податку на додану вартість; проводить відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку), у тому числі після проведення митного контролю та митного оформлення; організовує збір податкової інформації та вносить її до інформаційних баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

З вищевикладеного суд дійшов висновку, що, оскільки функції з адміністрування податків є функціями Головного управління ДФС у Луганській області, вжиття певних заходів для повернення позивачу суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у межах спірних правовідносин належить до компетенції Головного управління ДФС у Луганській області, як контролюючого органу, а тому клопотання позивача про залучення співвідповідача підлягає задоволенню.

Державна податкова інспекція у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області (ідентифікаційний код 39890583) є органом державної влади та зареєстрована юридичною особою, про що свідчить дані з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

В Положенні про Державну податкову інспекцію у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області, затвердженому наказом Державної фіскальної служби України від 27 березня 2017 року № 202, не передбачено виконання інспекцією такої функції контролюючого органу, як здійснення адміністрування податку на додану вартість, в межах якої вживаються заходи щодо бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

Таким чином, у даній справі у межах спірних правовідносин як співвідповідачі мають бути: Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби та Головне управління ДФС у Луганській області.

Питання заміни неналежної сторони врегульовано статтею 48 КАС України.

Згідно з частиною третьою статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання сторін та залучити до участі у справі як співвідповідача Головне управління ДФС у Луганській області.

Керуючись статтями 48, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Задовольнити клопотання представника публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз" про залучення до участі у справі співвідповідача.

Залучити до участі у справі в якості співвідповідача - Головне управління ДФС у Луганській області (ідентифікаційний код 39591445, місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72).

Зобов'язати Головне управління ДФС у Луганській області протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання даної ухвали надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) учасникам справи копії відзиву та доданих до нього документів.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Повний текст ухвали суду складено та підписано 03 вересня 2018 року.

СуддяК.Є. Петросян