Рішення № 76214302, 04.09.2018, Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
04.09.2018
Номер справи
185/6974/17
Номер документу
76214302
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 185/6974/17

Провадження № 2/185/383/18

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

04 вересня 2018 року

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого - судді Гаврилова В.А.,

при секретарі Чичман І.В.,

розглянувши у приміщенні суду в м. Павлограді цивільну справу № 185/3707/17 за позовом ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області до ОСОБА_2, про стягнення надмірно виплаченої допомоги, -

В С Т А Н О В И В:

Представник позивача звернулась до суду з позовом та просила суд стягнути з ОСОБА_2 суму надмірно виплаченої допомоги переміщеним особам на проживання у розмірі 2 357, 33 грн. на користь ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області.

В обґрунтування заявленого позову зазначила, що ОСОБА_2 була призначена допомога переміщеним особам на проживання у період з 21 березня 2016 року по 17 вересня 2016 року. Згідно інформації щодо перетинання державного кордону України, встановлено, що відповідач виїздила на тимчасово окуповану територію через пункт пропуску «Бугас» 06 квітня 2016 року та повернулася 17 вересня 2016 року. Відповідно до ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», однією з підстав для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є повернення до покинутого місця постійного проживання. Рішенням № 332 від 08 серпня 2017 року довідка внутрішньо переміщеної особи відносно ОСОБА_2 скасована та останню знято з обліку. В результаті неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, а саме відсутність понад 60 днів за місцем проживання, відповідач незаконно отримала державні кошти за період з 01 липня 2016 року по 20 вересня 2016 року в сумі 2 357, 33 грн. Відповідачу направлено повідомлення про повернення надмірно виплачених коштів у сумі 2 357, 33 грн. до 20 травня 2017 року, однак до теперішнього часу вказана сума нею добровільно не повернута, у зв’язку з чим позивач вимушений звернутися до суду.

Представник позивача в судове засідання не з’явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, вказавши, що підтримує позовні вимоги та просить суд їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з’явилась, будучи належним чином повідомленою про день, час та місце розгляду справи. Про причини своєї неявки суд не повідомила.

За вказаних обставин суд вважає можливим розглянути справу у заочному порядку.

Суд дослідивши матеріали справи приходить до наступного.

21 березня 2016 року ОСОБА_2 звернулась до УПСЗН Виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. /а.с.4/

Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 28 серпня 2016 року ОСОБА_2 призначена допомога переміщеним особам на проживання з 21 березня 2016 року по 17 вересня 2016 року у розмірі 884 грн. щомісячно. /а.с.6/

Грошова допомога була призначена відповідачу, як працездатній особі.

Згідно інформації щодо перетинання державного кордону України, отриманої від Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 04 липня 2017 року № 0.64-21138/0/15-17 встановлено, що ОСОБА_2 виїздила на тимчасово окуповану територію України через Бугас 06 квітня 2016 року, а заїхала 17 вересня 2016 року. /а.с.3/

Згідно розрахунку суми боргу, відповідачу за період з з 01 липня 2016 року по 20 вересня 2016 року надмірно виплачено щомісячну адресну грошову допомогу в сумі 2 357, 33 грн.

13 квітня 2017 року відповідачу направлено письмове повідомлення про необхідність повернення суми надмірно перерахованої щомісячної адресної, яка відповідачем не повернута (а.с.5).

Законом України від 20 жовтня 2014 року №1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» встановлено гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Так, зокрема частиною 1 статті 1 цього Закону закріплено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Порядок здійснення обліку внутрішньо переміщених осіб врегульовано нормою забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб; нормативно-правовий акт № 1706-VII від 20.10.2014 ст.4 Закону України №1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Згідно цієї норми факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України №1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання. У разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від'їзду. У разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом. Внутрішньо переміщена особа зобов'язана виконувати інші обов'язки, визначені Конституцією та законами України.

Статтею 12 Закону України №1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачено, що у разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.

У разі наявності у внутрішньо переміщеної особи обґрунтованих причин для продовження строку її відсутності за місцем проживання понад 60 днів, така особа звертається з відповідною письмовою заявою за місцем проживання до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад. У такому разі строк відсутності внутрішньо переміщеної особи за місцем проживання може бути збільшено до 90 днів.

Внутрішньо переміщені особи отримують щомісячну адресну допомогу за правилами встановленими Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою КМУ від 01 жовтня 2014р. № 505 (далі - Порядок).

Згідно з п.2 Порядку, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

У пункті п.5 Порядку зазначено, що для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку).

З пункту 10 Порядку вбачається, що уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Відповідно до п.11 Порядку, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

Сума грошової допомоги, виплачена надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертається уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу.

У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованої суми грошової допомоги, вона стягується у судовому порядку.

Відповідно до п.12 Порядку, виплата грошової допомоги припиняється, зокрема, у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Викладене приводить суд до висновку, що за період з з 01 липня 2016 року по 20 вересня 2016 року відповідач безпідставно отримувала адресну грошову допомогу, як внутрішньо переміщена особа для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, оскільки в порушення ч.2 ст.9 Закону України №1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та п.11 відповідного Порядку, не повідомила позивача про від'їзд до постійного місця проживання та відсутність за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи понад 60 днів, тобто про настання змін обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Відповідно до ст.88 ЦПК України та беручи до уваги, що при подачі позову позивач був звільнений від сплати судового збору на підставі п.19 ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір», суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 1600 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 10, 57-61, 88, 209, 212-215, 224-226 ЦПК України, ЗУ "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб; нормативно-правовий акт № 1706-VII від 20.10.2014 №1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою КМУ від 01 жовтня 2014р. № 505, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2, (ІПН НОМЕР_1) на користь ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області (р/р 35214058030336, Банк: ДКСУ м. Київ, код ЄДРПОУ 03193258, МФО 820172) надмірно виплачені кошти адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 2 357 грн. 33 коп.

Стягнути з ОСОБА_2, (ІПН НОМЕР_1) на користь держави судовий збір у розмірі 640 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до апеляційного суду Дніпропетровської області шляхом подачі протягом тридцяти днів апеляційної скарги.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Сторони та учасники:

Позивач ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області, місце розташування: Запорізька область, місто Бердянськ, вулиця Захисників України 27/34, ЄДРПОУ 03193258.

Відповідач ОСОБА_2, місце реєстрації: місто Донецьк, бульвар Шевченко97/41, РНОКПП НОМЕР_1.

Суддя: ОСОБА_3