
Справа № 815/1597/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 серпня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Корой С.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
11.04.2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, в якому просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області від 22.02.2018 року № 659/06 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
зобов'язати Любашівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, з урахуванням довідки про заробітну плату про обчислення пенсії від 26.09.2016 року № 07/65-к, з 13 жовтня 2017 року.
Підстава звернення до суду - позивач вважає, що оскаржуваним рішенням, суб'єкт владних повноважень порушив його права щодо призначення пенсії.
Ухвалою від 12.04.2018 року Одеським окружним адміністративним судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
14 травня 2018 року судом ухвалено рішення про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він 13 жовтня 2017 року звернувся до Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач також зазначає, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у липні-серпні 1986 року, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серії НОМЕР_1, яке видане 30.07.1998 року.
Проте, рішенням Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області № 659/06 від 22.02.2018 року було відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки надані ним документи не можуть слугувати для зниження пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону № 796.
Позивач вважає рішення Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області протиправним та прийнятим із порушенням законодавства України.
Посилаючись на вищевказане, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення від 22 лютого 2018 року про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та зобов'язати Любашівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області призначити мені, ОСОБА_1, пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, з урахуванням довідки про заробітну плату про обчислення пенсії від 26.09.2016 року № 07/65-к, з 13 жовтня 2017 року.
04 червня 2018 року (вх. № 15676/18) від Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначає, що надані позивачем до Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області документи не можуть слугувати підставою для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки у довідці ф.122 від 09.03.1988 р., яку видано СУ-14 тресту «Укртрубопровідбуду» вказано не підприємство, у складі якого позивач безпосередньо виконував зазначені роботи, а підприємство що направило його на ліквідацію наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Також, відповідач зазначає, що Пенсійним фондом України у Львівській області (07.12.2017 р. № 312/1с) було проведено звірку достовірності відомостей, відображених у довідці від 14.12.2016 р. № 09/241 виданої СУ-14 тресту «Укрзахіднафтобуд» про пільговий стаж роботи ОСОБА_1 за період роботи з 18.07.1987 по 31.07.1986, з 01.08.1986 по 03.08.1986 та з 19.08.1986 по 27.08.1986. В ході перевірки було встановлено, що виплата заробітної плати в підвищених розмірах не підтверджується. Наказ № 55 від 28 травня 1986 року, на який йде посилання у вказаній довідці не підтверджує той факт, що саме ОСОБА_1 було визначено оплату праці в розмірі 100%. Копії долучених первинних документів, на підставі яких під час зустрічної перевірки підтверджувався статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не підтверджують в якому саме населеному пункті працював ОСОБА_1 та виплату заробітної плати у кратності 2.
Враховуючи вищевикладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
У судове засідання 31.07.2018 року сторони не прибули, про дату, час та місце судового засідання повідомлялись належним чином та завчасно. Від позивача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження та за його відсутності (вхід. № 22041/18 від 31.07.2018 року). Представник відповідача у відзиві звернувся до суду з клопотанням про розгляд справи за відсутності представника відповідача (а. с. 109).
Згідно із ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи наведене, у зв'язку із неприбуттям у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце судового розгляду, а також за відсутності потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі письмовими доказами.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позов і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити, виходячи з наступного.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є безпосереднім учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1, яке видане 30.07.1998 р.
13.10.2017 року позивач звернувся до Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області із заявою про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ.
Рішенням Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області № 659/06 від 22.02.2018 року було відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки надані ним документи не можуть слугувати для зниження пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону № 796.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, нормами Законів України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутністю трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Позовні вимоги ґрунтуються, зокрема на тому, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням. (а.с.33) Згідно довідки №122 від 09.03.1988р. та довідки № 154 від 04.05.1992 р. ОСОБА_1 був направлений адміністрацією СУ-14 тресту «Укртрубопровідбуду» на ліквідацію наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, де працював електрозварювальником 5-го розряду на будівництві водопонижаючого дренажу Оране-Чорнобиль з 18.07.1987 по 31.07.1986, з 01.08.1986 по 03.08.1986 та з 19.08.1986 по 27.08.1986.
За змістом ст. 12 Закону України Про пенсійне забезпечення, ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Приписами ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що особам які працювали у зоні відчуження у 1988 році не менше 30 календарних днів пенсії надаються зі зниженням пенсійного віку на 5 років.
Згідно п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, згідно з яким документами які засвідчують особливий статус особи є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Позивач має статус особи, яка приймала участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3-ї категорії. Даний факт відповідачем не заперечується.
Відповідно до ч. 3 ст.14 Закону №796-ХІІ, категорія 3 особі, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлюється учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: у зоні відчуження в 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів. Відтак, документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС».
Підстави для видачі посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС» та призначення пенсії відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є аналогічними.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Крім того, зазначення відповідачем про відсутність усіх первинних документів не може бути підставою для відмови позивачу в його законному праві на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, з урахуванням того, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується відповідним посвідченням, та не спростовано органом пенсійного фонду у встановленому законом порядку.
Згідно з ч. 3 ст. 65 Закону№796-ХІІ, посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
При цьому, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в тому числі, і призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 21 листопада 2006 року № 21-1048во06 та від 4 вересня 2015 року № 690/23/15-а, де чітко визначено, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом №796-XII, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до вимог п. 1 ч.1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 ст.. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч.ч.1.2 ст. 76 КАС України встановлено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Таким чином, всупереч вимогам ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду справи відповідач не довів належними і допустимими доказами те, що позивачем були порушені приписи законодавства України.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи те, що позивач звернувшись до Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області із заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», подав всі необхідні документи, що передбачені чинним законодавством, то дії Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови позивачу в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно ч.2 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є неправомірними.
Таким чином, суд дійшов висновку, що доводи позивача викладені в позовній заяві є обґрунтованими, а відповідно такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 295, КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області від 22.02.2018 року № 659/06 про відмову в призначенні мені, ОСОБА_1, пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Любашівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області призначити мені, ОСОБА_1, пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, з урахуванням довідки про заробітну плату про обчислення пенсії від 26.09.2016 року № 07/65-к, з 13 жовтня 2017 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С. М. Корой
.