Рішення № 76212337, 03.09.2018, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
03.09.2018
Номер справи
308/8882/17
Номер документу
76212337
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 308/8882/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 вересня 2018 року м. Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в особі:

головуючого судді Бедьо В.І.

за участю секретаря судового засідання Пазяк С.М.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Далекорей С.М

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ужгороді, в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, у якому просив визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо непроведення перерахунку його пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії з моменту її призначення, включивши до її складу додаткові види грошового забезпечення у виді разових додаткових премій за участь в АТО за 2015 та за 2016 роки, які входять до складу грошового забезпечення в ГУДФС у Донецькій області підполковника податкової міліції на посаді заступника начальника відділу оперативного забезпечення по сектору «В» АТО управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО ГУ ДФС у Донецькій області.

Позивач обґрунтовує зазначені позовні вимоги тим, що з 04.10.2016 року отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

ОСОБА_3 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області для перерахунку та виплати пенсії з тих підстав, що при визначенні розміру пенсії не було враховано і не включено до складу розрахунку пенсії додаткові види грошового забезпечення у вигляді разових грошових додаткових премій за участь в АТО, які були нараховані позивачу на посаді заступника начальника відділу оперативного забезпечення по сектору «В» АТО управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО ГУ ДФС у Донецькій області за період 2015 та за 2016 роки.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 10.04.2017 № 100/Ц-99-01 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки перерахунок пенсій, призначених на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не проводиться з огляду на премії, які не носять характер щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Вважаючи відмову пенсійного органу протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 07.02.2018 року задоволено клопотання представника відповідача та направленоматеріали справи на розгляд до Закарпатського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 року матеріали даної справи за ініціативою суду повернуто на розгляд до Ужгородського міськрайонного суду.

Починаючи з 15.12.2017 року набрала чинності редакція Кодексу адміністративного судочинства Україниу редакції Закону України від 03.10.2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів".

Відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України(у редакції з 15.12.2017 року) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтримала вимоги позову та просила задовольнити з підстав, викладених у зміті позову.

Представник відповідача Далекорей С.М. заперечила проти задоволення позову з підстав, викладених у відзиві на позов. Також пояснила, що пенсійним органом у відповідь на звернення ОСОБА_3 із заявою про перерахунок пенсії було надано тільки роз'яснення, що було трактовано позивачем як відмова.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, вивчивши зміст позову та додані до нього письмові докази, судом встановлено наступні обставини.

Починаючи з 04.10.2016 року отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

ОСОБА_3 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області для перерахунку та виплати пенсії з тих підстав, що при визначенні розміру пенсії не було враховано і не включено до складу розрахунку пенсії додаткові види гровошого забезпечення у вигляді разових грошових додаткових премій за участь в АТО, які були нараховані позивачу на посаді заступника начальника відділу оперативного забезпечення по сектору «В» АТО управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО ГУ ДФС у Донецькій області за період 2015 та за 2016 років.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 10.04.2017 № 100/Ц-99-01 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки перерахунок пенсій, призначених на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не проводиться з огляду на премії, які не носять характер щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Так, зі змісту даного листа слідує, що на запит головного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області головним управління ДФС у Донецькій області надано копію наказу Державної фіскальної служби України від 18.03.2015 року № 187 «Про преміювання осіб рядового та начальницького складу податкової міліції за участь в АТО». Згідно даного наказу, а також наданої ОСОБА_3 довідки головного управління ДФС у Донецькій області від 17.10.2016 року № 388/05-990502-13-2, копії яких відповідно додані до справи, у період з 17.04.2015 року по 15.07.2015 року до складу грошового забезпечення ОСОБА_3 входили разові додаткові премії на загальну суму 19 726, 57 грн.

Разом з тим начальник головного управління у листі вказує на те, що оскільки премія, яку отримував ОСОБА_3 носила разовий характер, то така не може бути врахована в розрахунку його пенсії.

Позивач не погоджуючись з таким рішенням пенсійного органу оскаржив бездіяльність щодо нездійснення перерахунку його пенсії до суду.

За правилами частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Суд, отримавши позов, зобов'язаний з'ясувати чи має місце порушення суб'єктивних прав, свобод чи інтересів особи.

Представник відповідача в судовому засіданні вказує на те, що відповідь начальника головного управління була роз'ясненням у відповідь на звернення ОСОБА_3, а не відмовою.

Разом з тим Постановою Правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року № 13-1 регламентовано Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

П. 1.5 вказаного Порядку унормовано, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України.

У відповідності до п. 4.1 вказаного Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунтом 4.3 Порядку визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

З огляду на вищевикладене суд знаходить необґрунтованими доводи сторони відповідача, що пенсійним органом було тільки надано роз'яснення щодо нарахування пенсії, оскільки чинним законодавством передбачено прийняття рішення з приводу задоволення чи відмови заяв про призначення(перерахунок пенсії), однак таким не передбачено такої форми як «роз'яснення».

Крім того зі змісту відповіді відповідача на заяву позивача слідує, що фактично такому відмовлено у перерахунку пенсії та роз'яснено про можливість оскаржити рішення органу державної влади до суду ( а.с. 7).

Надавши оцінки доводам відповідача у відзиві, суд приходить до наступного.

Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час призначення пенсії та на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 року № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Зі змісту ч.1 ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" слідує, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною 2 цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 7 листопада 2007 року № 1294 (далі - постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч.2 ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Верховний Суд України в постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) вказав, що додаткові види грошового забезпечення відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат.

Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Зі змісту довідки № 407/05-9905-02-132 від 31.10.2016 року, виданої майору податкової міліції ОСОБА_3 про отримані доходи посаді заступника начальника відділу оперативного забезпечення по сектору «В» АТО управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО ГУ ДФС у Донецькій області, слідує, що до складу грошового забезпечення входить додаткова премія за кожен місяць участі в АТО. Відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» вказана додаткова премія входить до складу доходів, з яких утримувалися 2, 6 % єдиного внеску, та на які нараховувались 34, 7 % єдиного внеску.

Отже із вказаного слідує, що з усіх виплат, які здійснювали ОСОБА_3, утримувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а тому такі, на переконання суду, мають бути враховані при перерахунку пенсії.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд зауважує, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не надано до суду належних та допустимих доказів наявності підстав для відмови в перерахунку пенсії.

Згідно зіст. 6 КАС Українисуд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Згідно ч. 1ст. 139 КАС Українипри задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач сплатив судовий збір в розмірі 640 грн. 00 коп., що підтверджується квитанцією №ПН836195 від 08.09.2017.

Таким чином, суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на користь позивача 640 грн. витрат по сплаті судового збору.

Із урахуванням викладеного, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.

На підставі викладеного , керуючись ст.ст.241,242,243,244,245 ,246 КАС України , суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву задовольнити.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_3.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_3 пенсії з моменту її призначення, включивши до її складу додаткові види грошового забезпечення у виді разових додаткових премій за участь в АТО за 2015 та за 2016 роки, які входять до складу грошового забезпечення в ГУДФС у Донецькій області підполковника податкової міліції на посаді заступника начальника відділу оперативного забезпечення по сектору «В» АТО управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО ГУ ДФС у Донецькій області, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на користь ОСОБА_3 сплачений позивачем судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Львівського Апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі проголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення або розгляду справи в порядку письмового провадження, в зазначений строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_3, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1, іпн.:НОМЕР_1.

Відповідач: Головне управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області, код ЄДРПОУ 20453063, місцезнаходження:88008, місто Ужгород, пл. Народна, 4.

Рішення складено та підписано 03 вересня 2018 року.

Суддя Ужгородського В.І. Бедьо

міськрайонного суду