Рішення № 762122, 27.06.2007, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
27.06.2007
Номер справи
12/184 (10/133)
Номер документу
762122
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

27.06.07

Україна

Господарський суд Чернігівської області

Іменем України

Р І Ш Е Н Н Я

25 червня 2007 року № 12\184 ( 10\133)

Прокурор Чернігівської області в інтересах держави

В особі: Лемешівської сільської ради, вул. Розумовських, 2-А, с.Лемеші,Козелецький район, Чернігівська область,17052

Відповідач: Приватно орендне сільськогосподарське підприємство "Агрофірма ім. Розумовських", вул. Розумовських, 2, с.Лемеші,Козелецький район, Чернігівська область,17052

Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Ніжинське міжрайонне бюро технічної інвентаризації (16600,м.Ніжин, вул. Подвойського,18)

Предмет спору: про спонукання до передачі об"єктів житлового фонду в комунальну власність

Суддя Лавриненко Л.М.

Представники сторін:

Представники сторін:

позивач: Роговий В.О. - голова сільради

прокурор: Козакова І.М. посвідчення № 93 від 20.12.2004 року

відповідач: Наливайко П.І. директор

відповідач: Шкарупа О.В. довіреність № 93 від 20.09.2006 представник

третя особа: не з"явився

СУТЬ СПОРУ :

Прокурором Чернігівської області подано позов в інтересах держави в особі: Лемешівської сільської ради до Приватно орендного сільськогосподарського підприємства "Агрофірма ім. Розумовських" про зобов"язання відповідача безоплатно передати Лемешівській сільській раді об"єкти житлового фонду в селі Лемеші Козелецького району за адресами: вулиця Садова, 1А, вулиця Магістральна, 31 та відповідну документацію на ці будинки.

Ухвалою суду від 27.04.2007 року судом, відповідно до ст. 27 Господарського процесуального кодексу України, було залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Ніжинське міжрайонне бюро технічної інвентаризації.

Розпорядженням голови господарського суду Чернігівської області Шестак В.І. від 05.06.2007р. справу 10/133 було передано на розгляд судді Лавриненко Л.М. з присвоєнням № 12/184 (10/133).

Сторони були належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, але третя особа повноважного представника в судове засідання не направила.

В поданому в судове засідання 22.05.2007 року відзиві на позов відповідач заявлені позовні вимоги вважає безпідставними та такими, що не відповідають інтересам держави, оскільки зацікавленість в даному питанні мають саме жителі села Лемеші Козелецького району, а не держава в особі Лемешівської сільської ради. Також відповідач у відзиві на позовну заяву посилаєтья на те, що передача житлового фонду у державну власність буде ним здійснена після отримання від Державного бюджету компенсації витрат , понесених на будівництво житлових будинків.

Представник сторін та прокурор в судовому засіданні надали письмові клопотання про відмову здійснення технічної фіксації судового процесу, які задоволено судом.

Прокурор та представник позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги в повному обсязі.

Розглянувши подані матеріали, заслухавши повноважного представника позивача та відповідача, прокурора зясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи по суті, господарський суд встановив:

23 березня 1998р. виконкомом Лемешівської сілсьької Ради було видано Агрофірми ім. Розумовського свідоцтво про право колективної власності на житловий будинок , що розташований в с. Лемеші по вул. Пролетарська ( нині вул. Магістральна), 31 та свідоцтво про право власності на житловий будинок, розташований в с. Лемеші , по вул. Садовій,1а.

Відповідно до довідки районого управління агропромислового розвитку Козелецької районної державної адміністрації від 07.05.07р. № 01-03\166, агрофірма ім. Розумовських утворилась на добровільній основі із колгоспу «Червона зірка».

Сільськогосподарський виробничий кооператив «Агрофірма ім. Розумовських», згідно п.2.1 Статуту, зареєстрованого державною адміністрацією Козелецького району від 22.03.00р., був створений у процесі реорганізації і є правонаступником агрофірми ім. Розумовських.

Приватно - орендне сільськогосподарське підприємство «Агрофірма ім.Розумовських , у відповідності до п.1.4 Статуту, зареєстрованого розпорядженянм голови Козелецької районної державної адміністрації від 15.02.01р. № 52, створено в процесі реорганізації та є правонаступником СВК «Агрофірма ім.Розумовських».

При проведенні паювання майна сільськогосподарських підприємств об”єкти соціальної сфери , житлового фонду, у том у числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем підприємств , не підлягали паюванню , відповідно до п. п. 20,21 Методики уточнення складу і вартості пайових фондів майна членів колективних сільськогосподарських підприємств , у тому числі реорганізованих, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 р. N 177.

Рішенням зборів агрофірми ім.. Розумовських від 20.03.01р. ( протокол № 1 ) було затверджено результати інвентаризації майна , затверджено списки членів колишнього КСП, які мають право на майнові паї і дати на яку він складений, а також перелік майна соціальної сфери , яке не підлягало паюванню. В перелік майна соціальної сфери , яке не підлягало паюванню, ввійшли і житлові будинки, розташовані в с. Лемеші по вул. Пролетарська ( нині вул. Магістральна), 31 та по вул. Садовій, 1а.

Відповідно до довідки № 45 від 12.04.07р., наданої відповідачем, житловий будинок, розміщений в с. Лемеші по вул.. Магістральній , 31 ( колишня вул.. Пролетарська) та житловий будинок, розміщений в с. Лемеші по вул.. Садова, 1 а , знаходяться на балансі приватно-орендного підприємства „Агрофірми ім. Розумовських”. Балансова вартість житлового будинку, розміщеного в с. Лемеші по вул.. Магістральній , 31 ( колишня вул.. Пролетарська) становить 158008,8 грн та житлового будинку. розміщеного в с. Лемеші по вул.. Садова, 1 а – 129623.42 грн.

Як вбачається із матеріалів справи на даний час право власності за відповідачем на спірні будинки не зареєстровано.

У відповідності з ст..4 Житлового кодексу України жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях, що знаходяться на території Української РСР, утворюють житловий фонд.

Житловий фонд включає: жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать державі ( державний житловий фонд ); жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать колгоспам та іншим кооперативним організаціям, їх об”єднанням, профспілковим та іншим громадським організаціям ( громадський житловий фонд ); жилі будинки, що належать житлово –будівельним кооперативам ( фонд житлово –будівельних кооперативів ); жилі будинки ( частини будинків ), квартири, що належать громадянам на праві приватної власності ( приватний житловий фонд ).

Частиною 2 ст. 5 цього ж Кодексу встановлено, що будинки відомчого житлового фонду підлягають поступовій передачі до відання місцевих рад в порядку і строки, що визначаються радою Міністрів СРСР і радою Міністрів Української РСР.

Порядок передачі державного та відомчого житлового фонду до місцевих рад визначено в Положенні „Про порядок передачі у комунальну власність загальнодержавного житлового фонду, що перебуває у повному господарському віданні або оперативному управлінні підприємств, установ та організацій”, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.95 № 891.

Згідно з п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.12.96 № 1443 „Про поетапну передачу до комунальної власності об”єктів соціальної інфраструктури” об”єкти соціальної інфраструктури сільськогосподарських підприємств, що реорганізуються у зв”язку з виділенням окремих господарюючих суб”єктів, включаються в порядку черговості до переліків таких об”єктів, що пропонуються для передачі до комунальної власності у 1999 році і наступних роках.

Відповідно до Указу Президента України „Про деякі заходи щодо поліпшення умов господарювання недержавних сільськогосподарських підприємств” № 398/2000 від 09.03.2000 раді Міністрів АР Крим, обласним, Київській та Севастопольській місцевим державним адміністраціям із залученням у встановленому порядку органів місцевого самоврядування здійснити відповідно до Закону України „Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності”, інших актів законодавства України організаційні заходи щодо, зокрема, безоплатної передачі протягом 2000 року в комунальну власність житлового фонду та інших об’єктів соціальної інфраструктури, включаючи об’єкти незавершеного будівництва ( далі –об’єкти соціальної інфраструктури ), які належать сільськогосподарським кооперативам, приватним ( приватно –орендним ) сільськогосподарським підприємствам, селянським ( фермерським ) господарствам, господарським товариствам, а також іншим сільськогосподарським підприємствам, які засновані на приватній власності, із збереженням мережі та функціонального призначення об’єктів соціальної інфраструктури.

Абзацом 4 п. 1 цього Указу передбачено, що зазначені у цій статті заходи здійснювати за згодою недержавних сільськогосподарських підприємств.

Але даний Указ передбачав здійснення таких заходів протягом 2000 року, а тому вимоги щодо згоди недержавних сільськогосподарських підприємств на здійснення цих заходів не можуть розповсюджуватися на даний спір.

Відповідно до п. 2 п.п. 1) абзацу 9 Указу Президента України „Про заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки” від 29.01.01 за № 62/2001 Міністерству аграрної політики України, Раді міністрів АР Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським, районним державним адміністраціям розробити до 1 березня 2001 року та здійснити протягом поточного року комплекс організаційних заходів щодо забезпечення управління об’єктами права державної власності, що перебували у користуванні колективних сільськогосподарських підприємств, а також збереження і використання за призначенням до передачі їх у комунальну власність об’єктів соціальної інфраструктури, які належали зазначеним підприємствам.

Пунктом 8 ст.31 Закону України „Про колективне сільськогосподарське підприємство” передбачено, що об’єкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва а також внутрішньогосподарські меліоративні системи підприємства, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств –правонаступників, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 17 „Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств”, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України від 14.03.01 № 62, зареєстрованого Міністерством юстиції України 04.04.01 № 305/5496, який прийнятий на виконання Указу Президента України від 29.01.01 № 62/2001 „Про заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки”, також встановлено, що підприємство правонаступник повинно здійснити заходи щодо передачі майна соціальної інфраструктури на баланс органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 31 Закону України „Про колективне сільськогосподарське підприємство” постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.03 № 1253 затверджено „Порядок безоплатної передачі у комунальну власність об’єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств –правонаступників” ( далі –Порядок ).

Порядком визначено механізм безоплатної передачі у комунальну власність, зокрема, житлового фонду колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягав паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та переданого на баланс підприємств –правонаступників.

Відповідно до п. 4 Порядку ініціаторами передачі об’єктів у комунальну власність можуть бути місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства –правонаступники на балансі яких перебувають об’єкти.

У разі коли ініціатором передачі у комунальну власність є місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, пропозиція погоджується з підприємством –правонаступником.

Отже, Порядок передбачає погодження з підприємством –правонаступником пропозиції місцевого органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу об’єктів у комунальну власність, а не згоду підприємства –правонаступника на передачу об’єктів як на це вказує відповідач.

Згідно з ч. 1 ст. 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Статтею 329 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа публічного права набуває права власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.

За судовою практикою баланс підприємства ( організації ) є формою бухгалтерського обліку, визначення складу і вартості майна та обсягу фінансових зобов’язань на конкретну дату. Баланс не визначає підстав знаходження майна у власності ( володінні ) підприємства ( абзац 2 п. 7 роз’яснення президії Вищого арбітражного суду України від 02.04.94 № 02-5/225, з відповідними змінами ) Ведення головної книги та віднесення того чи іншого майна до основних засобів є також однією зі складових бухгалтерського обліку.

З урахуванням вищезазначеного суд доходить висновку , житловий будинок, розміщений в с. Лемеші по вул.. Магістральній , 31 ( колишня вул.. Пролетарська) та житловий будинок, розміщений в с. Лемеші по вул.. Садова, 1 а, не були передані у власність позивача , і не перейшли до нього на праві власності в результаті реорганізації , оскільки вони входили до складу майна соціальної інфраструктури, і повинні відповідно до вимог чинного законодавства бути передані на баланс органів місцевого самоврядування.

Твердження відповідача про те, що передача житлового фонду у державну власність буде ним здійснена після отримання від Державного бюджету компенсації витрат , понесених на будівництво житлових будинків, судом до уваги також не може бути прийнято, оскільки чиним законодавством не передбачено , що передача майна у державну власність здійснюється після отримання компенсації його вартсоті.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог позивача, в зв’язку з чим порушене право підлягає захисту, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України з відповдача підлягає стягненню в доход державного бюджету, 2876,32 грн. державного мита та 118 грн витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Керуючись ст. 4 Закону України „Про власність”, ст. ст. 317, 319, 321,328,329 Цивільного кодексу України, ст. 8 Закону України „Про колективне сільськогосподарське підприємство”, ст.ст.22,33,49,77,82-85, Господарського процесуального кодексу України, суд –

В И Р І Ш И В :

1.Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Зобов”язати Приватно- орендне сільськогосподарське підприємство "Агрофірма ім. Розумовських", вул. Розумовських, 2, с. Лемеші, Козелецький район, Чернігівська область,17052 передати Лемешівській сільській раді, (вул. Розумовських, 2-А, с. Лемеші, Козелецький район, Чернігівська область,17052) об”єкти житлового фонду, які розміщені в селі Лемеші, Козелецького району по вул.. Садовій 1а, та по вул. Магістральній 31, та відповідну технічну документацію на ці будинки.

3. Стягнути з Приватно - орендного сільськогосподарського підприємства "Агрофірма ім. Розумовських", вул. Розумовських, 2, с. Лемеші, Козелецький район, Чернігівська область,17052 ( код 03799067) в доход державного бюджету м. Чернігова на рахунок № 31111095700002 в ГУДКУ в Чернігівській області, символ звітності 095, код ЄДРПОУ 22825965, МФО 853592, код платежу 22090200, 2876,32 грн. держмита.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

4. Стягнути з Приватно- орендного сільськогосподарського підприємства "Агрофірма ім. Розумовських", вул. Розумовських, 2, с. Лемеші, Козелецький район, Чернігівська область,17052 ( код 03799067) в доход державного бюджету м. Чернігова, код ЄДРПОУ 22825965, рахунок 31214259700002, банк –ГУДКУ в Чернігівській області, МФО 853592, код бюджетної класифікації 22050000, 118 грн витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду у судах.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Суддя Л.М.Лавриненко

Рішення оформлено відповідно до ст. 84 Господарського процессуального кодексу України та підписано 27.06.07р.

Суддя Л.М.Лавриненко