ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" червня 2007 р.
Справа № 7а/72-2234
15 год. 30 хв.
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Стадник М.С.
при секретарі судового засідання Підлубній О.В.
розглянув справу
за позовом: Приватного підприємства "Тернопільм'ясо", с. Острів, вул. Промислова, 1, Тернопільського району, Тернопільської області, 47728
до відповідача: Тернопільської об’єднаної державної податкової інспекції, м. Тернопіль, вул. Білецька, 1, 46003
За участю представників сторін:
Позивача: Шмегельська Олена Василівна –довіреність № 1 від 01.08.07р.;
Відповідача: Мулик Павло Михайлович –довіреність № 41/7/10-015 від 04.01.07р..
Суть справи:
Приватне підприємство "Тернопільм'ясо" звернулося з позовними вимогами про визнання протиправними дій Тернопільської об’єднаної державної податкової інспекції щодо ненадання акту перевірки від 03.04.2007р. та призупинення проведення планової виїзної перевірки, що проводилася в період з 14.03.2007р. по 03.04.2007р..
Представникам сторін роз’яснено їх права і обов’язки, передбачені ст.ст. 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України (далі –КАС України).
В засіданні з 11.06.2007р. по 15.06.2007р. на підставі ст. 150 КАС України оголошувалася перерва для надання сторонам можливості подати додаткові матеріали в обґрунтування заявлених вимог та заперечень.
Податкова інспекція позовні вимоги відхилила повністю, посилаючись на їх безпідставність, та просить суд врахувати, що оскаржувані дії проведені контролюючим органом в межах наданих повноважень та у відповідності до чинного законодавства.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено:
- Тернопільською об’єднаною державною податковою інспекцією на підставі п. 1. ст. 11 Закону України „Про державну податкову службу”, 14.03.2007р. видано направлення № 002037 на проведення в період з 14.03.2007р. по 27.03.2007р. виїзної планової перевірки Приватного підприємства "Тернопільм'ясо" яке вручено керівнику підприємства Кіндрат С.Г. 14.03.2007р. під розписку;
- 28.03.2007р. Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією видано направлення № 002095 яким продовжено термін проведення виїзної планової перевірки до 03.04.2007р. яке вручена керівнику підприємства 28.03.2007р.;
- Наказом начальника Тернопільської ОДПІ № 365 від 02.04.2007р., прийнятим на підставі ст. 11 Закону № 509-ХІІ, проведення планової виїзної перевірки ПП "Тернопільм'ясо" з 02.04.2007 року призупинено по причині неотримання відповідей на запити та з метою якісного проведення вищезгаданої перевірки.
Позивач просить визнати дії податкової інспекції по призупиненню проведення перевірки незаконними, оскільки такі не відповідають вимогам Закону України „Про державну податкову службу”, Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства”, а саме зазначені нормативні акти не передбачають призупинення проведення перевірки, така може бути продовжена на 10 днів, а в загальному розпочата перевірка проводиться на протязі не більше 30 днів. Просить врахувати суд, що такими діями податковою інспекцією порушено законні права та інтереси підприємства, позбавлено підприємство права на ознайомлення з результатами перевірки та надання заперечень у законодавчо встановлені строки.
Суд, керуючись ст. 86 КАС України, давши оцінку поданим сторонами доказам, наведеним доводам, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню частково.
При цьому суд виходив із наступного:
- згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов‘язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
- згідно п.п. 2.1.4. п. 2.1, пп. 2.3.1. п. 2.3. ст. 2 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ контролюючим органом стосовно сплати податків є податкові органи, які мають право здійснювати документальні невиїзні, а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов’язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, підстави та порядок проведення яких визначені ст.ст. 11-1, 11-2 Закону України "Про державну податкову службу" № 509-ХІІ від 04.12.1990 року (далі Закон України) та Указом Президента України „Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності” № 817/98 від 23.07.1998р. (далі Указ).
Плановою виїзною перевіркою відповідно до абз. 1 ст. 11-1 Закону України, п. 2 Указу вважається перевірка фінансово-господарської діяльності суб’єкта підприємницької діяльності, яка передбачена у плані роботи контролюючого органу і проводиться за письмовим рішенням керівника відповідного контролюючого органу не частіше одного разу на календарний рік у межах компетенції відповідного контролюючого органу .
Тривалість планової перевірки субєкта господарської діяльності згідно ч. 9, 11 ст. 11-1 Закону України не повинна перевищувати 20 робочих днів, а продовження термінів проведення планової виїзної перевірки можливе на термін не більш як на 10 робочих днів, тобто загальний термін перевірки встановлений не більше 30 днів.
Згідно ст. 11-2 Закону України посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової виїзної перевірки виключно за наявності підстав для її проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку.
Після закінчення перевірки її результати оформляються актом відповідно до „Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства” затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 327 від 10.08.2005р. розробленого відповідно до Закону „Про державну податкову службу в Україні”.
Згідно розділу ІІ вищезазначеного Порядку акт виїзної планової перевірки повинен містити такі дані, як: підстави для проведення перевірки відповідно до Закону України та інших законодавчих актів, дата та номер направлення на виїзну планову чи позапланову перевірку, назва органу державної податкової служби, який його виписав, дати та номери наказів керівника органу державної податкової служби на проведення позапланової перевірки, продовження термінів проведення перевірок, посади, назва структурного підрозділу, назва органу державної податкової служби, звання, прізвища, імена, по батькові посадових осіб, що проводять перевірку, тип перевірки (невиїзна документальна, виїзна планова чи позапланова перевірка), період, за який проводиться перевірка діяльності суб'єкта господарювання, інформація про направлення суб'єкту господарювання повідомлення про проведення планової виїзної перевірки, інформація про наявність журналу реєстрації перевірок суб'єкта господарювання та вчинення в ньому запису про проведення перевірки, термін проведення перевірки (дата початку та дата закінчення перевірки), тощо.
Як випливає з матеріалів справи, акту перевірки від 07.05.2007р. №4228/23-220/ 33622226, перевірка проводилася з 14.03.2007р. по 07.05.2007р., в процесі перевірки 28.03.2007р. перевірку продовжено до 03.04.2007р. згідно наказу від 27.03.2007р. № 338 з перервою в роботі з 02.04. по 07.05.2007р. згідно наказу на призупинення перевірки №365 від 02.04.2007р..
Відповідно до ч. 1. ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність дій органів владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності таких дій покладається на відповідача.
Доводи податкової інспекції щодо правомірності вчинених ним дій, а саме призупинення проведення перевірки, судом до уваги не приймаються, як недоведені нормами чинного законодавства.
Так, з Наказу начальника Тернопільської ОДПІ № 365 від 02.04.2007р. випливає, що планова виїзна перевірка призупинена з 02.04.2007р. на підставі ст. 11 Закону України у зв’язку з неотриманням відповідей на запити.
Однак, ні норма Закону України, на який посилається інспекція, як на підставу винесення вищезазначеного наказу так і норми Указу, який прийнятий з метою зменшення втручання державних органів у підприємницьку діяльність господарюючих суб’єктів, інші нормативно –правові акти, що регулюють порядок проведення перевірки, не передбачають випадків та підстав призупинення документальної перевірки під час її проведення, а тому перевірка підприємства призупинена безпідставно.
Слід також зазначити, що в наказі не зазначається конкретна норма закону (враховуючи, що ст. 11 має в своєму складі 15 частин, кожна з яких регулює порядок проведення перевірки) та обставини його прийняття, так як не отримання відповідей на запити (не конкретизується які саме) не є підставою для призупинення перевірки, оскільки інформація необхідна для здійснення перевірки фінансово –господарської діяльності платника повинна здобуватися в межах термінів перевірки встановлених чинним законодавством. Крім того, дані п. 2.11 акту перевірки спростовують зазначені в наказі обставини, так як при перевірці підприємства податкова інспекція використовувала тільки комп’ютерну автоматизовану інформаційну систему податкового органу „ТАХ”2006 та „Картка СПД” 2006.
Також податковою інспекцією не доведено правомірність виписки направлення на проведення перевірки № 002095 яким продовжено термін проведення виїзної планової перевірки до 03.04.2007р., оскільки продовження термінів проведення планової виїзної перевірки здійснюється відповідно до статті 11-1 Закону за рішенням керівника органу державної податкової служби, який виписав направлення на перевірку. При цьому рішення керівника органу державної податкової служби про продовження терміну проведення позапланової виїзної перевірки оформляється наказом.
Підставою для оформлення наказу про продовження терміну проведення перевірки є доповідна записка керівника підрозділу органу державної податкової служби, працівник якого очолює таку перевірку, з викладенням об’єктивних причин щодо необхідності такого продовження (факти, які перешкоджають здійсненню повноважень посадовими особами органів державної податкової служби, в т.ч. ненадання документів на перевірку, значні обсяги операцій, проведених платником податків у перевіряємому періоді, значний перевіряємий період, відсутність податкового обліку, або ведення його з порушенням встановленого порядку тощо).
Після прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про продовження термінів проведення перевірки виписується нове направлення на перевірку (в 2-х екземплярах), перший екземпляр якого разом з копією наказу на продовження терміну проведення перевірки вручається платнику податків під розписку.Направлення від 28.03.2007р. не містить даних щодо продовження термінів розпочатої перевірки та підстав її продовження.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Тернопільської об’єднаної державної податкової інспекції щодо призупинення проведення планової виїзної перевірки, що проводилася згідно направлень в період з 14.03.2007р. по 03.04.2007р. підлягають до задоволення, як обґрунтовано заявлені.
В частині позовних вимог про визнання незаконними дій податкової інспекції щодо ненадання акту перевірки в позові відмовляється, так як акт № 4228/23-220/33622226 від 07.05.2007р.складений за результатами виїзної планової перевірки дотримання позивачем вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2006р. по 31.12.2006р. направлений на адресу підприємства, про що свідчить виписка із журналу реєстрації актів та повідомлення про вручення поштової кореспонденції , який одержаний позивачем 10.05.2007р., що ним не оспорюється.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 2, 6 ,7, 86, 160-163, п. 6 розділу Прикінцеві та перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Визнати неправомірними дії Тернопільської об’єднаної державної податкової інспекції щодо призупинення планової перевірки.
3. В частині зобов’язання Тернопільської об’єднаної державної податкової інспекції направити акт перевірки відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі (27.06.2007р.) до Львівського апеляційного адміністративного суду, а протягом 20 днів після подання заяви - подати апеляційну скаргу.
Суддя М.С. Стадник