
Справа №498/605/18
Провадження по справі №2/498/301/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2018 року суддя Великомихайлівського районного суду Одеської області Чернецька Н.С., розглянувши позовну заяву представника позивача ОСОБА_1 в інтересах позивача ОСОБА_2 до Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області про скасування розпорядження,-
В С Т А Н О В И В :
13 серпня 2018 року представник позивача ОСОБА_1 звернувся до Великомихайлівсського районного суду Одеської області в інтересах позивача ОСОБА_2 з позовною заявою до Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області про скасування розпорядження, в якому просив визнати незаконним та скасувати Розпорядження Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області від 04.04.2011 року №158/А-2011 "Про вилучення земельної ділянки, закріпленої за ОСОБА_2 до земель запасу Великокомарівськї сільської ради" та поновити право постійного користування земельною ділянкою площею 38,19 га ріллі із земель запасу Великокомарівської сільської ради для ведення селянського фермерського господарства.
Відповідно до ч.1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Відповідно до ч.1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Виходячи з приписів ч. 1 ст. 4 КАС України спір може бути переданий на вирішення адміністративного суду, якщо хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Частиною 1 статтею 19 КАС України визначено перелік справ у публічно-правових спорах, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Пунктом 2 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 16.04.2004 року "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" роз"яснено, що за загальним правилом розмежування компетенції судів з розгляду земельних та пов'язаних із земельними відносинами майнових спорів відбувається залежно від суб'єктного складу їх учасників. Ті земельні та пов'язані із земельними відносинами майнові спори, сторонами в яких є юридичні особи, а також громадяни, що здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статус суб'єкта підприємницької діяльності, розглядаються господарськими судами, а всі інші - в порядку цивільного судочинства, крім спорів, зокрема, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень при реалізації ними управлінських функцій у сфері земельних правовідносин, вирішення яких згідно з п.1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства віднесено до компетенції адміністративних судів.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Пунктом 12 Постанови Пленуму Вищого Адміністративного Суду України № 8 від 20.05.2013 року "Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів" роз’яснено, що з аналізу норм статті 26 Закону № 280/97-ВР, статті 6 Закону України від 9 квітня 1999 року № 586-XIV "Про місцеві державні адміністрації", частини першої статті 116 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III випливає, що управління та розпорядження державним і комунальним майном є організаційно-правовою діяльністю суб'єктів владних повноважень - органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які здійснюють її шляхом прийняття актів з дотриманням встановленої процедури.
Земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності, належать до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів.
З урахуванням Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2010 від 01 квітня 2010 року у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17 (ст.19 на даний час) Кодексу адміністративного судочинства України такі правила визначення юрисдикції адміністративних судів поширюються і на земельні спори за участю місцевих державних адміністрацій.
Враховуючи викладене, позовні вимоги представника позивача ОСОБА_1 в інтересах позивача ОСОБА_2 до Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області про скасування розпорядження, повинні розглядатися в порядку адміністративного судочинства, оскільки представником позивача пред’явлені вимоги до Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області, і правовідносини виникли у зв’язку зі здійсненням суб’єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а саме реалізації їх компетенції у сфері управління, та згідно рішення Конституційного суду України від 01.04.2010 року № 10рп/2010, розгляд вимог про скасування розпоряджень Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області, не віднесено до компетенції місцевого суду згідно ст. 19 ЦПК України, тому суддя має відмовити у відкритті провадження у справі згідно п.1 ч.1 ст. 186 ЦПК України, оскільки заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
За таких обставин, відповідно до ч.1 ст.186 ЦПК України, у відкритті провадження у справі за позовом представника позивача ОСОБА_1 в інтересах позивача ОСОБА_2 до Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області про скасування розпорядження слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.186, ст.ст. 258,259,260,261,352,353,354 ЦПК України, суддя, -
У Х В А Л И В :
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом представника позивача ОСОБА_1 в інтересах позивача ОСОБА_2 до Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області про скасування розпорядження.
Роз’яснити представнику позивача ОСОБА_1 його право на звернення до суду за вирішенням спору в порядку адміністративного судочинства, виходячи з положень ст. 20 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня винесення ухвали.
Суддя Н.С.Чернецька