Рішення № 76195269, 03.09.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2018
Номер справи
2240/2298/18
Номер документу
76195269
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2240/2298/18

РІШЕННЯ

іменем України

03 вересня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить:

- визнати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови зарахувати стаж у колгоспі ім. Мічуріна за 1961 - 1964 роки неправомірним;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу для нарахування пенсії стаж у колгоспі ім. Мічуріна за 1961 - 1964 роки.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та з 2000 року йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення". Зазначає, що 28 листопада 2017 року йому незаконно відмовлено у зарахуванні стажу в колгоспі ім. Мічуріна за період 1961 - 1964 та перераховано пенсію. Вважає таку відмову та перерахунок пенсії незаконними.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.07.2018 у справі відкрито провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до п. 2 ч. 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідач надав до суду відзив, в якому вказує, що підстав для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 для нарахування пенсії стаж у колгоспі ім. Мічуріна за 1961 - 1964 роки немає. Зазначає, що пенсія позивачу обчислена та виплачується головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відповідно до матеріалів пенсійної справи, вимог чинного законодавства, та з врахуванням поданих документів. З урахуванням зазначеного, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі письмові докази, оцінивши їх в сукупності, суд зазначає наступне.

Суд встановив, що ОСОБА_1 з 26.07.2000 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ від 05.11.1991 року з урахуванням 35 років 3 місяців 21 дня страхового стажу та заробітної плати за період з 01.01.1988 року по 31.12.1992 року, (за довідкою №139 від 21.07.2000 p., виданої Хмельницьким підприємством "Агрохім").

Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 17.02.2004 року та наданих документів, а саме довідки про заробітну плату №306 від 11.02.2004, виданої Хмельницьким підприємством "Агрохім" позивачу проведено перерахунок пенсії з іншого заробітку з 01.01.2004. Розмір пенсії з урахуванням 35 років 3 місяців 21 день страхового стажу та заробітної плати за період з 01.01.1982 по 31.12.1986 склав 263,85 грн.

Згідно із заявою ОСОБА_1 від 11.06.2004 року та наданих документів: довідки №169 від 05.06.2004, виданої ТзОВ „Мічуріна" позивачу дораховано стаж роботи у колгоспі ім. Мічуріна з 01.01.1961 по 31.12.1964. Розмір пенсії з урахуванням 39 років 6 місяців 21 дня страхового стажу та заробітної плати за період з 01.01.1961 по 31.12.1964 склав 295,67 грн.

Суд звертає увагу що, при проведенні перерахунку пенсії стаж роботи у колгоспі ім. Мічуріна з 01.01.1961 по 31.12.1964 був зарахований як повний рік незалежно від кількості нарахованих трудоднів на рік, однак при проведенні перерахунку пенсії відповідно до заяви ОСОБА_1 від 29.09.2011 колгоспний стаж був зарахований за фактичною тривалістю, а саме: - 1961 - 180 трудо - днів - зараховано 5 місяців 6 днів (з липня по грудень, згідно довідки); - 1962 - 140 трудо - днів - зараховано 5 місяців 13 днів; - 1963 - 150 трудо - днів - зараховано 5 місяців 23 дні; -1964 - 190 трудо - днів - зараховано 7 місяців 12 днів, оскільки у наданій довідці відсутнє підтвердження членства в колгоспі.

Після проведення перерахунку розмір пенсії з урахуванням 37 років 7 місяців 4 днів страхового стажу та заробітної плати за період з 01.01.1982 по 31.12.1986 (згідно архівної довідки №466 від 29.09.2011, виданої відділом трудового архіву Хмельницької районної ради) та з 01.07.2000 по 30.09.2000, з 01.09.2011 по 29.09.2011 (згідно даних персоніфікованого обліку) склав 2564,29 грн.

Для уточнення членства у колгоспі управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому зроблено запит до Білогірського об'єднанного управління Пенсійного фонду України.

Відповідно до довідки, районного трудового архіву Ізяславської районої ради №163-к від 01.02.2018, що надійшла до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому 12.02.2018, підтвердити стаж роботи в колгоспі ім. Мічуріна с.Тишевичі Ізяславського району ОСОБА_1 за період 1961-1964 pp. не можливо.

На звернення позивача від 01.02.2018 управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому листом від 15.02.2018 №75/к-12 повідомлено, що на підставі наявних в матеріалах пенсійної справи документів, та з врахуванням поданих документів, підтвердити стаж роботи в колгоспі ім. Мічуріна с.Тишевичі Ізяславського району ОСОБА_1 за період 1961-1964 pp. не можливо. Пенсія призначена і виплачується згідно норм чинного законодавства.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Відповідно до ч. 1 ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Частиною 4 ст.24 Закону №1058 - IV передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 року № 637 затверджено «Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній». Пунктом 1 даного Порядку передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, за відсутності її або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Пунктом 3 даного Порядку передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно архівної довідки від 19.02.2018 №345-К Ізяславської районної ради Районного трудового архіву зазначено, що в книгах обліку праці і розрахунків з членами колгоспу за 1961 - 1964 роки колгоспу ім. Мічуріна с. Тишевичі Ізяславського району Хмельницької області ОСОБА_1 працював з 1961 - 1964 р.

Однак, відповідачем відмовлено у зарахуванні стажу в колгоспі ім. Мічуріна за період з 1961 - 1964 р. та перераховано пенсію.

На звернення позивача від 01.02.2018 управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому листом від 15.02.2018 №75/к-12 повідомлено, що на підставі наявних в матеріалах пенсійної справи документів, та з врахуванням поданих документів, підтвердити стаж роботи в колгоспі ім. Мічуріна с.Тишевичі Ізяславського району ОСОБА_1 за період 1961-1964 pp. не можливо.

Згідно змісту витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 12.07.2018 року управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому припинене з 12.04.2018 року, процесуальним правонаступником є Головне управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

За приписами ч. 1 ст.101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Суд вважає, що той факт, що відповідач не зміг підтвердити стаж роботи в колгоспі ім. Мічуріна с.Тишевичі Ізяславського району ОСОБА_1 за період 1961-1964 pp., не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії, за обставин, коли позивачем надані довідки про періоди роботи у вказаному господарстві та факт виконання встановленого та вироблених мінімум трудоднів.

В даному випадку, порушено принцип рівності особи перед законом, а пенсійні органи не вжили дієвих заходів для забезпечення гарантованого державою права на пенсію, тому суд вважає обґрунтованими позовні вимоги позивача.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії необхідно задоволити.

Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки, позивач відповідно до ст.5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, у зв'язку із цим судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - задоволити.

Визнати відмову управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому від 15.02.2018 року №75/к-12 щодо не зарахування ОСОБА_1 стажу у колгоспі ім. Мічуріна за 1961 - 1964 роки протиправною.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу для нарахування пенсії стаж у колгоспі ім. Мічуріна за 1961 - 1964 роки.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Позивач:ОСОБА_1АДРЕСА_1 Відповідач:Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому (вул. Володимирська, 49,Хмельницький,Хмельницька область,29000 01526313)

Головуючий суддя О.П. Шевчук