Постанова № 76190667, 29.08.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.08.2018
Номер справи
127/25751/17
Номер документу
76190667
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 127/25751/17

Головуючий у 1-й інстанції: Бессараб Н.М.

Суддя-доповідач: Сушко О.О.

29 серпня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сушка О.О.

суддів: Смілянця Е. С. Залімського І. Г. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Платашем В.О.,

позивача: ОСОБА_2

представника відповідача: Чуй В.П.

представника третьої особи: Бобко Т.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради на рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 22 травня 2018 року (м. Вінниця, 31 травня 2018 року) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ТОВ "Вінницягаз Збут" про визнання протиправним та скасування рішення Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради,

В С Т А Н О В И В :

позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про встановлення по особовому рахунку НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 пільгової норми споживання природного газу на жовтень 2017 року в розмірі 169,63 куб.м.; встановити для споживача по особовому рахунку НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 пільгової норми споживання природного газу на жовтень 2017 року в розмірі 308,96 куб.м.; визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про встановлення по особовому рахунку НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 пільгової норми споживання природного газу на квітень 2018 року в розмірі 164,98 куб.м.; встановити для споживача по особовому рахунку НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 пільгової норми споживання природного газу на квітень 2018 року в розмірі 308,96 куб.м.

Відповідно до рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 22 травня 2017 року позов задоволено частково: зобов`язано Департамент соціальної політики Вінницької міської ради вирішити питання щодо надання позивачу пільги як інваліду війни у вигляді 100-процентної знижки плати за користування комунальними послугами, зокрема, за послугу з газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 за жовтень 2017 року і квітень 2018 року в межах норм, передбачених чинним законодавством України та визнати за позивачем право, передбачене п. 5 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову.

Представники відповідача та третьої особи в судовому засіданні просили задовольнити апеляційну скаргу.

Позивач в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні апеляційну скарги.

Розглянувши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що є інвалідом війни ІІ групи, що підтверджується копією відповідного посвідчення серії Є №037182 від 28.12.2009 року та перебуває на обліку в Єдиному автоматизованому реєстрі пільговиків, що підтверджується також копією відповідної довідки.

Позивач проживає разом із дружиною в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1. Особовий рахунок споживача природного газу для побутових потреб НОМЕР_1 зареєстровано на дружину позивача ОСОБА_5

При ознайомленні із даними особового кабінету на сайті 104.ua по особовому рахунку НОМЕР_1 (постачальник ТОВ «ВінницягазЗбут») позивач дізнався, що пільгова норма споживання природного газу для родини позивача визначена на жовтень 2017 року в розмірі 169,63 куб.м., а на квітень 2018 року в розмірі 164,98 куб.м.

17.11.2017 року позивач звернувся із письмовою заявою до відповідача з проханням надати роз'яснення щодо правових підстав і порядку визначення Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради розміру пільгової норми споживання природного газу для родини позивача на жовтень 2017 року в розмірі 169,63 куб.м.

На вказану заяву позивач отримав письмову відповідь №К-08-112223 від 15.12.2017 року з посиланням на Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ 21.10.1995 року №848. Надання пільг на оплату послуги з газопостачання проведено у межах соціальних нормативів та відповідно до чинного законодавства

Суд першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог, а відтак наявності підстав для задоволення адміністративного позову.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Так, згідно ст. 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 року виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг та критерії їх надання.

В силу п. 5 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» позивач має право на користування пільгою у вигляді 100-процентної знижки плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.

За змістом абз. 5 п. 27 ч. 1 ст. 13 зазначеного Закону площа житла, на яку нараховується 100-процентна знижка плати, передбачена п.п. 4 і 5 ч. 1 цієї статті, визначається в максимально можливому розмірі в межах загальної площі житлового приміщення (будинку) згідно з нормами користування (споживання), встановленими цими пунктами, незалежно від наявності в складі сім'ї осіб, які не мають права на знижку плати.

У відповідності до ч. 2 ст. 3 СК України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.

Частиною 5 ст. 51 БК України визначено, що при наданні пільг та здійсненні видатків з бюджету щодо їх виплати до членів сім'ї пільговика належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи; особа, яка проживає разом з інвалідом війни I групи та доглядає за ним, за умови що інвалід війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.

Позивач та його дружина підпадають під дію ч. 5 ст. 51 БК України.

Натомість, представник відповідача вказує на те, що Департамент соціальної політики Вінницької міської ради не надає пільги відповідній особі, а лише відшкодовує в межах бюджетних призначень втрати підприємств, які надають пільги і субсидії населенню згідно державних і місцевих програм соціального захисту. При цьому також послався на лист Міністерства соціальної політики Україниу якому вказано, зокрема, що розмір субсидії на опалювальний сезон для домогосподарств, які використовують природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення, розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно.

Положеннями п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» встановлено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів ведуть персоніфікований облік отримувачів пільг за соціальною ознакою та здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.

Отже, позивач згідно п. 5 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» як інвалід війни ІІ групи, має право на 100% знижку плати за користування житлово-комунальними послугами, в тому числі, за послугу з газопостачання і саме до компетенції Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради відноситься питання здійснення відповідачем відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, які надаються позивачу.

Також, слід зауважити, що під субсидією розуміється грошова виплата, спрямована на полегшення фінансового становища людини, іноді - організації або державної установи, при тому, що відсутність даної підтримки може вкрай ускладнити діяльність її одержувача. Субсидія - тимчасовий захід підтримки громадянина, державної або приватної організації. Наприклад, вона може виплачуватися в період кризи і зниження доходів того чи іншого суб'єкта.

Під пільгою в загальному випадку розуміється якась знижка, поява преференцій в отриманні будь-яких соціальних благ. Або, наприклад, можливість людини не виконувати будь-який обов'язок або норму, яка без пільги підлягає виконанню. Є велика кількість різновидів пільг - соціальні, податкові, транзитні, митні і т.д.

Отримання пільги в Україні можливо, як правило, тільки при наявності у людини певного статусу. Наприклад - інваліда війни, ветерана праці або заслуженого донора. Залежно від статусу набір преференцій з пільг може бути різним.

Головна відмінність субсидії від пільги в тому, що субсидія - це міра підтримки, передбачає грошову виплату суб'єкту, який її потребує. Пільга - це знижка, зазвичай не припускає реальних виплат будь-кому.

Відтак, за позивачем слід визнати право, передбачене п. 5 ч.1 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», оскільки позивач є інвалідом війни ІІ групи, має право на 100% знижку плати за користування житлово-комунальними послугами, в тому числі, за послугу з газопостачання.

Враховуючи те, що предметом позовних вимог є зокрема, визнання протиправним та скасування рішення Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про встановлення по особовому рахункуНОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 пільгової норми споживання природного газу для родини позивача на жовтень 2017 року в розмірі 169,63 куб.м., а на квітень 2018 року в розмірі 164,98 куб.м. і встановлено, що будь-яке рішення з даного питання відповідачем не приймалося, тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що з метою належного захисту прав позивача, слід зобов'язати Департамент соціальної політики Вінницької міської ради вирішити питання щодо надання позивачу пільги як інваліду війни у виді 100-процентної знижки плати за користування комунальними послугами, зокрема, за послугу з газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 за жовтень 2017 року і квітень 2018 року в межах норм, передбачених чинним законодавством України.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради залишити без задоволення, а рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 22 травня 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 03 вересня 2018 року.

Головуючий Сушко О.О. Судді Смілянець Е. С. Залімський І. Г.