Постанова № 76190070, 29.08.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.08.2018
Номер справи
756/4891/16-а
Номер документу
76190070
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 756/4891/16-а Суддя (судді) першої інстанції: Жук М.В.

Суддя-доповідач - Кучма А.Ю.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2018 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого-судді: Кучми А.Ю.

суддів: Мєзєнцева Є.І., Аліменка В.О.

за участю секретаря: Тищенко Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Оболонського районного суду м. Києва від 18.05.2016 (м. Київ, дата складання повного тексту не зазначається) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И Л А:

ОСОБА_3 звернулась до Оболонського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дії відповідача щодо відмови провести перерахунок пенсії позивачу з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії державного службовці з 19.03.2014 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань; зобов'язання відповідача всі розрахунки та донарахування здійснити за законодавством, що діяло на момент призначення пенсії державного службовця.

Постановою Оболонського районного суду м. Києва від 18.05.2016 адміністративний позов ОСОБА_3 задоволено, визнано протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києва щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу, з урахуванням отриманих сум матеріальних допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутові питань; зобов'язано Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києва здійснити перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 01.11.2015 з урахуванням фактично нарахованої та виплаченої їй пенсії, в обрахунок заробітної плати для обчислення пенсії включити також суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; зобов'язано Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києва виплатити позивачу, донараховану та невиплачену суму пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що при прийнятті оскаржуваного судового рішення, судом першої інстанції було розглянуто не всі позовні вимоги, що в подальшому призведе до неналежного перерахунку пенсії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно не враховано під час розрахунку пенсії суми допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб.

Позиція відповідача обґрунтована тим, що згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» з 01.01.2015 пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідно посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2016 зупинено провадження у справі № 756/4891/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії до розгляду по суті позовних вимог ОСОБА_3 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за період з 19.03.2014 по 31.10.2015.

Враховуючи, що станом на 29.08.2018 відсутні підстави, які слугували зупиненню апеляційного провадження, колегія суддів вважає за можливе поновити провадження по справі.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду - зміні.

Згідно ст. 317 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції змінює рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києва та отримує пенсію по інвалідності, яку було призначено відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

15.03.2016 позивач звернулася до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань.

22.03.2016 відповідачем надано відповідь на вищевказану заяву позивача про перерахунок пенсії, в якій відповідач зазначає, що включення матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань до складу заробітної плати державного службовця безпідставні та не передбачені законом, посилаючись на ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній з 01.01.2015), Постанову Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 (зі змінами, чинними з 24.04.2014), згідно яким при призначенні пенсії позивачу проведений розрахунок пенсії державного службовця згідно довідок від 19.03.2014 № 5-88, № 5-89.

До заробітної плати для обчислення пенсії включено суми: 1707,00 грн (посадовий оклад), 125,00 грн (надбавка за ранг), 458,00 грн (надбавка за вислугу років), 5355,67 грн (надбавка за високі досягнення у праці, щомісячна надбавка за особливі умови служби в митних органах, щомісячні премії, премії до державних свят - дані виплати обраховані, виходячи з сум за 24 календарних місяців, поділених на 24). Основний розмір пенсії з 19.03.2014 складає: 7645,67 грн х 80% = 6116,54 грн.

Позивач, вважаючи вищевказані дій відповідача протиправними та такими, що порушують її гарантовані права, звернулась з даним адміністративним позовом до суду.

Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги дійшов до висновку, що усі інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань), які виплачувались позивачу, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачуються за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого в Державному бюджеті України, а також, враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсії державного службовця.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно ч.1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ч.1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.

Згідно приписів ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Виходячи з вимог ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», обов'язковою умовою є сплата страхових внесків з відповідної середньої заробітної плати (доходу) певної особи.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000.

Таким чином, аналіз наведених норм права дає підстави дійти до висновку про те, що чинне законодавство, як загальне так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати.

З 01.05.2016 набув чинності Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу», а положення Закону України «Про державну службу» № 3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону України «Про державну службу»).

Разом з тим, у ст. 90 Закону України «Про державну службу» закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій.

Проте, спір у цій справі виник не щодо наявності чи відсутності у позивача права на черговий перерахунок пенсії, а щодо порушення законодавства при призначенні пенсії.

У цьому випадку, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок використовується як спосіб відновлення порушеного права, у зв'язку з тим, що при призначенні пенсії позивачу протиправно не було враховано усі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналогічна правова позиція наведена в постанові Верховного Суду від 10.05.2018 у справі № 466/1180/17.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності у позивача права на проведення перерахунку пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, які виплачувались позивачу та які є частиною заробітної плати державного службовця.

Разом із тим, з метою належного виконання судового рішення, уникнення можливих порушень прав позивача чи наявності перешкод у їх поновленні в повному обсязі, колегія суддів вважає за можливе зазначити, що перерахунок та виплату пенсії позивачу здійснити за законодавством, що діяло на момент призначення ОСОБА_3 пенсії державного службовця.

З приводу зазначених у судовому засіданні доводів позивача про неврахування сум індексації при винесенні рішення, колегія суддів зазначає, що відповідно до положень КАС України на стадії апеляційного розгляду сплави, суд апеляційної інстанції не може змінювати позовні вимоги, тому дані доводи не приймаються.

Проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції вірно надано правову оцінку обставинам справи, разом з тим, з метою недопущення неоднакового трактування резолютивної частини рішення, усунення можливих ускладнень при його виконанні, враховуючи зміст позовних вимог, колегія суддів зазначає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції підлягає зміні.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 251, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.

Постанову Оболонського районного суду м. Києва від 18.05.2016 - змінити, доповнивши абзац четвертий резолютивної частини наступним:

«Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві всі розрахунки та донарахування здійснити за законодавством, що діяло на момент призначення ОСОБА_3 пенсії державного службовця».

В іншій частині постанову Оболонського районного суду м. Києва від 18.05.2016 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 03.09.2018.

Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма

Судді: В.О. Аліменко

Є.І. Мєзєнцев