Постанова № 76189628, 29.08.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.08.2018
Номер справи
822/1293/18
Номер документу
76189628
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/1293/18

Головуючий у 1-й інстанції: Лабань Г.В.

Суддя-доповідач: Сушко О.О.

29 серпня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сушка О.О.

суддів: Смілянця Е. С. Залімського І. Г. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Платашем В.О.,

представника позивача: Остапчука О.О.

представника відповідача: Коруняк Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 травня 2018 року (м. Хмельницький, 29 травня 2018 року) у справі за адміністративним позовом приватно-орендного підприємства "Росія" до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення державного кадастрового реєстратора Відділу у Віньковекцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Островського О.В. "Про відмову у внесенні відомостей ( змін до них) до Державного земельного кадастру " від 13.02.2018 року: № РВ-68003242018, №РВ 6800324192018, РВ № 680032402018, РВ№ 6800324162018, РВ№ 680032412018, РВ №6800324422018, РВ № 6800324182018; зобов'язати Державного кадастрового реєстратора Відділу у Віньковекцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Островського О.В. внести відомості до Державного земельного кадастру про реєстрацію земельних ділянок площами 28,1000 га, 9,4081га, 2,3932 га, 11,6889 га, 16,9449 га, 2.5940 га, 14,9086 га для товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані за межами земельних населених пунктів Великоолександрівської сільської ради Віньковецького району, Хмельницької області на підставі розроблених Приватним підприємством "Діоріт Плюс І" технічних документацій із землеустрою щодо встановлення ( відновлення ) меж земельних ділянок в натурі в натурі ( на місцевості) Приватно - орендному підприємству "Росія".

Відповідно до рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 травня 2018 року позов задоволено повністю.

Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову.

Представник позивача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги.

В судовому засіданні представник відповідача просила задовольнити апеляційну скаргу.

Розглянувши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що приватно - орендне підприємство "РОСІЯ"( код ЄДРПОУ 03789942), яке є правонаступником Селянської спілки "Росія", на підставі державного акта про право на колективної власності на землю серія ХМ№017 від 30.10.1995 , є власником земельних ділянок загальною площею 1573,8 га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані за межами населених пунктів Великоолександрівської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області. Частина із вказаних земельних ділянок розпайована та приватизована, решта знаходиться у колективній власності, втому числі земельні ділянки площею 28,1000 га, 9,4081 га, 11,6889 га, 2,5940,14,9086 га.

В лютому 2018 року позивачем подано до державного кадастрового реєстратора Відділу у Віньковецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру про встановлення меж земельних ділянок вищевказаними площами на підставі Технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) на зазначені вище сільської ради.

За результатами розгляду заяв видані рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 13.02.2018 року за № РВ-68003242018, №РВ 6800324192018, РВ № 680032402018, РВ№ 6800324162018, РВ№ 680032412018, РВ №6800324422018, РВ № 6800324182018.

Підставами відмови у внесені відомостей до Державного земельного кадастру були невідповідність поданих документів вимогам, встановлених Законом України "Про Державний земельний кадастр" і Порядком ведення Державного земельного кадастру, а саме вимогам ст.55 Закону України "Про землеустрій" та Закону України "Про розмежування державної та комунальної власності", невідповідність електронного документу установленим вимогам, а саме: XSD Схема наявні зауваження щодо валідності електронного документа.

Суд першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог, а відтак наявності підстав для задоволення адміністративного позову.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Так, ч. 1 ст. 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр" від 07.07.2011 року №3613 (далі - Закон №3613) передбачено, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

В силу ч. 8 ст. 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення).

За змістом ч. 1 ст. 11 Закону України "Про Державний земельний кадастр" відомості про об'єкти Державного земельного кадастру під час внесення їх до Державного земельного кадастру мають відповідати існуючим характеристикам об'єктів у натурі (на місцевості), визначеним з точністю відповідно до державних стандартів, норм та правил, технічних регламентів.

Згідно ст. 22 Закону України "Про Державний земельний кадастр" документи, які є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, мають відповідати законодавству.

У відповідності до ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа; документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації земельної ділянки. Заява з доданими документами надається заявником особисто чи уповноваженою ним особою або надсилається поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення. Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.

Пунктом 67 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 передбачено, що внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр" та цього Порядку.

Вимогами п. 110 Порядку встановлено, що для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстраторові, який здійснює таку реєстрацію, подаються: 1) заява про державну реєстрацію земельної ділянки за формою згідно з додатком 22; 2) оригінал погодженої відповідно до законодавства документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки (разом з позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації у разі, коли така документація підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації); 3) електронний документ; 4) документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації земельної ділянки. Державний кадастровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє: 1) відповідність поданих документів вимогам, передбаченим пунктом 67 цього Порядку; 2) електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку.

Положеннями п. 111 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 визначено, що державним кадастровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє:

1) відповідність поданих документів вимогам, передбаченим пунктом 67 цього Порядку;

2) електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку.

Відповідно до п. 73 Порядку, державний кадастровий реєстратор у строк, що не перевищує 14 робочих днів з дня прийняття заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру:

1) розглядає її разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, та перевіряє: відповідність документів вимогам, зазначеним у пункті 67 цього Порядку: електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку;

2) за результатами перевірки вносить відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру або приймає рішення про відмову у внесенні таких відомостей з підстав, зазначених у пунктах 91-137 цього Порядку, за формою згідно з додатком 14.

Пунктом 74 Порядку передбачено, що державний кадастровий реєстратор протягом строку встановленого п. 73 цього Порядку, перевіряє електронний документ на відповідність: 1) даним Державного земельного кадастру (геодезичній та картографічній основам, даним кадастрових карт (планів); 2) вимогам до змісту, структури і технічних характеристик такого документа згідно з додатком 1; 3) даним документації із землеустрою та оцінки земель.

Згідно з ч. 4 ст. 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову \ їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.

За правилами п. 115 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 державна реєстрація земельних ділянок, переданих у власність (користування) без проведення їх державної реєстрації (в тому числі у разі, коли відомості про земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, не внесені до державного реєстру земель), здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельних ділянок державної чи комунальної власності) в порядку, визначеному для державної реєстрації земельної ділянки.

В ч. 3 ст. 79-1 ЗК України зазначено, що сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Згідно ч. 2 ст. 20 Закону України "Про державний земельний кадастр" внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим.

В силу п. 77 Порядку у разі невідповідності електронного документа вимогам, зазначеним у пункті 74 цього Порядку, Державний кадастровий реєстратор:

1) складає за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастр} протокол проведення перевірки електронного документа за формою згідно з додатком 16;

2) повертає заявникові документацію із землеустрою та оцінки земель без позначки, зазначеної у пункті 75 цього Порядку, разом з електронним документом, протоколом його перевірки та іншими документами для виправлення зазначених у протоколі проведення перевірки електронного документа помилок та подання документів разом з цим протоколом для проведення повторної перевірки.

За змістом п. 78 Порядку у протоколі проведення перевірки електронного документа зазначаються: 1) дата та номер протоколу; 2) реєстраційний номер заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; 3) вид та назва документації із землеустрою та оцінки земель; 4) відомості про замовника документації із землеустрою, зазначені у підпункті 3 пункту 72 цього Порядку; 5) кадастровий номер (за наявності) та місцезнаходження земельної ділянки або дані про інший об'єкт Державного земельного кадастру, щодо якого вносяться відомості (зміни до них) згідно з відповідною заявою; 6) відомості про розробника документації із землеустрою та оцінки земель; 7) відомості про невідповідність даних електронного документа вимогам, зазначеним у пункті 74 цього Порядку; 8) викопіювання з кадастрової карти (плану) відповідної адміністративно - територіальної одиниці з нанесенням на ньому контурів об'єктів перевірки; 9) прізвище та ініціали Державного кадастрового реєстратора, що провів перевірку електронного документа.

Протокол проведення перевірки підписується Державним кадастровим реєстратором та засвідчується його печаткою.

Тобто, вказані відомості із протоколу проведення перевірки електронного документа дали б можливість встановити в чому полягають зауваження до валідності електронного документу та на яку земельну ділянку водного фонду накладається частина даної земельної ділянки.

Водночас, до рішень про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 13 лютого 2018 року Державним кадастровим реєстратором протоколи проведення перевірки електронних документів не додано.

Твердження державного кадастрового реєстратора щодо невідповідності поданих документів ст. 55 Закону України "Про землеустрій" є безпідставним, оскільки державним кадастровим реєстратором чітко не вказано, в чому саме полягає невідповідність поданої документації із землеустрою.

Частиною 10 ст. 55 Закону України "Про землеустрою" визначено, що технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає: а) завдання на складання технічної документації із землеустрою; б) пояснювальну записку; в) рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою (у випадках, передбачених законом); г) згоду власника земельної ділянки, а для земель державної та комунальної власності - органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на відновлення меж земельної ділянки користувачем; і ) довідку, що містить узагальнену інформацію про землі (території); д) копію документа, що посвідчує фізичну особу, або копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; е) копію документа, що посвідчує право на земельну ділянку (у разі проведення робіт щодо відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); є) копію правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за умови якщо права власності на такі об'єкти зареєстровані); ж) матеріали польових топографо-геодезичних робіт; з) план меж земельної ділянки, складений за результатами зйомки, на якому відображаються зовнішні межі земельної ділянки із зазначенням власників (користувачів) суміжних земельних ділянок, усі поворотні точки меж земельної ділянки, лінійні проміри між точками на межах земельної ділянки, межі вкраплених земельних ділянок із зазначенням їх власників (користувачів); и) кадастровий план земельної ділянки; і) перелік обмежень у використанні земельної ділянки; ї) у разі необхідності документ, що підтверджує повноваження особи діяти від імені власника (користувача) земельної ділянки при встановленні (відновленні) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); й) акт приймання - передачі межових знаків на зберігання, що включається до документації із землеустрою після виконаних робіт із встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками.

Також, є безпідставними посилання державного кадастрового реєстратора на невідповідність поданих документів Закону України "Про розмежування земель державної та комунальної власності", оскільки вказаний Закон втратив чинність на підставі Закону № 5245- VI (5245-17) від 06.09.2012, а тому не може застосовуватися до правовідносин щодо внесення відомостей про земельні ділянки до Державного земельного кадастру.

Частиною 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державний земельний кадастр" визначено, що земельні ділянки, право власності на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їх кадастрового номера.

У разі, якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності).

Відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України "Про державний земельний кадастр" дії або бездіяльність Державного кадастрового реєстратора можуть бути оскаржені до суду в порядку, встановленому законом.

При цьому, відповідач не обґрунтував правомірність прийняття рішення щодо відмови позивачу у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру стосовно вищевказаних земельних ділянок та як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності свого рішення.

Отже, відмова ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області є необґрунтованою та протиправною.

Разом з тим, слід зауважити, що належним способом захисту порушеного права є зобов'язання Державного кадастрового реєстратора Відділу у Віньковецькому районі головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області внести відомості до Державного земельного кадастру про реєстрацію земельних ділянок площами 28,1000 га, 9,4081 га, 2,3932 га, 11,6889 га, 16,9449 га, 2,5940 га, 14,9086 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані за межами населених пунктів Великоолександрівської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області на підставі розроблених приватним підприємством "Діоріт Плюс 1" технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) приватно-орендному підприємству "Росія".

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Однак, відповідач протиправно відмовив позивачу у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру .

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 травня 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 31 серпня 2018 року.

Головуючий Сушко О.О. Судді Смілянець Е. С. Залімський І. Г.