
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
21 серпня 2018 р. № 2040/5261/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Зоркіна Ю.В.
при секретарі судового засідання Смоляр Є.А.
у присутності представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 (АДРЕСА_1,61195, код НОМЕР_1) до Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (вул. Сумська, буд. 61,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ23320813), третя особа: ОСОБА_4 про зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, у якому з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог просить суд:
зобов'язати Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області внести зміни до актового запису про народження № 571, складеного 20.02.1999 року, відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції на ОСОБА_3: "доповнити прізвище дитини як "ОСОБА_4", змінити власне ім'я дитини з "ОСОБА_3" на " ОСОБА_3", доповнити прізвище батька як "ОСОБА_4", змінити власне ім'я батька з "ОСОБА_4" на "ОСОБА_4", доповнити прізвище матері як "ОСОБА_6", змінити ім'я матері з "ОСОБА_6" на "ОСОБА_6", змінити громадянство матері і батька з "Народної Республіки Китай" на "Китайської народної республіки";
внести зміни до актового запису про встановлення батьківства № 75, складеного 20.02.1999 року, відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції на ОСОБА_3: "доповнити прізвище батька як "ОСОБА_4", змінити власне ім'я батька з "ОСОБА_4" на "ОСОБА_4", змінити громадянство батька з "Народної Республіки Китай" на "Китайської народної республіки "; доповнити прізвище дитини як "ОСОБА_4", змінити власне ім'я дитини з "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3", доповнити прізвище матері як "ОСОБА_6", змінити ім'я матері з "ОСОБА_6" на "ОСОБА_6", змінити громадянство матері з "Народної Республіки Китай" на "Китайської народної республіки ".
Аргументуючи заявлені вимог зазначив, що при вчиненні актового запису, видачі свідоцтва про народження та про встановлення батьківства невірно зазначено прізвище, ім'я, по- батькові, громадянство батьків та його власне. На думку позивача, зазначений недолік підлягає виправленню. Посилаючись на викладені вище обставини, представники позивача у судовому засіданні просили суд задовольнити позов.
Ухвалою суду від 09.07.2018 року у справі відкрито провадження. Ухвалою від 25.07.2018 року в якості третьої особи залучено ОСОБА_4.
Відповідач, проти внесення змін до актового запису не заперечував, справу просив розглядати за відсутності свого представника.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, котрі врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Згідно з п. 7 Прикінцевих та перехідних положень КАС України після набрання чинності цим Кодексом заяви і скарги у справах, що виникають з адміністративно-правових відносин, заяви у справах щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести виправлення в актовий запис цивільного стану (глави 29 - 32 і 36 Цивільного процесуального кодексу України 1963 року), позовні заяви у господарських справах, що віднесені цим Кодексом до адміністративної юрисдикції, а також апеляційні, касаційні скарги (подання), заяви (подання) про перегляд судових рішень у зв'язку з нововиявленими та винятковими обставинами у таких справах, подані і не розглянуті до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України, розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідач в силу ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" входять до системи органів реєстрації актів цивільного стану. До завдань відповідача як органу реєстрації актів громадянського стану, ст. 6 означеного закону відносить державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, внесення змін до актових записів цивільного стану, поновлення та анулювання їх; формування Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведення його, збереження архівного фонду; здійснення відповідно до законодавства інших повноважень.
За матеріалами справи судом встановлено, що 27.03.2013 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м.Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 громадянина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1
Відповідно до свідоцтва про встановлення батьківства серії НОМЕР_3 від 20.02.1999 року батьком ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_1 визнаний гр. Народної Республіки Китай ОСОБА_4.
Заявою від 14.06.2018р. позивач звертався до органу реєстрації актів цивільного стану, з приводу виправлення власного прізвища, прізвища батьків та громадянства батьків у актовому записі про народження № 571 від 20.02.1999 року та актовому записі про встановлення батьківства від 15.01.1999 року № 75.
За результатами розгляду звернення, відповідачем прийнятий висновок від 22.06.2018 року, яким у внесенні змін до актового запису про народження від 20.02.1999 року № 571 та актовому записі про встановлення батьківства від 20.02.1999 року № 75 відмовлено. Фактичною підставою для прийняття оскарженого рішення суб'єкт владних повноважень обрав судження про існування розбіжності між відомостями в актових записах про народження дитини та встановлення батьківства, на підставі яких видане свідоцтва про народження та документах поданих для їх вчинення.
Перевіряючи відповідність закону вчиненого владним суб'єктом діяння управлінського характеру, суд зазначає, що правовідносини з приводу актів цивільного стану, зокрема і повторної видачі свідоцтва про реєстрацію актів цивільного стану, унормовані приписами ст.49 Цивільного кодексу України, Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні (затверджені наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000р. №52/5 із змінами та доповненнями; далі за текстом - Правила №52/5), Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, далі за текстом Правила № 96/5)
Відповідно до ч.3 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану" актовий запис цивільного стану - документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Згідно з п.8 Правил № 52/5 реєстрація народження проводиться за усною чи письмовою заявою батьків дитини, чи одного з них,а в разі смерті батьків або в разі,якщо вони з інших причин не можуть зареєструвати народження за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров'я, в якому народилась дитина або в якому на цей час вона перебуває.
За приписами п..1,12,21-22 р.ІІІ Правил 52/5 державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Одночасно із заявою про державну реєстрацію народження подаються та в актовому записі про народження зазначаються в т.ч. паспорти або паспортні документи, що посвідчують особи батьків (одного з них). Якщо документ, що посвідчує особу одного з батьків, з поважних причин не може бути пред'явлений, то орган державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити в державній реєстрації народження дитини. Відомості про другого з батьків у цьому разі зазначаються на підставі свідоцтва про шлюб. Дані про громадянство в актовому записі про народження та свідоцтві не заповнюються, про що робиться відповідний запис у графі "Для відміток" актового запису про народження. Надалі ці дані можуть бути доповнені відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану. Якщо батьки мають спільне прізвище, то це прізвище присвоюється і дітям. Власне ім'я дитини визначається за згодою батьків. Власне ім'я дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, у разі відсутності добровільного визнання батьківства визначається матір'ю дитини.
Згідно з ч. 2 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви. Аналогічні приписи містяться у п.2.5. Правил № 96/5.
Із долучених до матеріалів справи документів судом встановлено, що заява про внесення виправлень в актові записи подана гр. ОСОБА_3 (посвідка на постійне проживання НОМЕР_4 копія якої міститься у матеріалах справи), проте позовні вимоги заявлені про внесення змін до актових записів стосовно гр. ОСОБА_3.
Доказів того, що гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_3 є однією та тією ж особою матеріали справи не містять. Доказів наявності актових записів щодо народження та встановлення батьківства стосовно гр. ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 сторонами до матеріалів справи не надано.
Оскільки адміністративний суд не уповноважений встановлювати достовірність обставин, засвідчених цими документами, чи іншим способом встановлювати юридичні факти, що засвідчують зміну актів цивільного стану особи, відтак, відсутні достатні підстави для внесення змін до актового запису про народження позивача та встановлення батьківства відповідно.
Відповідно до ст.ст.7,9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У відповідності до ч. 2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що відповідачем в судовому засіданні не доведено правомірності оскаржуваного рішення, а отже, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6-9, 139, 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов залишити без задоволення
Рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, тобто протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення, а набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду. Скарга може бути подана у порядку ч. 1 ст. 297 КАС України безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду або у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
У повному обсязі рішення виготовлено 31.08.2018 року
Суддя Зоркіна Ю.В.