
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.08.2018 Справа № 904/1695/18за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРІО" , м. Дніпро
до Служби автомобільних доріг у Дніпропетровській області, м. Дніпро
Третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача Дочірнє підприємство "Дніпропетровський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", м. Дніпро
про стягнення 347 839 грн. 82 коп.
Суддя Ліпинський О.В.
Секретар судового засідання Перебийніс О.О.
Представники:
від позивача Корінчук В.В. дов. № 1 від 05.11.2014
від відповідача Шульга О.О. дов. № 1-2/43 від 09.01.02017 року
від третьої особи Розумовський В.В. дов. від 13.04.2018
від третьої особи Галасун Г.І. дов. від 13.11.2017
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРІО" (далі - Позивач) звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Служби автомобільних доріг у Дніпропетровській області (далі - Відповідач) про стягнення матеріальної шкоди в розмірі 347 839 грн. 82 коп.
Заявлені вимоги мотивовані тим, що 06.11.2017 року на автодорозі М-04 Знам'янка - Луганськ - Ізварино 179 км. від АЗС 900 м. сталось перекидання належного позивачу автомобіля, наслідок чого спричинено матеріальну шкоду в розмірі 347 839,82 грн. Зважаючи на те, що причиною перекидання автомобіля став незадовільний стан ділянки проїзної частини, який не було позначено дорожніми знаками, Позивач вважає, що відповідальність за спричинену шкоду має нести Служба автомобільних доріг у Дніпропетровській області.
Ухвалою суду від 11.05.2018 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, за змістом якого, у тому числі, зазначив, що понесені Позивачем збитки мають відшкодовуватись Третьою особою - ДП «Дніпропетровський облавтодор» ВАТ «ДАК», оскільки на час проведення робіт на вищезазначеній ділянці відповідно до умов договору № ЕУд-4 від 11.02.2017 відповідальність за понесені збитки було покладено саме на останнього.
Третя особа подала суду письмові пояснення, в яких заперечила проти доводів Відповідача, пославшись на те, що замовлення ремонтних робіт на вищезазначеній ділянці автодороги, відбулося лише 07.11.2017, тобто після дорожньо-транспортної пригоди, що виключає відповідальність підрядника за збитки, спричинені невідповідністю дороги вимогам безпеки руху.
Ухвалою суду від 31.07.2018 закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті на 23.08.2018.
В судовому засіданні 23.08.2018 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення, складання повного рішення відкладено на строк до десяти днів з дня закінчення розгляду справи в порядку ст. 233, 240 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи у відкритому судовому засіданні, заслухавши зміст та підстави вимог і заперечень сторін щодо предмета позову, дослідивши подані докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
06.11.17 на автодорозі Знам'янка - Луганськ - Ізварино сталось перекидання автомобіля Renault Premium HR 385, реєстраційний номер НОМЕР_1 та напівпричепу LAG, реєстраційний номер НОМЕР_2 завантажених товаром згідно супровідних документів вагою 22 тонни, під керуванням водія ОСОБА_6. В результаті ДТП автомобілю Renault Premium HR 385 та напівпричепу LAG були заподіяні механічні пошкодження.
Згідно акту обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 06.11.17 складеного співробітником поліції, на проїзній частині в районі 900 м від АЗС "АМІК" (с. Долинське) на автодорозі "Знамянка-Луганськ - Ізварино Дніпровського району Дніпропетровської області, де сталося перекидання транспортного засобу, виявлено недоліки проїзної частини у вигляді ям: 0,9 м х 1,2 м глибиною 0.16 м і 1.6 м х 0,5 м глибиною 0,17 м. За результатами обстеження встановлено, що вказану ділянку не було позначено дорожніми знаками, хоча вона є такою, що не відповідає вимогам безпеки руху.
Крім того, факт дорожньо-транспортної пригоди зафіксовано у протоколі про адміністративне правопорушення серії БР № 065920 від 06.11.17, а також у схемі місця ДТП від 06.11.17, де зафіксовано взаємне положення транспортних засобів на згаданій вище ділянці автодороги.
Постановою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 12.12.2017 у справі про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_6 провадження у справі № 175/4202/17 закрито, у зв'язку з відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Згідно висновку автотехнічного дослідження № 5299-17, проведеного Дніпропетровським НДІСЕ 30.11.2017 року на замовлення Позивача, в заданій дорожньо-транспортній ситуації водій ОСОБА_6 не мав технічної можливості запобігти в'їзду в яму, шляхом своєчасного застосування гальмування та зупинки автомобіля. Крім того, висновком встановлено, що наїзд коліс автомобіля у яму міг стати причиною заносу транспортного засобу.
За замовленням ТОВ "Тріо" від 13.12.17, експертом-автотоварознавцем проведено автотоварознавче дослідження, за результатами якого складено висновок № 5196 від 18.12.2018 року.
Згідно зазначеного висновку, вартості матеріального збитку, нанесеного власнику автомобіля Renault Premium HR 385, реєстраційний номер НОМЕР_1, пошкодженого внаслідок ДТП, становить 347 839,82 грн.
За загальними підставами відповідальності за завдану майнову шкоду, наведеними в ст. 1166 ЦК України майнова шкода завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Статтею 1 Закону України "Про автомобільні дороги" визначено, що автомобільна дорога - це лінійний комплекс інженерних споруд, призначений для безпечного та зручного руху транспортних засобів.
За змістом статті 7 цього Закону передбачено, що автомобільні дороги загального користування перебувають у державній власності.
Відповідно до положень статті 10 Закону України "Про автомобільні дороги" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) державне управління автомобільними дорогами загального користування здійснює Державна служба автомобільних доріг України, що є центральним органом виконавчої влади.
Основними обов'язками органу державного управління автомобільними дорогами загального користування є, зокрема, розробка та реалізація заходів з безпеки дорожнього руху; забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів з нормативними технічними характеристиками і навантаженням; організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами і нормами; забезпечення технічного нагляду за станом автомобільних доріг (стаття 11 Закону України "Про автомобільні дороги" у відповідній редакції).
Відповідно до пункту 3 статті 13 Закону України "Про автомобільні дороги" орган державного управління автомобільними дорогами загального користування відповідає за відшкодування збитків користувачам автомобільних доріг загального користування у порядку, визначеному законом.
Згідно зі статтею 9 Закону України "Про дорожній рух" до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць, належить, у тому числі, своєчасне виявлення перешкод дорожньому руху та їх усунення, а в разі неможливості - невідкладне позначення дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами, а також компенсація витрат власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортні пригоди сталися з причин незадовільного експлуатаційного утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, за рішеннями судових органів.
Згідно зі статтею 24 Закону України "Про дорожній рух" власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.
За змістом пункту 2 Єдиних правил ремонту та утримання автомобільних доріг ремонт і утримання дорожніх об'єктів (крім залізничних переїздів), що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюється дорожньо-експлуатаційними організаціями, які належать до сфери управління Укравтодору.
Пунктом 1 Положення про Державне агентство автомобільних доріг України (далі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 10.09.2014 № 439 Державне агентство автомобільних доріг України (Укравтодор) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства.
Основними завданнями Укравтодору є реалізація державної політики у сфері дорожнього господарства та здійснення державного управління автомобільними дорогами загального користування, здійснення управління об'єктами державної власності (пункт 3 Положення).
За змістом пунктів 5, 11 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг передбачено, що власники дорожніх об'єктів або уповноважені ними органи дорожньо-експлуатаційні організації, користувачі дорожніх об'єктів та спеціалізовані служби організації дорожнього руху зобов'язані забезпечувати зручні і безпечні умови руху, сприяти збільшенню пропускної спроможності дорожніх об'єктів, запобігати травмуванню учасників дорожнього руху, пошкодженню транспортних засобів і дорожніх об'єктів, забрудненню навколишнього середовища. Власники дорожніх об'єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов'язані: своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху; постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об'єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити - невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух; контролювати якість робіт, що виконуються підрядними організаціями; відшкодовувати в установленому законодавством порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок незадовільного утримання доріг.
Таким чином, у розумінні наведених положень чинного законодавства, у разі заподіяння власникам транспортних засобів збитків внаслідок ДТП, яка сталась через незадовільне утримання доріг, такі збитки мають бути відшкодовано власниками доріг або уповноваженими ними органами.
Згідно наданої у справу копії технічного паспорта автодороги М-04, Служба автомобільних доріг у Дніпропетровській області є особою, що обслуговує ділянку вказаної дороги від 72+088 до 365+204 км.
Доводи Відповідача стосовно покладення відповідальності за стан ділянки автомобільної дороги, на якій сталася ДТП на Третю особу - ДП "Дніпропетровський облавтодор" ВАТ "ДАК», якому було доручено проведення ремонту відповідної ділянки на підставі договору № ЕУд-4 від 11.02.2017, суд до уваги не приймає, адже як убачається зі змісту наданих у справу доказів, обов'язок з проведення ремонту ділянки дороги М-04, 179 км.+, було покладено на виконавця дефектним актом на листопад 2017 року, який передано Третій особі лише 07.11.2017 року, тобто на наступний день після дорожньо-транспортної пригоди.
Крім того, суд звертає увагу, що постановою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 20.12.2017 встановлені обставини, які свідчать про відсутність в діях керівника Третьої особи складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 140 КУпАП (Порушення правил, норм і стандартів при утриманні автомобільних доріг і вулиць, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху чи позначення на автомобільних дорогах і вулицях місць провадження робіт).
Оцінюючи зібрані у справі докази, суд дійшов висновку, що Позивачем доведено протиправність поведінки Відповідача, яка полягала у незабезпеченні ним належного утримання автомобільної дороги. Доведено факт спричинення шкоди та існування причинного зв'язку між незадовільним станом дороги та спричиненою шкодою, а також вину відповідача, яка полягала в невжитті заходів щодо приведення до належного експлуатаційного стану дорожнього покриття, або позначення небезпечної ділянки відповідними дорожніми знаками, як-то передбачено законом, що свідчить про наявність повного складу правопорушення, необхідного для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди.
Таким чином, вимоги Позивача про стягнення з Відповідача матеріальної шкоди в розмірі 347 839 грн. 82 коп. слід визнати обґрунтованими й такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи приписи ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на Відповідача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 77-79, 86,129, 233, 236-241, 326 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути зі Служби автомобільних доріг у Дніпропетровській області (49600, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Воскресенська, будинок 24, код ЄДРПОУ 25843931 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРІО" (49000, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Робоча, будинок 17, квартира 5А, код ЄДРПОУ 30544093) матеріальну шкоду в розмірі 347 839 грн. 82 коп., витрати зі сплати судового збору в розмірі 5 217 грн. 61 коп.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили у відповідності до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 03.09.2018
Суддя О.В. Ліпинський