Рішення № 76181706, 30.08.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2018
Номер справи
2040/5180/18
Номер документу
76181706
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

30 серпня 2018 р. № 2040/5180/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, 63400, код НОМЕР_1) до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Гагаріна, буд. 15, м. Зміїв, Харківська область, 63404, код ЄДРПОУ 41248550) про визнання незаконними дій, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1, з адміністративним позовом до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області , в якому просить суд:

- визнати незаконними дії Зміївського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Харківської області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2018;

- визнати протиправним та скасувати рішення Зміївського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 18.04.2018 про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2018;

- зобов'язати Зміївське об'єднане Управління Пенсійного Фонду України Харківської області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2018.

Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що він є пенсіонером та внутрішньо переміщеною особою. Позивач отримував пенсію від відповідача до 30.04.2018. З 01.05.2018 виплата пенсії була припинена. 21.05.2018 він звернувся до відповідача із заявою щодо причин невиплати пенсії та поновлення та продовження виплати пенсії. Відповідач повідомив позивача, що виплата йому пенсії була зупинена на підставі Протоколу Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. У зв'язку зі зверненням позивача до відповідача 21.05.2018, позивачеві з 01.07.2018 поновлено виплату пенсії. Позивач вважає, що відповідач неправомірно припинив йому виплату пенсії з 01.05.2018, через що він її не отримав за травень-червень 2018.

Представник відповідача, Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області - не погодився з позовними вимогами та надав відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач діяв в межах повноважень, у спосіб та на підставі чинного законодавства.

Позивач, ОСОБА_1, в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, свого представника в судове засідання не направив, надав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача - Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області - в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Позивач, ОСОБА_1, є громадянином України та йому призначена пенсія за віком з 03.01.1983.

Згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 01.12.2014 № 6309000864 позивач зареєстрований за місцем постійного проживання адресою: АДРЕСА_1, яке є тимчасово окупованою територією, та 30.11.2014 перемістився за місцем фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_2. (а.с.4)

З 01.09.2014 електронну пенсійну справу позивача було взято на облік в Управлінні Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області (правонаступником якого є Зміївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області), як особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, відповідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 01.12.2014 № 6309000864.

Відповідач проводив позивачеві виплату пенсії за віком до 30.04.2018 включно.

Протоколом засідання Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам № 14 від 03.04.2018, прийнято рішення припинити соціальні виплати позивачу, як особі, що фактично не проживає на території Зміївського району Харківської області.(а.с.28)

На підставі Протоколу засідання Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам № 14 від 03.04.2018, відділом з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій прийнято рішення від 18.04.2018, яким виплата пенсії ОСОБА_1 була призупинена з 01.05.2018 (а.с.27).

21.05.2018 позивач звернувся до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою, щодо поновлення та продовження виплати пенсії.

Зміївським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської області було направлено до управління соціального захисту населення Зміївської районної державної адміністрації список осіб, які звернулись за відновленням пенсій, для розгляду на Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Протоколом засідання Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам № 22 від 29.05.2018 прийнято рішення поновити соціальні виплати позивачу.(а.с.30)

Виплату пенсії ОСОБА_1 було поновлено з 01.07.2018 на підставі рішення відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій від 11.06.2018, прийнятого на підставі Протоколу засідання Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам № 22 від 29.05.2018 (а.с.29).

Таким чином, судом встановлено, що позивач не отримав пенсію від відповідача за травень-червень 2018.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Пунктом 6 статті 92 Конституції України встановлено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно Законами України.

Статтею 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України (положення пункту 2 частини першої статті 49 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 07.10.2009 р. N 25-рп/2009); 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених Законом.

Як вбачається із наведеної норми, перелік підстав для припинення виплати пенсії не є вичерпним та може додатково визначатися Законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання здійснюється відповідно до законодавства України.

Приписами ч. 1 ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" передбачено, що підставою для скасування дії довідки про взяття па облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:

1) подала заяву про відмову від довідки;

2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;

3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;

4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;

5) подала завідомо недостовірні відомості.

Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.

Абзацом 8 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" встановлено, що у разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту З частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.

Абзацом 9 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" передбачено, що інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, є:

дані, отримані з відповідних /державних реєстрів;

дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві

державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з органами виконавчої владні та органами місцевого самоврядування;

дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з громадськими об'єднаннями, волонтерськими, благодійними організаціями, іншими юридичними та фізичними особами, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам відповідно до статті 16 цього Закону.

Абзацом 14 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" встановлено, що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних \ містах (у разі утворення) рад на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб відомості про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Як вбачається зі змісту Протоколу засідання Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам № 14 від 03.04.2018, позивачу припинено соціальні виплати на підставі інформації, що він не проживає за адресою: АДРЕСА_2.

Одночасно, згідно з Протоколом засідання Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам № 22 від 29.05.2018, позивач є особою, яка за вказаною адресою проживає.

З наданої позивачем копії виписки з амбулаторної картки №3018 від 19.03.2018 судом встановлено, що він перебував на лікуванні з 07.03.2018 по 18.03.2018 у м. Шахтарську, тобто були наявні об'єктивні підстави відсутності позивача у вказаному періоді у м. Зміїв та вказані обставини свідчать про те, що позивач не повернувся до покинутого місця проживання на тимчасово окуповану територію, а виїжджав на лікування.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку про відсутність станом на 03.04.2018 визначених Законом України «Про забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб» підстав для скасування дії довідки позивача про взяття його на облік як внутрішньо переміщеної особи.

Оскільки саме наявність статусу внутрішньо переміщеної особи визначає право на отримання від Держави Україна соціальних виплат та соціального захисту, що пов'язане з перебуванням відповідної особи на підконтрольній Уряду України території, суд приходить до висновку, що позивач, виїхавши з м. Шахтарськ Донецької області у 2014 році, не втрачав свого права на отримання пенсії від відповідача, зокрема у травні-червні 2018 року.

При цьому посилання відповідача на підзаконний нормативно-правовий акт - Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затверджений постановою КМУ від 08.06.2016 № 365, суд не бере до уваги в якості належного обґрунтування наданих заперечень, оскільки вказаний Порядок не може розширювати порівняно з Законом підстави припинення соціальних виплат, а крім того, сам відповідач, поновивши виплату пенсії, підтвердив фактичне перебування позивача за зареєстрованою у м.Зміїв адресою.

На підставі викладеного, суд, встановивши порушення прав позивача, приходить до висновку, що належним та достатнім способом захисту такого порушеного права, є зобов'язання Зміївського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Харківської області виплатити ОСОБА_1 пенсію за період травень-червень 2018. При цьому в задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій, скасування рішень - належить відмовити.

Стосовно питання розподілу судових витрат при частковому задоволенні адміністративного позову, суд вважає за необхідне звільнити позивача від сплати судового збору відповідно до ч.1 ст. 133 КАС України, враховуючи, що він є пенсіонером, є особою похилого віку та згідно наявних в матеріалах справи медичних документів має потребу в постійному лікуванні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, 63400, код НОМЕР_1) до Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Гагаріна, буд. 15,м. Зміїв,Харківська область,63404, код ЄДРПОУ41248550) про визнання незаконними дій, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Зміївське об'єднане Управління Пенсійного Фонду України Харківської області виплатити пенсію ОСОБА_1 за період з 01.05.2018 по 30.06.2018.

В задоволенні позовних вимог про визнання незаконними дій, скасування рішення - відмовити.

Звільнити позивача від сплати судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 30 серпня 2018 року.

Суддя Білова О.В.