
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2018 р. № 820/4444/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Панченко О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУНОМЕР_1) до Харківської обласної державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради (вул. Сумська, буд. 78,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ03196601) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії;-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_1, звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним рішення Робочої групи з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що діє при Харківській облдержадміністрації від 29.11.2017 № 5 прийнято рішення про скасування " рішенням Робочої групи з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що діє при Харківській облдержадміністрації від 20.05.206 № 3 про надання ОСОБА_1 статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії" та покладено на позивача зобов`язання повернути посвідчення 1 категорії НОМЕР_2 від 08.06.2016;
- зобов`язати Харківську обласну державну адміністрацію розглянути питання щодо надання ОСОБА_1 статусу особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачі відповідного посвідчення категорії 1.
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначає, що 02.04.2009р. відповідачем 1 їй було видано посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_3, строк дії - до досягнення повноліття дитини, оскільки Рішенням робочої групи з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що діє при Харківській облдержадміністрації від 20.05.2016р. № 3 такий статус позивачу було надано.
Разом з тим, в подальшому, в зв'язку із скасуванням рішень судів, на підставі яких було ухвалено рішення зазначеної робочої групи, було прийнято рішення про скасування попереднього рішення робочої групи, яке оскаржується в даній справі та на позивача покладено обов'язок повернути видане посвідчення 1 категорії НОМЕР_2 від 08.06.2016р.
У судове засідання прибув позивач, який склав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача - Харківської обласної державної адміністрації, Машталір В.М. (довіреність від 26.12.2017р. №01-53/10582) у судове засідання прибув, не заперечував проти розгляду справи в порядку письмового провадження, про що склав відповідну заяву.
Відповідач - Харківська обласна державна адміністрація, позов не визнав та згідно наданого до суду відзиву зазначив, що згідно ухвали Вищого адміністративного суду України від 09.11.2017р. скасовані рішення судів, на підставі яких позивачу було видано відповідне посвідчення особи, яка постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а на даний час підстав для надання позивачу відповідного статусу не існує.
Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради, позов також не визнав та згідно наданого до суду відзиву зазначив, що не є належним відповідачем по справі, оскільки до нього відсутні позовні вимоги згідно позовної заяви. Через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи без участі представника.
Провадження у справі відкрито 08.06. 2018р.
Суд, вивчивши доводи позову та відзивів проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:
Встановлені судом фактичні обставини справи полягають в наступному.
Згідно паспорту позивача НОМЕР_4, виданого 20.08.2008р. позивач - ОСОБА_1, народилася ІНФОРМАЦІЯ_1. (а с.8).
02.04.2009 р. Харківською обласною державною адміністрацією ОСОБА_1 видано посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_3, строк дії - до досягнення повноліття дитини. (а.с.11).
На підставі експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 14.02.2011 р. №3066-3525, Міжрайонною радіологічною МСЕК №2 позивачу з 09.03.2011 р. по 01.03.2017 р. встановлено ІІІ групу інвалідності, діагноз - вроджена вада розвитку ЦНС, мікроаденома гіпофізу, кіста гіпофізу, захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС. (а.с.18).
У зв'язку з вищевказаним обставинами, позивач первісно звернулася до Харківської обласної адміністрації з заявою про встановлення статусу особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, та видачу відповідного посвідчення категорії 1, на підтвердження чого надала копії необхідних документів, у чому їй було відмовлено.
Вважаючи вказану відмову необґрунтованою ОСОБА_1 звернулася до суду, наслідком чого стало ухвалення Харківським окружним адміністративним судом постанови від 14.12.2015р. у справі №820/11219/15, яка була залишена без змін згідно ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 09.02.2016р., згідно якої було скасовано рішення робочої групи з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (протокол від 19.06.2015 року № 14) при Харківській обласній держаній адміністрації про відмову у встановленні ОСОБА_1 статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи; зобов'язано Харківську обласну державну адміністрацію розглянути питання про встановлення ОСОБА_1 статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачу ОСОБА_1 посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 на підставі Експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що привели інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 14.02.2011 року № 3066-3525, з урахуванням рішення суду. На виконання вказаної постанови позивачу було видано посвідчення категорії 1 серія НОМЕР_5 від 08.06.2016р. (а.с. 10). Вказане посвідчення видано на підставі рішення робочої групи з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що діє при Харківській облдержадміністрації від 20.05.2016р. № 3.
Разом з тим, згідно ухвали Вищого адміністративного суду від 09.11.2017р. постанову Харківського окружного адміністративного суду від 14.12.2015р. у справі № 820/11219/15 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 09.02.2016р. у цій же справі скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції. За наслідками нового розгляду позовну заяву ОСОБА_1 залишено без розгляду за її клопотанням.
В зв'язку із скасування зазначених вище судових рішень робочою групою з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що діє при Харківській облдержадміністрації прийнято рішення від 29.11.2017р. № 5, яким скасовано попереднє рішення робочої групи від 20.05.2016р. № 3 про надання статусу особи, яка постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Розглядаючи даний спір, суд враховує, що відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
В даній справі рішення робочої групи з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що діє при Харківській облдержадміністрації від 20.05.2016р. №3 про надання позивачу статусу особи, яка постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи було прийнято на виконання судових рішень, які були чинними на час розгляду вказаного питання.
В подальшому вказані судові рішення було скасовано, в зв'язку з чим було ухвалено оскаржуване в даній справі рішення.
Оцінюючи законність вказаного рішення відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, суд зазначає, що відповідно до п. 1 Положення про Робочу групу з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації від 28.01.2015 № 44 робоча група з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - робоча група) є постійно діючим дорадчим органом, утвореним головою обласної державної адміністрації з метою сприяння виконанню законодавства у сфері соціального захисту громадян, які постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Робоча група у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими законами України, тощо.
Поняття осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та підстави отримання правового статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон).
Так, відповідно до статті 9 Закону особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Статтею 27 Закону визначений перелік категорій дітей, які належать до потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Ними є, зокрема, ті, які народились після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері мав підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, або народжені матір'ю, яка на час настання вагітності або під час вагітності мала підстави належати до категорії 1, 2 або З постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
До моменту досягнення повноліття ОСОБА_1 мала статус дитини, потерпілої від Чорнобильської катастрофи на підставі умов, визначених у п. 5 ст. 27 Закону, що підтверджується копією посвідчення, наявного у матеріалах справи.
До потерпілих від Чорнобильської катастрофи відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 11 Закону також, належать особи, які досягли повноліття, з числа зазначених у ст. 27 цього Закону, та яким у дитячому віці встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, за умови проходження переогляду у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії відповідно до ч. 5 ст. 17 цього Закону.
Частина 5 ст. 17 Закону закріплює, що потерпілі діти, яким було встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, проходять переогляд у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії по досягненні ними 18 років незалежно від терміну, на який їм було встановлено інвалідність у дитячому віці.
Таким чином, Законом передбачено ряд умов для отримання громадянами з числа дітей, які належать до потерпілих від Чорнобильської катастрофи, статусу особи, потерпілої від наслідків Чорнобильської катастрофи при досягненні ними повноліття.
Зокрема, такими умовами є: 1) наявність причинного зв'язку інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, встановленого у дитячому віці; 2) проходження переогляду у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії.
Як встановлено судом ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1
Статтею 1 Закону України «Про охорону дитинства» визначено, що дитиною є особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно з законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолітньої раніше.
Таким чином ОСОБА_1 мала статус дитини до ІНФОРМАЦІЯ_2, отже до ІНФОРМАЦІЯ_2 вона мала пройти огляд у Центральній дитячій або дитячій обласній (міській) спеціалізованій лікарсько-консультативній комісії (дитячі облспец ЛКК) та отримати відповідний експертний висновок, який і мав би бути підтвердженням наявності причинного зв'язку між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою, як це передбачено п. 6 ч. 1 ст. 11 Закону.
До робочої групи з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи громадянка ОСОБА_1 надала Експертний висновок Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС від 14.02.2011р., а також висновки Міжрайонної радіологічної медико-соціальної комісії від 09.03.2011р. та від 06.03.2014р.
Зазначені медичні висновки надані після досягнення ОСОБА_1 повноліття, а тому вони не можуть бути застосовані в якості документів на підтвердження наявності причинного зв'язку інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, встановленого у дитячому віці як це вимагає норма п. 6 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Положення.
За сукупністю наведених доводів та враховуючи скасування судових рішень, якими робочу групу з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що діє при Харківській облдержадміністрації було зобов'язано розглянути питання про встановлення позивачці статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачу їй посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 на підставі Експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що привели інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 14.02.2011 року № 3066-3525, з урахуванням рішення суду, робоча група мала законодавчі підстави для скасування свого рішення від 20.05.2016р. № 3 про надання статусу особи, яка постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з огляду на відсутність підстав для віднесення позивача до категорії осіб, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, і як наслідок, статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи.
В зв'язку з наведеним, оскаржуване в даній справі рішення вбачається цілком обґрунтованим та законним, а позовні вимоги про визнання його протиправним є такими, що задоволенню не підлягають.
Стосовно позовних вимог про зобов`язання Харківської обласної державної адміністрації розглянути питання щодо надання позивачці статусу особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачі відповідного посвідчення категорії 1, суд відзначає їх як похідні від первісних вимог про визнання протиправним рішення робочої групи з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що діє при Харківській облдержадміністрації, в зв'язку з чим також знаходить їх необґрунтованими. Крім того, суд зауважує, що позивач, як слідує з матеріалів справи, після залишення без розгляду її позовної заяви у справі № 820/11219/15 повторно не зверталася до відповідачів з питання встановлення відповідного статусу, а відтак між сторонами не виникло відповідних правовідносин з подальшого надання відповідного статусу повторно.
Відповідно до ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражені права чи інтереси особи, яка стверджує про їх порушення.
З урахуванням викладеного, враховуючи доведення правомірності оскаржуваного в даній справі рішення та не встановлення реального порушення прав позивача, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 1,2, 6,7,19, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Харківської обласної державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради про визнання протиправним рішеннята зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду. Або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Панченко