Постанова № 76167681, 30.08.2018, Апеляційний суд Запорізької області

Дата ухвалення
30.08.2018
Номер справи
324/1590/16-ц
Номер документу
76167681
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Дата документу Справа №

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 22-ц/778/2904/18 Головуючий у 1-й інстанції: Іванченко М.В.

Є.У.№ 324/1590/16 Суддя-доповідач: ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2018 року м. Запоріжжя

Апеляційний суд Запорізької області у складі колегії суддів судової палати з цивільних справ:

Головуючого: Кочеткової І.В.,

суддів: Маловічко С.В.,

ОСОБА_2,

секретар: Ващенко З.С.,

розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Нива»» до ОСОБА_3 управління Держсанепідслужби у Запорізькій області, ОСОБА_4, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Пологівському районі Запорізької області про скасування санітарно-гігієнічної характеристики умов праці тракториста-машиніста ОСОБА_4 та припинення правовідносин,

за апеляційною скаргою ОСОБА_3 управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області на ухвалу Пологівського районного суду Запорізької області від 27 жовтня 2017 року,

В С Т А Н О В И В:

У вересні 2016 року сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Нива» звернулося до суду із позовом про скасування санітарно-гігієнічну характеристики умов праці тракториста –машиніста ОСОБА_4, складеної та затвердженої Пологівським міжрайонним управлінням ОСОБА_3 управління Держсанепідслужби України у Запорізькій області 29.05.2015 року та визнати усі правовідносини (права та обов’язки), які виникли у ОСОБА_4 на підставі цієї характеристики припиненими.

7 березня 2017 року позивач звернувся до суду із клопотання про залучення правонаступника відповідача та залучення до участі у справі третьої особи, в якому зазначено, що оскаржувана характеристика складалась та затверджувалась Пологівським міжрайонним управлінням ОСОБА_3 управління Держсанепідслужби України в Запорізькій області, яке є структурним підрозділом ОСОБА_3 управління Держсанепідслужби України в Запорізькій області. Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 р. №1092 «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів», яким передбачена реорганізація територіальних органів Державної ветеринарної та фітосанітарної служби, Державної інспекції з питань захисту прав споживачів та Державної санітарно-епідеміологічної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Заявник зазначав, що Головне управління Держсанепідслужби у Запорізькій області реорганізоване шляхом приєднання до ОСОБА_3 управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, а тому правонаступником ОСОБА_3 управління Держсанепідслужби в Запорізькій області є Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області. У зв’язку із цим просив залучити Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області як правонаступника відповідача ОСОБА_3 управління Держсанепідслужби в Запорізькій області. А також позивач з посиланням на абзац 5 пункту 1 постанови КМУ від 10.09.2014 р. №442 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.11.2016р. №876-р, зазначає, що на Державну службу України з питань праці покладено функції з реалізації державної політики у сфері гігієни праці, до яких відноситься складання, затвердження та підписання санітарно-гігієнічних характеристик умов праці. Територіальним органом Державної служби з питань праці в Запорізькій області є Головне управління Держпраці в Запорізькій області. У зв’язку із цим позивач просить залучити до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог, Головне управління Держпраці у Запорізькій області.

Ухвалою Пологівського районного суду Запорізької області від 27 жовтня 2017 року залучено до участі у справі Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області як правонаступника відповідача припиненої юридичної особи – ОСОБА_3 управління Держсанепідслужби у Запорізькій області; та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Головне управління Держпраці в Запорізькій області.

В апеляційній скарзі ОСОБА_3 управління Держпродспоживслужби, посилаючись напорушення норм матеріального та процесуального права, просить ухвалу суду скасувати, справу направити для провадження розгляду до суду першої інстанції. Управління вказує, що не є правонаступником ОСОБА_3 управління Держсанепідслужби в Запорізькій області, а тому суд першої інстанції безпідставно залучив його до участі у розгляді справи.

Заслухавши у судовому засіданні суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції та обставини справи в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, ухвала суду скасуванню з передачею питання на новий розгляд до суду першої інстанції.

Приймаючи ухвалу про залучення до участі у розгляді справи правонаступника відповідача, суд першої інстанції виходив з того, що постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 року №442 Держсанепідслужба України ліквідована, її правонаступником є Держпродспоживслужба України.

Проте таких висновків суд першої інстанції дійшов з порушенням норм матеріального і процесуального права, а тому з ними не можна погодитися.

Так, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 р. № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, реорганізовано шляхом перетворення Державної ветеринарної та фітосанітарної служби і приєднання до Служби, що утворюється, Державної інспекції з питань захисту прав споживачів і Державної санітарно - епідеміологічної служби та покладено на Служб, що утворюється, функції з реалізації державної політики, які виконували органи, що припиняються (крім функцій з реалізації державної політики у сфері племінної справи у тваринництві, у сфері охорони прав на сорти рослин, у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження).

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 909-р «Питання Міністерства охорони здоров'я» МОЗ України дозволено утворити у сфері його управління державну установу «Центр громадського здоров'я», реорганізувавши шляхом злиття державні підприємства, установи, організації, що визначені Міністерством, а також ті, що передані йому за переліком, визначеним Державною санітарно - епідеміологічною службою, для забезпечення здійснення функцій у сфері епідеміологічного нагляду (спостережений).

Відповідно до пункту першого наказу Міністерства охорони здоров'я від 18.09.2015 року № 604 «Про утворення державної установи «Центр громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України» утворено державну установу «Центр громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України» як окрему юридичну особу публічного права, реорганізовано шляхом злиття державні підприємства, установи за переліком згідно з додатком 1 до цього наказу та приєднання державних підприємств та установ Державної санітарно – епідеміологічної служби України за переліком згідно з додатком 2 до цього наказу.

Держсанепідслужбою України 20.10.2015 видано наказ №170 «Про реорганізацію державних підприємств та установ», відповідно до якого державні підприємства та установи, що належать до сфери управління Держсанепідслужби України реорганізуються шляхом їх приєднання до Державної установи «Центр громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я», утворено комісії з реорганізації та затверджено їх голів.

Відповідно до пункту першого розпорядження Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. № 437-р «Про передачу цілісних майнових комплексів державних установ та організацій до сфери управління Міністерства охорони здоров'я» передані цілісні майнові комплекси державних установ га організацій за переліком згідно з додатком із сфери управління Державної санітарно-епідеміологічної служби до сфери управління Міністерства охорони здоров'я.

Уряд на виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 8 лютого 2016 р. у справі № 826/19610/14 скасував рішення щодо реорганізації Державної санітарно-епідеміологічної служби шляхом її приєднання до Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Водночас подальше функціонування Держсанепідслужби урядом визнано за недоцільне, оскільки на сьогодні виконання її функцій забезпечують МОЗ, Держпраці та Держпродспоживслужба.

Тому Урядом прийнято рішення про ліквідацію Держсанепідслужби, пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року №348 «Деякі питання Державної санітарно-епідеміологічної служби» та утворення відповідної ліквідаційної комісії.

Колегія суддів звертає увагу на те, що Держпродспоживслужбу даною постановою КМ України не визначено правонаступником Держсанепідслужби.

Разом з тим, у відповідності до абз. 6 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 р. № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено державну службу України з питань праці, реорганізувавши шляхом злиття Державну інспекцію з питань праці та Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки і поклавши на Службу, що утворюється, функції з реалізації державної політики, які виконували органи, що припиняються (крім функцій з реалізації державної політики у сфері охорони надр), а також функції з реалізації державної політики у сфері гігієни праці та функції із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників.

Тобто, функції з реалізації державної політики у сфері гігієни праці покладено на державну службу України з питань праці.

З метою удосконалення та уніфікації підходів до складання санітарно-гігієнічних характеристик умов праці наказом Міністерства охорони здоров'я від 13.12.2004 № 614, затверджено Порядок складання та вимоги до санітарно-гігієнічних характеристик умов праці (далі – Порядок). Вказаний наказ зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23.02.2005 за № 260/10540.

У відповідності до п. 1.4 Порядку санітарно-гігієнічна характеристика складається лікарем з гігієни праці закладу державної санітарно-епідеміологічної служби за місцезнаходженням підприємства, де працює хворий, на запит керівника лікувально-профілактичного закладу.

За вказаних обставин висновки суду першої інстанції про те, що Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області є правонаступником ОСОБА_3 управління Держсанепідслужби у Запорізькій області і підлягає залученню до участі у справі в порядку ст. 37 ЦПК України (в редакції на час постановлення оскаржуваної ухвали) є таким, що не відповідає вимогам закону.

У відповідності до ст. 374 ЦПК України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати ухвалу, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

У відповідності до ст. 379 ЦПК України, однією з підстав для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є порушення норм процесуального права чи неправильне застосування норм матеріального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали.

За вказаних обставин оскаржувана ухвала підлягає скасуванню з передачею питання на новий розгляд до суду першої інстанції.

При новому розгляді заяви позивача про залучення до участі у справі правонаступника ліквідованого відповідача суду необхідно звернути увагу на таке.

Відповідно до ч.3 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» в Єдиному державному реєстрі містяться, зокрема, такі відомості щодо юридичної особи: дані про юридичних осіб, правонаступником яких є зареєстрована юридична особа та дані про юридичних осіб – правонаступників.

В силу ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.

За змістом ч. 2 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Відповідно до ч. 7 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.

Керуючись ст. ст.374, 376, 379 ЦПК України, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 управління Держпродспоживслужби у Запорізькій області задовольнити.

Ухвалу Пологівського районного суду м. Запоріжжя від 27 жовтня 2017 року по цій справі скасувати з передачею питання на новий розгляд до суду першої інстанції.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, проте може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту цієї постанови, лише у випадку якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до ЦПК України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії малозначних помилково.

Головуючий:

Судді: