
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 817/700/18
ПОСТАНОВА
іменем України
"29" серпня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Капустинського М.М.
Моніча Б.С.,
за участю секретаря Черняк А.А.,
представника особи, що подала апеляційну скаргу та представника позивача:
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "06" квітня 2018 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Прод Майстер" до Реєстратора Комунального підприємства "Реєстраційний центр" Висоцької сільської ради Дубровицького району Рівненської області Крохуна Валентина Івановича, треті особи Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради , Товариство з обмеженою відповідальністю "Прод Майстер Рівне" про визнання протиправними та скасування рішень ,
суддя в 1-й інстанції - Друзенко Н.В.,
місце ухвалення рішення - м.Рівне,
дата складання повного тексту рішення - 13.04.2018р.
ВСТАНОВИВ:
05.03.2018р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Прод Майстер" звернулося до суду з позовом про визнання протиправними та скасування рішень Реєстратора Комунального підприємства "Реєстраційний центр" Висоцької сільської ради Дубровицького району Рівненської області Крохуна Валентина Івановича :
- індексний номер: 38684986 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0537, що знаходиться за адресою м.Рівне, вул.Гайдамацька (Струтинської), 20);
- індексний номер: 38685083 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0555, що знаходиться за адресою м.Рівне, вул.Гайдамацька (Струтинської), 20);
- індексний номер: 38685093 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0532, що знаходиться за адресою м.Рівне, вул.Гайдамацька (Струтинської), 20);
- індексний номер: 38685163 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0536, що знаходиться за адресою м.Рівне, вул.Гайдамацька (Струтинської), 20);
- індексний номер: 38685218 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0535, що знаходиться за адресою м.Рівне, вул.Гайдамацька (Струтинської), 20);
- індексний номер: 38685144 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0534, що знаходиться за адресою м.Рівне, вул.Гайдамацька (Струтинської), 20);
- індексний номер: 38685202 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0533, що знаходиться за адресою м.Рівне, вул.Гайдамацька (Струтинської), 20).
Обґрунтовуючи позов підприємство зазначило, що в лютому 2018 позивачу стало відомо, що 12.12.2017 на підставі протоколу установчих зборів засновників Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОД МАЙСТЕР РІВНЕ" та акту прийому-передачі нерухомого майна від 08.10.2017 реєстратором було здійснено реєстраційні дії щодо реєстрації переходу права власності на сім земельних ділянок від позивача до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОД МАЙСТЕР РІВНЕ". Позивач зазначає, що ним не подавалися документи для здійснення вказаних реєстраційних дій, а реєстратор вчинив їх з грубим порушенням вимог законодавства на підставі не належним чином оформлених документів. Вважає такі дії державного реєстратора протиправними, рішення про державну реєстрацію земельних ділянок від 12.12.2017 - необґрунтованими, незаконними та такими, що підлягають скасуванню. За таких обставин, просив позов задовольнити повністю.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 06.04.2018р. адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Прод Майстер" до реєстратора Комунального підприємства "Реєстраційний центр" Висоцької сільської ради Дубровицького району Рівненської області Крохуна Валентина Івановича задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень реєстратора Комунального підприємства "Реєстраційний центр" Висоцької сільської ради Дубровицького району Рівненської області Крохуна Валентина Івановича:
- індексний номер: 38684986 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0537, що знаходиться за адресою м. Рівне, вул. Гайдамацька (Струтинської), 20);
- індексний номер: 38685083 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0555, що знаходиться за адресою м. Рівне, вул. Гайдамацька (Струтинської), 20);
- індексний номер: 38685093 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0532, що знаходиться за адресою м. Рівне, вул. Гайдамацька (Струтинської), 20);
- індексний номер: 38685163 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0536, що знаходиться за адресою м.Рівне, вул.Гайдамацька (Струтинської), 20);
- індексний номер: 38685218 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0535, що знаходиться за адресою м.Рівне, вул.Гайдамацька (Струтинської), 20);
- індексний номер: 38685144 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0534, що знаходиться за адресою м.Рівне, вул.Гайдамацька (Струтинської), 20);
- індексний номер: 38685202 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0533, що знаходиться за адресою м.Рівне, вул.Гайдамацька (Струтинської), 20).
Вирішено питання по сплаті судового збору в сумі 12334,00 грн.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, ОСОБА_2 звернувся до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду скасувати з підстав, наведених у скарзі , та провадження у справі закрити. На думку скаржника, даний спір є не публічно-правовим, а виплаває із майнових відносин і має вирішуватися за правилами цивільного судочинства.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, судова колегія дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення скарги з огляду на наступне.
Як свідчать матеріали справи, Товариству з обмеженою відповідальністю "Прод Майстер" на праві власності належать земельні ділянки: кадастровий №5610100000:01:029:0537, кадастровий №5610100000:01:029:0555, кадастровий №5610100000:01:029:0532, кадастровий №5610100000:01:029:0536, кадастровий №5610100000:01:029:0535, кадастровий №5610100000:01:029:0534, кадастровий №5610100000:01:029:0533, які знаходяться за адресою м.Рівне, вул.Гайдамацька (Струтинської), 20, що підтверджується витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №94823681, №94827770, №94829125, №94830085, №94831326, №94835091, №94826063 від 17.08.2017 (а.с.11-24) та витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іпотеки №76119166, №76119054, №76119273, №76119550, №76118911, №76119782, №76119663 від 16.12.2016 (а.с.25-31).
12.12.2017 державним реєстратором Комунального підприємства "Реєстраційний центр" Висоцької сільської ради Дубровицького району Рівненської області Крохуном Валентином Івановичем вказані земельні ділянки (що знаходяться за адресою м.Рівне, вул.Гайдамацька (Струтинської), 20) зареєстровані за Товариством з обмеженою відповідальністю "ПРОД МАЙСТЕР РІВНЕ" відповідно до рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень:
-індексний номер: 38684986 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна: земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0537);
-індексний номер: 38685083 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна: земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0555);
-індексний номер: 38685093 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна: земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0532);
-індексний номер: 38685163 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна: земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0536);
-індексний номер: 38685218 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна: земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0535);
-індексний номер: 38685144 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна: земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0534);
-індексний номер: 38685202 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна: земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0533).
Правомірність дій відповідача щодо реєстрації права власності на вказані земельні ділянки за Товариством з обмеженою відповідальністю "ПРОД МАЙСТЕР РІВНЕ" є предметом спору переданого на вирішення суду.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесенні оскарженої постанови виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» № 1952-IV від 01.07.2004 (надалі Закон №1952-IV). Закон №1952-IV спрямований на забезпечення визнання та захисту державою речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону №1952-IV).
Згідно з п. 1, абз. 4 п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону №1952-IV, державній реєстрації прав підлягають, в тому числі, право власності, право забудови земельної ділянки (суперфіцій).
Організаційну систему державної реєстрації прав становлять:
1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи;
2) суб'єкти державної реєстрації прав:
- виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації;
- акредитовані суб'єкти;
3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори) (ч. 1 ст. 6 Закону №1952-IV).
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону №1952-IV, до повноважень суб'єктів державної реєстрації прав належить:
1) забезпечення:
- проведення державної реєстрації прав;
- ведення Державного реєстру прав;
- взяття на облік безхазяйного нерухомого майна;
- формування та зберігання реєстраційних справ.
Зберігання реєстраційних справ у паперовій формі здійснюється виключно виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями за місцезнаходженням відповідного майна;
2) здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Частиною першою статті 11 Закону №1952-IV встановлено, що державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.
Як визначено частиною першою статті 18 Закону №1952-IV, державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:
1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;
2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав;
3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв;
4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;
5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав);
6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав;
7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником;
8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.
Абзацом першим частини першої статті 19 Закону №1952-IV встановлено, що державна реєстрація права власності та інших речових прав (крім іпотеки) проводиться у строк, що не перевищує п'яти робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви в Державному реєстрі прав.
Частиною першою статті 27 Закону передбачено, що державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі:
1) укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката;
2) свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката;
3) свідоцтва про право на спадщину, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката;
4) виданого нотаріусом свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікатів;
5) свідоцтва про право власності, виданого органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дубліката;
6) свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією, чи його дубліката;
7) рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийнятого власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном;
8) державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку або державного акта на право постійного користування землею, виданих до 1 січня 2013 року;
9) рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно;
10) ухвали суду про затвердження (визнання) мирової угоди;
11) заповіту, яким установлено сервітут на нерухоме майно;
12) рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об'єкта нерухомого майна релігійній організації;
13) рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність;
14) інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
Заява на проведення реєстраційних дій та оригінали документів, необхідних для проведення таких дій, подаються заявником у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених законодавством. У разі якщо оригінали документів, необхідних для проведення реєстраційних дій, відповідно до законодавства залишаються у справах державних органів, органів місцевого самоврядування, що їх видають, заявник подає копії документів, оформлені такими органами відповідно до законодавства (ч.1 ст.20 Закону №1952-IV).
Частиною першою статті 21 Закону №1952-IV визначено, що документи, що подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з ч.2 статті 18 цього Закону встановлено, що перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Так, відповідно до пунктів шостого та сьомого Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1127 від 25.12.2015, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса, крім випадків, передбачених цим Порядком. У разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду з одночасним набуттям речових прав на земельну ділянку, на якій вони розташовані, а також у разі державної реєстрації речових прав, що є похідними від права власності, одночасно з державною реєстрацією права власності на таке майно заявником подається одна заява.
Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, та документ, що підтверджує сплату адміністративного збору за державну реєстрацію прав. У разі коли оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав, відповідно до законодавства залишаються у справах державних органів, органів місцевого самоврядування, що їх видають, заявник подає копії документів, оформлені такими органами відповідно до законодавства.
Згідно з пунктом 12 зазначеного Порядку, розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на таке майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав.
Відповідно до положень пункту 50 цього Порядку для державної реєстрації права власності у зв'язку з передачею майна у власність фізичним та юридичним особам, що вийшли із складу засновників (учасників) юридичної особи, подаються:
1) документ, що посвідчує право власності юридичної особи на майно, що передається у власність фізичним та юридичним особам (крім випадку, коли право власності на таке майно вже зареєстровано в Державному реєстрі прав);
1-1) акт приймання-передачі майна або інший документ, що підтверджує факт передачі такого майна.
Справжність підписів на акті приймання-передачі майна або іншому документі, що підтверджує факт передачі такого майна, засвідчується відповідно до Закону України "Про нотаріат"
2) рішення органу або особи, уповноважених установчими документами юридичної особи або законом, про передачу майна у власність фізичній або юридичній особі, що вийшла із складу засновників (учасників) юридичної особи.
В даному випадку підставою для прийняття державним реєстратором спірних рішень були наступні документи: акт приймання-передачі б/н від 12.12.2017, виданий Товариством з обмеженою відповідальністю "ПРОД МАЙСТЕР РІВНЕ", та протокол загальних зборів засновників Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОД МАЙСТЕР РІВНЕ" від 12.12.2017.
Судом на підставі матеріалів реєстраційної справи, витребуваної судом, встановлено, що відповідно до протоколу №01 загальних зборів засновників Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОД МАЙСТЕР РІВНЕ" від 12.12.2017 вирішено, зокрема: виключити зі складу засновників Товариства з обмеженою відповідальністю "Прод майстер" на підставі договору купівлі-продажу корпоративних прав, укладеного на користь ОСОБА_2. У зв'язку з укладенням договору купівлі-продажу, зробити заміну майнового внеску на грошовий. Передати на користь ОСОБА_2 майно згідно з актом прийому-передачі №1 від 12.12.2017. "ЗА" - одноголосно. Відповідно до акту прийому-передачі №1 від 12.12.2017 Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОД МАЙСТЕР РІВНЕ" (директор ОСОБА_2) передає у власність ОСОБА_2 наступне нерухоме майно: земельні ділянки кадастровий номер:НОМЕР_1 (РНОНМ НОМЕР_2), кадастровий номер НОМЕР_3 (РНОНМ НОМЕР_4), кадастровий номер НОМЕР_5 (РНОНМ НОМЕР_6), кадастровий номер НОМЕР_7 (РНОНМ НОМЕР_8), кадастровий номер НОМЕР_9 (РНОНМ НОМЕР_10), кадастровий номер НОМЕР_11 (РНОНМ НОМЕР_12), кадастровий номер НОМЕР_13 (РНОНМ НОМЕР_14) (а.с.64-166).
Зі змісту акта прийому-передачі вбачається, що справжність підписів ОСОБА_4 та ОСОБА_2 засвідчено приватним нотаріусом Рівненського районного нотаріального округу Чумак Т.В.
Судом встановлено, що в матеріалах реєстраційної справи знаходяться не оригінали вказаних документів, а саме: акту прийому-передачі від 12.12.2017 та протоколу зборів засновників Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОД МАЙСТЕР РІВНЕ", як того вимагають норми Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" №1952-IV від 01.07.2004 та Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1127 від 25.12.2015, а лише їх копії, які копії не засвідчені належним чином у встановленому законом порядку (а.с.155-160).
З огляду на те, що, заявником були подані копії документів, які фактично не відповідали вимогам Закону №1952-IV та Порядку №1127. При цьому, Державний реєстратор Комунального підприємства "Реєстраційний центр" Висоцької сільської ради Дубровицького району Рівненської області Крохун Валентин Іванович прийняв оскаржувані рішення за наявності підстав для відмови в державній реєстрації, в зв'язку з поданням документів, що не відповідають вимогам, встановленим цим Законом (як визначено п.3 ч.1 ст.24 Закону №1952-IV).
Особою, що подала апеляційну скаргу зазначені обставини не спростовані. Його доводи з приводу того, що реєстратор перевірив повноваження особи, що подавала документи для реєстрації, оригінали документів, що подавались для реєстрації та повернув їх заявникові спростовуються вище наведеними нормами законодавства з приводу порядку вчинення реєстраційних дій та оформлення реєстраційної дії. Самих документів та доказів наявності їх оригіналів суду не надано та судом не встановлено.
Крім того відповідно до норм Закону №1952-IV встановлено (стаття 20), що заява на проведення реєстраційних дій та оригінали документів, необхідних для проведення таких дій, подаються заявником у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених законодавством. У разі якщо оригінали документів, необхідних для проведення реєстраційних дій, відповідно до законодавства залишаються у справах державних органів, органів місцевого самоврядування, що їх видають, заявник подає копії документів, оформлені такими органами відповідно до законодавства. Заява на проведення реєстраційних дій в електронній формі подається за умови ідентифікації заявника (фізичної або юридичної особи) з використанням електронного цифрового підпису чи іншого альтернативного засобу ідентифікації особи.
Відомостей, що документи були наданні реєстратору в електронному вигляді судом не встановлено.
Відповідно до Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації. У разі коли оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав, відповідно до законодавства залишаються у справах державних органів, органів місцевого самоврядування, що їх видають, заявник подає копії документів, оформлені такими органами відповідно до законодавства.
В даному випадку в реєстраційній справі відсутні як оригінали так і копії документів, оформлені відповідно до законодавства.
З матеріалів справи вбачається, що ухвалою суду від 23.02.2018 в адміністративній справі №ЗД/817/10/18, яка набрала законної сили, встановлено, що 05.02.2018 директор Товариства з обмеженою відповідальністю "Прод Майстер" звернувся до Управління СБУ в Рівненській області з письмовим повідомленням про вчинення корупційних кримінальних правопорушень, відповідальність за які передбачена ч.2 ст.205-1, ч.2 та ч.3 ст.206-2, ч.3 ст.365-2,ст.388,ч.4 ст.358, ст.205 Кримінального кодексу України, в якому вказав на те, що за наслідками протиправних дій, вчинених за попередньою змовою групою осіб з допомогою службових осіб, які здійснюють державну реєстрацію прав (державний реєстратор Комунального підприємства "Реєстраційний центр" Висоцької сільської ради Дубровицького району Рівненської області Крохун Валентин Іванович) з використанням підроблених документів та печаток було створено фіктивне підприємство Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОД МАЙСТЕР РІВНЕ" та здійснено протиправне заволодіння майном, яке на праві приватної власності належить ТОВ "Прод Майстер" - земельними ділянками кадастровий №5610100000:01:029:0537, кадастровий №5610100000:01:029:0555, кадастровий №5610100000:01:029:0532, кадастровий №5610100000:01:029:0536, кадастровий №5610100000:01:029:0535, кадастровий №5610100000:01:029:0534, кадастровий №5610100000:01:029:0533, що знаходяться за адресою м.Рівне, вул.Гайдамацька (Струтинської), 20 (а.с.34-37).
Суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 38684986 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0537); індексний номер: 38685083 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0555); індексний номер: 38685093 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0532); індексний номер: 38685163 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0536); індексний номер: 38685218 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0535); індексний номер: 38685144 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0534; індексний номер: 38685202 від 12.12.2017 (об'єкт нерухомого майна земельна ділянка кадастровий №5610100000:01:029:0533) не відповідають вимогам законності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, встановленим у частині другій статті 2 КАС України, задовольнивши позов про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень реєстратора КП "Реєстраційний центр" Висоцької сільської ради Дубровицького району Рівненської області Крохуна Валентина Івановича.
Зазначені обставини свідчать також про те, що позивач мав право оскаржити дії та рішення реєстратора, так як він заперечує факт подання відповідних документів для винесення реєстратором спірних рішень, є в даному випадку суб'єктом правовідносин, так як земельні ділянки зареєстровані за ним та не ставить питання про право власності. Зазначене також свідчить про те, що позивач розраховував на те, що державний реєстратор як суб'єкт, який наділений владними функціями, виконує свої обов'язки відповідно до Закону, а саме перевіряє відповідність документів, що подаються для реєстрації, на предмет вимогам законодавства. В даному випадку дії реєстратора є протиправними, тому можуть бути предметом оскарження.
В рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Брумареску проти Румунії" зазначено, що принцип правової визначеності передбачає стабільність правового регулювання, зокрема, учасники правовідносин повинні мати можливість у розумних межах передбачити наслідки своєї поведінки та бути впевненими у незмінності свого статусу, кола прав та обов'язків.
З приводу доводів апеляційної скарги про те, що даний спір має вирішуватися за правилами цивільного судочинства судова колегія зазначає.
Державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам (частина четверта статті 15 Закону № 1952-IV).
Стаття 2 КАС у редакції, чинній на час звернення позивача до суду, завданням адміністративного судочинства визначала захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Спором адміністративної юрисдикції в розумінні пункту 1 частини першої статті 3 КАС у зазначеній редакції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
За правилами пункту 1 частини другої статті 17 КАС у відповідній редакції юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Таким чином, визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є наявність публічно-правового спору, тобто спору, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Наведене узгоджується і з положеннями статей 2, 4, 19 чинного КАС, які закріплюють завдання адміністративного судочинства, визначення понять публічно-правового спору та суб'єкта владних повноважень, а також межі юрисдикції адміністративних судів.
Позовні вимоги підприємства ґрунтуються на протиправності дій реєстратора як суб'єкта, наділеного Законом № 1952-IV владними функціями приймати рішення про державну реєстрацію прав, у зв'язку з невиконанням ним обов'язку щодо перевірки поданих для цього документів.
При цьому, позивач не порушував перед судом питання, пов'язані з його правом на земельні ділянки чи визнанням права власності на них. Тобто, у цій справі спір про право відсутній, а дослідженню підлягають виключно владні управлінські рішення та дії реєстратора, який у межах спірних відносин діє як суб'єкт владних повноважень.
З огляду на викладене суд вважає помилковим висновок скаржника про те, що спір у цій справі не є публічно-правовим та не належить до юрисдикції адміністративних судів.
На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції під час розгляду цієї справи об'єктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку і ухвалив законне, обґрунтоване рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, аргументи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому рішення суду першої інстанції у цій справі необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "06" квітня 2018 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня її проголошення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя І.Г. Охрімчук
судді: М.М. Капустинський
Б.С. Моніч
Повне судове рішення складено "30" серпня 2018 р.