
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 673/1623/17
Головуючий у 1-й інстанції: Дворнін О.С.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
31 серпня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сторчака В. Ю.
суддів: Мельник-Томенко Ж. М. Ватаманюка Р.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Летичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області на рішення Деражнянського районного суду Хмельницької області від 19 лютого 2018 року (суддя Дворнін О.С.) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Летичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання належного перерахунку та виплати пенсії,
В С Т А Н О В И В :
В жовтні 2017 року ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до Летичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання протиправними дії відповідача щодо переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком і проведення перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугу років та зобов'язання провести їй перерахунок та виплату пенсії за віком з 19.07.2017 відповідно до ст.ст. 26,27,40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у редакції чинній на час звернення за призначенням пенсії за віком, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії за віком, та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Постановою Деражнянського районного суду Хмельницької області 19 лютого 2018 року адміністративний позов задоволено, а саме, визнано протиправними дії Летичівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Хмельницької області щодо переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком і проведення перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугу років; зобов'язано Летичівське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Хмельницької області провести позивачу перерахунок та виплату пенсії за віком з 19.07.2017 відповідно до ст.ст. 26,27,40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у редакції чинній на час звернення за призначенням пенсії за віком, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії за віком, та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач - Летичівське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Хмельницької області подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок - невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованої постанови.
Разом з апеляційною скаргою, апелянтом заявлено клопотання про заміну відповідача по справі, а саме, Летичівське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Хмельницької областіі на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Клопотання мотивоване наступним.
Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2017 року №821 "Про деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" Славутське об"єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Згідно витягу з ЄДРПОУ, Летичівське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Хмельницької області 29.03.2018 року припинено. Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області є правонаступником Летичівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Хмельницької області.
Відповідно до ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов"язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов"язкові для особи, яку він замінив.
Враховуючи зазначене, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку про задоволення клопотання та заміну відповідача по справі, а саме, Летичівське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Хмельницької області на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст. 311 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, давши правову оцінку обставинам у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду - без змін, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, з 02.10.2006 року позивачці призначено пенсію за вислугу років як працівнику сфери охорони здоров'я на підставі п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 02.10.2006 року. З 05.10.2006 року виплату пенсії було припинено в зв'язку з прийняттям на роботу.
19.07.2017 року у зв'язку з досягненням пенсійного віку позивачка звернулась до Летичівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак, листом від 04.10.2017 управлінням пенсійного фонду позивачку повідомлено, що вона переведена з одного виду пенсії (за вислугу років) на інший - пенсію по віку відповідно до п.3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та при призначенні розміру пенсії застосовано показник середньої заробітної плати, який враховано під час призначення пенсії за вислугу років за 2007 рік. Зазначене стало підставою звернення позивачки до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги позивача, суд першої виходив з того, що оскільки позивач звернулася до відповідача з відповідною заявою про перерахунок призначеної їй пенсії та надала необхідні документи для проведення такого перерахунку 29.09.2017 року, наявні всі підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачці з 19.07.2017 року.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії, призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Пунктом 2 cт.45 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь - який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком та по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу особою на час звернення за пенсією чи ні. Пенсія за вислугу років призначається лише при залишенні роботи яка дає право на цю пенсію.
За п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров"я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Як встановлено ч. 1 ст.9 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV), відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов"язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв"язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. 1 ст.44 Закону №1058-ІV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
За п. 1 ч. 1 ст.45 Закону №1058-ІV, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Частина 2 ст.40 Закону №1058-ІV визначає формулу розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, яка включає в себе такий показник, як середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників середньої заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Згідно ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону , із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч.3 ст.45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом (пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв"язку з втратою годувальника), на інший. Однак, в даному випадку мало місце призначення іншої пенсії за законом оскільки пенсія за вислугу років не передбачена Законом №1058-ІV та не віднесена до видів пенсії, які призначаються згідно цього Закону.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
При цьому, колегія суддів звертає увагу, що правила ч. 3 ст. 45 Закону поширюється виключно на випадки переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії, які передбачені ст. 9 зазначеного Закону (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), в той час як у спірних правовідносинах має місце перехід на інший вид пенсії за іншим Законом. Тому положення ч. 3 ст. 45 Закону в частині переведення з одного виду пенсії на інший до спірних відносин не можуть бути застосовані.
Крім того, Верховний Суд України висловив свою позицію щодо застосування частини третьої статті 45 Закону № 1058-ІV у справі № 21-612а14, постанова в якій ухвалена 31.03. 2015 та від 09.06.2015 у справі № 21-550а14 та дійшов висновку, що у випадку, коли особі було призначено пенсію за вислугу років, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж Закон № 1058-ІV, у подальшому при розрахунку пенсії за віком за Законом № 1058-ІV такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.
Аналогічна правова позицію викладена і в постанові Вищого адміністративного суду України від 14 листопада 2017 року по справі №К/80026208/17.
Таким чином, на переконання суду апеляційної інстанції суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог, в той час як доводи апеляційної скарги не підтверджують правомірності вчинення оскаржуваних дій.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу Летичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області залишити без задоволення, а рішення Деражнянського районного суду Хмельницької області від 19 лютого 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4