Постанова № 76162785, 29.08.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.08.2018
Номер справи
809/209/18
Номер документу
76162785
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2018 рокуЛьвів№ 876/5533/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді - Мікули О.І.,

суддів - Богаченка С.І., Курильця А.Р.,

з участю секретаря судового засідання - Федчук М.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов’язання до вчинення дій, -

суддя в 1-й інстанції – Кафарський В.В.,

час ухвалення рішення – 05.04.2018 року, не зазначено,

місце ухвалення рішення – м. Івано-Франківськ,

дата складання повного тексту рішення – не зазначено,

в с т а н о в и в:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідачів - Міністерства оборони України, Івано-Франківського обласного військового комісаріату, в якому просив визнати протиправною відмову Міністерства оборони України у призначенні йому одноразової грошової допомоги, передбаченої ст.16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей”; визнати протиправною відмову Івано-Франківського обласного військового комісаріату в оформленні висновку щодо призначення одноразової грошової допомоги та направленні документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України; зобов'язати Івано-Франківський обласний військовий комісаріат направити його документи щодо призначення одноразової грошової допомоги розпоряднику бюджетних коштів – Міністерству оборони України; зобов'язати Міністерство оборони України прийняти рішення про призначення йому одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей” у відповідності з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25 грудня 2013 року, у зв’язку із встановленням йому ІІ групи інвалідності, та надіслати вказане рішення Івано-Франківському обласному військовому комісаріату для видання наказу про виплату такої допомоги.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2018 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки тому факту, що на момент встановлення інвалідності позивачу вказана редакція статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» не діяла. Крім того, Міністерство оборони, відмовляючи позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, не покликалось на пропуск строку для отримання таких виплат, а виходило виключно з того, що позивач звільнений з військової служби до набуття чинності Законом від 03 листопада 2006 року № 328-V, яким запроваджено виплату одноразової грошової допомоги, а інвалідність до набуття новою редакцією ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Просить скасувати рішення суду першої та ухвалити нове судове рішення, яким позов задовольнити.

Позивач (апелянт) – ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі, вважає висновки суду першої інстанції неправильними та необґрунтованими. Просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове судове рішення, яким позов задовольнити.

Представник відповідача - Міністерства оборони України – ОСОБА_2 у судовому засіданні не погодився з доводами апеляційної скарги і вважає, що вони не спростовують висновків суду першої інстанції, який ухвалив законне та обґрунтоване рішення. Просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду – без змін.

Представник відповідача - Івано-Франківського обласного військового комісаріату подав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначав, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, який ухвалив законне та обґрунтоване рішення, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, у судове засідання не прибув, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлений належним чином, просив розглядати справу у його відсутності, тому суд вважає можливим проведення розгляду справи в його відсутності за наявними у справі матеріалами, та на основі наявних у ній доказів.

Справа судом першої інстанції розглянута за правилами спрощеного провадження.

Заслухавши суддю-доповідача та пояснення учасників справи, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву на апеляційну скаргу в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, а оскаржуване рішення скасувати з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач - ОСОБА_1 командир взводу в/ч пп 82869, офіцер у званні старшого лейтенанта проходив військову службу у складі обмеженого контингенту радянських військ у Демократичній республіці Афганістан, де приймав участь у бойових діях і рейдах з надання інтернаціональної допомоги населенню.

Під час проходження служби ОСОБА_1 отримав важкі поранення при розмінуванні в результаті вибуху, зокрема, мінно-взривне поранення тулуба, обличчя, кінцівок, баротравму легенею, термічний опік кінцівок, тяжкий опіковий шок, правосторонній відкритий пневмоторакс та інші, які було визнано таким, що пов'язані із виконанням обов'язків військової служби, що стало підставою для встановлення позивачу 02 лютого 1987 року III групи інвалідності, що настала в результаті поранення, контузії та захворюванням, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби в країнах, де велись бойові дії, що підтверджується випискою із акту освідування, довідка серії ІВФ-Р-82 №047425.

Вказані обставини підтверджуються архівними довідками №6/3/1-133(1) та №6/3/1-133(2) від 27 лютого 2017 року, виданими Філіалом Центрального архіву Міністерства оборони Росії.

Факт отримання травми при виконанні обов’язків військової служби підтверджується також свідоцтвом про хворобу №30 від 03 березня 1994 року, виданим військово-лікарською комісією.

Позивач звільнений з військової служби у 1994 році.

12 листопада 2007 року позивачу встановлено II групу інвалідності безстроково, що підтверджується довідкою МСЕК серії 7-66 КА, причина інвалідності – травма, одержана при виконанні обов’язків військової служби.

07 серпня 2017 року позивач звернувся до Івано-Франківського обласного військового комісаріату із заявою щодо виплати йому одноразової грошової допомоги у зв’язку із отриманням травми при виконанні обов’язків військової служби.

Листом №11/5373 від 08 серпня 2017 року Івано-Франківський обласний військовий комісаріат повідомив позивача про те, що дія Постанови КМУ від 25 грудня 2013 року №975 та ст.16 Закону України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” на нього не поширюється, оскільки первинна група інвалідності йому встановлена до 01 січня 2014 року, тому відсутні підстави для оформлення висновку щодо призначення одноразової грошової допомоги та направлення документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України.

Представник ОСОБА_1 3.Т. по довіреності – ОСОБА_3, 06 грудня 2017 року звернулася до Департаменту фінансів Міністерства оборони України із заявою про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги на підставі ст. 16 Закону України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.

Листом №248/3/6/4311 від 19 грудня 2017 року Департамент фінансів Міністерства оборони України повідомив про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги на підставі ст.16 Закону України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та роз’яснив, що вказана стаття Закону набрала чинності 01 січня 2014 року та передбачає виплату одноразової грошової допомоги у випадку настання інвалідності після 01 січня 2014 року. У зв’язку із тим, що ОСОБА_1 первинно встановлено інвалідність 02 лютого 1987 року та в силу ст.58 Конституції України, яка встановлює, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, то на позивача норма зазначеної статті не поширюється.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивач мав право на отримання одноразової грошової допомоги з 01 січня 2014 року, разом з тим, ним пропущено строк на реалізацію свого права, який визначений ч.8 ст.16-3 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», оскільки таке право ОСОБА_1 міг реалізувати до 01 січня 2017 року, тобто протягом трьох років з дня виникнення такого права - з 01 січня 2014 року, дня набрання чинності ст.16 в редакції Закону України “Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців”.

Даючи правову оцінку такому висновку суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Ч.2 ст.19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ст.46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців визначені Законом «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»

Розділом ІІ цього Закону встановлені права військовослужбовців, зокрема, щодо грошового забезпечення.

Відповідно до ст.41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Згідно з ч.1 ст.16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві – це гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Підставою для отримання одноразової грошової допомоги є встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Призначення і виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, врегульовано Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25 грудня 2013 року,

Згідно з п.11 цього Порядку військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Відповідно до п.12 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в п. 10 і 11 цього Порядку.

П.13 Порядку № 975 передбачає, що розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Таким чином, Порядком № 975 встановлено вичерпний перелік рішень (про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги), що приймаються розпорядником бюджетних коштів за наслідками розгляду висновку керівника уповноваженого органу щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

З системного аналізу вищенаведених правових норм можна дійти висновку, що законодавством встановлений чіткий алгоритм дій щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, тобто передумовою отримання такого виду одноразової грошової допомоги є звернення до уповноваженого органу, в даному випадку - військкомату, із відповідною заявою та іншими необхідними документами, які в установлений строк розглядаються цим органом, після чого складається висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, який разом із визначеним переліком документів направляється розпоряднику бюджетних коштів для прийняття відповідного рішення (про призначення чи про відмову в призначенні такої допомоги).

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 30 січня 2018 року у справі № 806/986/16, від 03 квітня 2018 року у справі № 750/5581/17, від 22 серпня 2018 року №802/1966/17-а.

Як вбачається з матеріалів справи, 07 серпня 2017 року позивач звернувся до Івано-Франківського обласного військового комісаріату із заявою щодо виплати йому одноразової грошової допомоги у зв’язку із отриманням травми при виконанні обов’язків військової служби.

Листом №11/5373 від 08 серпня 2017 року Івано-Франківський обласний військовий комісаріат повідомив позивача про те, що дія Постанови КМУ від 25 грудня 2013 року №975 та ст.16 Закону України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” на нього не поширюється, оскільки первинна група інвалідності йому встановлена до 01 січня 2014 року, тому відсутні підстави для оформлення висновку щодо призначення одноразової грошової допомоги та направлення документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України.

Колегія суддів звертає увагу на те, що на відповідача - Івано-Франківський обласний військовий комісаріат покладено обов'язок направити до Міністерства оборони України висновок та визначені законодавством документи для прийняття рішення про призначення або про відмову у призначені одноразової грошової допомоги, а до компетенції Міністерства оборони України віднесено вирішення питання про прийняття відповідного рішення.

При цьому, розгляд заяви і доданих до неї документів, поданих військовослужбовцем для призначення і виплати одноразової грошової допомоги при інвалідності, повинен закінчуватись складанням обласним військовим комісаріатом висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та направленням такого разом з визначеним законодавством переліком документів до розпорядника бюджетних коштів для перевірки та прийняття рішення про призначення чи про відмову в призначенні такої допомоги.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем- Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом встановлених чинним законодавством дій щодо подання висновку розпоряднику коштів зроблено не було, висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги з відповідними документами до Міністерства оборони України не надсилався, а на стадії звернення позивача із відповідною заявою відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги, що свідчить про недотримання ним встановленого законодавством порядку вирішення цього питання.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що дії Івано-Франківського обласного військового комісаріату щодо неоформлення висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги та направленні документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України є протиправними, а тому з врахуванням вищенаведеного належним способом захисту порушеного права є зобов’язання Івано-Франківського обласного військового комісаріату повторно розглянути питання щодо оформлення висновку про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності ІІ групи внаслідок поранення (контузії).

Таким чином, доводи апеляційної скарги в цій частині є підставними.

Щодо позовних вимог та доводів апеляційної скарги в частині відповідача - Міністерства оборони України, то колегія суддів, враховуючи вищенаведені правові норми щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги при інвалідності та фактичні обставини справи, вважає, що у задоволенні таких необхідно відмовити, оскільки такі є передчасними.

З врахуванням усіх вищенаведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим відповідно до вимог ст.317 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови.

Керуючись ст. 242, 243, 246, 250, 310, 315, 317, 321, 322, 325, ч.5 ст.328, 329 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2018 року у справі №809/209/18 – скасувати, та прийняти постанову, якою позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Івано-Франківського обласного військового комісаріату в оформленні висновку щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги та направленні документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України.

Зобов'язати Івано-Франківський обласний військовий комісаріат повторно розглянути питання щодо оформлення висновку про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності ІІ групи внаслідок поранення (контузії).

У задоволенні решти позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, касаційному оскарженню не підлягає за винятками, визначеними ст. 328 КАС України протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції

ОСОБА_4 Мікула

Судді: С.І. Богаченко

ОСОБА_5

Повне судове рішення складено 30 серпня 2018 року.