ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.06.07
Справа № А-8/80
Господарський суд Івано-Франківської області у складі :
Cуддя Шіляк Марина Анатоліївна
При секретарі Феденько Наталія Михайлівна
Розглянувши справу
за позовом ТзОВ "Серін" вул.16 Липня, 11, смт.Делятин, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78444
до відповідача ДПІ в Надвірнянському районі вул.Визволення, 2, м.Надвірна, Івано-Франківська область, 78400
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення ДПІ у Надвірнянському районі від 19.04.07 №0000302301/0 з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ за грудень 2006 та січень 2007р.
За участі представників :
Від позивача: Луковкіна У.Ю., (довіреність №б/н від 01.11.06) представник;
Від відповідача: Гуменюк Б.С., (довіреність №4025/10 від 16.05.07) представник ДПІ;:
Встановив: подано позов про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення ДПІ у Надвірнянському районі від 19.04.07 №0000302301/0 з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ за грудень 2006 та січень 2007р.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Законом України "Про податок на додану вартість" наведений механізм визначення суми бюджетного відшкодування. За змістом п.п.7.7.2п.7.7ст7 цього Закону бюджетному відшкодуванню підлягає частина від"ємного значення, яка дорівнює сумі податку фактично сплаченій отримувачем поварів, послуг в попередгьому податковому періоді постачальникам таких товарів . Такий механізм відповідає визначенню "бюджетне відшкодування", що наведене в п.1.8 ст.1 Закону. Податковою інспекцією, на думку позивача, звужується поняття бюджетного відшкодування та на підставі рядка "3" форми розрахунку суми бюджетного відшкодування, що є додатком №3 до податкової декларації з ПДВ, сума бюджетного відшкодування визначається як сума податкового кредиту попереднього податкового періоду, фактично сплачена отримувачем товарів. Позивач вважає, що згідно п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов"язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно із підпунктом 7.7.1, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від"ємному значенні суми, розрахованої згідно із підпунктом 7.7.1, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди ( у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності- зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Крім того позивач вважає необгрунтованим виключення з бюджетного відшкодування сум податку в зв»язку з проведенням взаємозаліку зустрічних однорідних грошових вимог.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача проти позову заперечив вказавши, що перевірка правильності визначення позивачем сум податку на додану вартість, що підлягає бюдженому відшкодуванню за грудень 2006 року та січень 2007 року проводилася з урахуванням вимог п.п.7.7.1, п.п.7.7.2 п.7.7; п.п.7.8.1 п.7.8 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" із змінами і доповненнями, а також пункту 5.12. Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість , затвердженого Наказу ДПА України від 30.05.97 №166 у редакції Наказу ДПА України від 15.06.05 №213 "Про внесення змін до податкової звітності податку на додану вартість". Податковий орган вказує також на те, що бюджетному відшкодуванню підлягають лише ті суми, ПДВ, які дорівнюють сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому періоді постачальникам таких товарів (послуг) та віднесені до угод кредиту в цей же період. Отже, фактично ДПІ вимагає, щоб поставка товарів (робіт, послуг), виписка податкової накладної та оплати товарів (робіт, послуг) відбувалась в одному податковому періоді.
В ході судових засідань, суд встановив, що в період з 15.03.07 по 28.03.07 працівниками ДПІ в Надвірнянському районі була проведена виїзна позапланова перевірка з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість. За наслідками перевірки був складений акт №276/23-32472639 від 04.04.07. На підставі висновків, наведених в акті податковою інспекцією винесене оспорюване податкове повідомлення- рішення від №0000302301/0 від 19.04.07, відповідно до якого сума ПДВ до відшкодування за грудень 2006 року та січень 2007 року зменшена на 1556,00грн.
Як встановлено судом, бюджетне відшкодування за грудень 2006 року та січень 2007 року зменшено на суму 1195,00грн. в зв»язку з тим, що позивачем одержувались у своїх контрагентів податкові накладні та включались до податкового кредиту суми податку зазначені в них, починаючи з квітня 2006 року, однак, оплата проводилась не в повному розмірі і до суми бюджетного відшкодування за грудень 2006 та січень 2007 року були включені позивачем лише суми сплати ПДВ в попередніх звітних періодах, тобто в листопаді та грудні 2006 року відповідно. Суми проведених оплат позивач підтвердив копіями виписок банку та платіжних доручень. Крім того, сума податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню, згідно із поданими позивачем до ДПІ деклараціями з ПДВ, починаючи з квітня 2006 року постійно мала від"ємне значення.
Згідно із розрахунком залишків сум ПДВ за січень 2007 року позивачем зараховано як взаємозалік суму в розмірі 361грн.
Суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню частково.
Відповідно до п.п.7.7.1 та п.п.7.7.2 п.7.7ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" в редакції, що регулювала спірні правовідносини, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
При цьому бюджетним відшкодуванням згідно із п.п.1.8 ст.1 цього ж Закону названа сума , що підлягає поверненню платників податків з бюджету у зв"язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
Як встановлено п.п.4.1.1, 4.1.4 п.4.1ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.Податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
При цьому згідно із п.п.з) п.п.4.4.2 п.4.4 ст.4 цього ж Закону, якщо внаслідок запровадження нового податку, збору (обов'язкового платежу) або зміни правил оподаткування змінюються форми податкового обліку чи обов'язкової податкової звітності, центральний (керівний) орган контролюючого органу зобов'язаний безоплатно оприлюднити такі нові форми обліку чи звітності. Забороняється використання бланків суворої звітності чи обліку як форм податкового обліку чи звітності, якщо інше прямо не встановлено законом з питань окремого податку, збору (обов'язкового платежу).
Форми обов'язкової податкової звітності (податкові декларації чи податкові розрахунки), визначені центральним (керівним) органом контролюючого органу, повинні відповідати нормам та змісту відповідного податку, збору (обов'язкового платежу). Платник податків має право подати податковий звіт за іншою формою, якщо він вважає, що форма податкової звітності, визначена центральним (керівним) органом контролюючого органу, збільшує або зменшує його податкові зобов'язання, всупереч нормам закону з такого податку, збору (обов'язкового платежу). Такий звіт за іншою формою подається разом із поясненням мотивів його складення.
31.03.05 набрав чинності Закон України " Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України, 30.06.05 до нього були внесені зміни . Названим Законом внесені зміни, зокрема і до Закону "Про податок на додану вартість" та його п.п.7.7ст.7 який регламентує порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків та інших багатьох положень цього ж Закону.
Тобто, є підстави для висновку про зміну правил оподаткування ПДВ в зв"язку із внесенням змін до Закону України "Про податок на додану вартість".
Наказом №213 від 15.06.05 ДПА України , що зареєстрований в Мінюсті України 30.06.05 за №702/10982 внесені зміни до податкової звітності з податку на додану вартість та Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПА України від 30.05.97 №166, який викладений у новій редакції. Відповідно до п.п.5.12.2 нової редакції Порядку, бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг). Водночас, в рядку №3 розрахунку суми бюджетного відшкодування , що є додатком №3 до податкової декларації одночасно додатком до названого Порядку наведене наступне формулювання: "Сума податкового кредиту попереднього податкового періоду, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг)". Таке формулювання у формі розрахунку суми бюджетного відшкодування не відповідає положенням п.п.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону.
Відповідно до ч.4. ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України ( 254к/96-ВР ), закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, отже суд не може погодитись з позицією ОДПІ, що грунтується на положеннях підзаконного акту , який суперечить Закону.
Наведені норми Закону України "Про податок на додану вартість" не передбачають включення до бюджетного відшкодування сум проведених в попередньому податковому періоді заліків взаємних вимог, тому зменшення бюджетного відшкодування позивача за січень 2007 року на суму 361грн. є обгрунтованим.
Керуючись ст.124 Конституції України, ст. 1, 7 Закону України "Про податок на додану вартість", ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст.9,71,160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
позов задоволити частково.
Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення ДПІ в Надвірнянському районі від19.04.07 №0000302301/0 в сумі 1195,00грн.
В частині визнання нечинним податкового повідомлення- рішення ДПІ в Надвірнянському районі від19.04.07 №0000302301/0 в сумі 361,00грн. в позові відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ТзОВ "Серін" вул.16 Липня, 11, смт.Делятин, Надвірнянський район, Івано-Франківська область 3,40грн. судового збору.
Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили за заявою стягувача.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне
оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шіляк Марина Анатоліївна
постанова підписана 27.06.07
Постанова внесена в діловодство______