Рішення № 76159584, 22.08.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.08.2018
Номер справи
815/2449/18
Номер документу
76159584
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/2449/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2018 року

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В., розглянувши у порядку письмового провадження матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області з урахуванням уточненої позовної заяви (а.с. 34-38) про:

визнання протиправною бездіяльності щодо не нарахування та несплати єдиного соціального внеску у зв’язку з виплатою на користь позивача грошового забезпечення за час вимушеного прогулу;

зобов’язання нарахувати та сплатити в установленому порядку суму єдиного соціального внеску на суму грошового утримання (заробітної плати) за час вимушеного прогулу, стягнутого на користь ОСОБА_1 за рішенням суду;

зобов'язання видати наказ про підтвердження раніше не врахованого стажу служби;

зобов’язання надати до ГУ ПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії в якій враховуватиметься до стажу служби час вимушеного прогулу.

Ухвалою суду від 01.06.2018р. відкрито спрощене позовне провадження по справі та призначено перше судове засідання.

Ухвалою суду від 19.06.2018р. суд перейшов до розгляду справи №815/2449/18 за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 09.08.2018р. підготовче провадження по справі №815/2449/18 закрито.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що нарахована на користь позивача, згідно рішення суду, заробітна плата (грошове забезпечення) за вимушений прогул є базою для нарахування єдиного соціального внеску, несплата відповідачем якого є протиправною.

Через канцелярію суду (22.08.2018р. за вхід. №24575/18) від позивача надійшло клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження. (а.с. 62)

Відповідач повідомлявся про дату та час розгляду справи належним чином та завчасно, однак, представник у судове засідання не з’явився. Заперечень на позовну заяву до суду не подано, у зв’язку з чим, згідно ч. 4 ст. 159 КАС України не подання відповідачем відзиву на позов без поважних причин судом кваліфіковано як визнання позову.

Статтею 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд, встановив наступне.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду по справі №2а-7789/08/1570 від 15.03.2013р. стягнено з Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області на користь ОСОБА_1 грошове утримання за час вимушеного прогулу за один рік, починаючи з дня звільнення. (а.с.9-13)

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду справі №2а-7789/08/1570 від 22.12.2015р. постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 березня 2013 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, Державної казначейської служби України, за участю прокуратури м. Одеси, зобов’язання вчинити певні дії, про зарахування часу вимушеного прогулу до стажу за вислугу років, поновлення права на отримання щорічної відпустки та грошової компенсації, виплату грошового утримання за час вимушеного прогулу, стягнення моральної шкоди змінити виклавши абзац другий резолютивної частини постанови в наступній редакції: "Стягнути з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області на користь ОСОБА_1 грошове утримання за час вимушеного прогулу за один рік у розмірі 2242.86 грн. Стягнено з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 15 000 грн." В решті постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 березня 2015 року залишено без змін. (а.с. 14-18)

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 13.06.2017р. постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 22 грудня 2015 року та постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 березня 2013 року, змінену рішенням суду апеляційної інстанції, залишено без змін. (а.с.19-21)

Одеським окружним адміністративним судом видано 02.10.2017р. виконавчий лист по справі №2а-7789/08/1570 щодо стягнення з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області на користь ОСОБА_1 грошове утримання за час вимушеного прогулу за один рік у розмірі 2242,86 грн. (а.с. 22-23)

Позивач звернувся 15.11.2017р. до ОСОБА_2 комісії ГУ МВС України в Одеській області з проханням видати довідку в Пенсійний фонд для внесення інформації до його пенсійної справи і подальшого перерахунку пенсії, згідно рішень суду. (а.с.24)

ОСОБА_2 комісії ГУ МВС України в Одеській області №9/К-2241 від 23.11.2017р. повідомлено позивача про те, що законних підстав для зарахування часу вимушеного прогулу до вислугу років не має. (а.с.25)

ОСОБА_1 15.11.2017р. звернувся до Начальника Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 з проханням надати інформацію щодо сум податків, зборів, обов’язкових платежів, які були нараховані та сплачені УМВС України в Одеській області, у зв’язку з виплатою на його користь коштів згідно рішення суду. (а.с.26)

ОСОБА_2 комісії ГУ МВС України в Одеській області №14/1-К-1042 від 14.12.2017р. повідомлено позивача, що згідно повідомлення ГУ ДКС України в Одеській області №450 від 18.10.2017р. про безспірне списання коштів з рахунку ГУ МВС України в Одеській області стягнуто кошти у сумі 2 242,86 грн., без утримання обов’язкових страхових внесків. (а.с. 27)

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Відповідно до ст. 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003р., військовослужбовці, поліцейські, особи рядового і начальницького складу підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.

Період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, згідно ст. 24 зазначеного Закону входить до страхового стажу такої особи.

Статтею 7 Закону "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010р. встановлено, що базою нарахування єдиного внеску зокрема є нарахована згідно з рішенням суду заробітна плата за вимушений прогул.

Відповідно до Закону України «Про оплату праці» №108/95-ВР від 24.03.1995р., заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 4 Закону "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010р. встановлюються, що платниками єдиного внеску, зокрема є роботодавці військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейських, а також осіб рядового і начальницького складу.

Порядок грошового забезпечення поліцейських встановлюється ст. 94 Закону «Про національну поліцію» №580-VII від 02.07.2015р. Так, статтею 92 Закону «Про національну поліцію» 580-VII від 02.07.2015р. передбачено, що поліцейським можуть надаватися відпустки без збереження заробітної плати (грошового забезпечення).

Таким чином, грошове забезпечення (утримання) осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (поліцейських) за своїм змістом є грошовою винагородою за їх службу, тобто заробітною платою.

З аналізу наведених норм вбачається, що нарахована на користь позивача, згідно з рішенням суду, заробітна плата (грошове забезпечення) за вимушений прогул, є базою для нарахування єдиного соціального внеску.

Тобто, несплата відповідачем єдиного соціального внеску з суми виплати за час вимушеного прогулу є протиправною.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні та деяких інших осіб, які мають право на відповідну пенсію, встановлені Законом "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.07.2003р.

Відповідно до преамбули до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.07.2003р., він має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 зазначеного Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.07.2003р. пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку у разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.07.2003р. перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до п.14 Прикінцевих та перехідних положень Закону «Про національну поліцію» №580-VII від 02.07.2015р. за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до ст. 94 Закону «Про національну поліцію» №580-VII від 02.07.2015р., поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Наказом МВС України № 260 від 06.04.2016р. затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання.

Згідно Порядку, до складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною 3 розділу 2 Порядку передбачено, що надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до постанови №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 р.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.07.2010р. призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Перерахунок раніше призначених пенсій, особам, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ, провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Як вбачається з матеріалів справи, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області листом №192/К-3 від 02.02.2018р., із посиланням на Постанову правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30 січня 2007 року «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивачу було роз'яснено, що документи для призначення та проведення перерахунку пенсій подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерств та інших державних органів.

Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008р. затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зокрема Порядком закріплено форму Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Отже, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) містяться, передбачені ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.07.2010р. відомості, про види грошового забезпечення, надбавки, доплати, підвищення та премії, які необхідні для проведення перерахунку пенсії.

Таким чином ненадання відповідачем довідки, що враховує встановлений рішенням суду час вимушеного прогулу, яка є необхідною для здійснення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області перерахунку пенсії позивача є протиправним та порушує права позивача.

Відповідно до п. 19 розділу І Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого Наказом МВС України № 260 від 06.04.2016р. у випадках, коли будуть підтверджені раніше не відомі та не враховані в особових справах періоди служби, грошове забезпечення, яке буде встановлено в нових розмірах, виплачується з дня видання наказу органу поліції про підтвердження раніше не врахованого стажу служби.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, щодо визнання протиправною бездіяльності Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області щодо не нарахування та несплати єдиного соціального внеску у зв’язку з виплатою на користь позивача грошового забезпечення за час вимушеного прогулу.

У зв’язку з цим, суд вважає за необхідне зобов’язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області нарахувати та сплатити в установленому порядку суму єдиного соціального внеску на суму грошового утримання (заробітної плати) за час вимушеного прогулу, стягнутого на користь ОСОБА_1 за рішенням суду, зобов'язати видати наказ про підтвердження раніше не врахованого стажу служби; зобов’язати надати до ГУ ПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії в якій враховуватиметься до стажу служби час вимушеного прогулу.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 76 КАС України встановлено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Частиною 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню, оскільки нарахована на користь позивача, згідно рішення суду, заробітна плата (грошове забезпечення) за вимушений прогул є базою для нарахування єдиного соціального внеску, несплата відповідачем якого є протиправною.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Щодо сплати судового збору, суд зазначає, що відповідно до підпункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 90, 139, 255, 295 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: 65020, АДРЕСА_1) до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області (адреса: 65014, м. Одеса, вул. Єврейська, 12) про визнання протиправною бездіяльності щодо не нарахування та несплати єдиного соціального внеску у зв’язку з виплатою на користь позивача грошового забезпечення за час вимушеного прогулу; зобов’язання нарахувати та сплатити в установленому порядку суму єдиного соціального внеску на суму грошового утримання (заробітної плати) за час вимушеного прогулу, стягнутого на користь ОСОБА_1 за рішенням суду; зобов'язання видати наказ про підтвердження раніше не врахованого стажу служби; зобов’язання надати до ГУ ПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії в якій враховуватиметься до стажу служби час вимушеного прогулу – задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області (адреса: 65014, м. Одеса, вул. Єврейська, 12) щодо не нарахування та несплати єдиного соціального внеску у зв’язку з виплатою на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: 65020, АДРЕСА_1) грошового забезпечення за час вимушеного прогулу.

Зобов’язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області (адреса: 65014, м. Одеса, вул. Єврейська, 12) нарахувати та сплатити в установленому порядку суму єдиного соціального внеску на суму грошового утримання (заробітної плати) за час вимушеного прогулу, стягнутого на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: 65020, АДРЕСА_1) за рішенням суду.

Зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області (адреса: 65014, м. Одеса, вул. Єврейська, 12) видати наказ про підтвердження раніше не врахованого стажу служби ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: 65020, АДРЕСА_1).

Зобов’язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області (адреса: 65014, м. Одеса, вул. Єврейська, 12) надати до ГУ ПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії в якій враховуватиметься до стажу служби час вимушеного прогулу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: 65020, АДРЕСА_1).

Відповідно до підпункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. 295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Повний текст рішення суду складений та підписаний суддею 30.08.2018р.

Суддя Балан Я.В.