
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
30 серпня 2018 р. Справа №2040/6016/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Котеньова О.Г., розглянувши за правилами спрощеного провадження у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61100, код НОМЕР_1) до ОСОБА_2 Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області, у якому просить суд:
- визнати протиправними дії ОСОБА_2 Управління Пенсійного фонду України в Харківській області у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії без врахування надбавки за виконання особливо важливих завдань;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань, що була встановлена та врахована під час перерахунку призначеної пенсії, у розмірі 21% від посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, зазначених в уточненій довідці Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області №100/25324 від 22.03.2018;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 у місячний строк різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, розрахованої на підставі уточненої довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області №100/25324 від 22.03.2018, з врахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.01.2016 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що при проведенні перерахунку призначеної пенсії відповідачем не враховано надбавку за виконання особливо важливих завдань, яка виплачувалась позивачу під час служби, сплачувались страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що встановлена та врахована під час перерахунку призначеної позивачу пенсії 01.05.2009, у зв’язку з чим вважає дії відповідача протиправними.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 30.07.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.
Відповідачем надано відзив на позовну заяву у строк, встановлений судом, в якому просить суд відмовити у задоволені позову у зв'язку з тим, що дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області є правомірними, законними та такими, що відповідають чинному законодавству.
Відповідно до приписів ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з п.4 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно з ч.2, 3 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Дослідивши доводи позову, відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку у ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію у відповідності до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року № 2262-ХII.
Позивачем отримано довідку Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області № 100/25324 від 12.02.2018, з якої вбачається, що відповідно до рішення Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року за посадою, яку займав позивач під час служби становить 18305,10 грн.
Позивач 15.01.2018 звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з 01.01.2016 року згідно з довідкою Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області та проханням надати завірену копію довідки.
ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 307/К-14 від 01.02.2018 позивача повідомлено про те, що перерахунок та виплату пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, з урахуванням довідки про грошове забезпечення, наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області, буде проведено без витребування додаткової заяви після надходження коштів з Державного бюджету України, та надано копію довідки.
Позивач 20.02.2018 звернувся до відповідача з повторною заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з 01.01.2016 згідно з довідкою Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області, та проханням надати завірену копію довідки та 26.02.2018 надав уточнення до заяви від 20.02.2018.
ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 1659/К-14 1894/К-14 від 12.03.2018 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку та зазначено, що перерахунок та виплату пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, буде проведено на підставі довідок, наданих МВС України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року.
Не погодившись з такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 23.05.2018 по справі №820/2970/18 позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Харківській області у не проведенні перерахунку та виплаті перерахованої пенсії ОСОБА_1, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У частині позовних вимог щодо зобов’язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області №100/25324 від 12.02.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії і з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих справ, що була встановлена та врахована під час перерахунку призначеної пенсії 01.05.2009, у розмірі 21% посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, та виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з врахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.01.2016 – відмовлено.
В обґрунтування відмови у задоволенні позовних вимог суд врахував правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні по зразковій справі № 820/6514/17 від 15.02.2018, зокрема те, що довідка Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області про грошове забезпечення № 100/25324 від 12.02.2018 для перерахунку пенсії на час розгляду даної справи по суті не має законної сили, а отже здійснення перерахунку та виплати пенсії на під підставі такої довідки неможливе.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними приписами норм чинного законодавства.
Відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України ухвалено постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі-постанова № 103), якою передбачено проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України 17.07.1992 № 393 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів № 103 від 21.02.2018) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 передбачено проведення перерахунку з 1 січня 2016 року пенсій, призначених згідно із Законом № 2262 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Після ухвалення Кабінетом Міністрів України Постанови «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі-постанова № 103), Департаментом пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України листом від 03.03.2018 за вих. №7111/02-23 надіслано начальникам ОСОБА_2 управлінь Пенсійного фонду України в областях для використання в роботі лист Міністерства внутрішніх справ України від 28.02.2018 №2900/5/22-2018 щодо відсутності підстав для використання довідок про розмір грошового забезпечення, виданих до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 для проведення перерахунку пенсії.
Зазначеним листом Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України, що нові довідки про розмір грошового забезпечення на підставі списків наданих органами Пенсійного фонду України, будуть містити розмір премії за січень 2016 року.
23 - 24 березня 2018 року Ліквідаційною комісією ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області до ОСОБА_2 управління надано нові довідки про грошове забезпечення колишніх співробітників Міністерства внутрішніх справ України (міліції). Згідно з супровідними листами Ліквідкомісії до реєстрів від 23.03.2018 № 112/119-29-2/01-2018, від 24.03.2018 №114/119-29-2/01-2018, № 115/119-29-2/01-2018 визначено, що раніше надані довідки вважати недійсними.
ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України у Харківській області на підставі наданої 22.03.2018 довідки № 100/25324 здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 з грошового забезпечення визначеного довідкою у відповідності з п.3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 та виплату перерахованої пенсії з січня 2018 по квітень 2018 року.
Пунктом 2 Постанови КМУ «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Відповідно до ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов’язковими до виконання.
Суд зазначає, що постанова КМУ № 103 на час звернення представника позивача до суду останнім не оскаржується, є чинною та підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
В ухвалі від 02.05.2018 року по справі № 818/1076/18 Верховний Суд дійшов висновку, що Постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону № 2262-ХІІ та Постанови КМУ № 988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Згідно з пунктами 3 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 перерахунок та виплата перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з розміру грошового забезпечення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» органами Пенсійного фонду України проводиться автоматизованим способом на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, наданих Міністерством внутрішніх справ.
Судом встановлено, що довідка Ліквідаційної комісії ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України Харківській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача від 22.03.2018 №100/25324 не містить таку складову як надбавка за виконання особливо важливих завдань.
Суд зазначає, що органи Пенсійного фонду України самостійно не визначають розмірів грошового забезпечення, а лише призначають та перераховують пенсії пенсіонерам на підставі документів у передбаченому законодавством порядку.
До суду не надано доказів оскарження довідки від 22.03.2018 № 100/25324 та її скасування у судовому порядку.
Відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (Пункт 5 в редакції Постанови № 103 від 21.02.2018), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідне або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 визначено перелік надбавок, доплат для поліцейський, серед яких відсутні такі види надбавок як надбавка за виконання особливо-важливих завдань.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо врахування при перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення, які були складовими при нарахуванні позивачу пенсії, але не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії, є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області жодним чином не порушило прав чи охоронюваних законом інтересів позивача.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.4-10, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 262, 236 293, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61100, код НОМЕР_1) до ОСОБА_2 Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії – відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності редакцією Кодексу адміністративного судочинства України від 15.12.2017.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення у повному обсязі складено 30 серпня 2018 року.
Суддя О.Г. Котеньов