
Справа № 1540/4090/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 серпня 2018 року
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (вул. Ягорлицька,32, М. Подільськ, Одеська обл., 66300) до Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (вул. Шкільна,2-Б, м. Подільськ, Одеська обл., 66300) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До суду з позовом (а.с.5-10) звернувся ОСОБА_1 до Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (далі – ОУПФ), у якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №62/С-2 від 15.05.2018 року «Про відмову у перерахунку пенсії»;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату йому - ОСОБА_1, пенсії, обчисленої відповідно до п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ №1210 від 23.11.2011 року
Позивач зазначив, що він, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи і учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням особи яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії А № 108473 і вкладкою № 649447 до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи. Він перебуває на обліку в ОУПФ, як інвалід 2 групи з числа учасників ліквідації аварії на ЧАЕС та має право на пенсійне забезпечення відповідно до норм Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. № 796-XII (далі - Закон № 796-XII). Йому стало відомо, що 15.11.2017 року постановою Кабінету Міністрів України №851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» внесено зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі – Порядок №851), відповідно до яких, за бажанням осіб, які брати участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях і з застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної ст рокової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратної о розмір) мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
У зв'язку з цим він 15 травня 2018 року звернувся до ОУПФ з заявою про перерахунок пенсії.
Рішенням № 62/С-2 від 15.05.2018 року ОУПФ йому безпідставно відмовлено в перерахунку призначеної пенсії.
Позивач вважає оскаржуване Рішення відповідача «Про відмову в перерахунку пенсії» таким, що порушує його право на соціальний захист, є незаконним та підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 14.08.2018 року позовна заява прийнята до розгляду та відкрите провадження по справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у порядку ст.263 КАС України (а.с.2-4).
Представник відповідача 21.08.2018 року надав до суду відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначив, що насамперед ОУПФ не приймало рішення відносно позивача щодо перерахунку його пенсії, оскільки його заява розглянута відповідно до Закону України «Про звернення громадян».
ОСОБА_1 дійсно отримує пенсію по інвалідності, в розмірі визначеному ст.54 Закону України №796-ХІІ, та йому у відповіді на звернення було роз’яснено яким чином та в якому розмірі йому призначена пенсія.
Крім того, позивачу було роз’яснено, що він у звернення посилається на норми законодавства, які визначають механізм призначення пенсії для військовослужбовців, які брали участь у ліквідації ЧАЕС, а тому підстав для перерахунку йому пенсії з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленою на 01 січня року, не має.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 відповідно до посвідчення серії А № 108473, виданого 25.05.2010 року, є особою яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасником ліквідації наслідків на ЧАЕС (а.с.18).
Позивач знаходиться на обліку в ОУПФ та отримує пенсію отримує пенсію по інвалідності в розмірі визначеному ст.54 Закону України №796-ХІІ.
15.05.2018 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача щодо перерахунку пенсії у зв’язку зі змінами, внесеними у Закон України №796-ХІІ, Порядку №851.
У листі ОУПФ від 15.05.2018 року №62/С-2 зазначено, що в Закон України №796-ХІІ були внесені зміни, у тому числі у ст.59 щодо призначення пенсій військовослужбовцям. Проте зміст ч.3 ст.59 Закону свідчить про те, що вона розповсюджується на осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Позивач не є такої особою тому не має підстав для перерахунку пенсії.
Позивач вважаючи вказану відмову в перерахунку йому пенсії протиправною звернувся до суду з цим позовом.
Спірні правовідносини між сторонами виникли з приводу наявності у позивача як особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, перерахунку пенсії на підставі внесених в Закон України № 796-XII змін щодо пенсійного забезпечення вказаної категорії осіб.
Закон України № 796-XII визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення. Відповідно до ст.1 цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв’язання пов’язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв’язання пов’язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Ст.59 Закону України № 796-XII регламентує питання призначення пенсій військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
В ч. 3 вказаної статті у редакції Закону України від 05 жовтня 2006 року №231-V зазначалось, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження. Тобто вказана норма встановлювала альтернативу обчислення пенсії за бажанням осіб тільки однієї категорії осіб, а саме: осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.
Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій».
Частина 3 ст.59 викладена у новій редакції, а саме встановлено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Аналіз вказаної норми свідчить про те, що частиною 3 ст.59 Закону України № 796-XII в новій редакції розширено перелік осіб, які мають право на альтернативне обчислення пенсії.
Змісту зазначеної норми свідчить про те, що вона поширюється на осіб, які відповідають критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або 2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
При цьому таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов: 1)особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.
По подібним спірним правовідносинам наявна позиція Верховного Суду (ухвали від 08.05.2018 року (провадження № Пз/9901/33/18) та від 21.05.2018 року (провадження №Пз/9901/37/18), від 13.06.2018 року (провадження №Пз/9901/43/18)), який, зокрема, в ухвалі від 13.06.2018 року по у справі №812/1094/18 відмовляючи у відкритті провадження у зразковій адміністративній справі за поданням судді Луганського окружного адміністративного суду, зазначив, ч.3 ст.59 Закону України ч. 3 ст.59 Закону №796-XII передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям:1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї. Згідно з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в ухвалах від 08 травня 2018 року (провадження № Пз/9901/33/18) та від 21 травня 2018 року (провадження № Пз/9901/37/18) таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності трьох умов у сукупності (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до ч. 3 ст.59 Закону №796-XII не допускається): 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби. У вказаних ухвалах Верховний Суд зазначив, що ч. 3 ст.59 Закону №796-XII не містить норм, які можуть викликати неоднозначність у її застосуванні.
Між тим, позивач не оспорює, що брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС як направлений у відрядження відповідно до наказу №175 від 04.10.1989 року по автотранспортному підприємству, копію якого надав до позов (а.с.19).
Таким чином, положення ч. 3 ст.59 Закону України № 796-XII на нього не поширюється.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; пропорційне, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
З урахуванням встановлених фактів, суд дійшов висновку, що відповідач, відмовляючи позивачеві у перерахунку пенсії на підставі ч.3 ст.59 Закону № 796-ХІІ, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом № 796-ХІІ, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2,5,6,7,9,242-246 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (вул. Ягорлицька,32, М. Подільськ, Одеська обл., 66300, РНОКПП НОМЕР_1) до Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (вул. Шкільна,2-Б, м. Подільськ, Одеська обл., 66300, код ЄДРПОУ 40386424) про визнання протиправним та скасування рішення, викладеного у листі №62/С-2 від 15.05.2018 року щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, обчисленої відповідно до п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ №1210 від 23.11.2011 року .
Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.
Суддя Е.В.Катаєва
.