Рішення № 76158291, 30.08.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2018
Номер справи
1640/2351/18
Номер документу
76158291
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/2351/18Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Канигіної Т.С.,

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом

позивача ОСОБА_1 до відповідача Гребінківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії

В С Т А Н О В И В:

09.07.2018 ОСОБА_1 (надалі – ОСОБА_1, позивач) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Гребінківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (надалі – Гребінківське об'єднане УПФУ, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Гребінківського об'єднаного УПФУ від 23.05.2018 №15 про відмову у зарахуванні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, періоду роботи, передбаченого статтею 25 Закону України "Про державну службу", а саме: з 01.11.1985 по 30.09.1987, та призначенні їй пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу";

- зобов'язати Гребінківське об'єднане УПФУ здійснити перерахунок стажу ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з урахуванням періоду роботи, передбаченого статтею 25 Закону України "Про державну службу", а саме: з 01.11.1985 по 30.09.1987, та призначити їй пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" з 11.04.2018.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що відповідачем протиправно відмовлено їй у призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв'язку з відсутністю необхідного спеціального стажу на посадах, віднесених до категорій державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу". Водночас, за доводами позивача, остання має необхідний спеціальний стаж для призначення їй пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", оскільки період роботи з 01.11.1985 по 30.09.1987 в Гребінківській районній інформаційно-обчислювальній станції Полтавської області на посадах економіста та заступника начальника відноситься до роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу".

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.07.2018 позов залишено без руху у зв'язку з ненадання до суду доказів (документу) про зарахування сплаченого позивачем судового збору у розмірі 704,80 грн до спеціального фонду Державного бюджету України.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 31.07.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 1640/2351/18, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

10.08.2018 відповідачем надано до суду відзив на позов, у якому зазначено, що оскаржуваним рішенням правомірно відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв'язку із відсутністю необхідного спеціального стажу на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, а саме: 20 років, оскільки наявний спеціальний стаж позивача становить 18 років 07 місяців 16 днів. При обрахунку стажу державної служби Управлінням не враховано період роботи з 01.11.1985 по 30.09.1987 на посаді економіста та заступника начальника в Гребінківській районній інформаційно-обчислювальній станції, яка не відноситься до роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" /а.с. 35-36/.

Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка або експерта, суд ухвалив розглянути справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, з’ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що 11.04.2018 позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення/перерахунок пенсії на пенсію державного службовця /а.с. 42-43/.

Рішенням Гребінківського об'єднаного УПФУ від 23.05.2018 № 15 позивачу відмовлено у призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв'язку із відсутністю необхідного спеціального стажу на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, а саме: 20 років, оскільки наявний спеціальний стаж позивача становить 18 років 07 місяців 16 днів. При обрахунку стажу державної служби Управлінням не враховано період роботи з 01.11.1985 по 30.09.1987 на посаді економіста та заступника начальника в Гребінківській районній інформаційно-обчислювальній станції, яка не відноситься до роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" /а.с. 39/.

Не погодившись із указаним рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.

Положеннями частини другої статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державна служба – це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави.

Згідно з пунктом 12 Розділу ХІ "Прикінцевих та перехідних положень" Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної ОСОБА_2 України 1993 року, № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету ОСОБА_2 України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної ОСОБА_2 України, 1993 року, № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

З трудової книжки ОСОБА_1 вбачається, що позивач звільнена за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію з 18.12.2014 /а.с. 17/.

Згідно зі статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII (у редакції, чинній на момент виходу позивача на пенсію, далі Закон № 3723-XII) основними критеріями класифікації посад державних службовців є організаційно-правовий рівень органу, який приймає їх на роботу, обсяг і характер компетенції на конкретній посаді, роль і місце посади в структурі державного органу.

Установлюються такі категорії посад державних службовців:

перша категорія - посади перших заступників міністрів, керівників центральних органів виконавчої влади, які не є членами Уряду України, їх перших заступників, голів та членів державних колегіальних органів, Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим, голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, керівників Адміністрації Президента України, Апарату Верховної ОСОБА_2 України, заступників керівників Адміністрації Президента України, Апарату Верховної ОСОБА_2 України, інші прирівняні до них посади;

друга категорія - посади керівників секретаріатів комітетів Верховної ОСОБА_2 України, структурних підрозділів Адміністрації Президента України, Апарату Верховної ОСОБА_2 України, Секретаріату Кабінету ОСОБА_2 України, радників та помічників Президента України, Голови Верховної ОСОБА_2 України, Прем'єр-міністра України, заступників міністрів, заступників інших керівників центральних органів виконавчої влади, першого заступника Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим, перших заступників голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та інші прирівняні до них посади;

третя категорія - посади заступників керівників структурних підрозділів, завідувачів секторів, головних спеціалістів, експертів, консультантів Адміністрації Президента України, Апарату Верховної ОСОБА_2 України і Секретаріату Кабінету ОСОБА_2 України, заступників Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим, заступників голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а також голів районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, начальників управлінь, самостійних відділів у складі міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, державних колегіальних органів, інші прирівняні до них посади;

четверта категорія - посади спеціалістів Адміністрації Президента України, Апарату Верховної ОСОБА_2 України і Секретаріату Кабінету ОСОБА_2 України, заступників начальників управлінь, самостійних відділів (підвідділів) міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, державних колегіальних органів, керівників управлінь, відділів, служб обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, інші прирівняні до них посади;

п'ята категорія - посади спеціалістів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних колегіальних органів, заступників голів районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, заступників керівників управлінь, відділів, служб обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, спеціалістів апарату цих адміністрацій, інші прирівняні до них посади;

шоста категорія - посади керівників управлінь, відділів, служб районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, спеціалісти управлінь, відділів, служб обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, інші прирівняні до них посади;

сьома категорія - посади спеціалістів районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, їх управлінь і відділів, інші прирівняні до них посади.

Віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом ОСОБА_2 України за погодженням з відповідним державним органом.

З трудової книжки позивача вбачається (щодо спірного періоду), що позивач працювала з 01.11.1985 по 30.09.1987 на посадах економіста відділу підготовки та випуску статистичних матеріалів та заступника начальника Гребінківської районної інформаційно-обчислювальної станції /а.с. 12/.

Як вбачається з наведеної норми Закону, посади, на яких працювала позивач і час роботи на яких просить зарахувати їй до стажу державної служби, у переліку посад, визначеному статтею 25 Закону № 3723, відсутні.

Водночас стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначається не лише статтею 25 Закону України "Про державну службу".

Відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на момент виходу позивача на пенсію) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідачем не заперечується наявність у позивача спеціального стажу 18 років 07 місяців 16 днів. Проте відповідач указує, що при обрахунку стажу державної служби Управлінням не враховано період роботи з 01.11.1985 по 30.09.1987 на посаді економіста та заступника начальника в Гребінківській районній інформаційно-обчислювальній станції, яка не відноситься до роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу".

Надаючи оцінку вказаним доводам відповідача, суд зазначає наступне.

Механізм обчислення стажу державної служби визначено Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету ОСОБА_2 України від 25.03.2016 № 229.

Пунктом 3 Порядку обчислення стажу державної служби визначено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка, копія послужного списку, військовий квиток та інші документи, які відповідно до законодавства підтверджують стаж роботи (довідки, виписки з наказів, дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, тощо).

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж державної служби обчислюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, а також архівними установами.

Постановою Кабінету ОСОБА_2 України від 31.10.1995 № 871 "Про доповнення Порядку обчислення стажу державної служби" постановлено доповнити додаток до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_2 України від 03.05.1994 № 283 "Про порядок обчислення стажу державної служби", а саме: до Переліку державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби), доповнено додаток такого змісту: обчислювальні центри та машинолічильні станції обласних, Київського та Севастопольського міських статистичних управлінь (посади начальників центрів і станцій, їх заступників, які відповідали за виконання робіт з підготовки та випуску статистичної звітності, керівних працівників і спеціалістів підрозділів підготовки та випуску статистичних матеріалів).

Суд зазначає, що відповідно до Положення про Центральне статистичне управління при ОСОБА_2 УРСР і органи державної статистики в областях, містах і районах УРСР, затвердженого постановою ОСОБА_2 ОСОБА_2 УРСР від 07.01.1974 №7 (надалі – Положення № 7), центральне статистичне управління при ОСОБА_2 УРСР /ЦСУ УРСР/, статистичні управління областей і міста Києва, інспектури та інформаційно-обчислювальні станції /центри/ державної статистики в районах і містах, обчислювальні центри, машинолічильні станції та інші організації, підприємства і установи органів державної статистики становлять систему ЦСУ УРСР.

Відповідно до пункту 29 Положення № 7 інспектури та інформаційно-обчислювальні станції /центри/ державної статистики у районах і містах є первинною ланкою централізованої системи державної статистики, ведуть облік і статистику в галузях народного господарства і здійснюють керівництво справою обліку і статистики на території району, міста.

Згідно з пунктом 36 Положення № 7 в містах з районним поділом районні інспектори державної статистики знаходяться в безпосередньому підпорядкуванні міських інспекторів державної статистики.

В містах з районним поділом, де немає міських інспектур або міських статистичних управлінь, районні інспектори державної статистики підпорядковуються безпосередньо статистичному управлінню області.

Згідно з штатним розписом робітників апарату обласного об'єднання інформаційно-обчислювального обслуговування статистичного управління Полтавської області на 1987 рік до структури обласного управління віднесено Гребінківську районну інформаційно-обчислювальну станцію /а.с. 69-74/.

Отже, районні інформаційно-обчислювальні станції були структурними підрозділами, які входили до складу обласного управління.

Крім того, згідно з консультацією №5 робочої групи, створеної розпорядженням Кабінету ОСОБА_2 України від 05.01.1994 №5-р (протокол засідання від 05.04.1994), з питань державної служби: до стажу державної служби зараховується період роботи в колишніх районних (міських) інформаційно-обчислюваних центрах (станціях) системи статистики на посадах начальника центру (станції), їх заступників та на посадах керівних працівників та спеціалістів відділів підготовки та випуску статистичних матеріалів, створених на базі колишніх інспектур державної статистики, об'єднаних з машинолічильними станціями (центрами) /а.с. 75/.

Аналогічні роз'яснення були надані Міністерством статистики України згідно з листом від 30.05.1994 №09-1/23 /а.с. 76/.

Також суд зазначає, що відповідно до листа Головного управління статистики у Полтавській області від 12.07.2018 № 15-26/109 період роботи позивача з 01.11.1985 по 01.10.1987 на посадах економіста відділу підготовки та випуску статистичних матеріалів та заступника начальника Гребінківської районної інформаційно-обчислювальної станції зараховується до стажу державної служби /а.с. 68/.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що період роботи ОСОБА_1 з 01.11.1985 по 30.09.1987 на посадах економіста відділу підготовки та випуску статистичних матеріалів та заступника начальника Гребінківської районної інформаційно-обчислювальної станції підлягає зараховуванню до стажу державної служби.

Отже, рішення Гребінківського об'єднаного УПФУ від 23.05.2018 №15 є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо вимог позивача про зобов'язання Гребінківське об'єднане УПФУ здійснити перерахунок стажу ОСОБА_1, з урахуванням періоду роботи, передбаченого статтею 25 Закону України "Про державну службу", а саме: з 01.11.1985 по 30.09.1987, суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

За приписами статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Керуючись частиною другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України та статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суд застосовує Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Статтею 1 Першого протоколу Конвенції передбачено: "Кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів".

У справі "Рисовський проти України" ЄСПЛ підкреслив особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.

Надаючи оцінку діям державних органів у спірних правовідносинах, суд не може визнати їх такими, що відповідають принципу "належного урядування".

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідно до положень частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України необхідно вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Гребінківське об'єднане УПФУ повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення/перерахунок пенсії від 11.04.2018 та здійснити перерахунок стажу ОСОБА_1, з урахуванням періоду роботи, передбаченого статтею 25 Закону України "Про державну службу", а саме: з 01.11.1985 по 30.09.1987.

Враховуючи зазначене, також підлягає задоволенню позовна вимога про зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" з 11.04.2018, оскільки переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання відповідної заяви з усіма необхідними документами (частина друга статті 83 Закону України "Про пенсійне забезпечення", частина третя статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення.

З огляду на вищезазначені висновки суду відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не доказав правомірності свого рішення, що є підставою для задоволення позову.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, враховуючи задоволення позову, на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, сплачені за подання цього позову.

Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 139, 243-246, 250, 255, 260, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 (вул. Історична, буд. 107, м. Гребінка, Полтавська область, 37400, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Гребінківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Євгена Гребінки, буд. 13, м. Гребінка, Полтавська область, 37400, ідентифікаційний код 41247253) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Гребінківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 23.05.2018 №15.

Зобов'язати Гребінківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення/перерахунок пенсії від 11.04.2018 та здійснити перерахунок стажу ОСОБА_1 з урахуванням періоду роботи, передбаченого статтею 25 Закону України "Про державну службу", а саме: з 01.11.1985 по 30.09.1987.

Зобов'язати Гребінківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" з 11.04.2018.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Гребінківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Євгена Гребінки, буд. 13, м. Гребінка, Полтавська область, 37400, ідентифікаційний код 41247253) на користь ОСОБА_1 (вул. Історична, буд. 107, м. Гребінка, Полтавська область, 37400, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору в розмірі 704,80 грн (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Суддя Т.С. Канигіна