Рішення № 76158278, 31.08.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.08.2018
Номер справи
814/1213/18
Номер документу
76158278
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 серпня 2018 р. № 814/1213/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54028

до відповідача:Державної служби України з безпеки на транспорті, пр-т Перемоги, 14, м. Київ 135, 01135

про:скасування Розрахунку від 04.04.2018 та Постанови від 03.05.2018 № 056004,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (далі - відповідач) про скасування Розрахунку від 04.04.2018 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування згідно акту від 04.04.2018 № 0004243 та скасування постанови від 03.05.2018 № 056004 про застосування адміністративно - господарського штрафу у розмірі 1 700 грн.

Ухвалою суду від 31.05.2018 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу № 056004 від 03.05.2018 р. є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки позивач не є перевізником в розумінні Закону України «Про автомобільний транспорт», тому складання щодо нього розрахунку плати за проїзд та постанови є протиправним.

Відповідач про дату розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить зворотнє повідомлення про вручення поштового відправлення, відзив на позов не надав, тому суд відповідно до ст. 159 КАС України розцінює неподання відповідачем відзиву як визнання позову.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

Положенням про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015, передбачено, Державна служба з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті, реалізовує державну політику з питань безпеки на автомобільному транспорті, здійснює габаритно - ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, а також здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (п.п.1,4,5,15,27).

Відповідно до п.3 Постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 “ Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування” затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів , вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

04.04.2018 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, місце перевірки – Миколаївський морський торговельний порт, м. Миколаїв, вул. Заводська, 23.

За наслідками перевірки складено Акт № 0004243 від 04.04.2018р. про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, в якому зазначено, що проведено перевірку транспортного засобу МАN 23.464 д/н НОМЕР_1 з напівпричепом марки КАSSBOHRER, модель VC 14L, д/н НОМЕР_2; водій – ОСОБА_2 (посвідчення водія АВН 349309). За даними ТТН № 915611 від 03.04.2018 автомобільний перевізник – ПП «Бородін», за даними свідоцтва про реєстрацію ТЗ – ОСОБА_1. Перевозився вантаж – пшениця.

У Акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0004243 від 04.04.2018 (так само як і в Довідці № 0012876 від 04.04.2018 про результати здійснення габаритно-вагового контролю) щодо проведеного габаритно-вагового контролю автомобілю НОМЕР_3 з напівпричепом марки КАSSBOHRER, модель VC 14L, д/н НОМЕР_2 зазначено, що нормативно допустима маса – 44т., фактична маса – 64,12т.

На підставі акту від 04.04.2018 № 0004243 відповідачем складено розрахунок від 04.04.2018 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, яким визначено суму до сплати у розмірі 2052,75 євро. Платником у розрахунку зазначено: ПП «Бородін»; ОСОБА_1, склад автопоїзду: МАN 23.464 д/н НОМЕР_1 з напівпричепом марки КАSSBOHRER, модель VC 14L, д/н НОМЕР_2.

03.05.2018 відповідачем прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 056004 до ФОП ОСОБА_1 олександровича за порушення абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» у розмірі 1700,00 грн. (Ман держ. номер НОМЕР_4).

Відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 1.01.2001року (пп.3,4) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Згідно Правил дорожнього руху (п.22.5) передбачено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги — 4 м , за довжиною — 22 м, фактичну масу понад 40 т, навантаження на одиночну вісь — 11 т, здвоєні осі — 16 т, строєні — 22 т.

Рух транспортних засобів та їх складових з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі — понад 16 т, строєні осі — понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів — навантаження на одиночну вісь — понад 11 т, здвоєні осі — понад 18 т, строєні осі — понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах — понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси транспортного засобу, навантаження на вісь, габаритів та протяжністю маршруту, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та /або великогабаритного транспортного засобу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року.

Відповідно до п. 28 постанови КМУ від 27.06.2007 року № 879, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Таким чином, відповідно до наданих повноважень працівники Укртрансінспекції мають право здійснювати рейдові перевірки, перевіряти вагові та/або габаритні параметри транспортного засобу, а у разі виявлення перевищення нормативно допустимих габаритів та ваги складати розрахунок плати за проїзд стосовно перевізника.

Згідно до ст.1 Закону України “ Про автомобільний транспорт” автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Надана позивачем товаро-транспортна накладна свідчить, що перевізником був ПП "Бородін", а водієм ОСОБА_3 Проте в матеріалах справи відсутні відомості стосовно того, що 04.04.2018 ОСОБА_3 здійснював вантажні перевезення від імені позивача, та відсутні відомості перебування цих осіб у трудових відносинах, доведення яких покладено на відповідача.

Відповідно до ст.33 Закону України “ Про автомобільні дороги” передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженням з відповідними органами в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч.3 ст.48 Закону України “Про автомобільний транспорт” у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Правилами дорожнього руху передбачено, що рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі — понад 16 т, строєні осі — понад 22 т або фактичною масою понад 40 т у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Відповідно до товаро-транспортної накладної № 915611 від 03.04.2018 перевозився подільний вантаж - пшениця. Чинним законодавством взагалі забороняється перевезення подільних вантажів з перевищенням вагових параметрів автомобільними дорогами (п.22.5 Правил дорожнього руху), тому дозвіл на рух такого вантажу не видається, а може лише бути застосована відповідальність у вигляді плати за проїзд, якщо при зважуванні вантажу встановлено порушення вагових параметрів, тому постанову від 03.05.2018 року № 056004 належить скасувати.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено, що розрахунок оплати за проїзд великовагових та(або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 04.04.2018р. та постанова від 03.05.2018р. за № 05604 є правомірними та здійсненими відповідно до вимог чинного законодавства, тому позов належить задовольнити.

Судовий про збір розподіляється відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54028, ідентифікаційний код НОМЕР_5) до Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14, м. Київ 135, 01135, код ЄДРПОУ 39816845) задовольнити.

2. Скасувати Розрахунок від 04.04.2018р. плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування згідно акту від 04.04.2018р. № 0004243 та скасувати Постанову від 03.05.2018р. № 056004 про застосування адміністративно - господарського штрафу у розмірі 1700 грн.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14, м. Київ 135, 01135, код ЄДРПОУ 39816845) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54028, ідентифікаційний код НОМЕР_5) судовий збір в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.), сплачений квитанцією № 50 від 11.05.2018 року та судовий збір в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.), сплачений квитанцією № 18 від 30.05.2018 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя І. А. Устинов