Рішення № 76158267, 31.08.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.08.2018
Номер справи
815/5950/17
Номер документу
76158267
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/5950/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Обслуговуючого кооперативу “Граніт-2” до Департаменту ДАБІ в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_1 природного парку «Тузловські лимани» про визнання протиправною та скасування постанови Департаменту ДАБІ в Одеській області №170/1015-05/1-9558 від 13.10.2017 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернувся Обслуговуючий кооператив “Граніт-2” до Департаменту ДАБІ в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_1 природного парку «Тузловські лимани» про визнання протиправною та скасування постанови Департаменту ДАБІ в Одеській області №170/1015-05/1-9558 від 13.10.2017 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

В судовому засіданні 20.08.2018 року представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги з огляду на те, що відповідач проводив перевірки зовсім з інших питань, а тому встановлення ним невідповідності даних, які внесені до декларації про готовність об’єкта до експлуатації № ОД 142171491137 від 29.05.2017 є не законним. Представник відповідача – Департаменту ДАБІ України в Одеській області був сповіщений належним чином про день, час та місце слухання справи, але в судове засідання не прибув без поважних причин. Представник третьої особи на боці відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору заперечив проти задоволенні позовних з огляду на незаконність будівництва взагалі на території ОСОБА_1 парку та законністю дій посадових осіб Департаменту ДАБІ в Одеській області з приводу проведення перевірки, встановлення порушень та застосування до позивача за це адміністративно-господарської відповідальності..

Дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановлює наступні факти та обставини:

Відповідачі - Департамент державної архітектурно-будівельного інспекції України в Одеській області на підставі положень ст.13 Закону України «Про архітектурну діяльність» є спеціально уповноваженим органом державної виконавчої влади та згідно ст.10 цього ж Закону здійснює повноваження щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення проектування й будівництва об’єктів житлової та іншої забудови, а тому позовні вимоги щодо оскарження його актів, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, п.1 ч.1 ст.19 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до направлення для проведення планової перевірки № 1355 від 29.09.2017, наказу про проведення позапланової перевірки № 263 П від 29.09.2017, на території Тузлівської сільської ради, за межами населеного пункту с. Лебедівка, за адресою: 2-й км. піщаної коси Чорного моря. с.Лебедівка. Татарбунарського району Одеської області, розташоване земельна ділянка державної власності загальної площею 0,5688 га, яка надана в довгострокове (25 років), платне користування ФОП ОСОБА_2 (договір оренди № 3353 від 27.06.2007 року; Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 37695656 від 18.05.2015. Кадастровий № 5125000000:01:003:0004. Цільове призначення земельній ділянці - для будівництва, експлуатації та обслуговування обловно-пропускних каналів та причалу з рибоприймальним пунктом), який здав в суборенду частку вище вказаної земельній ділянки, площею 0,3688 га обслуговуючому кооперативу «Граніт-2» (Договір суборенди частини земельної ділянки № 2 від 21.07.2015 року; Запис про інше речове право № 10700458 від 03.08.2015, Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень: індексний номер 23452710 від 06.08.2015 12:30:26, ОСОБА_3. Управління державної реєстрації ГТУЮ в Одеській області)

На час перевірки, забудовник, надав декларацію про готовність до експлуатації об'єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності № ОД 142171491137 від 29.05.2017 року, яка зареєстрована Департаментом ДАБІ в Одеської області.

Будь-яку проектно-кошторисну документацію, або дозвільні документи, які б давали право на виконання будівельних робіт не надав (в декларації вказане дозвіл на початок виконання будівельних робіт виданий відділом містобудування та архітектури Татарбунарської РДА від 30.09.2007 року №267), але надав технічний паспорт на громадський будинок - «Нежитлова будівля для зберігання човнів та рибацького інвентарю», виготовлений ПП «Одеське БТІ» від 26.05.2017 року. Згідно якому, на схематичному плані земельній ділянці, за вище вказаною адресою, наявна будівля під літ. «А», загальної площею 74,0 м , яка згідно опису основних конструктивних елементів таблиці «Характеристика будинку, господарських будівель та споруд» полягає: фундамент з бетону; стіни з черепашнику; покрівля з метало черепиці; перекриття - дерев'яне; підлога - дерев'яна.

Об'єкт за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1).

Під час виїзду на місце за вище вказаною адресою, та у ході подальшої перевірки враховуючи наявні, надані та пред'явлені під час перевірки документи, а також шляхом візуального огляду встановлено, що ОК «Граніт-2» зазначив недостовірну інформацію у поданій ним декларації про готовність об'єкта до експлуатації №ОД 142171491137 від 29.05.2017 року, а саме: вище вказана будівля складається з блокованих двох металевих контейнерів і дерев'яного вагончика розташованих на піску, без пристрою фундаменту і накритих навісом (з металевого профілю) на дерев'яних і металевих стовпах. Контейнери використовуються під склади, а дерев'яний вагончик - для відпочинку рибаків.

13.10.2017 року Департаментом винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 170/1015-05/1-9558 (штраф у розмірі 60624 грн. за правопорушення, передбачене п.4 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».

Проаналізувавши правові відносини, що склалися між позивачем та відповідачем – органом державного нагляду, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку про необхідність відмови у задоволені позовних вимог з огляду на наступне.

Відповідно до ч.1 ст.41 Закону України «Про регулювання,містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, здійснення якого покладено на органи державного архітектурно-будівельного контролю, які у своїй діяльності керуються порядком встановленим Кабінетом Міністрів України.

Частиною 2 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної, діяльності» на органи державного архітектурно-будівельного контролю покладено повноваження щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, який, виходячи з приписів ч.1 ст.41 вказаного Закону, становить собою сукупність заходів спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності,; будівельних норм, державних стандартів і правил.

Указом Президента України від 08.04.2011 року №439/2011 затверджено Положення про Державну; архітектурно-будівельну інспекцію України, яку визначено: центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю.

Таким чином, на Департамент ДАБІ в Одеській області, що є органом державного архітектурно-будівельного контролю, покладено функції контролю за дотриманням містобудівного законодавства, що, крім іншого, передбачає перевірку зазначених у декларації відомостей на предмет достовірності та, у випадку виявлення недостовірної інформації, вжиття, заходів реагування, передбачених законодавством.

Згідно з ч.6 ст.39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» інспекції державного архітектурно-будівельного контролю відмовляють у реєстрації декларації про готовність об’єкта до експлуатації, якщо така декларація подана чи оформлена з порушенням встановлених вимог.

Згідно 3 ч.2 ст.39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об’єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.

Під час проведеної перевірки посадовими особами Департаментом ДАБІ в Одеській області було встановлено, що за інформацією Татарбунарської РДА, наданої листом від 03.10.2017 № 2412/01-22/3183, дозвіл на початок виконання будівельних робіт №267 від 20.09.2017 виданий відділом містобудування та архітектури Татарбунарської РДА, ОК «Граніт-2» не видавався.

З вище сказаного можливо зробити висновок про те, що ПП "Одеське БТІ" виготовило технічний паспорт від 26.05.2017 року, за адресою : 2-й км. піщаної коси Чорного моря, с.Лебедівка, Татарбунарського району Одеської області, з грубим порушенням «Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна», виготовивши технічний паспорт на неіснуючі будівлі і споруди.

Під час виїзду на місце, за адресою: 2-й км. піщаної коси Чорного моря, с.Лебедівка, Татарбунарського району Одеської області, та у ході подальшої перевірки враховуючи наявні, надані та пред'явлені під час перевірки документи, шляхом візуального огляду встановлено, що на вище вказаному об'єкті громадського призначення, ОК «Граніт-2» зазначив недостовірну інформацію у поданій ним декларації про готовність об'єкта до експлуатації № ОД 142171491137 від 29.05.2017 року.

Відповідно до частини 10 статті 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено, що саме замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про готовність об'єкта до експлуатації, та за експлуатацію об'єкта без зареєстрованої декларації або сертифіката.

Так, відповідно до вказаної норми законодавства постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 461 був затверджений Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, пунктами 20 та 21 якого (у редакції, чинній на момент реєстрації спірної декларації) передбачено, що Державна архітектурно-будівельна інспекція та її територіальні органи (далі - Інспекція) перевіряють протягом десяти робочих днів з дати подання (надходження) до неї декларації повноту даних, зазначених у ній, та реєструє декларацію. При цьому, у разі коли декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, Інспекція повертає її на доопрацювання з обґрунтуванням підстав повернення у строк, передбачений для її реєстрації.

Відповідно до пункту 29 Порядку №461, у разі виявлення Інспекцією (Департаментом) недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню Інспекцією.

Відповідно до протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності у від 04.10.2017 року посадовими особами Департаменту ДАБІ в Одеській області встановлений факт внесення до декларації про готовність об’єкта до експлуатації № ОД 142171491137 від 29.05.2017 недостовірних відомостей.

Вказане порушення підтверджується фото таблицями, які додані до акту перевірки.

Представник позивача не надав до суду будь-яких доказів, які б спростовували або ставили під сумнів фактичні обставини, які були встановлені під час проведення перевірки посадовими особами Департаменту ДАБІ в Одеській області.

Таким чином, суд приходить до висновку, що факт внесення недостовірних відомостей до декларації про готовність об’єкта до експлуатації № ОД 142171491137 від 29.05.2017 року є встановленим.

Відповідно до положень п.4 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» передбачена відповідальність за внесення забудовником недостовірних відомостей у декларацію про готовність об’єкта до експлуатації у вигляду застосування до винної особи штрафу.

Суд не приймає до уваги посилання представника позивача на те, що при проведенні перевірки та встановлення факту внесення недостовірних даних до декларації про готовність були порушені вимоги законодавства, оскільки згідно наведених вище норм права це є правом органу державного нагляду, яке виникає з факту подання забудовником декларації про готовність об’єкта до експлуатації на її реєстрацію та додаткової підстави для проведення позапланової перевірки не передбачається.

Відтак, позовні вимоги про скасування постанови Департаменту ДАБІ в Одеській області №170/1015-05/1-9558 від 13.10.2017 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності не підлягає задоволенню на підставі положень ч.1 ст.245 КАС України.

Представником третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на боці відповідача 03.08.2018 року було подане клопотання про винесення окремої ухвали щодо факту вчинення кримінального правопорушення посадовими особами ОК «Граніт-2» та повідомити про це Головне управління НП в Одеській області, яке на думку суду не підлягає задоволенню, оскільки наведеними положеннями Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» передбачена спеціальна відповідальність суб’єктів містобудівної діяльності за включення до декларації про готовність об’єкта до експлуатації недостовірних відомостей вигляді штрафу та також під час розгляду справи, судом не встановлено, що такі дії були навмисними.

Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.139, 242-246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволені позовних вимог Обслуговуючого кооперативу “Граніт-2” до Департаменту ДАБІ в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_1 природного парку «Тузловські лимани» про визнання протиправною та скасування постанови Департаменту ДАБІ в Одеській області №170/1015-05/1-9558 від 13.10.2017 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності - відмовити повністю.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 31.08.2018 року.

Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Єфіменко К.С.

.