Рішення № 76158180, 31.08.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.08.2018
Номер справи
1540/3626/18
Номер документу
76158180
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 1540/3626/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши у приміщенні суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Град Інвест Плюс” (Грецька площа,1, м.Одеса, 65026) до Департаменту ДАБІ в Одеській області (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65107) про визнання дій Департаменту ДАБІ в Одеській області щодо відмови ТОВ “Град Інвест Плюс” у наданні дозволу на будівництво багатоквартирних 4-х поверхових трьох секційних житлових будинків за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардіська селищна рада, масив №10 діл.179/2, 180/1, 180/2, 181/1, 181/2, 182/1, 182/2, 183/1, 183/2 протиправними, зобов’язати Департамент ДАБІ в Одеській області надати та зареєструвати ТОВ “Град Інвест Плюс” дозвіл на будівництво багатоквартирних 4-х поверхових трьох секційних житлових будинків за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардіська селищна рада, масив №10 діл.179/2, 180/1, 180/2, 181/1, 181/2, 182/1, 182/2, 183/1, 183/2,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю “Град Інвест Плюс” (Грецька площа,1, м.Одеса, 65026) до Департаменту ДАБІ в Одеській області (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65107) про визнання дій Департаменту ДАБІ в Одеській області щодо відмови ТОВ “Град Інвест Плюс” у наданні дозволу на будівництво багатоквартирних 4-х поверхових трьох секційних житлових будинків за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардіська селищна рада, масив №10 діл.179/2, 180/1, 180/2, 181/1, 181/2, 182/1, 182/2, 183/1, 183/2 протиправними, зобов’язати Департамент ДАБІ в Одеській області надати та зареєструвати ТОВ “Град Інвест Плюс” дозвіл на будівництво багатоквартирних 4-х поверхових трьох секційних житлових будинків за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардіська селищна рада, масив №10 діл.179/2, 180/1, 180/2, 181/1, 181/2, 182/1, 182/2, 183/1, 183/2.

В судовому засіданні 27.08.2018 року представник позивача заявив клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження, представник відповідача був сповіщений належним чином про день, час та місце слухання справи, але в судове засідання не прибув без поважних причин, а тому, на підставі положень ч.9 ст.205 КАС України, суд ухвалив рішення розглянути цю справу в порядку письмового провадження 31.08.2018 року за наявними в справі письмовими доказами та запереченнями.

Дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановлює наступні факти та обставини:

Відповідачі - Департамент державної архітектурно-будівельного інспекції України в Одеській області, на підставі положень ст.13 Закону України «Про архітектурну діяльність» є спеціально уповноваженим органом державної виконавчої влади та згідно ст.10 цього ж Закону здійснює повноваження щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення проектування й будівництва об’єктів житлової та іншої забудови, а тому позовні вимоги щодо оскарження його актів, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, п.1 ч.1 ст.19 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.

ТОВ «Град Інвест Плюс» має намір здійснити на території ОСОБА_1 селищної ради Овідіопольського району Одеської області будівництво багатоквартирних 4-х поверхових трьох секційних житлових будинків (позиції № 275, 276, 276/1, 277, 277/1 по генплану).

Будівельна адреса будівництва: Одеська область, Овідіопольський район, ОСОБА_1 селищна рада, масив № 10 діл. 179/2, 180/1, 180/2, 181/1, 181/2, 182/1, 182/2 183/1, 183/2.

Згідно генерального плану смт.Авангард на території земельних ділянок, що знаходяться за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, ОСОБА_1 селищна рада, масив № 10 діл. 179/2, 180/1, 180/2, 181/1, 181/2. 182/1. 182/2 183/1, 183/2 передбачена багатоповерхова громадська забудова.

Для досягнення вищевказаної мети, ТОВ «Град Інвест Плюс» уклало договори оренди земельних ділянок, що знаходяться за адресою: Одеська область. Овідіопольський район. ОСОБА_1 селищна рада, масив № 10 діл. 179/2, 180/1, 180/2, 181/1, 181/2, 182/1. 182/2 183/1, 183/2, цільове призначення вказаних земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку та господарських споруд (присадибна ділянка).

ТОВ «Град Інвест Плюс» отримані в ОСОБА_1 селищній раді містобудівні умови та обмеження № 1-17 від 27.11.2017р. щодо забудови вказаних земельних ділянок по категорії складності будівництва СС2.

На підставі зазначених містобудівних умов було розроблено проект будівництва та отриманий позитивний висновок будівельної експертизи, яка виконана філією ТОВ «Українська будівельно-технічна експертиза», висновок №7-223-17-ЕП/ОД від 22.12.2017 року.

ТОВ «Град Інвест Плюс» звернулась до Департаменту державної архітектурно будівельної інспекції в Одеській області з заявою про отримання дозволу на будівництво багатоквартирних 4-х поверхових трьох секційних житлових будинків (позиції №275,276, 276/1,277,277/1 по генплану, по категорії складності СС2, що знаходяться за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, ОСОБА_1 селищна рада, масив №10 ділянки 179/2, 180/1, 180/2, 183/2.

Проте, Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області листом №1015-05/1-4043 від 07.05.2018 року відмовив ТОВ «Град Інвест Плюс» у наданні дозволу на будівництво.

Підставою вищевказаної відмови, як слідує із листа, є невідповідність цільового призначення земельної ділянки, а саме, на думку ДАБІ в Одеській області, земельні ділянки з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування жилого будинку та господарських споруд (присадибна ділянка) неможливо відповідно до законодавства забудовувати багатоквартирним житловим будинком.

Розглянувши оскаржені дії відповідача щодо відмови у гаданні дозволу, виходячи з положень ч.2 ст.2 КАС України, суд приходить до висновку про протиправність таких дій з огляду на наступне.

Згідно із ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації.

Згідно ч.1 ст.20 Земельного Кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Відповідно до ч.5 ст.20 Земельного Кодексу України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статтями 31,33-37 цього Кодексу.

Земельні ділянки, що належать до земель оборони, використовуються виключно згідно із Законом України "Про використання земель оборони".

Відповідно до листа Державного комітету України по земельних ресурсах від 27.12.2006 року №4-17-7/9942 при розгляді службової записки стосовно трактування терміну "використання земель не за цільовим призначенням" відповідно до статті 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; г) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Таким чином, цією статтею визначається вичерпний перелік категорій земель за цільовим призначенням.

Земельним законодавством визначено, які землі належать до тієї чи іншої категорії, та для чого вони можуть використовуватися, а саме: глава 5 Земельного кодексу України - землі сільськогосподарського призначення, глава 6 Земельного кодексу України - землі житлової та громадської забудови, глава 7 - землі природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, глава 8 - землі оздоровчого призначення, глава 9 - землі рекреаційного призначення, глава 10 - землі історико-культурного призначення, глава 11 - землі лісогосподарського призначення, глава 12 - землі водного фонду, глава 13 - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Таким чином, якщо земельна ділянка була надана для розміщення об'єкту чи для використання в межах будь-якої категорії відповідно до статті 19 Земельного кодексу України, але через якийсь час там було розташовано інший об’єкт чи вона використовується по іншому, ате в межах тієї категорії, що була першочергово надана, то використання земельної ділянки не за цільовим призначенням в цьому випадку відсутнє.

Відповідно до ст.39 Земельного Кодексу України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.

Земельні ділянки, на яких намір здійснити будівництво ТОВ «Град Інвест Плюс» знаходяться у межах населеного пункту смт.Авангард, що підтверджується рішенням Одеської обласної ради № 1246-У від 02.11.2010 року «Про зміну меж селища міського типу ОСОБА_1 селищної ради Овідіопольського району Одеської області».

Генеральним планом смт.Авангард, затвердженим рішенням ОСОБА_1 селищної ради Овідіопольського району Одеської області № 928-ІУ від 21.07.2009 року «Про затвердження проекту генерального плану селища міського типу Авангард Овідіопольського району Одеської області», територія на якій планується будівництво є землями багатоповерхової забудови.

Таким чином, суд погоджується з правовою позицією представника позивача про те, що використання позивачем земельних ділянок для будівництва буде відбуватися відповідно до їх цільового призначення.

Представником відповідача у поданому віл зіві на позов від 21.08.2018 року №1015/05/1-8273 не спростовуються наведені вище правові позиції щодо цільового використання позивачем приналежних йому земельних ділянок для будівництва. Наведені ж у відзиві інші обставини були предметом дослідження та висновку експертизи від 22.12.2017 року №7-233-17-ЕП/ОД, яким наданий позитивні висновки щодо можливості здійснення будівництва за поданими на експертизу проектами та встановлена його відповідність містобудівним умовам від 27.11.2017 року №1-17.

Враховуючи, що оскаржені дії суб’єкту владних повноважень не відповідають фактичним обставинам та закону, суд згідно до положень ч.2 ст.2 КАС України повинен визнати їх протиправними на підставі положень ч.1 ст.245 КАС України задовольнивши позовні вимоги.

Також суд вважає за можливим, згідно положень ч.1, ч.2 ст.245 КАС України, задовольнити позовні вимоги в частині зобов’язання відповідача вчинити певні дії на користь позивача, оскільки судом встановлена безпідставність відмови у наданні дозволу на будівництво, а тому зобов’язання відповідача вчини конкретні дії на користь позивача буде повним захистом прав особи, яка звернулась за судовим захистом та відповідати положенням ст.13 Європейської Конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року щодо забезпечення права на ефективний правовий захист.

Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.139,242-246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1.Позовні вимоги задовольнити повністю.

2.Визнати дії Департаменту ДАБІ в Одеській області щодо відмови ТОВ “Град Інвест Плюс” у наданні дозволу на будівництво багатоквартирних 4-х поверхових трьох секційних житлових будинків за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардіська селищна рада, масив №10 діл.179/2, 180/1, 180/2, 181/1, 181/2, 182/1, 182/2, 183/1, 183/2 протиправними.

3. Зобов’язати Департамент ДАБІ в Одеській області надати та зареєструвати ТОВ “Град Інвест Плюс” дозвіл на будівництво багатоквартирних 4-х поверхових трьох секційних житлових будинків за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардіська селищна рада, масив №10 діл.179/2, 180/1, 180/2, 181/1, 181/2, 182/1, 182/2, 183/1, 183/2.

Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Єфіменко К.С.

.