
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2018 р. № 814/1411/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 55200
до відповідача:Управління Укртрансбезпеки в Чернівецькій області, вул. Руська, 248-У, м. Чернівці, Чернівецька область, 58001
про:визнання незаконними дій,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки в Чернівецькій області (далі - відповідач) про визнання незаконними дій працівників відповідача при проведенні перевірки 27.04.2018 габаритно - вагового контролю належного позивачу автомобіля НОМЕР_1 та причіпу PACTON д/н НОМЕР_2.
Ухвалою суду від 13.06.2018 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час габаритно-вагового контролю допущено порушення вимог "Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні", у зв'язку з чим, вагові параметри встановлені під час зважування істотно відрізняються від вагових показників, які встановлені під час завантажування та відвантаження вантажу.
Від представника відповідача відзиву на позов, клопотань чи заяв до суду не надходило.
Згідно ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
На підставі ч. 9 ст. 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути адміністративний позов в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
Управлінням Укртрансбезпеки в Чернівецькій області 27.04.2018 в пункті габаритно - вагового контролю ПВГК А/д Н-10 206 км + 420 м проведено перевірку транспортного засобу MAN д/н НОМЕР_3 та причіпу PACTON д/н НОМЕР_2.
Актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 27.04.2018 № 0013142 встановлено порушення - фактична повна маса транспортного засобу становить 45,5 т., у той час як допустимою нормою є 44 т. Фактична маса осьового навантаження на 1 вісь становить 8,1 т., при нормативно допустимій масі 11 т., на 2 вісь - 17 т., при нормативно допустимій масі 18 т., на 3 вісь 7,65т., при нормативно допустимій масі 14 т., на 4 вісь - 12,75 т., при нормативно допустимій масі 18 т.
За результатами проведеної перевірки складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 27.04.2018 № 0013142 та нараховано плату за проїзд - 220,0 Євро (а.с. - 7).
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту врегульовані Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-ІІІ (з наступними змінами та доповненнями в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).
Відповідно до статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України (частина дванадцята). Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі) (частина чотирнадцята).
Згідно зі статтею 48 Законом України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення (частина перша). У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків (частина четверта).
Процедура здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування передбачена "Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування".
Згідно з підпунктом 4 пункту 2 Порядку габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Вказаним Положенням також передбачено, що: вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології (пункт 12); під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані (пункт 13).
Позивачем зазначено, що наведені вимоги Положення відповідачем під час перевірки не дотримані, оскільки не надано документів про державну метрологічну атестацію вимірювального приладу, яким здійснено габаритно-ваговий контроль.
Вказані обставини також відображені в акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 27.04.2018 № 0013142, який не підписаний позивачем.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що на момент проведення габаритно-вагового контролю 27.04.2018 відповідачем використано зважувальне обладнання, щодо якого відсутні докази про проведення періодичної повірки (метрологічної атестації), відтак відповідачем порушено вимоги "Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні".
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Так як відповідачем не наданого жодних пояснень по справі, суд виходячи з наявних матеріалів та доказів у справі, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ВИРІШИВ:
1.Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 55200, ідентифікаційний код НОМЕР_4) до Управління Укртрансбезпеки в Чернівецькій області (вул. Руська, 248-У, м. Чернівці, Чернівецька область, 58001, код ЄДРОПУ 39816845) задовольнити .
2. Визнати незаконними дій працівників Управління Укртрансбезпеки в Чернівецькій області при проведенні перевірки 27.04.2018 габаритно - вагового контролю автомобіля НОМЕР_1 та причіпу PACTON д/н НОМЕР_2, що належить ОСОБА_1.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки в Чернівецькій області (вул. Руська, 248-У, м. Чернівці, Чернівецька область, 58001, код ЄДРПОУ 39816845) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 55200, ідентифікаційний код НОМЕР_4) судовий збір в розмірі 704,80 грн., сплачений квитанцією №0.0.1053397304.1 від 06.06.2018р.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов