
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
23 серпня 2018 року Справа № 808/2181/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (письмового провадження) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя
про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (далі – відповідач), в якому (з урахуванням уточнень) позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку та виплати раніше призначеної пенсії позивачу за віком, як державному службовцю у розмірі 90% місячного заробітку грошового забезпечення за період з 01.05.2018.
- зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 пенсії за віком, як державному службовцю у розмірі 90% місячного заробітку грошового забезпечення за період з 01.05.2018.
На обґрунтування позовних вимог у позовній заяві зазначає, що є пенсіонером, з 01.09.2009 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком, як державний службовець, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від заробітної плати, яка розраховувалась з посадового окладу, надбавки за вислугу років та рангу, з урахуванням загального стажу на державній службі 27 років. З урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 25.01.2018 за №24 «Про впорядкування структури заробітної плати працівників державних органів, судів, органів та установ системи правосуддя у 2018 році» перерахунок пенсії позивача необхідно здійснити із розрахунку 90%: посадовий оклад – 7500,00 грн.; надбавка за вислугу років – 50% від посадового окладу; надбавка за ранг державного службовця – 500,00 грн.
13.07.2018 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов (№ 21968), у якому, зокрема, пояснює, що враховуючи приписи ст.90 Закону України «Про державну службу» №889 від 10.12.2015 та Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 з 01.05.2016 відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв’язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Ухвалою суду від 02.07.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №808/2181/18, призначено судове засідання на 30.07.2018. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного продовження без повідомлення (виклику) сторін.
У період з 09.07.2018 по 15.08.2018 суддя перебувала у відпустці, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою. З урахуванням наведеного судове засідання без виклику сторін було перенесено на 23.08.2018.
Згідно із п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження – розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
На підставі приписів ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши матеріали та з’ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Позивач є пенсіонером, з 01.09.2009 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком, як державний службовець, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від заробітної плати, яка розраховувалась з посадового окладу, надбавки за вислугу років та рангу, з урахуванням загального стажу на державній службі 27 років.
19.04.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 25.01.2018 за №24 «Про впорядкування структури заробітної плати працівників державних органів, судів, органів та установ системи правосуддя у 2018 році» та Закону України «Про державну службу».
24.04.2018 за №230/Р-1 відповідачем на звернення позивача надано відповідь згідно з якою підстави для проведення перерахунку пенсії у зв’язку із підвищенням заробітної плати відсутня.
Судом з’ясовано, що відповідно до ст.90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 за №889-VIII (який 01.05.2016 набрав чинності) пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з п.4-7 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування","Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів","Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Пунктом 4-7 Розділ XV «Прикінцеві положення» Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" доповнено згідно із Законом України від 03.10.2017 за №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» – застосовується з 01.10.2017.
З матеріалів справи не вбачається здійснення відповідачем розрахунку позивачу пенсії на виконання п.4-7 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, відповідачем не обґрунтовано не виконано п.4-7 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".
У п.2 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 за №889-VIII, зокрема, визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., №52, ст.490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу).
Відповідно до п.12 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 за №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., №52, ст.490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., №52, ст.490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
На день набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 за №889-VIII позивач мав не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 за №3723-XII, у зв’язку з чим у нього зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 за №3723-XII.
Як зазначено у ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 за №3723-XII, визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.01.2018 за №24 «Про впорядкування структури заробітної плати працівників державних органів, судів, органів та установ системи правосуддя у 2018 році» збільшились посадові оклади державних службовців та, зокрема, місячний посадовий оклад керівника самостійного відділу, служби складає 7500 грн. 00 коп.
При розгляді звернення позивача та наданні йому відповіді від 24.04.2018 за №230/Р-1 відповідачем не надано правової оцінки наведеним вище нормам права.
Протилежного з матеріалів справи не вбачається.
Отже, відповідачем безпідставно не застосовано для вирішення спірних правовідносин із позивачем наведених норм права.
Посилання відповідача на судову практику апеляційної та касаційної інстанцій суд до уваги не приймає, оскільки у ній не дається правова оцінка приписам п.4-7 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", постанови Кабінету Міністрів України від 25.01.2018 за №24 «Про впорядкування структури заробітної плати працівників державних органів, судів, органів та установ системи правосуддя у 2018 році», обставини справ є різними, тощо.
Враховуючи норми ст.ст.41, 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.2 Закону України "Про оплату праці", суд вважає, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються у заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Позивачем до позову додано документи, видані роботодавцями для обчислення пенсії, згідно з якими позивачу нараховувались і виплачувались суми надбавки за високі досягнення у праці та щомісячних премій за результатами роботи.
Відповідач вказані документи позивача залишив поза увагою.
Однак, з матеріалів справи вбачається, що суми надбавки за високі досягнення у праці та щомісячних премій за результатами роботи відповідачем не були враховані при призначенні та обчисленні пенсії позивачу.
При цьому, протилежного відповідачем не доведено. Причини не врахування при призначенні та обчисленні пенсії позивачу сум надбавки за високі досягнення у праці та щомісячних премій за результатами роботи відповідачем не зазначено.
Таким чином, відповідачем не обґрунтовано не дотримано норми ст.ст.41, 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.2 Закону України "Про оплату праці" при призначенні та обчисленні пенсії позивачу.
Згідно п. 4 ч. 42 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.
Відповідно до ч.4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов’язати відповідача - суб’єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб’єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб’єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов’язує суб’єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У зв'язку з викладеним, суд погоджується з доводами позивача у частині з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
Суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог позивача до відповідача про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 2, 9, 139, 241-243, 254-263 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (69104, м.Запоріжжя, вул. Карпенко-Карого, б.25-а, ідентифікаційний код 41248959) щодо не здійснення перерахунку та виплати раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 (69104, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за віком, як державному службовцю у розмірі 90% заробітної плати за період з 01.05.2018.
Зобов’язати Шевченківське об’єднане управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (69104, м.Запоріжжя, вул. Карпенко-Карого, б.25-а, ідентифікаційний код 41248959) здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 (69104, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсії за віком, як державному службовцю у розмірі 90% заробітної плати за період з 01.05.2018, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Присудити на користь ОСОБА_1 (69104, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (69104, м.Запоріжжя, вул. Карпенко-Карого, б.25-а, ідентифікаційний код 41248959).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщоапеляційнускаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення,а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення
Рішення складено у повному обсязі 23.08.2018.
Суддя Н.В. Стрельнікова