Рішення № 76156895, 03.05.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.05.2018
Номер справи
806/649/18
Номер документу
76156895
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 травня 2018 року м.Житомир справа № 806/649/18

категорія 3.7.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Романченка Є.Ю.,

секретар судового засідання Біляченко Д.О.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1,

представників відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Керівника Житомирської місцевої прокуратури в інтересах держави до Приватного акціонерного товариства "Житомирське автотранспортне підприємство 11854", треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: Управління Укртрансбезпеки у Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті, Управління Державної казначейської служби України у Біляївському районі Одеської області, про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у розмірі 7171,63 грн,

встановив:

Прокурор звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просив стягнути з Приватного акціонерного товариства "Житомирське автотранспортне підприємство 11854" в дохід Державного бюджету України 7171 грн 63 коп. плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом, зарахувавши їх на рахунок Управління Державної казначейської служби України у Біляївському району Одеської області.

Заявлені позовні вимоги обґрунтовано тим, що 04.08.2017 в ході проведення рейдової перевірки Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області здійснено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу, що належить відповідачу. За результатами проведення зважування складено довідку про результати здійснення габаритно - гарового контролю та акт № 0151682 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 04.08.2017, на підставі яких проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд 233,60 євро. У строки встановлені Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. N 879, ПАТ "Житомирське автотранспортне підприємство 11854" кошти в сумі 233,60 євро, що станом на 04.08.2017 еквівалентно 7171,63 грн, не сплатив. Прокурор вважає, що невнесення плати за проїзд великоваговими транспортними засобами є порушенням інтересів держави, оскільки зазначена плата має компенсаційний характер та спрямована на відшкодування витрат, що несе держава при фінансуванні ремонтно - будівельних робіт автомобільних доріг. Однак, жодним чинним нормативно - правовим актом Укртрансбезпеку, як суб'єкта владних повноважень наділеного повноваженнями щодо реалізації політики держави з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, не наділено повноваженнями на примусове стягнення плати за проїзд у судовому порядку. З огляду на це та враховуючи те, що плата є джерелом формування Державного бюджету України, її стягнення безумовно становить інтерес держави, пов'язаний з накопиченням бюджетних коштів, необхідних для нормального функціонування інституцій держави та реалізації ними державної політики, прокурор звернувся до суду з даним позовом про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у розмірі 7171,63 грн з відповідача в судовому порядку.

Ухвалою суду від 28.02.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відрито провадження в даній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Перше судове засідання було призначено на 21.03.2018.

В судовому засіданні 21.03.2018 справа не слухалася, у зв'язку з надходженням клопотання представника відповідача. Нове судове засідання в справі призначено на 23 квітня 2018 р.

У зв'язку з неможливістю вирішення справи в судовому засіданні 23.04.2018, судом оголошено перерву до 03.05.2018.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити, з підстав викладених у позові.

Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали, просили суд відмовити у задоволенні позову, посилаючись на заперечення викладені у письмовому відзиві. Вказували, що незважаючи на те, що перевізником не було порушено правил перевезення вантажу, відповідно до розрахунку Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, ПАТ "Житомирське автотранспортне підприємство 11854" 22 серпня 2017 року платіжним дорученням № 50 через АТ "ОСОБА_4 Аваль" було перераховано 6990,18 грн по курсу Євро станом на день проведення платежу, оскільки в порушення вимог Національного Банку України сума була зазначена в іноземній валюті. У зв'язку з цим просили відмовити у задоволенні позовних вимог про стягнення з відповідача плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у сумі 7171,63 грн.

Представники третіх осіб до суду не прибули, про час і місце судового розгляду справи були повідомлені належним чином.

Заслухавши усні пояснення учасників справи, перевіривши матеріали справи, усебічно й повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов і відзив, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Матеріалами справи підтверджено, що 04 серпня 2017 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області здійснено рейдову перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, а саме марки VOLVO FA 12 номерний знак НОМЕР_1, разом з напівпричіпом марки SCHWARZMULLER модель SPA, номерний знак НОМЕР_2, про що складено акт від 04 серпня 2017 року № 0156165.

У ході перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажу автомобільним транспортом посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області проведено габаритно-ваговий контроль вказаного автомобіля з напівпричіпом та складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 04.08.2017 і сформовано чек зважування.

На підставі довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 04.08.2017 та чеку від 04.08.2017, Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів за № 0151682 від 04 серпня 2017 року, а також розрахунок плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 04.08.2017.

У розрахунку визначено, що платник - ПРАТ "Житомирське автотранспортне підприємство 11854" зобов'язаний внести плату за проїзд у розмірі 233,60 Євро.

Із платіжного доручення № 508 від 22 серпня 2017 року видно, що ПрАТ "Житомирське автотранспортне підприємство 11854" на рахунок, вказаний у розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 04.08.2017, із призначенням платежу: "*; 101; 03116625;22160100; плата за проїзд автомоб. дорогами транспо. засоб. та інших самох. машин і механ. вагові або габар. параметри яких перевищують норми;" сплачено 6990,18 грн.

При цьому відповідач наголошував, що сплачена сума на момент проведення платежу - 22.08.2017 еквівалента 233,60 Євро, відтак плата внесена у повному обсязі.

Вирішуючи спір по суті, суд ураховує, що предметом доказування у даній справі є встановлення факту наявності у відповідача боргу відповідно до зазначеного розрахунку.

У свою чергу, питання правомірності дій Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області щодо здійснення розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування відповідно до акту від 04 серпня 2017 року у сумі 233,60 Євро, не охоплюється предметом даного позову, оскільки ані рішення вказаного суб'єкта владних повноважень, ані відповідні дії не є предметом позову у даній справі, а отже суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати їх правовий аналіз.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-III (зі змінами та доповненнями; далі - Закон № 2344-III).

Частиною першою статті 5 Закону № 2344-III визначено, що основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.

Згідно зі ч. 1 ст. 34 Закону № 2344-III, автомобільний перевізник повинен, зокрема: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів.

В розумінні підпункту 4 пункту 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок № 879), габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

У відповідності до пп. 3 п. 2 Порядок № 879, великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. N 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., N 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.

Відповідно до частини 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 № 3353-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Єдині вимоги до проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів з вантажем або без нього автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами встановлені Правилами проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. N 30.

У відповідності до п. 3 зазначених Правил, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини третьої статті 48 Закону № 2344-III, у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Згідно із пунктом 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

Із положень пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. N 30, слідує, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності” через центри надання адміністративних послуг.

Дозвіл оформлюється уповноваженим підрозділом Національної поліції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв’язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Відповідно до п. 31-1 Порядку №879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Згідно із пунктом 26 Порядку №879, кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Положеннями пункту 27 Порядку № 879 передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Із наведеного випливає, що плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу є обов'язковим платежем, який дає право на рух великовагового транспортного засобу, та справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку контролюючим органом.

Згідно зі офіційного курсу гривні, встановленого Національним банком станом на 04.08.2017 - день проведення розрахунку Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області, плата за проїзд у розмірі 233,60 Євро еквівалентна 7171,52 грн.

Отож, сплачена відповідачем 22 серпня 2017 р. сума в розмірі 6990,18 грн не може свідчити про виконання ПРАТ "Житомирське автотранспортне підприємство 11854" обов'язку з внесення плати за проїзд у розмірі 233,60 Євро.

Доказів внесення відповідачем решти суми плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у розмірі 181,34 грн (7171,52-6990,18=181,34) до суду надано не було.

Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 Кодексу адміністративного судочинства України).

За наведених обставин, а також ураховуючи те, що в суду відсутні докази скасування розрахунку Управління Укртрансбезпеки в Одеській області плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування відповідно до акту від 04 серпня 2017 року у сумі 233,60 Євро, суд приходить до висновку про наявність підстав для стягнення з Приватного акціонерного товариства "Житомирське автотранспортне підприємство 11854" в дохід Державного бюджету України 181,34 грн плати.

Таким чином, позов Керівника Житомирської місцевої прокуратури в інтересах держави є частково обґрунтованим.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує на наступне.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Ураховуючи відсутність витрат у суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, суд доходить висновку, що судові витрати не підлягають стягненню.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 262, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов Керівника Житомирської місцевої прокуратури в інтересах держави задовольнити частково.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Житомирське автотранспортне підприємство 11854" (вул. Корольова, 158, м. Житомир, 10025, ідентифікаційний код 03116625) в дохід Державного бюджету України 181,34 грн плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом, зарахувавши їх на рахунок Управління Державної казначейської служби України у Біляївському району Одеської області (р/р 31311309700111 в ГУ ДКСУ у Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 37913781, призначення платежу - 22160100).

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Є.Ю. Романченко

Повне судове рішення складене 11 травня 2018 року