
2/130/938/2018
130/1671/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" серпня 2018 р. м. Жмеринка
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Заярного А.М.,
за участі секретаря Буга Р.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Жмеринської міської ради про перерахунок заробітної плати та стягнення недоотриманих коштів,
ВСТАНОВИВ:
12.07.2018 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом, в якому просив зобов’язати відповідача здійснити перерахунок його заробітної плати начальника управління економіки виконавчого комітету Жмеринської міської ради Вінницької області за період роботи з 26.05.2017 року по 17.05.2018 року з урахуванням посадового окладу в розмірі 4700 грн.; стягнути з відповідача на його користь недоплачену суму заробітної плати за період роботи з 26.05.2017 року по 17.05.2018 року в розмірі 47431,87 грн. та суму судових витрат.
Підставами звернення до суду з позовом стало те, що на підставі рішення 11 сесії 6 скликання Жмеринської міської ради № 185 від 04.08.2011 року він був призначений на посаду заступника міського голови з питань економіки та соціальної політики. В подальшому в зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці міської ради він змінював дану посаду на посаду начальника управління економіки міської ради та навпаки. З 07.07.2014 року розпорядженням Жмеринського міського голови № 64 – рк від 18.06.2014 року позивач був переведений на посаду начальника управління економіки Жмеринської міської ради, на якій працює по даний час. Відповідні відомості внесені до трудової книжки ОСОБА_1
Вказав, що відповідно до внесених змін до Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», які набули чинності 26.05.2017 року, посадовій особі, яка займає посаду начальника самостійного управління, відділу органу місцевої ради III групи встановлено посадовий оклад у розмірі 4700 грн., проте всупереч встановленого законодавством розміру посадового окладу позивачу, як начальнику самостійного управління з 26.05.2017 року по 17.05.2018 року продовжувала нараховуватись заробітна плата виходячи з місячного посадового окладу в розмірі 3500 грн., що підтверджується відповідною довідкою.
03.01.2018 року позивач звернувся офіційно до Жмеринського міського голови з заявою про визначення законного розміру посадового окладу та проведення відповідного перерахунку за попередній період. Дана заява була залишена без уваги, відповіді позивач не отримував. Відповідно до розрахунку заробітної плати позивача, проведеного з врахуванням розміру посадового окладу як начальника самостійного управління – 4700 грн., в період з 26.05.2017 року по 17.05.2018 року розмір недоплаченої заробітної плати позивачу складав 47431,78 грн. без відрахування податків.
Зазначив, що Постановою Кабінету Міністрів України № 363 від 10.05.2018 року внесені зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», які набули чинності 18.05.2018 року, посадовий оклад особі, яка займає посаду начальника самостійного управління, відділу органу місцевої ради III групи встановлено в розмірі 6500 грн. Управлінням економіки на виконання вимог вищевказаної Постанови позивачу з 18.05.2018 року встановлено посадовий оклад в розмірі 6300 грн.
Крім того 21.05.2018 року розпорядженням міського голови позивачу з метою приведення посадового окладу начальника управління економіки до встановленого законодавством розміру та у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України встановлено посадовий оклад в розмірі 6500 грн., таким чином відповідач при внесенні змін до розпорядження № 94–р від 21.05.2018 року самостійно виправив допущену неточність та на сьогодні позивач отримує заробітну плату, яка розраховується від посадового окладу в розмірі 6500 грн. Однак залишається не вирішеним питання проведення перерахунку та виплату позивачу заробітної плати в період з 26.05.2017 року по 17.05.2018 року, оскільки в цей час він отримував заробітну плату виходячи з посадового окладу в розмірі 3500 грн.
18.07.2018 року ухвалою судді відкрито провадження в даній справі. Визначено розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Одночасно роз'яснено учасникам справи їх право на звернення до суду із клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні із повідомленням (викликом) сторін, встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі для подачі до суду відзиву на позовну заяву. Роз’яснено відповідачу, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. Встановлено сторонам 5-денний строк з дня вручення цієї ухвали для подання заперечень проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Як вбачається з поштового повідомлення, що повернулось на адресу суду дана ухвала отримана відповідачем 15.08.2018 року.
15.08.2018 року представником відповідача подано суду відзив на позовну заяву, який як вбачається з інформації про відправлення «Укрпошта» був направлений відповідачу 15.08.2018 року. Відповідно до відзиву представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову з підстав того, що чинне законодавство України не регулює діяльність органів місцевого самоврядування, не дає визначення поняття «самостійне управління», тому Управління економіки Жмеринської міської ради не можна вважати самостійним управлінням з огляду на ряд фактів. Крім того зазначив, що з метою належного розгляду звернення позивача від 03.01.2018 року, виконавчий комітет неодноразово звертався до ряду установ та організацій щодо надання роз’яснень по спірному питанню, а надані відповіді тільки підтвердили відсутність достатнього правового регулювання питання визначення поняття «самостійного управління» органу місцевого самоврядування.
21.07.2018 року до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, котра, як вбачається з фіскального чеку ПАТ «Укрпошта» також була направлена відповідачу. В поданій відповіді на відзив позивач вважає твердження відповідача безпідставними та необґрунтованими, оскільки вони не підтверджені доказами.
23.08.2018 року до суду надійшла заява представника відповідача, відповідно до якої Виконавчий комітет Жмеринської міської ради Вінницької області позов ОСОБА_1 визнав повністю. Крім того, представник відповідача просив вирішити справу на підставі поданих документів сторонами спору.
З огляду на вищезазначене суд, на підставі частини 5 ст. 279 ЦПК України розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до положень частини 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.
Відповідно до копії трудової книжки серії БТ – I виданої на ім'я ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, 01.07.2014 року ОСОБА_1 переведений на посаду начальника управління економіки Жмеринської міської ради на підставі розпорядження № 64 –р від 18.06.2014 року, про що зроблено відповідний запис в трудовій книжці (а.с.10-13).
Згідно п.1.1 загальних положень про управління економіки Жмеринської міської ради, додаток до рішення 28 сесії міської ради 6 скликання від 05.12.2012 року №475 визначено, Управління економіки Жмеринської міської ради є виконавчим органом міської ради. Утворюється за рішенням міської ради. Підзвітне і підконтрольне міській раді, виконавчому комітету та міському голові. Відповідно до п.1.4 даного Положення управління є виконавчим органом Жмеринської міської ради без створення юридичної особи. Управління має бланки зі своїм найменуванням. Може від імені міської ради та її виконавчого комітету виконувати різні доручення в межах повноважень. Як вбачається з п. 1.6. Положення, управління підпорядковується у своїй роботі заступнику міського голови з питань економіки та соціальної політики. Даним положенням визначено також основні завдання та функції управління економіки (а.с.14-17).
Відповідно до номенклатури посад Жмеринської міської ради керівних працівників і спеціалістів апарату міської ради та її виконавчого комітету, виконавчих органів міської ради, затвердженої рішенням Жмеринської міської ради Вінницької області 39 сесії 7 скликання від 24.05.2018 року №547, до управління економіки входять по штатному розпису 7 посад працівників (1 начальник управління, 1 заступник начальника управління, начальник відділу, 2 начальники відділів та 3 головних спеціаліста) (а.с.18 -22).
Як вбачається з копії додатку 51 до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 травня 2017 року № 353) схеми посадових окладів керівних працівників і спеціалістів департаментів, управлінь, відділів, інших виконавчих органів місячний посадовий оклад начальника самостійного управління відділу III групи встановлено в розмірі 4700 грн. (а.с.23).
Згідно копії додатку 51 до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 року № 363) схеми посадових окладів керівних працівників і спеціалістів департаментів, управлінь, відділів, інших виконавчих органів місячний посадовий оклад начальника самостійного управління відділу III групи встановлено в розмірі 6500 грн. (а.с.24).
Відповідно до копії розпорядження Жмеринської ради від 21.05.2018 року № 94 –р, за підписом міського голови, з 18.05.2018 року посадові оклади керівних працівників і спеціалістів апарату міської ради та її виконавчого комітету, виконавчих органів міської ради встановлено згідно з додатком, відповідно до п.26 якого начальнику управління економіки, посада займана позивачем (ОСОБА_1Р.), встановлено посадовий оклад в розмірі 6300 грн. (а.с.26-27).
Розпорядженням Жмеринської міської ради від 01.06.2018 року № 76–рк про внесення змін до розпорядження міського голови від 21.05.2018 року № 94–рк внесено зміни до розпорядження міського голови від 21.05.2018 року № 94–р «Про встановлення посадових окладів керівним працівникам і спеціалістам апарату міської ради та її виконавчого комітету, виконавчих органів міської ради» у п. 26 додатку до розпорядження внесено зміни замість цифр «6300» читати «6500» (а.с.28).
Згідно копії заяви адресованої міському голові від начальника управління економіки міської ради ОСОБА_1, останній просить у відповідності до постанови КМУ та Схеми посадових окладів, визначити йому, на законних підставах, розмір місячного посадового окладу та у разі його зміни провести відповідний перерахунок за попередній період (а.с.29).
Відповідно до довідки Жмеринської міської ради Вінницької області від 12.07.2018 року № 02-5/10-1747, підписаної секретарем міської ради, ОСОБА_1 з 09.08.2011 року по теперішній час працює у виконавчому комітеті Жмеринської міської ради на посаді начальника управління економіки (а.с.30).
Згідно довідки виданої Жмеринською міською радою Вінницької області від 11.07.2018 року № 02 -5/10-1727 видану ОСОБА_1 про те, що згідно постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006 року з 26.05.2017 року по 17.05.2018 року його розмір заробітної плати за місяць згідно штатного розпису складає 7581 грн., а саме: оклад 3500 грн.; доплата за ранг 110 грн.; надбавка за вислугу років 40% - 1444 грн.; надбавка за виконання особливо важливої роботи 50 % - 2527 грн. (а.с.31).
Відповідно розрахунку заробітної плати ОСОБА_1, враховуючи посадовий оклад начальника самостійного управління – 4700 грн. з 26.05.2017 р. по 17.05.2018 р. становить 37945,51 грн. (а.с.32).
Вказані докази суд приймає до уваги, так як вони містять інформацію щодо предмета доказування, одержані в порядку встановленому законом і ніким не оспорені.
Суд не приймає до уваги відзив позовну заяву від відповідача, не аналізує його з тих мотивів, що після отримання відповідачем відповіді на відзив, відповідачем була подана заява про безумовне визнання позову, яке у від повності до частини 4 ст. 206 ЦПК України приймається судом.
Згідно із частиною четвертою статті 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Вказані правовідносини регулюються Кодексом Законів про працю України, Постановою Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».
Статтею 43 Конституції України гарантовано, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці на заробітну, не нижчу від визначеної законом.
Згідно ст. 2 КЗпП України у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутись до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь – яким строком.
Відповідно до ст. 94 КЗпП України розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно – ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства, установи організації і максимальним розміром не обмежується.
Статтею 221 КЗпП України визначено, що трудові спори розглядаються комісіями по трудових спорах та районними, районними у місті, міськими чи міськрайонними судами.
Згідно частини 1 ст. 233 КЗпП працівник може звернутись з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті чи міськрайонного суду в тримісячний строк з дня коли він дізнався або повинен був дізнатись про порушення свого права, а у справах про звільнення – в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки.
Як вбачається із ст. 238 КЗпП України при розгляді трудових спорів у питаннях про грошові вимоги, крім вимог про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, орган, який розглядає спір, має право винести рішення про виплату працівникові належних сум без обмеження будь – яким строком.
Відповідно до роз’яснень Департаменту заробітної плати і умов праці Мністерства соціальної політики України структурний підрозділ вважається самостійним, якщо він підпорядковується безпосередньо голові місцевої держадміністрації та не має проміжної ланки підпорядкування. Тобто самостійними підрозділами можуть вважатись як структурні підрозділи, утворені як юридичні особи публічного права, які мають самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства.
Відповідно до пункту 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» №13 від 24.12.1999 року, при розгляді справ про оплату праці осіб, які працюють за трудовим договором, судам слід відмежовувати сферу державного регулювання оплати праці від сфери її договірного регулювання. Державне регулювання оплати праці полягає, зокрема, у встановленні оплати праці працівників підприємств, установ організацій усіх форм власності, а також умов та розмірів оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, працівників підприємств, установ та організацій, що фінансуються чи дотуються з бюджету.
В пункті 7 Постанови зазначено, що судам слід також враховувати, що умови та розмір оплати праці працівників установі організацій, які фінансуються з бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів України.
В пункті 27 Постанови судам рекомендовано враховувати, що згідно зі ст. 21 КЗпП України належним відповідачем у справі за позовом про оплату праці є юридична особа (підприємство, установа, організація) з якою позивачем укладено трудовий договір.
Згідно додатку до Постанови Кабінету Міністрів України № 320 від 10.06.1992 року «Про віднесення областей та міст до груп за оплатою праці» до третьої групи за оплатою праці відносяться міста з чисельністю населення понад 30 до 80 тис.
Постановою Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» затверджено умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування, які визначаються органом місцевого самоврядування виходячи з умов оплати праці. Встановлених цією постановою і схем посадових окладів згідно з додатками 48-54, і 57.
Відповідно до Постанови № 353 від 24.05.2017 про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», додаток №51 Схема посадових окладів працівників і спеціалістів департаментів, управлінь, відділів, інших виконавчих органів міських (крім мм. Києва та Севастополя) рад, виконавчих органів сільських, селищних рад, що представляють інтереси об’єднаних територіальних громад місячний посадовий оклад начальника самостійного управління, відділу III група міст становить 4700 грн. (зміни набули чинності 26.05.2017).
Згідно Постанови № 363 від 10.05.2018 року про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», додаток №51 Схема посадових окладів працівників і спеціалістів департаментів, управлінь, відділів, інших виконавчих органів міських (крім мм. Києва та Севастополя) рад, виконавчих органів сільських, селищних рад, що представляють інтереси об’єднаних територіальних громад місячний посадовий оклад начальника самостійного управління, відділу III група міст становить 6500 грн. (зміни набули чинності 18.05.2018).
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати залежить складається з основної та додаткової заробітної плати. Основна заробітна плата це – винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норм часу, виробітку, обслуговування, посадові обов’язки ) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Згідно із пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» №9 від 06.11.1992 року діяльність судів по розгляду справ цієї категорії повинна спрямовуватись на всемірну охорону конституційного права кожного на працю, яка включає можливість заробляти собі на життя працею, яку особа вільно обирає або на яку вільно погоджується, а також на охорону прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій, на зміцнення трудової та виробничої дисципліни, на виховання працівників у дусі свідомого й сумлінного ставлення до праці.
Відповідно до ст.ст. 12, 13, 81 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Суд оцінивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об’єктивному та безпосередньому їх досліджені з врахуванням визнання відповідачем позову приходить висновку, що відповідачем було не вірно нараховану позивачу заробітну плату без врахування посадового окладу, передбаченого законодавством України за період з 26.05.2017 року по 17.05.2018 року. Отже, суд вважає, що при нарахуванні та виплаті заробітної плати були порушені Конституційні права позивача на оплату праці, а тому відповідач зобов’язаний здійснити перерахунок заробітної плати позивача як начальника управління економіки Виконавчого комітету Жмеринської міської ради за вищевказаний період відповідно до посадового окладу, передбаченого Постановою № 353 від 24.05.2017 про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» з розрахунку 4700 грн. Крім того, з відповідача на користь позивача слід стягнути недоплачену суму заробітної плати за вищевказаний період.
З урахуванням з задоволення позову відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача необхідно стягнути в дохід держави судовий збір в розмірі 704,80 грн.
На підстав викладеного та керуючись ст.ст. 2,94, 221, 233, 238 КЗпП України , ст.ст. 3, 11, 12, 13, 141, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 89, 259, 263-265, 430 ЦПК України, Суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Зобов'язати Виконавчий комітет Жмеринської міської ради Вінницької області здійснити перерахунок заробітної плати начальника управління економіки Виконавчого комітету Жмеринської міської ради Вінницької області ОСОБА_1 за період роботи з 26 травня 2017 року по 17 травня 2018 року з урахуванням посадового окладу в розмірі 4700 (чотири тисячі сімсот) гривень.
Стягнути з Виконавчого комітету Жмеринської міської ради Вінницької області на користь ОСОБА_1 недоплачену суму заробітної плати за період роботи з 26 травня 2017 року по 17 травня 2018 року в розмірі 47431 (сорок сім тисяч чотириста тридцять одна) гривня 87 копійок.
Стягнути з Виконавчого комітету Жмеринської міської ради Вінницької області на користь держави суму судового збору в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. (отримувач коштів ГУК у м. Києві /м.Київ/ 22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача 820019, рахунок отримувача 31215256700001, код класифікації доходів бюджету 22030106, рядок 1.1.2).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1 місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2), Виконавчий комітет Жмеринської міської ради Вінницької області (код ЄДРПОУ 34227893, місцезнаходження: м. Жмеринка Вінницької області, вул. Центральна, 4).
Суддя: А.М. Заярний