
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 серпня 2018 р. Справа№0540/5976/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шинкарьової І.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Донецької митниці Державної фіскальної служби України про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
23 липня 2018 року до Донецького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовною заявою до Донецької митниці державної фіскальної служби України, в якій просить:
Визнати незаконними дії Донецької митниці Державної фіскальної служби України у відмові видати довідку про розмір заробітної плати виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. ( Частина друга статті 37-1 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3108-ІV (3108-15) від 17.11.2005) (Закон доповнено статтею 37-1 згідно із Законом № 432-ІV (432-15) від 16.01.2003) виходячи з наказу №52 від 29.01.2018р. Державної фіскальної служби України ” Про умови оплати праці працівників ДФС та її територіальних органів”.
Зобов'язати Донецьку митницю Державної фіскальної служби України (пр. Луніна, 1, м. Маріуполь, Донецької області,87510, код ЄДРПОУ 39496499) видати довідку про розмір заробітної плати виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. ( Частина друга статті 37-1 із змінами, внесеними згідно із Законом N 3108-ІV (3108-15) від 17.11.2005) (Закон доповнено статтею 37-1 згідно із Законом № 432-ІV (432-15 ) від 16.01.2003) виходячи з наказу №52 від 29.01.2018р. Державної фіскальної служби України ” Про умови оплати праці працівників ДФС та її територіальних органів”.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у траві 2012 року він був звільнений з посади заступника начальника оперативного відділу служби боротьби з контрабандою та порушення митних правил Східної митниці (наказ № 441-к від 04.05.2012).
З травня 2012 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька та отримує пенсію державного службовця у розмірі 80% заробітної плати відповідно до Закону України “Про державну службу”.
В лютому 2018 позивач звернувся до Донецької митниці ДФС із заявою про видачу довідки встановленої форми про розмір заробітної плати виходячи із сум заробітної плати , на які нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії ( частина 2 статті 37-1 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3108-ІV (3108-15) від 17.11.2005) (Закон доповнено статтею 37-1 згідно із Законом № 432-ІV (432-15) від 16.01.2003) виходячи з наказу №52 від 29.01.2018р. Державної фіскальної служби України ” Про умови оплати праці працівників ДФС та її територіальних органів”
Листом від 28 лютого 2018 позивачу було відмовлено у видачі відповідної довідки із посиланням на відсутність, передбачених законом, підстав для проведення перерахунку пенсії та видачі довідки про складові заробітної плати.
Позивач, посилаючись на приписи статті 37-1 Закону України “Про державну службу” (у редакції, що діяла на час звільнення), постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів”, постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, вважає дії Донецької митниці ДФС щодо відмови у видачі довідки протиправними, оскільки вони суперечить нормам чинного законодавства та порушують його конституційні права.
Виходячи з наведеного, позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та зобов’язати Донецьку митницю ДФС видати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям відповідно до ст. 37-1 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 року № 3723-XII в редакції, чинній на день призначення пенсії, з урахуванням постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів”, із зазначенням всіх складових заробітної плати державного службовця за відповідною посадою, на якій працював позивач.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 липня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без виклику сторін та запропоновано відповідачу у п’ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву та всі докази на його підтвердження, які наявні у відповідача.
Представник відповідача надав відзив на позовну заяву, згідно якого Донецька митниця ДФС заперечує проти задоволення позову з огляду на те, що відповідно до постанови Правління ПФУ від 04.07.2016р. № 15-2 “Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013р. № 15-1” форма довідки, яка призначена для перерахунку пенсії державним службовцям скасована, тому станом на дату виникнення спірних відносин, жодна з норм чинного законодавства станом на дату звернення не є чинною, а тому підстав для видачі відповідної довідки відсутні. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Розглянувши наявні заяви сторін по суті справи, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується вимоги та заперечення, дослідивши докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування, суд встановив наступне.
Позивач – ОСОБА_1, є пенсіонером, вид пенсії: по інвалідності 2 групи, загальне захворювання, про що свідчить пенсійне посвідчення № НОМЕР_1, видане 28.10.2015 року.
21 лютого 2018 року позивач звернувся до Донецької митниці ДФС із заявою про видачу довідки, встановленої форми, про розмір заробітної плати виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Листом від 28 лютого 2018 року № 1570/Б/05-70-05 позивачу було відмовлено у видачі довідки про складові заробітної плати та повідомлено, що постановою КМУ № 622 від 14.09.2016 року «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» скасовано постанову КМУ від 31.05.2000р. № 865, яким передбачався порядок проведення перерахунку пенсії. Закон України від 16.12.1993 року № 3723-XII «про державну службу» втратив чинність з 01.05.2016 року на підставі Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «про державну службу» в якому не передбачено перерахунків пенсій державним службовцям. З 01.12.2015 року підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону та відповідно, видачі довідок про складові заробітної плати відсутні.
Позивач оскаржує дії відповідача щодо відмови у видачі відповідної довідки, як такі, що вчинені з порушенням норм чинного законодавства.
Спірним питанням у справі є правомірність дій відповідача щодо відмови у видачі позивачу довідки про заробітну плату для перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця.
Згідно частини другої та п'ятої статті 37 Закону України “Про державну службу” в редакції Закону України Про внесення змін до Закону України “Про державну службу” від 16.01.03 року №432-IV пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Така редакція статті 37 Закону України “Про державну службу” існувала після визнання Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 неконституційними змін, внесених підпунктами а та б підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 28.12.07р. №107-VI.
Відповідно до статті 37-1 Закону України “Про державну службу” у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.00р. № 865 Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії, в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 р., було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.03р. №432-IV “Про внесення змін до Закону України Про державну службу” заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України “Про державну службу”, визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 року, зареєстрованою в Мін'юсті Україні 26.09.2013року за №1661/24193 (у редакції, чинній до 02.09.2016 року) було затверджено типову форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію (абз.2 п.1).
Однак постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року №15-2, яка набрала чинності 02.09.2016 року, абзаци третій, четвертий пункту 1 постанови від 04.09.2013 року №15-1- виключено.
Окрім того, постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб” було визнано такою, що втратила чинність постанова № 865.
В свою чергу, постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 “ 1-3 “Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям” затверджено форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії та одночасно визнано такими, що втратили чинність постанови Правління Пенсійного фонду України № 15-1 та № 15-2.
Отже, з аналізу вищенаведених законодавчих норм вбачається, що з вересня 2016 року державні органи можуть видавати довідки за останнім місцем роботи лише для призначення пенсії. Затверджена форма довідки про складові заробітної плати, саме для перерахунку пенсії, відсутня.
Таким чином, з вказаних правових норм вбачається, що законодавством, чинним на момент звернення позивача до Донецької митниці ДФС (лютий 2018 року), видача типової форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, не передбачена.
Суд приймає довід відповідача, що посилання позивача на приписи Закону «Про доступ до публічної інформації» не стосуються справи, оскільки позивач просив відповідача надати не інформацію про складові заробітної плати працюючого державного службовця, а саме довідку встановленої форми про розмір заробітної плати, яка видається для перерахунку пенсії. У той час заява позивача є зверненням громадянина, на яку дія Закону «Про доступ до публічної інформації» не поширюється.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки відповідач є органом державної влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку раніше призначеної пенсії, форма якої не визначена на законодавчому рівні.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що відповідач, відмовляючи позивачу у задоволенні його заяви про видачу довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України 04.09.2013 року №15-1, діяв законно в межах чинного законодавства, а отже відсутні підстави для задоволення позову.
Відповідно до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають відшкодуванню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 72-77, 241-246, 255, 263, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (місце перебування: АДРЕСА_1, 04111) до Донецької митниці Державної фіскальної служби України (місцезнаходження: пр. Луніна, 1, м. Маріуполь, Донецька область, 87510, код ЄДРПОУ 39496499) про визнання незаконними дії Донецької митниці Державної фіскальної служби України у відмові видати довідку про розмір заробітної плати виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. ( Частина друга статті 37-1 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3108-ІV (3108-15) від 17.11.2005) (Закон доповнено статтею 37-1 згідно із Законом № 432-ІV (432-15) від 16.01.2003) виходячи з наказу №52 від 29.01.2018р. Державної фіскальної служби України ” Про умови оплати праці працівників ДФС та її територіальних органів”.
Зобов'язання Донецької митниці Державної фіскальної служби України (пр. Луніна, 1, м. Маріуполь, Донецької області,87510, код ЄДРПОУ 39496499) видати довідку про розмір заробітної плати виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. ( Частина друга статті 37-1 із змінами, внесеними згідно із Законом N 3108-ІV (3108-15) від 17.11.2005) (Закон доповнено статтею 37-1 згідно із Законом № 432-ІV (432-15 ) від 16.01.2003) виходячи з наказу №52 від 29.01.2018р. Державної фіскальної служби України ” Про умови оплати праці працівників ДФС та її територіальних органів” – відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Шинкарьова І.В.