Ухвала суду № 76155133, 31.08.2018, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
31.08.2018
Номер справи
913/405/18
Номер документу
76155133
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

31 серпня 2018 року м. Харків Справа №913/405/18

Провадження №14/913/405/18

Господарський суд Луганської області у складі судді Лісовицького Є.А., розглянувши матеріали позовної заяви №7358 вих.18 від 23.08.2018

за позовом Керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури, м. Сєвєродонецьк Луганської області

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Демакс – Медстрой», смт. Сентянівка Слов'яносербського району Луганської області

про стягнення 12275 грн. 69 коп.

в с т а н о в и в:

Керівник Сєвєродонецької місцевої прокуратури в інтересах держави звернувся до Господарського суду Луганської області з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Демакс – Медстрой» на користь Державної служби України з безпеки на транспорті плату за проїзд великоваговим транспортним засобом в сумі 12275 грн. 69 коп.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека) відповідно до якого Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства та безпекою на автомобільному транспорті загального користування. Діяльність Укртрансбезпеки спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Таким чином, саме Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є органом, наділеним державою спеціальною компетенцією, якому надано повноваження щодо реалізації державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.

Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.

Згідно пп. 15, 27 п. 5 Положення Укртрансбезпека, відповідно до покладених на неї завдань, здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, а також здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у ч. 2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий, компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об’єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

Згідно п. 4 «Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», затверджених постановою КМУ №30 від 18.01.2001р.: рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується «Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 (далі - Порядок габаритно-вагового контролю).

Згідно з п. 28 Порядку габаритно-вагового контролю плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень. Відповідно до п. 311 Порядку габаритно-вагового контролю: якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п’ятикратному розмірі.

Відповідно до п. 3 Порядку габаритно-вагового контролю габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Так, 07.06.2018 інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області на 207 км автомобільної дороги М-03 «Київ-Харків-Довжанський» під час проведення документального габаритно-вагового контролю транспортного засобу (автопоїзд: автомобіль НОМЕР_1, НОМЕР_2), що належить «ТОВ «Демакс-Медстрой», встановлено факт перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів, без відповідного дозволу або документа про внесення плати за проїзд великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.

За результатами перевірки складено: акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 07.06.2018 та проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 07.06.2018 на загальну суму 398,82 євро, що станом на 07.06.2018 еквівалентно 12275 грн. 69 коп.

Пунктом 27 Порядку габаритно-вагового контролю передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку. Кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до Державного бюджету.

Відповідно до п.311 Порядку габаритно-вагового контролю, перевізник зобов’язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки. Однак у встановлений строк відповідач плату за проїзд не сплатив.

18.06.2018 Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області листом № 1856/32-18 спрямувало відповідачу «Повідомлення про необхідність внесення плати за проїзд». Однак до теперішнього часу ТОВ «Демакс-Медстрой» плату за проїзд великогабаритним транспортним засобом не сплатив.

Згідно п. 41 Порядку габаритно-вагового контролю, дії або бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно-вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку. При цьому, визначена плата за проїзд неоскаржена та несплачена перевізником-власником транспортного засобу у встановлені чинним законодавством строки. За таких обставин нарахована відповідачу плата за проїзд набула статусу заборгованості перед Державним бюджетом України та підлягає стягненню в судовому порядку.

При цьому, законодавець не врегулював питання щодо стягнення з суб'єкта господарювання нарахованої але добровільно не сплаченої плати за проїзд великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, а саме не надав Державній службі України з безпеки на транспорті повноважень на звернення до суду з даного питання.

Отже, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) не може здійснювати процесуальні права позивача, які йому не надані, тобто не має процесуальної дієздатності для подання наведеного позову.

Натомість, згідно ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Несплата плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування тягне за собою ненадходження коштів до Державного бюджету України, загрожує невиконанню загальнодержавних програм, які фінансуються з бюджету, підриває основні принципи існуючого суспільного ладу, та суттєво порушує інтереси держави.

Як зазначив прокурор, про порушення прав та інтересів держави, що виразилось в ненадходженні коштів до Державного бюджету за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, Сєвєродонецькій місцевій прокуратурі Луганської області стало відомо із звернення начальника Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області до прокурора Луганської області, яке надійшло листом № 1933/32-18 від 21.06.2018.

Крім того, ТОВ «Демакс-Медстрой», зареєстровано за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1 (смт. Фрунзе), Слов'яносербський район, Луганська області, тобто на території, яка не входить до територіальної юрисдикції Сєвєродонецької місцевої прокуратури.

Також прокурор зазначив, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085 затверджено Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Згідно даного Переліку населені пункти, що розташовані в Слов'яносербському районі Луганської області, зокрема смт. Сентянівка (смт. Фрунзе), відносяться до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Згідно Закону України «Про прокуратуру» в Луганській області створена Стахановська місцева прокуратура, територіальна юрисдикція якої розповсюджується на Слов'яносербський район, міста Кіровськ, Стаханов.

У зв’язку із розташуванням вищевказаних територіальних одиниць на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, Стахановська місцева прокуратура тимчасово не здійснює свої повноваження на період проведення антитерористичної операції.

Постановами Верховної Ради України від 07.10.2014 № 1692 «Про зміни в адміністративно-територіальному устрої Луганської області, зміну і встановлення меж Новоайдарського і Слов’яносербського районів Луганської області» та від 11.02.2015 №177 «Про зміни в адміністративно-територіальному устрої Луганської області, зміну і встановлення меж Попаснянського і Слов'яносербського районів Луганської області» затверджено умовні зовнішні межі Слов’яносербського району Луганської області.

Тобто територія Слов’яносербського району Луганської області, яка тимчасово не підконтрольна органам державної влади України, умовно поділена між Попаснянським та Новоайдарським районами Луганської області. При цьому, Слов'яносербський район є територіально наближеним до Новоайдарського району Луганської області.

У зв'язку з тим, що Новоайдарський район Луганської області входить до територіальної юрисдикції Сєвєродонецької місцевої прокуратури, та на виконання доручення прокуратури Луганської області № 05/1-238вих-18 від 27.06.2018 щодо вжиття заходів прокурорського реагування представницького характеру Сєвєродонецька місцева прокуратура Луганської області звертається до суду з даним позовом.

Відповідно до абз. 2 ч. 5 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України, у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

Позов подано з додержанням вимог, викладених у ст.ст. 162-164, 172 Господарського процесуального кодексу України і додані до нього матеріали достатні для прийняття позовної заяви до розгляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України, господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку наказного провадження, позовного провадження (загального або спрощеного).

Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України, загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд вважає можливим відкрити провадження у справі, справу розглядати за правилами загального позовного провадження та призначити справу до розгляду в підготовчому засіданні.

Керуючись ст. ст. 12, 53, 120, 176, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

у х в а л и в:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі №913/405/18.

2. Здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

3. Підготовче засідання призначити на 26.09.2018 о 10 год. 00 хв.

Судове засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Луганської області за адресою: м. Харків, проспект Науки, буд. 5, зал судових засідань №205.

4. Встановити відповідачу строк для подачі відзиву на позовну заяву, з урахуванням вимог ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, до 24.09.2018.

5. При направленні у судове засідання уповноважених представників сторін, останнім мати при собі відповідно до ст. 60 Господарського процесуального кодексу України документи, що підтверджують повноваження представників.

Звертаємо увагу учасників судового процесу, що всі копії документів, що додаються до матеріалів справи та довіреності представників сторін повинні бути належним чином засвідчені. Крім того, п. 5.27 Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації (ДСТУ 4163-2003) передбачено, що відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів «Згідно з оригіналом», назви, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії; засвідчуватись повинна кожна сторінка документу з відтиском печатки підприємства, установи, організації, іншої юридичної особи.

Учасники справи мають можливість отримувати процесуальні документи в електронному вигляді паралельно з документами у паперовому вигляді.

Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді потрібно:

1. Зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщену на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua.

2. Подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.

Процесуальні документи у відповідній справі, що видані після дати подання вказаної заявки до суду, будуть надходити в електронному вигляді на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua, зазначену в заявці.

Інформація про час і місце судового засідання буде додатково розміщена на сторінці суду (у розділі «Повідомлення для сторін, які знаходяться у зоні проведення антитерористичної операції») офіційного веб-порталу «Судова влада в Україні» в мережі Інтернет (https://court.gov.ua/sud5014).

Крім того, інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: (https://court.gov.ua/FAIR).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 31.08.2018 та оскарженню не підлягає.

Суддя Є.А. Лісовицький