
Справа № 712/10327/18
Провадження № 2а/712/359/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2018 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого/судді - ТОКОВОЇ С.Є.
при секретарі - МОГИЛА І.С.
з участю представника позивача - ОСОБА_1
відповідача - ОСОБА_2 Арвідас
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Соснівського районного відділу у м. Черкаси УДМС України в Черкаській області до громадянина Литовської республіки ОСОБА_2 Арвідас про затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців з метою забезпечення видворення за межі території України , -
В С Т А Н О В И В:
Заступник начальника Соснівського районного відділу у м. Черкаси УДМС України в Черкаській області ОСОБА_3 30.08.2018 року звернувся до суду з позовом до громадянина Литовської республіки ОСОБА_2 Арвідас про затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців з метою забезпечення видворення за межі території України.
Вимоги обґрунтовано тим, що 07 серпня 2018 року під час проведення загальнодержавних профілактичних заходів під умовною назвою «Мігрант», співробітниками Соснівського районного відділу у м. Черкаси УДМС України в Черкаській області спільно з співробітниками Черкаського районного відділення поліції Головного управління Національної поліції України в Черкаській області по вулиці Маломужа в м. Черкаси було виявлено громадянина Литовської республіки ОСОБА_2 Арвідас, ІНФОРМАЦІЯ_1, документованого паспортним документом № 24574800, виданого 18.12.2017 року консульським відділом посольства Литовської республіки в Україні м. Київ, який перебуває на території України без наявних законних підстав та документів, які б надавали право законного перебування на території України на визначений термін. В результаті перевірки наявних у відповідача документів встановлено, що відносно нього працівниками Соснівського районного відділу у м. Черкаси УДМС України в Черкаській області 07.08.2018 року було прийняте рішення № 22 про примусове повернення з України та зобов’язано його залишити територію України в термін до 17.08.2018 року. Дане рішення відповідачем не виконано. До суду також подано позов про примусове видворення за межі країни громадянина Литовської республіки ОСОБА_2 Арвідас.
У судовому засіданні представник позивача – ОСОБА_1 підтримав заявлений позов та просив його задовольнити.
Відповідач – ОСОБА_2 Арвідас у судовому засіданні підтвердив факт того, що не має документи які б давали право проживати на території України та обізнаний про необхідність повернення до Литовської Республіки.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 07 серпня 2018 року під час проведення загальнодержавних профілактичних заходів під умовною назвою «Мігрант», співробітниками Соснівського районного відділу у м. Черкаси УДМС України в Черкаській області спільно з співробітниками Черкаського районного відділення поліції Головного управління Національної поліції України в Черкаській області по вулиці Маломужа в м. Черкаси було виявлено громадянина Литовської республіки ОСОБА_2 Арвідас, ІНФОРМАЦІЯ_1, документованого паспортним документом № 24574800, виданого 18.12.2017 року консульським відділом посольства Литовської республіки в Україні м. Київ.
З досліджених матеріалів вбачається, що ОСОБА_2 Арвідас прибув на територію України 25.11.2014 року літаком, перетнувши державний кордон України через КПП «Бориспіль» з приватною метою.
В період з 25.11.2014 року по теперішній час відповідач перебуває на території України, проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, законного працевлаштування та постійного місця реєстрації не мав.
07.08.2018 року відповідач ОСОБА_2 Арвідас притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП за порушення терміну перебування на території України та ухилення від виїзду з території України.
Соснівським районним відділом у м. Черкаси УДМС України в Черкаській області 07.08.2018 року прийнято рішення № 22 про примусове повернення з України громадянина Литовської республіки ОСОБА_2 Арвідас та встановлено термін для виїзду до 17.08.2018 року.
Відповідач в порядку, передбаченому пунктом 6 розділу І Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, адміністрації Прикордонної служби України та Служби Безпеки України від 23.04.2012 року № 353/271/150 в письмовій формі зобов’язався не пізніше 17.08.2018 року залишити територію України, про що мається його особистий підпис.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України встановлює Закон України №3773-VI від 22.09.2011 «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
За правилами ч.7 ст.5 КАС України іноземці та особи без громадянства користуються в Україні таким самим правом на судовий захист в адміністративних справах, що і громадяни України.
Згідно з ч. 4 ст. 46 Кодексу адміністративного судочинства України іноземці чи особи без громадянства можуть бути відповідачами за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
Судом встановлено, та не оспорюється сторонами, що відповідачем рішення про примусове повернення з України від 07 серпня 2018 року не виконано.
Крім того Соснівським районним відділом у м. Черкаси УДМС України в Черкаській області до суду подано позов до громадянина Литовської республіки ОСОБА_2 Арвідас про примусове видворення за межі території України.
Відповідно до пункту 1.8 Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрацією державної прикордонної служби України та Служби безпеки України від 23 квітня 2012 року № 353/271/150, примусове видворення передбачає: виявлення порушника, поміщення його в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, документальне оформлення примусового видворення, подальше супроводження іноземця до пункту пропуску через державний кордон України чи до країни походження.
Відповідно до пункту 1 Типового положення про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1110, (далі - Типове положення) пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, є державною установою, що призначена для тимчасового утримання іноземців та осіб без громадянства у разі, коли вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або є обґрунтовані підстави вважати, що вони ухилятимуться від виконання такого рішення, або прийнято адміністративним судом постанову про їх примусове видворення за межі України, або вони прибули на територію України відповідно до міжнародних договорів про реадмісію, або не мають законних підстав для перебування на території України і підлягають примусовому видворенню за її межі.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора розміщує іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першої цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
У разі звернення особи під час її перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, вона продовжує перебувати в зазначеному пункті до остаточного прийняття рішення за заявою.
Згідно ст. 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.
Строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Згідно ст.7 ч.1. Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до положень ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на те, що є обґрунтовані підстави вважати, що ОСОБА_2 Арвідас, ІНФОРМАЦІЯ_1,, ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, що підтверджується його ухиленням від добровільного виїзду, фінансова можливість виїхати за межі України відсутня, суд вважає позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
При цьому, суд враховує вимоги п. «f» частини першої статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо права кожного на свободу та особисту недоторканість. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім як відповідно до процедури, встановленої законом, у випадку законного арешту або затримання особи з метою запобігання її недозволеному в’їзду в країну чи особи, щодо якої проводиться процедура депортації або екстрадиції.
Керуючись ст. 2, 5, 9 72, 77, 289, 241, 243, 246, п.16 ст. 289, 293; ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», п. 1 Типового положення про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1110, пункту 1.8 Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрацією державної прикордонної служби України та Служби безпеки України від 23 квітня 2012 року № 353/271/150, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Затримати громадянина Литовської республіки ОСОБА_2 Арвідас, ІНФОРМАЦІЯ_3, з поміщенням його до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою забезпечення примусового видворення за межі території України, строком на 6 (шість місяців).
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. (зважаючи на п. 15.5 перехідних положень КАС України щодо порядку подання апеляційних скарг на судові рішення).
Повний текст рішення складено 30 серпня 2018 року.
Головуючий: С.Є. ТОКОВА