
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" серпня 2018 р. Справа № 414/2158/18
Провадження № 3/414/490/2018
Суддя Кремінського районного суду Луганської області Акулов Є.М., перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення за протоколом серії БР № 096878 від 06.08.2018 року, що надійшли від Кремінського ВП ГУНП в Луганській області 15.08.2018 року, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серія ЕН № 979960, виданий Кремінським РВ 12 червня 2014 року, працює ПП «Абрамович», мешкає вул. Перемоги, 9/17, м. Кремінна Луганської області, за ч.1 ст.130 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії БР № 096878 від 06.08.2018 року, 06 серпня 2018 року о 04 годині 00 хвилин, ОСОБА_1 керувала транспортним засобом автомобіль AUDI А4, номерний знак GCN390 (литовська реєстрація), в стані алкогольного сп’яніння (почервоніння очей, різкий запах алкоголю з порожнини рота, погана координація рухів).
Посадовою особою її дії кваліфіковані за ст. 130 ч. 1 КУпАП, як керування транспортним засобом в стані алкогольного сп’яніння та мається посилання на пункт 2.5 Правил дорожнього руху.
Суддя, перевіривши матеріал справи про адміністративне правопорушення, дійшов наступного висновку.
Виходячи зі змісту ст.ст. 7, 254, 279 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для ініціювання притягнення особи до адміністративної відповідальності, окрім виключень, зазначених у ст. 258 КУпАП. Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та як один із засобів доказування (ст. 251 КУпАП), у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.
Таким чином протокол про адміністративне правопорушення це документ, складений на відповідному бланку з неухильним дотриманням вимог щодо процедури та об’єму заповнення, який містить склад інкримінованого особі діяння (адміністративного правопорушення), та в межах якого судом розглядається справа про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідальність за ст. 130 ч. 1 КУпАП України настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
П. 2.5 Правил дорожнього руху 2018 має наступний зміст: водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Таким чином, з огляду на протокол серії БР № 096878 від 06.08.2018 року невірно виписана диспозиція зазначеної статті, оскільки не зрозуміло, чи ОСОБА_1 керувала транспортним засобом в стані алкогольного сп’яніння чи відмовилася від походження медичного огляду.
З протоколу вбачається що відсутні відомості про свідків правопорушення або тих, у чиїй присутності ОСОБА_1 відмовилася або не відмовлялася від проходження медичного огляду, як і відсутній висновок за результатами огляду або квитанція вимірювального приладу.
Протокол не містить реєстраційного номеру облікової картки платника податків ОСОБА_1, який є обов’язковим для зазначення в постанові про накладення адміністративного стягнення.
Протокол містить незаповнені графи, не містить підпису особи, яка притягується до адміністративної відповідальності про роз’яснення їй прав та отримання копії протоколу, та не містить запису про відмову від такого підпису в протоколі.
Слід також зазначити, що у своїх рішеннях, в тому числі і проти України, Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував на необхідність суворого дотримання процедури притягнення особи до відповідальності (як кримінальної, так і адміністративної). Аналогічні за суттю порушення прав людини при розгляді адміністративних справ були встановлені зокрема у п.25 Рішення ЄСПЛ у справі «Гурепка проти України (N2)» (Заява N38789/04), Страсбург, 08 квітня 2010 року, п.п.60-63, 67 Рішення ЄСПЛ у справі «Лучанінова проти України» (Заява N 16347/02), Страсбург 09 червня 2011 року, та інших.
Згідно роз’яснень Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, наданих у Постанові від 17.10.2014 року № 11, строки, встановлені Цивільним процесуальним кодексом України (далі - ЦПК), Кримінальним процесуальним кодексом України (далі - КПК), Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), є обов'язковими для судів та учасників судових процесів, оскільки визначають тривалість кожної стадії процесу або час, протягом якого має бути вчинено процесуальну дію.
Таким чином, суддя дійшов висновку, що матеріал справи про адміністративне правопорушення підготований неякісно, без дотримання вимог законодавства та його необхідно повернути для дооформлення.
Суд приймає до уваги ту обставину, що строки накладення стягнення ще не сплинули та у посадової особи є можливість привести протокол у відповідність до вимог закону.
Враховуючи непоодинокі випадки зловмисного, чи в зв"язку з відсутністю необхідних знань, неякісного складення протоколів та матеріалів, які до них долучаються, ігнорування співробітниками поліції (які склали неякісні матеріали)викликів до суду для дачі особистих пояснень, суддя вважає доцільним відреагувати відповідним поданням в державний орган для вжиття заходів щодо усунення цих причин та умов, згідно приписів ст 282 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 276, 278, 283 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Матеріали справи про адміністративне правопорушення за протоколом серії БР № 096878 від 06.08.2018 року, що надійшли від Кремінського ВП ГУНП в Луганській області 15.08.2018 року, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 повернути до Кремінського ВП ГУНП в Луганській області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Є.М. Акулов