
Дата документу 28.08.2018
ЄУ № 420/1275/18
Провадження №2-о/420/284/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 серпня 2018 року Новопсковський районний суд Луганської області
у складі головуючого судді Проньки В.В.
за участю секретаря Колесник Г.О.,
розглянувши у відкритому судовому в порядку окремого провадження в смт. Новопсков цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, який має юридичне значення, заінтересована особа – Сєвєродонецький міський відділ державної реєстрації актів цивільного Головного територіального управління юстиції у Луганській області,
ВСТАНОВИВ:
Представник заявника ОСОБА_2 звернулася до суду з заявою, в якій просить встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, яка померла 11.01.2018 в м. Хрустальний (Красний Луч) Луганської області, причина смерті: прорив крові в шлуночки мозку, геморагічний інсульт в басейні лівої середньої мозкової артерії.
В обґрунтування заяви заявник посилається на те, що 11.01.2018 в м. Хрустальний (Красний Луч) Луганської області померла його мати ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Лікарське свідоцтво про смерть видане на окупованій території України, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Заявник є сином померлої. При зверненні до Сєвєродонецького міського відділу ДРАЦС для реєстрації смерті ОСОБА_3 через свого представника, отримав відмову в реєстрації смерті матері, де йому порадили звернутися до суду. У зв’язку з цим він звертається з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме встановлення факту смерті ОСОБА_3 Встановлення даного факту має для нього юридичне значення, він зможе отримати свідоцтво про смерть українського зразка.
Заявник та представник заявника в судове засідання не з’явились, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином, до суду надали заяви про розгляд справи без їх участі, заявлені вимоги підтримують в повному обсязі та просять задовольнити.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, до суду надав заяву про розгляд справи без присутності представника заінтересованої особи.
Враховуючи клопотання осіб, які беруть участь у справі, суд вважає за можливе розглянути справу без їх участі та без фіксування судового засідання технічними засобами, що відповідає положенням ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що заяву необхідно задовольнити з огляду на наступне.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з абз. 2 ч.1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Отже, вказаний закон не містить спеціальної норми щодо порядку державної реєстрації факту смерті на тимчасово не підконтрольній Україні території, що при таких обставинах унеможливлює державну реєстрацію смерті певної особи в позасудовому порядку.
Відповідно до відмови Сєвєродонецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 20.07.2018 за вих. №5348/17.10-138 представнику заявника відмовлено в державній реєстрації смерті ОСОБА_3 за наданим заявником документом на підтвердження смерті останньої, оскільки пред’явлене свідоцтво про смерть видане медичним закладом, який розташовано на території непідконтрольній українській владі, що ставить під сумнів легітимність оформлення лікарського свідоцтва про смерть закладами охорони здоров’я, органами, установами, організаціями, місцем розташування яких є населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до паспорту громадянина України серії ЕК 996192, виданого 20 жовтня 1998 року Краснолуцьким МВ УМВС України в Луганській області, заявник – ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженець ІНФОРМАЦІЯ_4, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5 (Красний Луч) Луганської області.
Згідно паспорта громадянина України серії ЕМ 190162, виданого 17 травня 1999 року Краснолуцьким МВ УМВС України в Луганській області, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка села Рашівка Гадяцького району Полтавської області, Україна, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_6 (Красний Луч) Луганської області.
Як вбачається з матеріалів справи, заявник ОСОБА_1 є сином ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_7, що підтверджується свідоцтвом про народження серії І-АВ №433786, виданого 11 березня 1970 року міським ЗАГСом м. Красний Луч Ворошиловградської області, актовий запис №261.
На підтвердження факту смерті ОСОБА_3 заявник надав лікарське свідоцтво про смерть №30, видане 12 січня 2018 року медичною установою, розташованою на тимчасово неконтрольованій українською владою території – Государственное учреждение Краснолучская городская многопрофильная больница «Известий» (російською мовою). Згідно вказаного лікарського свідоцтва про смерть, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_7, померла 11 січня 2018 року в м.Хрустальний (Красний Луч) Луганської області, причина смерті: прорив крові в шлуночки мозку, геморагічний інсульт в басейні лівої середньої мозкової артерії.
Також на підтвердження факту смерті ОСОБА_3 заявником до матеріалів справи додано копію фотокартки з кладовища.
Оцінюючи лікарське свідоцтво про смерть, суд виходить з того, що смерть особи є юридичним фактом, що має наслідком припинення, зміну та виникнення багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації різними особами своїх прав.
Відповідно до ст.ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип у своїй практиці. Так, якщо у справі «Лоізіду проти Туреччини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45) ЄСПЛ обмежився коротким посиланням на відповідний пункт названого висновку Міжнародного суду, то у справах «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. theRepublicofMoldovaandRussia, 23.02.2016) він приділив значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики. При цьому ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих defacto органів та інститутів (окупаційної влади) далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §96). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони (тобто є окупованою)» (Mozer v. theRepublicofMoldovaandRussia, 23.02.2016, §142). При цьому, за логікою Міжнародного суду ООН і ЄСПЛ, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Таким чином, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про смерть особи, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів смерті особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право власності (спадкування), право на повагу до приватного та сімейного життя тощо.
З огляду на викладене, суд вважає, що доводи заявника є законними, обґрунтованими і підтверджені наявними у справі доказами, а тому вимоги заявника про встановлення факту смерті ОСОБА_3, яка померла 11.01.2018, підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 4, 12-13, 81, 141, 258, 263-265, 268, 293-294, 315-319, 430 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, який має юридичне значення, заінтересована особа – Сєвєродонецький міський відділ державної реєстрації актів цивільного Головного територіального управління юстиції у Луганській області, задовольнити повністю.
Встановити, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_7, уродженка с. Рашівка Гадяцького району Полтавської області, Україна, громадянка України, яка була зареєстрована за адресою: Україна, Луганська області, м. Хрустальний (Красний Луч), вул. Севастопольська, 11, померла 11 січня 2018 року у м. Хрустальний (Красний Луч), Луганська область, Україна, причина смерті: прорив крові в шлуночки мозку, геморагічний інсульт в басейні лівої середньої мозкової артерії.
Заявник – ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5 (Красний Луч) Луганської області, паспорт серії ЕК 996192 виданий 20 жовтня 1998 року Краснолуцьким МВ УМВС України в Луганській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.
Заінтересована особа – Сєвєродонецький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, який розташований за адресою: бульвар Дружби Народів, 32а, м. Сєвєродонецьк, код ЄДРПОУ 21758008.
Представник заявника ОСОБА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, адреса: проспект Гвардійський, 38-а/54, м. Сєвєродонецьк, Луганська область.
Допустити рішення до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подано до апеляційного суду Луганської області через Новопсковський районний суд Луганської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя: В.В. Пронька