Постанова № 76143593, 21.08.2018, Кропивницький районний суд Кіровоградської області (до 25.04.2025 - Кіровоградський районний суд Кіровоградської області)

Дата ухвалення
21.08.2018
Номер справи
390/1262/18
Номер документу
76143593
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 390/1262/18

Провадження № 3/390/443/18

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.08.2018 року Суддя Кіровоградського районного суду Кіровоградської області Пасічник Д.І., розглянувши матеріали, які надійшли з УСБУ в Кіровоградській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, працюючого військовим комісаром Гайворонського районного військового комісаріату

за п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Громадянин ОСОБА_1, перебуваючи на посаді військового комісара Гайворонського районного військового комісаріату (Гайворонський РВК, військовий комісаріат), призначений на посаду наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 23.02.2017 № 53, має допуск до державної таємниці за формою 2, наданий розпорядженням Управління СБ України в Кіровоградській області від 19.01.2018 року № 11/ДСК-д, та доступ до відомостей з відповідним ступенем секретності, як керівник військового комісаріату на якого згідно з чинним законодавством покладено обов’язки по постійному контролю за охороною державної таємниці (ст.ст. 5, 37 Закону України «про державну таємницю» (Закон), п.п. 3, 35, 749 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою КМУ від 18.12.2013 № 939 (Порядок)), допустив порушення своїх посадових обов’язків щодо забезпечення контролю за охороною державної таємниці та постійного контролю за роботою режимно-секретного органу (РСО), організацією та станом секретного діловодства в Гайворонському РВК.

Так, за результатами проведеної тематичної перевірки стану охорони державної таємниці (акт № 61/ОДТ/д-2217дск від 25.07.2018) в Гайворонському РВК встановлено, що діяльність, яка пов’язана з державною таємницею, здійснюється у військовому комісаріаті з порушенням вимог законодавства у цій сфері, а саме Закону та Порядку, зокрема: в частині організації та стану секретного діловодства; цілодобового зберігання МНСІ у необстеженому належним чином режимному приміщенні Гайворонського РВК № 3, яке придатне лише для тимчасового (тільки в робочий час) зберігання МНСІ; формального проведення загальних та щоквартальних перевірок наявності всіх вхідних та підготовлених МНСІ з грифом секретності «Таємно», взятих на облік у Гайворонському РВК та не проведення щоквартальних перевірок робочих місць виконавців; зберігання не долучених належним чином до відповідних справ МНСІ.

Виявлені порушення в організації охорони державної таємниці не забезпечують її надійного збереження, внаслідок чого існує реальна загроза витоку секретної інформації.

Перевіркою встановлено, що надання доступу в Гайворонському РВК здійснюється з порушенням встановленого законодавством порядку.

Військовим комісаром Гайворонського РВК ОСОБА_1 не здійснено контроль за вжиттям заходів для забезпечення режиму секретності у військовому комісаріаті. Так, комісією Управління СБ України в Кіровоградській області встановлено, що в РСО в сейфі № 9/1, відповідальний ОСОБА_1 зберігається («План територіальної оборони району територіальної оброни № 4», обл. № 149т, прим. № 2 на 64 аркушах, має гриф секретності «Таємно» та «План територіальної оборони району територіальної оборони № 4 (оперативна частина)», обл. № 249т, прим. № 2, на 36 аркушах, має гриф секретності «Таємно»), які надійшли до Гайворонського РВК за супровідним листом , обл. № 250т від 23.06.2017, вх. № М-20 від 03.07.2017.

На виконання вимог Директиви з територіальної оборони оперативного командування «Південь» ЗСУ від 02.03.2017 № 28рсо, з примітками Плану було ознайомлено голову Гайворонської РДА ОСОБА_2. Однак, резолюції військового комісара ОСОБА_1 на вказаному секретному документі щодо ознайомлення ОСОБА_2, відсутня.

Крім того, передача вхідних секретних документів керівнику для накладення резолюцій та виконавцям для ознайомлення, здійснюється без підпису відповідальних осіб у облікових формах в РСО Гайворонського РВК (журнали обліку вхідних документів з літерою «М», обл. №№ 28, 15 «М»).

Також, комісією СБ України в Кіровоградській області встановлено, що доступ до секретних мобілізаційних документів здійснюється з порушенням встановленого законодавством порядку.

Так, в сейфі РСО № 9/1, відповідальний ОСОБА_1 зберігається журнал обліку вхідних документів з літерою «М», обл. № 15т, розпочато 20.01.2017, в якому зареєстровані секретні мобілізаційні документи (№№ М-17ТМ від 19.06.2017; М-21Т від 03.07.2017; М-22т від 03.07.2017; М-11т від 12.03.2018; М-21Т від 07.05.2018). Однак, резолюції військового комісару ОСОБА_1 на вказаних секретних документах щодо надання доступу, відсутні.

Водночас, із секретним документом (вх. № М-11т від 12.03.2018) «Донесення про укомплектованість мобілізаційними ресурсами», має гриф секретності «Таємно» було ознайомлено ОСОБА_3, про що свідчить його підпис у журналі обліку.

Також, у секретних справах відсутні поіменні списки осіб, які мають доступ до справ, картки за формою згідно з додатком 35 (наприклад: справа № 11, том 1, гриф обмеження доступу «Таємно», розпочата 05.01.2015 р.; справа № 13, том 1, гриф обмеження доступу «Таємно», розпочата 05.01.2015 р.).

Крім того, відсутні письмові пропозиції керівника, уповноваженого надавати доступ у військовому комісаріаті, на підставі яких розробляються письмові списки осіб, які мають право доступу до секретних справ.

Тобто, військовим комісаром ОСОБА_1 порушено вимоги п.п. 90, 92, 98, 99, 116, 305, 336, 337, 343, 362 Порядку, ст. 27 Закону та не організовано і не здійснено контроль за дотриманням встановленого законодавством порядку надання доступу до державної таємниці та за діями безпосередньо йому підпорядкованого РСО (порушено вимоги ст. 5 Закону та п.п. 3, 749 Порядку).

Військовим комісаром Гайворонського РВК ОСОБА_1 не забезпечено контроль за додержанням законодавства про охорону державної таємниці у військовому комісаріаті та не вжито достатніх заходів щодо охорони державної таємниці.

Так, в ході перевірки виявлено факт цілодобового зберігання матеріальних носіїв секретної інформації (МНСІ) у необстеженому належним чином режимному приміщенні Гайворонського РВК № 3, яке придатне лише для тимчасового (тільки в робочий час) зберігання МНСІ, що є загрозою витоку секретної інформації. Так, цілодобово зберігаються МНСІ в режимному приміщенні Гайворонського РВК № 3 (РСО). Однак, згідно з актом обстеження вказаного приміщення, затвердженого військовим комісаром 31.05.2017 (без реєстраційного номеру) комісією військового комісаріату визначено придатність його для проведення секретних робіт зі ступенем секретності «Цілком таємно», «Таємно» лише тільки в робочий час (порушено вимоги п.п. 116, 211 Порядку, ст. 28 Закону). Фактично в РСО цілодобово зберігаються всі секретні документи та справи Гайворонського РВК з грифом секретності «Таємно».

Комісією виявлено зберігання у Гайворонському РВК МНСІ, які не долучені належним чином до відповідних справ, що є загрозою витоку секретної інформації і свідчить про відсутність належного контролю з боку військового комісара ОСОБА_1 за безпосередньо підпорядкованого йому РСО.

Так, в РСО, в справі № 11 том 1 «акти перевірок секретної роботи та наявності таємних документів», розпочата 05.01.2015, має гриф обмеження доступу «Таємно», у внутрішній опис якої внесено 17 документів на 27 арк., які належним чином у справу не сформовано (не підшито), не долученими належним чином до справи (не зшитими) секретні документи (акти спеціальної експертизи в Гайворонському РВК, вх. № 189т, вх. № 62т, мають гриф секретності «Таємно», ст. 4.11.15 ЗВДТ) (порушено вимоги п.п. 349-351, 364 Порядку).

Перевіркою встановлено, що за відсутності належного контролю військовим комісаром ОСОБА_1 за діями підлеглих у Гайворонському РВК загальні та щоквартальні перевірок наявності всіх вхідних та підготовлених МНСІ з грифом секретності «Таємно», взятих на облік у Гайворонському РВК комісією військового комісаріату проведено формально, що є загрозою витоку секретної інформації.

Так, в актах перевірки наявності секретних документів та інших МНСІ (І-й кв. 2017, без реєстраційного номеру від 13.04.2017; ІІ-й кв. 2017 № 42дск від 26.06.2017; ІІІ-й кв. 2017 № 60дск від 13.10.2017; І-й кв. 2018 № 11дск від 06.06.2018; річна за 2017 рік № 1дск від 20.12.2017) не зазначені відомості щодо: виду перевірки; найменування підприємства, установи, організації, а також підрозділу, де проводилась перевірка; підстави для проведення перевірки; строк проведення перевірки; загальної кількості взятих на облік секретних документів, а також інших МНСІ за квартал окремо за кожним видом обліку; кількості МНСІ за звітний та попередні роки. У журналі обліку вхідних документів мобілізаційного діловодства, відсутні відмітки про долучення секретних документів до відповідних номенклатурних справ. Крім того, акт річної перевірки за 2017 рік не затверджений військовим комісаром Гайворонського РВК (порушено вимоги п.п. 434, 436, 438 Порядку, ст. 21 Закону).

Крім того, щоквартальні перевірки дотримання виконавцями секретних документів порядку їх зберігання та роботи з ними на робочих місцях (столи, шафи, сейфи) не проводяться, спеціальний зошит РСО – не заведений.

В порушення вимог п.п. 749, 750 Порядку військовим комісаром Гайворонського РВК ОСОБА_1 не здійснено відповідно до законодавства контроль за забезпеченням охорони державної таємниці шляхом проведення планових та позапланових перевірок та в порушення вимог п. 35 Порядку не організовано контроль за діяльністю безпосередньо йому підпорядкованого режимно-секретного орану (порушено вимоги п.п. 3, 35, 749 Порядку та ст.ст. 5, 37 Закону). Крім того, перевіркою виявлено й інші порушення законодавства у сфері охорони державної таємниці, які детально описані в акті перевірки стану охорони державної таємниці, від 25.07.2018 № 61/ОДТ/д-2217дск.

Наявний стан справ свідчить про відсутність дієвого контролю з боку військового комісара Гайворонського РВК ОСОБА_1 за охороною державної таємниці, а саме: не забезпечення дієвого контролю за охороною державної таємниці та за діями підлеглих щодо вжиття необхідних заходів по охороні державної таємниці у військовому комісаріаті.

Таким чином, ОСОБА_1 працюючи військовим комісаром Гайворонського районного військового комісаріату, вчинив правопорушення передбачене пунктом 6 частини 1 статті 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

ОСОБА_1 в судове засідання не з’явився. Про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. В заяві долученій до матеріалів справи, просить розглянути справу без його участі, вину визнав.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП, так як він вчинив невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці.

Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 61/ОДТ/д-2245/дск від 25.07.2018 року, актом перевірки стану охорони державної таємниці в Гайворонському районному військовому комісаріаті від 25.07.2018 року № 61/ОДТ/д-2217/дск, іншими матеріалами справи.

При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до вимог ст. 33 КУпАП, враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення.

Враховуючи обставини правопорушення, особу правопорушника, суд приходить до висновку про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу.

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов’язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов’язаних з виконанням військового обов’язку, а також під час виконання службових обов’язків.

Керуючись ст.ст. 33, 212-2, 268, 279, 280, 283-285 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП і призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 510,00 грн. Штраф вноситься до установи банку України за наступними реквізитами: рахунок 31119106011194, отримувач коштів: УК у Кіровогр. р-ні/Кіровогр. р-н/21081100, банк отримувача: Казначейство України, МФО 899998, код бюджетної класифікації: 21081100, КОД за ЄДРПОУ 38036997.

Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у вказаний строк постанова надсилається для примусового виконання, в порядку якого з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено, протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя