Рішення № 76134714, 28.08.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.08.2018
Номер справи
820/3216/18
Номер документу
76134714
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

28 серпня 2018 р. справа №820/3216/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в письмовому порядку в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Фасад-Сервіс" до Державної фіскальної служби України про скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернулось Приватне підприємство "Фасад-Сервіс" з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просив суд:

- скасувати рішення Державної фіскальної служби України від 13.12.2017 №403031/32438415, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної № 13 від 17.11.2017 на суму 201 741, 46 грн.; рішення Державної фіскальної служби України від 13.12.2017 №403032/32438415, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної № 15 від 20.11.2017 на суму 61 827, 01 грн.; рішення Державної фіскальної служби України від 14.12.2017 №418148/32438415, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної № 20 від 22.11.2017 на суму 314 206, 80 грн.; рішення Державної фіскальної служби України від 14.12.2017 №418149/32438415, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної № 16 від 20.11.2017 на суму 935, 25 грн.; рішення Державної фіскальної служби України від 14.12.2017 №418150/32468415, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної № 19 від 22.11.2017 на суму 236 164, 43 грн.; рішення Державної фіскальної служби України від 14.12.2017 №418151/32468415, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної № 17 від 20.11.2017 на суму 880, 32 грн.

- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Приватного підприємства "Фасад - сервіс" (код 32438415): № 13 від 17.11.2017 на суму 201 741, 46 грн.; № 15 від 20.11.2017 на суму 61827, 01 грн.; № 20 від 22.11.2017 на суму 314 206, 80 грн.; № 16 від 20.11.2017 на суму 14 935, 25 грн.; № 19 від 22.11.2017 на суму 236 164, 43 грн.; № 17 від 20.11.2017 на суму 15 880, 32 грн.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що позивачем за результатами господарської діяльності були складені податкові накладні від 17.11.2017 № 13, від 20.11.2017 № 15, від 22.11.2017 № 20, від 20.11.2017 № 16, від 22.11.2017 № 19, від 20.11.2017 № 17, які направлені на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Проте, відповідачем були прийнято ряд спірних рішень про відмову в реєстрації вказаних податкових накладних з підстав надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатнім для прийняття комісією ДФС рішень про реєстрацію податкових накладних / розрахунку коригувань. Водночас, представником позивача зазначено, що витребуванні відповідачем пояснення з додатками були направленні позивачем відповідачу. У вказаних поясненнях позивачем роз'яснено, що позивач здійснює господарську діяльність у сфері будівництва будівель, оскільки позивач є постачальником послуг, обсяг наданих послуг та поставлених товарів за вказаними кодами перевищує отриманій в будь - якому періоді.

Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача - Іхненко Я.В. через канцелярію суду надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача просила відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що під час спірних правовідносин відповідач діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством. Також представник відповідача зазначила, що з наданих позивачем документів неможливо ідентифікувати та підтвердити проведення господарських операцій.

В судове засідання представник відповідача не прибув, про час, дату та місце судового розгляду повідомив належним чином, причини неприбуття суду не повідомив.

Від представник позивача - Шрамко І.С. через канцелярію суду надійшло клопотання, в якому представник позивача просила справу розглядати в порядку письмового провадження, а також просила задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Враховуючи положення ст.ст. 205, 229 КАС України, суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження без фіксування судового засідання технічними засобами.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Приватне підприємство "Фасад-Сервіс" зареєстровано як юридична особа (далі - ПП "Фасад-Сервіс") та перебуває на податковому як платник податків, є платником ПДВ.

Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основним видом економічної діяльності позивача є будівництво житлових і нежитлових будівель.

Судом встановлено, що ПП "Фасад-Сервіс" були виписані на ДП «Харківський машинобудівний завод «ФЕД», ОКВЕП «ДЕРЖПРОМ» податкові накладні від 17.11.2017 № 13, від 20.11.2017 № 15, від 22.11.2017 № 20, від 20.11.2017 № 16, від 22.11.2017 № 19, від 20.11.2017 № 17 щодо операції з надання послуг з капітального ремонту благоустрою при будинкових території, тощо на адресу ДП «Харківський машинобудівний завод «ФЕД», ОКВЕП «ДЕРЖПРОМ» (а.с.43-44,49-50,55-56, 61,66-67, 72-73).

Зазначені податкові накладні були надіслані позивачем на адресу ДФС України засобами електронного зв'язку, проте позивачем отримані квитанції № 1, в якій зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація ПН/РК зупинена. Водночас, зазначено, що ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567: за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 41.00.4. Також запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу (а.с. 45, 51, 54, 57, 60, 62, 65,68, 71, 74, 77).

Позивач звернувся до податкового органу з повідомленнями щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленій ПН/РК, реєстрація яких зупинена, в яких зазначено, що ПП "Фасад-Сервіс" здійснює господарську діяльність у сфері будівництва будівель. Основний код виду економічної діяльності - 41.20, послуги, які надаються класифікуються згідно УКТ ЗЕД 41.00.4. Оскільки ПП "Фасад-Сервіс" є постачальником послуг, обсяг наданих послуг та поставлених товарів за вказаним кодом перевищує отриманий в будь - якому періоді (а.с.46-47, 52-53, 58-59, 63-64, 69-70, 75-76).

За результатами розгляду вказаних повідомлень Комісією ДФС України прийняті рішення про реєстрацію податкової накладної /рахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 13.12.2017 №403031/32438415, від 13.12.2017 №403032/32438415, від 14.12.2017 №418148/32438415, від 14.12.2017 №418149/32438415, від 14.12.2017 №418150/32468415, від 14.12.2017 №418151/32468415 зазначено, що відповідно до підпункту 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою для прийняття таких рішень зазначено: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування (а.с.13-24).

Перевіряючи правомірність прийняття спірних рішень ДФС України від 13.12.2017 №403031/32438415, від 13.12.2017 №403032/32438415, від 14.12.2017 №418148/32438415, від 14.12.2017 №418149/32438415, від 14.12.2017 №418150/32468415, від 14.12.2017 №418151/32468415, судом встановлено наступне.

Вимоги щодо оформлення податкових накладних, їх видачі та внесення до ЄРПН встановлені ст. 201 Податкового Кодексу України

Відповідно до п. 201.1. ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Так, згідно п. 201.10. ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Згідно п.201.16. ст. 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Відповідно до п.п. 201.16.1. п.201.16. ст. 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до п.п. 201.16.2 п.201.16. ст. 201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно з п.п.201.16.3 п.201.16. ст. 201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.

Форма таких рішень встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п.п. 201.16.4 п.201.16. ст. 201 ПК України, податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій: а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно п. 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246

(у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341), у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Пунктом 74.2. ст. 74 ПК України передбачено, що в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Наказом Мінфіну України від 13.06.2017 №567 затверджено Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі за текстом - Критерії).

Пунктом 2 Критеріїв передбачено, що моніторинг здійснюється ДФС на підставі аналізу даних звітних показників платника податку, наявної податкової інформації, а також інформації, поданої платником податку за формою згідно з додатком до цих Критеріїв, яка відображає специфіку господарської діяльності платника податку окремо за кожним видом економічної діяльності, якщо така інформація врахована комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія ДФС).

Пунктом 6 Критеріїв моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями, зокрема, як:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 рази більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу постачання такого товару/послуг, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, та обсягу придбання на митній території України та/або ввезення на митну територію України відповідного товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, та митних деклараціях, і переважання в такому залишку товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, більше 75 % загального такого залишку та відсутність товару/послуги, зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної / розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

Відповідно до п.1 Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567: 1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки - фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 №190 визначені підстави для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації та встановлено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.

Підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Згідно наданих позивачем письмових доказів щодо господарських операцій позивача з реалізації послуг з капітального ремонту благоустрою прибудинкових територій, тощо, встановлені наступні обставини.

На підтвердження надання послуг в сфері будівництва позивачем до матеріалів справи надано відповідні договори підряду від 27.10.2017 №177х/17-209 (а.с.78-81), від 10.11.2017 №398-Д (а.с.83-86), від 25.04.2017 №164-Д (а.с.87-92), 06.11.2017 №395-Д (а.с.129-132), від 10.11.2017 №397-Д (а.с.133-136), укладені між ПП "Фасад-Сервіс" (підрядник) та ДП «Харківський машинобудівний завод «ФЕД» (замовник), а також ОКВЕП «ДЕРЖПРОМ» (замовник), відповідно.

Так, відповідно до п.п. 1.1 вказаного договору підряду від 27.10.2017 №177х/17-209, замовник доручає, а підрядник приймає на себе зобов'язання згідно кошторисної документації (додаток 1-4), яка є невід'ємною частиною даного договору, виконати наступні роботи: ремонт 3-го поверху та сходових маршів І та ІІ крила корпусу №11 на ДП «Харківський машинобудівний завод «ФЕД» по вул. Сумській, 132 м. Харкова, а замовник зобов'язується прийняти результат роботи та сплатити за неї у відповідності з умовами даного договору.

При цьому, згідно п.п. 1.1 вказаних договорів підряду від 10.11.2017 №398-Д, від 25.04.2017 №164-Д, 06.11.2017 №395-Д, від 10.11.2017 №397-Д - замовник доручає, а підрядник виконує, відповідно: «Капітальний ремонт головного фасаду диспетчерського пункту №2, «Реконструкція та реставрація будинку Держпром» за адресою: м. Харків, м-н Свободи, 5» відповідно до кошторису, який є невід'ємною частиною договорів, та здійснює оплату робіт відповідно до умов даних договорів

Також позивачем надано платіжні доручення, протокол узгодження договірної ціни, акти приймання виконаних будівельних робіт, довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати, відомості ресурсів, розрахунки загально виробничих витрат відповідно (а.с.82,93 -128).

За результатами вказаних господарських операцій позивачем виписані та направлені на реєстрацію вказаних податкових накладних.

Суд зауважує, що підстава зупинення реєстрації спірних податкових накладних згідно квитанцій № 1, а саме: виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 41.00.4, спростовується дослідженими судом первинними документами щодо господарських операцій позивача з його контрагентами та об'єктивно пояснюється видом діяльності позивача щодо надання послуг в сфері будівництва.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про необґрунтованості прийнятих відповідачем від 13.12.2017 №403031/32438415, від 13.12.2017 №403032/32438415, від 14.12.2017 №418148/32438415, від 14.12.2017 №418149/32438415, від 14.12.2017 №418150/32468415, від 14.12.2017 №418151/32468415 про відмову в реєстрації податкової накладної , через що позовні вимоги про скасування рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 13.12.2017 №403031/32438415, від 13.12.2017 №403032/32438415, від 14.12.2017 №418148/32438415, від 14.12.2017 №418149/32438415, від 14.12.2017 №418150/32468415, від 14.12.2017 №418151/32468415 про відмову у реєстрації податкових накладних від 17.11.2017 № 13, від 20.11.2017 № 15, від 22.11.2017 № 20, від 20.11.2017 № 16, від 22.11.2017 № 19, від 20.11.2017 № 17 в Єдиному реєстрі податкових накладних, - підлягають задоволенню.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання ГУ ДФС у Харківській області зареєструвати в ЄРПН податкові накладні від 17.11.2017 № 13, від 20.11.2017 № 15, від 22.11.2017 № 20, від 20.11.2017 № 16, від 22.11.2017 № 19, від 20.11.2017 № 17, судом встановлено наступне.

Як вбачається зі змісту п. 201.16 ПК України, Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341), Регламенту комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, затвердженого наказом ДФС України від 26.06.2017 № 450, повноваженнями щодо реєстрації податкових накладних, входить до компетенції ДФС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Пунктом 8 ч. 1 ст. 4 КАС України передбачено, що позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно положень п. 2, п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Водночас, суд зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Отже, суд наділений повноваженнями щодо зобов'язання відповідача прийняти рішення, і це прямо вбачається п. 4 ч. 2 та ч. 4 ст. 245 КАС України.

При цьому, аналіз зазначених норм свідчить про те, що такі повноваження суд реалізує у разі встановленого факту порушення прав, свобод чи інтересів позивача і необхідність їх відновлення.

У спірних правовідносинах праву позивача зареєструвати податкові накладні у Єдиному реєстрі податкових накладних кореспондує обов'язок відповідача прийняти відповідне рішення та вчинити такі дії.

У випадку невиконання обов'язку відповідачем, за наявності визначених законом умов, у суду виникають підстави для ефективного захисту порушеного права позивача, у тому числі шляхом зобов'язання відповідача вчинити певні дії, спрямовані на відновлення порушеного права, зокрема, прийняти рішення. Це цілком узгоджується з положеннями п. 4 ч. 2 та ч. 4 ст. 245 КАС України.

Разом з тим, дійсно існують випадки, у яких суд не може зобов'язати суб'єкта владних повноважень діяти певним чином і це вбачається з аналізу зазначених вище норм Кодексу адміністративного судочинства.

Стосовно дискреційних повноважень, суд зазначає, що такими є повноваження обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є законною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова "може". У такому випадку дійсно суд не може зобов'язати суб'єкта владних повноважень обрати один з правомірних варіантів поведінки, оскільки який би варіант реалізації повноважень не обрав відповідач, кожен з них буде законним. Отже, у такому випадку буде відсутнім факт невиконання обов'язку та, відповідно, факт порушення прав позивача.

Натомість, у разі настання визначених законодавством умов, відповідач зобов'язаний до вчинення конкретних дій - реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою для відмови у прийнятті такого рішення можуть бути лише визначені законодавством обставини. Відповідач не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти на власний розсуд - відмовити у реєстрації податкових накладних, або зареєструвати відповідні податкові накладні, існує лише один правомірний варіант поведінки.

Пунктом "б" п.п. 201.16.4 п.201.16. ст. 201 ПК України передбачено обов'язок відповідача, ДФС України, зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну, реєстрацію якої було зупинено, у день настання однієї із таких подій зокрема, набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно п. 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про зобов'язання Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні ПП "Фасад-Сервіс" від 17.11.2017 № 13, від 20.11.2017 № 15, від 22.11.2017 № 20, від 20.11.2017 № 16, від 22.11.2017 № 19, від 20.11.2017 № 17, є обґрунтованими через, що враховуючи положення ст. 245 ПК України, суд вважає за необхідне постановити рішення, яким зобов'язати ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні ПП "Фасад-Сервіс" від 17.11.2017 № 13, від 20.11.2017 № 15, від 22.11.2017 № 20, від 20.11.2017 № 16, від 22.11.2017 № 19, від 20.11.2017 № 17.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, суд присуджує позивачу з Головного управління ДФС у Харківській області за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору у загальному розмірі 8810 грн., що підтверджується квитанціями від 26.04.2018 №88791, від 17.05.2018 №11113 (а.с.4, 5).

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов Приватного підприємства "Фасад-Сервіс" до Державної фіскальної служби України про скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 13.12.2017 №403031/32438415, від 13.12.2017 №403032/32438415, від 14.12.2017 №418148/32438415, від 14.12.2017 №418149/32438415, від 14.12.2017 №418150/32468415, від 14.12.2017 №418151/32468415 про відмову у реєстрації податкових накладних Приватного підприємства "Фасад-Сервіс" від 17.11.2017 № 13, від 20.11.2017 № 15, від 22.11.2017 № 20, від 20.11.2017 № 16, від 22.11.2017 № 19, від 20.11.2017 № 17, відповідно, в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Приватного підприємства "Фасад-Сервіс" від 17.11.2017 № 13, від 20.11.2017 № 15, від 22.11.2017 № 20, від 20.11.2017 № 16, від 22.11.2017 №19, від 20.11.2017 № 17.

Стягнути з Державної фіскальної служби України за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь Приватного підприємства "Фасад-Сервіс" (код ЄДРПОУ32438415, поштовий індекс 61141, м. Харків, вул. Клочківська, буд.197в, кв.146) у розмірі 10572 грн. (десять тисяч п'ятсот сімдесят дві гривні).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення виготовлено 30 серпня 2018 року.

Суддя Мар'єнко Л.М.