
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2018 р. Справа № 1840/2912/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, третя особа - сільськогосподасрьке товариство з обмеженою відповідальністю "Вікторія" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, третя особа - сільськогосподасрьке товариство з обмеженою відповідальністю "Вікторія", в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 03.05.2018 № 4 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. "д" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", п. 5 ч. 2 ст. 114 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- зобов'язати Великописарівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 починаючи з 28.03.2018 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. "д" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", п. 5 ч. 2 ст. 114 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що з 01.04.1996 позивач, 05.09.1966 р. н., працює оператором машинного доїння на одному й тому ж підприємстві, яке за час трудової діяльності багато разів реорганізовувалось і перейменовувалось. Останній раз, 16.02.2000 назву підприємства змінено на сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Вікторія". Пропрацювавши на підприємстві дояркою більше 22 років, з досягненням 52-річного віку позивач звернулась до Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п."д"ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Листом від 04.05.2018 № 2192/03-26 відповідачем відмовлено позивачу у призначенні пенсії, яка обумовлена наступним.
Відповідно до п. "д" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (в редакції з 01.04.2015) право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають жінки з датою народження з квітня 1966 р. по 30 вересня 1966 р., які працюють доярками (операторами машинного доїння) в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства після досягнення 51 року 6 місяців при стажі роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування тварин. За підрахунком УПФ України ОСОБА_1 має загальний страховий стаж - 32 роки 11 місяців 14 дні, а також стаж роботи на пільгових умовах - 12 років 3 місяці 7 днів.
До пільгового стажу відповідачем не зарахований період роботи позивача дояркою в СТОВ "Вікторія" з 01.04.1996 по 31.12.2003, оскільки відсутні первинні документи, які б підтверджували виконання норм обслуговування тварин. Відмова у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах підтверджена рішенням УПФУ від 03.05.2018 № 4.
Позивач з таким обрахуванням пільгового стажу не погоджується, як і з тим, що умови виконання встановлених норм обслуговування тварин підтверджуються тільки первинними документами.
Згідно із довідкою СТОВ "Вікторія" від 14.03.2018 № 27 позивач працює дояркою (оператором машинного доїння) в СТОВ "Вікторія" з 01.04.1996 по 14.09.2009, з 09.08.2011 по теперішній час. Позивач повністю виконує встановлені норми обслуговування тварин. Вказані періоди, зазначені у довідці, зараховуються до стажу роботи, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення у відповідності до п. "д " ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Довідка видана на підставі первинних документів: особової картки № 401, особового рахунку нарахування заробітної плати № 401, розрахунку нарахування оплати праці працівникам тваринництва за 2011 - 2018 р.р., книги наказів за 2009, 2011 років.
Під час звернення позивачкою 28.03.2018 до Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області нею надано, зокрема: 1) копія трудової книжки; 2) довідка, яка визначає право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлене для окремих категорій працівників - № 27 від 14.03.2018. Відомості щодо періоду роботи позивачки на займаній посаді зазначені в трудовій книжці, узгоджуються з відомостями, що містяться в довідках СТОВ "Вікторія" від 14.03.2018 № 25, № 27, від 29.03.2018 № 37, від 12.06.2018 № 76, від 06.07.2018 № 91, а саме, що позивач щороку відпрацювала повні робочі дні понад установлений мінімум, отримувала заробітну плату з 01.04.1996 по 14.09.2009, з 09.08.2011 по теперішній час. Дані довідки відповідають вимогам Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. №637.
Враховуючи вищезазначене, позивач просить протиправним та скасувати рішення відповідача від 03.05.2018 № 4 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. "д" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", п. 5 ч. 2 ст. 114 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зобов'язати відповідача призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 починаючи з 28.03.2018 пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідачем 27.08.2018 надано відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 51 року 6 місяців - із датою народження з 01.04.1996 р. по 30.09.1966 р. і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування. Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, обов'язковими умовами при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є: досягнення віку визначеного ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Виконання встановлених норм обслуговування відповідно до порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Крім цього, ст.62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядком підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. №637 встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно п. 20 вказаного Порядку, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
При цьому, у абзаці п'ятому пункту 20 Порядку зазначено, що додатково в довідці наводяться відомості стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками - операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах), про виконання встановлених норм обслуговування.
Водночас, первинні документи щодо виконання позивачем встановлених норм обслуговування до управління надані не були, в зв'язку з їх відсутністю. Таким чином, пільговий стаж позивача складає 12 років 3 місяці 7 днів.
Отже, відповідач вважає, що у позивача відсутній пільговий стаж для призначення пільгової пенсії. Враховуючи зазначене, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Третя особа відзиву на позовну заяву до суду не надала.
Ухвалою суду від 03.08.2018 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що з 01.04.1996 ОСОБА_1 призначено на посаді оператором машинного доїння СТОВ "Вікторія" (а. 16).
Згідно відомостей трудової книжки позивач з 01.04.1996 по теперішній час працює дояркою СТОВ "Вікторія".
28.03.2018 ОСОБА_1 звернулась до Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. "д" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Листом від 04.05.2018 №2192/03-26 відповідачем відмовлено позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах (а.с. 41). В обґрунтування доводів відмови зазначив, що до пільгового стажу відповідачем не зарахований період роботи позивача дояркою в СТОВ "Вікторія" з 01.04.1996 по 31.12.2003, оскільки відсутні первинні документи, які б підтверджували виконання норм обслуговування тварин. Відмова у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах підтверджена рішенням УПФУ від 03.04.2018 № 4 (а.с.40).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до підпункту 5 пункту 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається: жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 51 років 6 місяців - із датою народження з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Згідно з статтею 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено - основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20 липня 1974 року № 162, Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року №58 та Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці та соцполітики № 259/34/5 від 08 червня 2001 року, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року, встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Пунктом 20 Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Відповідно до пунктів 1, 3 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, цей Порядок визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.
Підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Згідно з трудовою книжкою з 01.04.1996 по теперішній часпозивач працює дояркою СТОВ "Вікторія".
Дані обставини дають підстави стверджувати, що вона була безпосередньо зайнята в тваринництві протягом повного календарного року з повним робочим днем та повним робочим тижнем.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно матеріалів справи, на час звернення з заявою до відповідача позивач мала достатній стаж (більше 20 років на роботах дояркою (оператором машинного доїння) в колгоспі та інших підприємствах сільського господарства), для призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах згідно ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який підтверджений трудовою книжкою, довідками Державного підприємства "Дослідне господарство Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук".
Водночас, як слідує зі змісту оскаржуваної відмови, підставою для не зарахування відповідачем до пільгового стажу роботи позивача період її роботи дояркою з 01.04.1996 по 31.31.12.2003, слугувала відсутність підтвердження первинними документами щодо встановлення факту виконання норм обслуговування тварин.
Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, Кабінет Міністрів України не визначав порядок встановлення норм обслуговування, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до цього, нормою обслуговування належить вважати певну кількість голів корів або свиней, закріплених за робітницею, яку вона зобов'язана обслужити упродовж установленого робочого дня (зміни) у визначених організаційно-технічних умовах. А відтак, ураховується виконання норм обслуговування, встановлених на рівні, не нижчому від технічно обґрунтованих норм. В свою чергу, до технічно обґрунтованих норм належать: типові міжгалузеві і галузеві (відомчі) норми обслуговування, затверджені в установленому порядку; норми обслуговування, встановлені на підставі типових міжгалузевих і галузевих (відомчих) нормативів часу на окремі роботи (операції) з урахуванням організаційно-технічних умов обслуговування великої рогатої худоби і свиней у цьому господарстві. Відповідно, саме адміністрація господарства подає до органу Пенсійного фонду довідку про стаж роботи дояркою (оператором машинного доїння), свинаркою-оператором і про виконання встановлених норм обслуговування.
Разом з тим, не визначення порядку встановлення норм обслуговування, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам пенсії за віком на пільгових умовах, та не затвердження (та як наслідок відсутність відповідних підтвердних документів) норм обслуговування тварин для доярок господарства за вищевказані роки на відповідних підприємствах, де працювала позивач, на думку суду, не може свідчити про невиконання нею таких норм та не спростовує факту виконання позивачем повний робочий день робіт за посадою доярка, в тому числі по догляду за тваринами, що перебували в її обслуговуванні.
Таким чином, суд вважає необґрунтованим посилання відповідача щодо не зарахування позивачу пільгового стажу за умови відсутності первинних документів виконання норм обслуговування тварин, оскільки усі вищенаведені обставини, на переконання суду, свідчать про наявність у позивачки права на пенсію згідно підпункту 5 пункту 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
При цьому, підтвердженням (доказом) того, що позивач працювала повний робочий день дояркою в колгоспі та інших підприємствах сільського господарства більше 20 років є запис в її трудовій книжці та наявні у матеріалах справи довідки, що відповідають вимогам законодавства і не потребує інших способів доведення цього факту.
Позивачем надано докази, які не спростовані відповідачем, про те, що вона має право на призначення пенсії з підстав, передбачених підпункту 5 пункту 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", однак, відповідачем протиправно не враховано пільговий стаж за період роботи з 01.04.1996 по 31.12.2003 СТОВ "Вікторія".
Вказана позиція також узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 22.03.2018 по справі №208/235/17 (2-а/208/105/17) та постанові від 17.04.2018 по справі №668/3386/15-а.
В свою чергу, Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993, на який покликався відповідач, було прийнято з метою створення юридичних механізмів підтвердження трудового стажу працівників з метою належної реалізації ними права на пенсійне забезпечення у разі відсутності трудової книжки або ж відповідних записів у ній.
Отже, підтвердженням (доказами) того, що ОСОБА_1 працювала повний робочий день дояркою (оператором машинного доїння) у підприємстві сільського господарства більше 20 років і виконувала встановлені норми обслуговування, є записи в її трудовій книжці та наявні у матеріалах справи довідки товариства, що відповідають вимогам законодавства.
Слід зауважити, що відсутність підтверджуючих документів про встановлення норм і виробітку показників по обслуговуванню корів оператором машинного доїння за 01.04.1996 по 31.12.2003 не може свідчити про їх невиконання позивачем.
Доказів зворотного судом не здобуто та відповідачем не надано.
Таким чином, усі вищенаведені обставини, на переконання суду, свідчать про наявність у ОСОБА_1 необхідного стажу, що дає право на пенсію згідно статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Також, слід зазначити, що відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку:
1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. У разі якщо при відстрочці часу призначення пенсії за віком не здійснюється підвищення розміру пенсії за неповний місяць страхового стажу, пенсія, обчислена відповідно до статті 29 цього Закону, призначається з дня, що настає за останнім днем повного місяця відстрочки часу виходу на пенсію, який враховано до страхового стажу;
2) пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності;
3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
У відповідності до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідачем належним чином не доведено правомірності прийняття рішення про відмову позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, третя особа - Сільськогосподасрьке товариство з обмеженою відповідальністю "Вікторія" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 03.05.2018 № 4 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. "д" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", п. 5 ч. 2 ст. 114 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язати Великописарівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1. починаючи з 28.03.2018 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. "д" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (Сумська область, смт. Краснопілля, 42400, вул. Перемоги, 22, код 40383863) на користь ОСОБА_1 (42442, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко