
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
30 серпня 2018 р. справа № 2040/5238/18 Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Котеньова О.Г., за участі секретаря судового засідання Блудової А.І.,
представника позивача - Кундіуса О.Ю.,
представника відповідача - Виноградова В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Харкові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорожньо-будівельна компанія "Уровень" (просп. 50-річчя ВЛКСМ, буд. 56, м. Харків, 61153, код ЄДРПОУ 36986775) до Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 39599198) про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Дорожньо-будівельна компанія "Уровень" з позовом до Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Харківській області №0096701214 від 15.06.2018 щодо порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних №61201, №71201, №81201, №131201 у Єдиному реєстрі податкових накладних та застосування 10% штрафу у розмірі 22463,22 грн.
В обґрунтування позовних вимог та у відповіді на відзив зазначено, що податкове повідомлення - рішення щодо порушення граничних строків реєстрації податкових накладних та сплати 10% штрафу є необґрунтованим, невмотивованим та протиправним, оскільки податкові накладні відправлені до завершення операційного дня, тобто до 23-ї години 00 хв, 31 грудня 2017 року. Позивач посилається на Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних №1246 зі змінами від 21.02.2018, відповідно до приписів якого якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем. На думку позивача, законодавець розширив та розтлумачив п.3 Порядку з зазначенням вихідних, святкових та неробочих днів як операційних.
У відзиві на позов відповідачем вказано, що датою та часом надання податкової накладної в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, є дата і час, зафіксовані в квитанції. Оскільки перші квитанції (квитанції №1) щодо податкових накладних №61201 від 06.12.2017, № 71201 від 07.12.2017, № 81201 від 08.12.2017, № 131201 від 13.12.2017 направлені платнику податків 02.01.2018, відповідач вважає, що висновки акту камеральної перевірки щодо порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних відповідають приписам податкового законодавства.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити адміністративний позов з підстав та мотивів, викладених в ньому.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, підтримав правову позицію, викладену у відзиві, та просив суд у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що Головним управлінням ДФС у Харківській області проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальність "Дорожньо-будівельна компанія "Уровень" з питання дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, якою встановлено порушення позивачем п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України.
За результатами перевірки складено Акт камеральної перевірки від 30.05.2018 №7806/20-40-12-14-18, на підставі якого винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 15.06.2018 №0096701214.
Зі змісту позовної заяви та відзиву, пояснень представників сторін у судовому засіданні судом встановлено, що між сторонами відсутній спір щодо фактичних обставин справи.
Причиною виникнення спору є різне тлумачення сторонами положень Податкового кодексу України та Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 щодо того, чи можна вважати дату подання позивачем податкових накладних, а саме 31 грудня 2017 року, операційним днем.
Сторонами не заперечувалось та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що позивачем складено податкові накладні № 61201 від 06.12.2017, № 71201 від 07.12.2017, № 81201 від 08.12.2017 та № 131201 від 13.12.2017 та направлено для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних 31 грудня 2017 року о 12:46 год., 13:13 год., 12:48 год. та 12:57 год. відповідно.
Згідно з копіями квитанцій №1 щодо реєстрації податкових накладних № 61201 від 06.12.2017, № 71201 від 07.12.2017, № 81201 від 08.12.2017 та № 131201 від 13.12.2017 вищевказані податкові накладні зареєстровано 02.01.2018.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними приписами норм законодавства, чинного на момент реєстрації податкових накладних № 61201 від 06.12.2017, № 71201 від 07.12.2017, № 81201 від 08.12.2017 та № 131201 від 13.12.2017.
Пунктом 14.1.60 ст.14 Податкового кодексу України визначено, що Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п.201.1 цієї статті та/або п.192 ст.192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до п.201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в ЄРПН.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Постановою КМУ №1246 від 29.12.2010 року затверджений Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок №1246).
Пунктом 2 Порядку наведені значення термінів, у якому вони вживаються у Порядку №1246. Зокрема: податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПКУ в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації; операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Пунктом 3 Порядку в редакції, що діяла на час направлення податкових накладних до ЄРПН позивачем, встановлено, що операційний день триває з 0 до 23-ї години.
Визначення операційного дня наведено у п.п.14.1.133. п. 14.1 ст. 14 ПК України, відповідно до якого операційний (банківський) день - частина робочого дня, протягом якої приймаються документи на переказ та на їх відкликання і, за наявності технічної можливості, здійснюється їх обробка, передача та виконання.
Із системного аналізу наведених норм права суд приходить до висновку, що операційним днем на момент направлення позивачем податкових накладних до ЄРПН, а саме 31.12.2017, законодавцем визначено частину робочого дня з 0 до 23-ї години.
Постановою КМУ від 21.02.2018 року №204 ряд затвердив зміни до Порядку № 1246, що передбачають, зокрема, скорочення операційного дня для прийняття від платників ПДВ податкових накладних/розрахунків коригування - операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. При цьому технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки ЄРПН, не будуть проводитися протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочій день, такий день вважається операційним днем.
Суд зазначає, що позивачем здійснено направлення податкових накладних до ЄРПН з метою їх реєстрації у останній день місяця, який є вихідним днем, тобто, у день, що не є операційним у розумінні приписів податкового законодавства, чинного на момент направлення податкових накладних.
Посилання позивача на приписи пункту 3 Порядку №1246 у редакції Постанови №204 від 21.02.2018 як на розтлумачення законодавцем пункту 3 Порядку в попередній редакції та необхідність його застосування до спірних правовідносин суд вважає необґрунтованими з огляду на наступне.
Офіційне тлумачення здійснюється спеціально уповноваженим компетентним в цій галузі органом, державним службовцем чи посадовою особою на підставі службового обов'язку, а результати роз'яснення набувають спеціальної юридичної форми (постанови, інструкції) та офіційного значення.
Роз'яснення сенсу та змісту норми права, призначене для його поширення на невизначене коло осіб і випадків при вирішенні будь-яких юридичних справ, що регулюються нормами, що були предметом інтерпретації є загальним видом тлумачення. Таке роз'яснення має абстрактний та неперсоніфікований характер, результат тлумачення виражено у вигляді обов'язкових чи рекомендаційних для інших суб'єктів інтерпретаційних положень.
Відповідно до ст.117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади підлягають реєстрації в порядку, встановленому законом.
Зазначені положення продубльовано у ст.49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України", відповідно до якої Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.
Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних та затверджений постановою Кабінету Міністрів України на виконання вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України.
Зазначений нормативно-правовий акт не є актом офіційного тлумачення приписів Податкового кодексу України.
Визначення приписами Порядку №1246 тривалості операційного дня у різних редакціях не є тлумаченням або розширенням попередніх редакцій нормативно-правового акту, а тому суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для застосування до спірних правовідносин редакції Порядку №1246, яка набрала чинності після направлення позивачем податкових накладних для реєстрації в ЄРПН 31.12.2017.
Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
З огляду на встановлені у справі обставини та з урахуванням вищенаведених норм права суд приходить до висновку, що позивачем направлено до ЄРПН податкові накладні № 61201 від 06.12.2017, № 71201 від 07.12.2017, № 81201 від 08.12.2017 та № 131201 від 13.12.2017 з порушенням граничних термінів реєстрації, а тому відповідачем правомірно застосовано до позивача штрафні санкції, передбачені ст.120-1 ПК України.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 5-10, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорожньо-будівельна компанія "Уровень" (просп. 50-річчя ВЛКСМ, буд. 56, м. Харків, 61153, код ЄДРПОУ 36986775) до Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 39599198) про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності редакцією Кодексу адміністративного судочинства України від 15.12.2017.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення у повному обсязі виготовлено 30 серпня 2018 року.
Суддя О.Г. Котеньов