КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у прийнятті звіту про виконання рішення суду та
встановлення нового строку для надання звіту
про виконання рішення суду
06 серпня 2018 року № 810/2267/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши у порядку письмового провадження в м. Києві заяву Дочірнього підприємства «Віаланд» про надання звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі за його позовом до Києво-Святошинської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, Головного управління державної казначейської служби України у Київській області про зобов’язання вчинити певні дії та стягнення пені,-
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Дочірнє підприємство «Віаланд» із заявою про розгляд питання про надання відповідачем звіту про виконання постанови суду у даній адміністративній справі (а.с. 92).
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.10.2017 призначено судове засідання з розгляду вказаної заяви.
Сторони у судове засідання не з’явилися, про день, час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином.
У матеріалах справи містяться заяви представника ДП «Віаланд» про розгляд його заяви за відсутності представника підприємства.
Відповідачі про причини неявки суд не повідомили, з клопотанням про відкладення засідання до суду не звертались.
До суду надійшли письмові звіти про виконання рішення суду у даній справі в яких стверджується про те, що ГУ ДФС у Київській області проведено аналіз повноти відображення у Тимчасовому реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та подано інформацію встановленої форми згідно з додатком про включення суми бюджетного відшкодування ПДВ ДП «Віаланд» по декларації за грудень 2014 року у сумі 30 618 грн. (а.с. 227 – 228).
Так, згідно з даними офіційного веб-сайту сума ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню ДП «Віаланд» за грудень 2007 року у розмірі 30 618 грн., відсутня у Тимчасовому реєстрі заяв про повернення сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зв’язку з тим, що реєстр опубліковано станом на 01.01.2017.
Проте, після опублікування Тимчасового реєстру заяв про повернення сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами оскарження набули законної сили рішення щодо погодження сум бюджетного відшкодування за заявками, за якими станом на 01.01.2017 органами ДФС було відмовлено у бюджетному відшкодуванні (платник податку не мав права на отримання бюджетного відшкодування) та які не були включені до Тимчасового реєстру.
Отже, існує необхідність законодавчого врегулювання забезпечення прав, законних інтересів та рівних умов платників податків під час виконання зобов’язань Державного бюджету України щодо відшкодування сум податку на додану вартість за заявами, поданими до 01.02.2016, за якими станом на 01.01.2017 суми податку на додану вартість не відшкодовані.
З метою застосування положень ПК України з питань відшкодування сум ПДВ із Державного бюджету України за заявами, включеними до Тимчасового реєстру Міністерством фінансів України розроблено проект Закону України «Про внесення змін до підрозділу 2 розділу XX Перехідні положення» ПК України щодо Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування», який схвалено на засіданні КМ України 17.01.2018 та внесено на розгляд до ВР України.
Як стверджує ГУ ДФС у Київській області, даним законопроектом будуть внесені зміни, що дозволять встановити прозорий та зрозумілий порядок внесення заявок до Тимчасового реєстру та відшкодування сум за заявками узгодженими після 01.02.2017.
Отже, на думку податкового органу, ним вжито всіх можливих заходів для включення до Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, у т.ч. на виконання рішення суду у даній справі.
На підставі ч. 3 ст. 194, ч. 9 ст. 205, ч. 4 ст. 382 КАС України судом прийнято рішення про розгляд заяви у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
У липні 2017 року ДП «Віаланд» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом про зобов’язання Києво-Святошинської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про відшкодування суми податку на додану вартість та стягнення з Державного бюджету України пені.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 13.07.2017 адміністративний позов задоволено.
Зобов’язано Києво-Святошинську ОДПІ ГУ ДФС у Київській області надати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Київській області висновок про відшкодування ДП «Віаланд» суми податку на додану вартість у розмірі 30 618,00 грн. за грудень 2014 року.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Дочірнього підприємства «Віаланд» пеню на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України у розмірі 25 729 (двадцять п’ять тисяч сімсот двадцять дев’ять) грн. 19 коп.
Стягнуто з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Києво- Святошинської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області на користь Дочірнього підприємства «Віаланд» судові витрати у сумі 3 200 (три тисячі двісті) грн. 00 коп.
Також зобов’язано Києво-Святошинську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області протягом десяти днів з дня набрання судовим рішенням у даній справі законної сили подати до суду звіт про його виконання.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2017, залишеною без змін постановою Верховного Суду від 06.02.2018, постанову Київського окружного адміністративного суду від 13.07.2017 змінено.
Абзац другий резолютивної частини постанови суду першої інстанції викладено в наступній редакції: зобов’язати Києво-Святошинську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Київській області внести до Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, поданих до 1 лютого 2016 року, за якими станом на 1 січня 2017 року суми податку на додану вартість не відшкодовані з бюджету та/або до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, необхідні дані щодо відшкодування Дочірньому підприємству «Віаланд» суми податку на додану вартість у розмірі 30 618 (тридцять тисяч шістсот вісімнадцять) грн. 00 коп. за грудень 2014 року.
У решті постанову Київського окружного адміністративного суду від 13.07.2017 залишено без змін.
Також ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.12.2017 замінено сторону виконавчого провадження у даній адміністративній справі, а саме: боржника – Києво-Святошинську ОДПІ ГУ ДФС у Київській області на Головне управління Державної фіскальної служби у Київській області (03680, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5а).
З викладеного слідує, що обов’язок виконання рішення суду у даній справі покладено саме на ГУ ДФС у Київській області.
При розгляді питання щодо прийняття звіту ГУ ДФС у Київській області про виконання рішення суду у даній справі суд керується наступним.
Верховною Радою України 21.12.2016 прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», який набрав чинності з 01.01.2017.
Вказаним Законом змінено порядок здійснення бюджетного відшкодування, який наразі не передбачає надання контролюючим органом висновку про відшкодування та його направлення до органу державного казначейства, оскільки таке відшкодування здійснюється в автоматичному порядку на підставі інформації, відображеної в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Згідно пп. 200.7.1 п. 200.7 ст. 200 ПК України (у чинній редакції) формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Формування, ведення та офіційне публікування Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначеного у цьому пункті, здійснюються у порядку, визначеному ст. 200 цього Кодексу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 № 26 затверджено Порядок ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі – Порядок № 26), який згідно з п. З Постанови набирає чинності з 01.04.2017.
При цьому, Постановою встановлено, що до набрання чинності Порядком бюджетне відшкодування сум податку на додану вартість за заявами, включеними до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, сформованого згідно з п. 52 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, здійснюється у порядку, що діяв до 1 січня 2017 року.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 26 орган ДФС вносить до Реєстру, зокрема, такі дані: дату подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі – заява) на рахунок платника податку у банку, поданої у складі податкової декларації з податку на додану вартість (далі – податкова декларація) або уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість (далі – уточнюючий розрахунок) (в разі їх подання); суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначену в кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку у банку та/або в рахунок сплати грошових зобов'язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; дату початку та закінчення проведення перевірки даних податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява, з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна); суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, та дату поданої до органу ДФС заяви у разі виникнення у платника податку необхідності змінити напрям узгодженого бюджетного відшкодування; дату складення та вручення платнику податку акта перевірки; суму узгодженого органом ДФС бюджетного відшкодування за кожною заявою та дату її узгодження.
У зв'язку з набранням чинності Порядком № 26, з 01.04.2017 втратив чинність Порядок ведення реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2016 № 68, який передбачав, що реєстри формуються ДФС за даними: прийнятих територіальними органами ДФС податкових декларацій з податку на додану вартість (далі – податкові декларації) або уточнюючих розрахунків з податку на додану вартість (далі – уточнюючі розрахунки), передбачених абзацом четвертим пункту 50.1 статті 50 Кодексу, та заяв, поданих у складі податкових декларацій або уточнюючих розрахунків; податкової інформації, зібраної та отриманої органами доходів і зборів, відповідно до глави 7 Кодексу.
Пунктом 10 Порядку № 68 було передбачено, що друга частина реєстрів містить інформацію, зокрема, про: зазначену у заяві суму податку, заявлену до бюджетного відшкодування на рахунок платника податку в банку; дату узгодження територіальним органом ДФС зазначеної у заяві суми податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню.
Таким чином, Реєстри заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, які діяли як до 01.04.2017, так і після цієї дати, передбачають його інформаційне наповнення, зокрема, внесення інформації про узгоджену суму бюджетного відшкодування, яка підлягає перерахуванню платнику податків саме контролюючими органами.
Відповідно до п. 19-3.1 ст. 19-3 ПК України державні податкові інспекції, серед іншого, формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб – платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи.
Згідно п. 41.1 ст. 41 ПК України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Повноваження з адміністрування податків, зборів та інших обов’язкових платежів з юридичних осіб, у т.ч. в частині контролю за здійсненням бюджетного відшкодування ПДВ, належать саме головним управлінням ДФС в АР Крим, областях, м. Києві та Севастополі, Офісу великих платників податків.
При цьому відповідачем не надано суду будь-яких доказів та пояснень, які б підтверджували неможливість виконання рішення суду у даній справі.
З урахуванням викладеного суд не вбачає підстав для прийняття звіту ГУ ДФС у Київській області про виконання рішення суду у даній адміністративній справі.
Відповідно до ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб’єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб’єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Розглянувши заяву про надання звіту щодо виконання судового рішення та звіт ГУ ДФС у Київській області суд вважає за необхідне встановити новий строк для подання такого звіту.
Керуючись ст.ст. 205, 241, 382 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Відмовити Головному управлінню ДФС у Київській області у прийнятті звіту про виконання постанови Київського окружного адміністративного суду від 13.07.2017 у справі № 810/2267/17.
Встановити Головному управлінню ДФС у Київській області новий строк для подання звіту про виконання постанови Київського окружного адміністративного суду від 13.07.2017 у справі № 810/2267/17.
Зобов’язати Головне управління ДФС у Київській області надати Київському окружному адміністративному суду звіт про виконання постанови суду від 13.07.2017 у справі № 810/2267/17 протягом тридцяти днів з дня отримання копії даної ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Лапій С.М.