
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 серпня 2018 року м. Житомир справа № 806/3187/18
категорія 5.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Липи В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Виконувача обов'язків керівника Коростенської місцевої прокуратури Житомирської області до Сингаївської сільської ради Коростенського району Житомирської області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Виконувач обов'язків керівника Коростенської місцевої прокуратури Житомирської області звернувся до суду з позовом в інтересах держави, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Сингаївської сільської ради Коростенського району Житомирської області з питань не прийняття на баланс, не проведення інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме дитячих ігрових (спортивних) майданчиків, які розташовані в с. Грозине та с. Шатрище Коростенського району Житомирської області;
- зобов'язати Сингаївську сільську раду Коростенського району Житомирської області вчинити дії по прийняттю на баланс, розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих ігрових (спортивних) майданчиків, які розташовані між будинками №7 та №11 по вул. Центральній, біля будинку №2 по вул. Шкільній, біля буд. №17 вул. Шленчака Володимира в с. Грозине та біля сільського клубу по вул. Перемоги,5 в с. Шатрище Коростенського району Житомирської області;
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за результатами опрацювання інформації встановлено, що планова технічна інвентаризація об'єктів благоустрою не проводиться, що негативно впливає на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд та може призвести до тяжких наслідків або шкоди дітям. Зокрема зазначено, що ігрові майданчики знаходяться на балансі сільської ради з 2014 року, проте, на даний час паспорти та інвентаризаційні документи на вказані дитячі майданчики відсутні. Позивач стверджує про порушення інтересів держави, вказує на незаконну бездіяльність органу місцевого самоврядування щодо забезпечення прав дітей та охорону здоров'я, безпечні умови для життя і здорового розвитку.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 27 червня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження та призначено відкрите судове засідання з викликом сторін на 16.07.2018р. 09:45.
Прокурор до суду надав заяву про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник відповідача до суду надав заяву в якій зазначив, що позов визнає повністю.
Керуючись приписами ч.3 ст.194, ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
З матеріалів справи вбачається, що керівник Коростенської місцевої прокуратури звернувся з запитом на отримання інформації про перелік усіх дитячих майданчиків, які розташовані на прибудинкових територіях с. Грозине та с.Шатрище. Просив зазначити на балансі кого перебувають зазначені майданчики та чи перебувають на балансі сільської ради, чи складалися плани паспортизації та інвентаризації прибудинкових майданчиків, просив додати затверджені копії планів, повідомити чи затверджені програми з благоустрою території, забезпечення чистоти і належного санітарного стану в населених пунктах, які відносяться до сільської ради, чи затверджувались на сесії сільської ради плани інвентаризації та паспортизації, в тому числі дитячих (спортивних) майданчиків та їх елементів. (а.с.12-13)
Листом від 9.06.2018р. №257/02-20 Сингаївська сільська рада повідомила керівника Коростенської місцевої прокуратури, що на балансі сільської ради дитячих майданчиків немає, але під час виборів до Верховної Ради України за проханням жителів сіл Грозине та Шатрище кандидатами в депутати було встановлено 4 дитячих майданчика на яких розміщено по 3-4 ігрові одиниці: с. Грозине: вул. Центральна між буд.№7 та №11, вул. Шкільна біля буд.№2, вул. Шленчака Володимира біля буд. №17, с. Шатрище: вул. Перемоги,5 біля сільського клубу. Зазначено, що на баланс сільської ради дитячі майданчики не передавалися, тому паспортизація та інвентаризація їх не проводилася. (а.с.14)
Вважаючи, що сільською радою не виконано законом закріплені повноваження, виконувач обов'язків керівника Коростенської місцевої прокуратури Житомирської області звернувся до суду з вказаним позовом в інтересах держави.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що прокурор може звернутися до суду щодо визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Нормами статті 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" від 06.09.2005 №2807-IV (далі - Закон №2807-IV) встановлено, що благоустроєм населених пунктів, відповідно до визначення, закріпленого є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Під заходами з благоустрою населених пунктів слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Згідно з ч.1 ст.2 Закону №2807-IV благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону №2807-IV до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.21 Закону №2807-IV елементами (частинами) об'єктів благоустрою є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.
Згідно з п.5 ч.2 ст.18 Закону №2807-IV підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Пунктом 1.3 Інструкції з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженої Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 29 жовтня 2012 року №550 (далі - Інструкція №550) визначено, що під паспортизацією об'єктів благоустрою слід розуміти складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.
Пунктом 1.4 Інструкції № 550 визначено, що технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.
Норми пункту 1.5 Інструкції № 550 передбачають, що технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства, суд зазначає, що організацію благоустрою у даному випадку повинна забезпечувати сільська рада, до компетенції якої віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.
Зі змісту листа Сингаївської сільської ради встановлено, що паспортизація та технічна інвентаризація дитячих майданчиків, які розташовані між будинками №7 та №11 по вул. Центральній, біля будинку №2 по вул. Шкільній, біля буд. №17 по вул. Шленчака Володимира в с. Грозине та біля сільського клубу по вул. Перемоги,5 в с. Шатрище Коростенського району Житомирської області не проводилась.
Рішенням №255 від 26.01.2018 року сільською радою затверджено Програму соціально-економічного розвитку Сингаївської територіальної громади на 2018 рік. В місцевому бюджеті закладено кошти на благоустрій населених пунктів в сумі 100 тис. грн. Виділення коштів на інвентаризацію та паспортизацію дитячих майданчиків не передбачені.
Суд звертає увагу, що факт не проведення паспортизації та технічної інвентаризації дитячих майданчиків не заперечується та самостійно визнано відповідачем.
Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства та наявних у матеріалах справи доказів, суд дійшов висновку, що відсутність затверджених планових заходів щодо інвентаризації об'єктів благоустрою свідчить про незаконну бездіяльність відповідача, що, зважаючи на цільове призначення такого об'єкту благоустрою як дитячий ігровий комплекс, невиконання суб'єктами благоустрою своїх обов'язків у цій сфері порушує права користувачів цих об'єктів на безпечні умови для життя і розвитку.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання незаконною бездіяльності Сингаївської сільської ради щодо не прийняття на баланс, не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення, а саме дитячих майданчиків.
Позовна вимога про зобов'язання відповідача вчинити дії по прийняттю на баланс, розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків підлягає задоволенню, так як є похідною від позовної вимоги про визнання незаконною бездіяльності сільської ради.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позову виконувача обов'язків керівника Коростенської місцевої прокуратури Житомирської області в інтересах держави.
Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов виконувача обов'язків керівника Коростенської місцевої прокуратури Житомирської області (вул. Героїв Чорнобиля, 10, м. Коростень, Житомирська обл., 11500, код ЄДРПОУ 02909950) до Сингаївської сільської ради Коростенського району Житомирської області (вул. Героїв АТО, 5, с. Сингаї, Коростенський район, Житомирська обл., 11542, код ЄДРПОУ 04346244) про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Сингаївської сільської ради Коростенського району Житомирської області з питань не прийняття на баланс, не проведення інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме дитячих ігрових (спортивних) майданчиків, які розташовані в с. Грозине та с. Шатрище Коростенського району Житомирської області.
Зобов'язати Сингаївську сільську раду Коростенського району Житомирської області вчинити дії по прийняттю на баланс, розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих ігрових (спортивних) майданчиків, які розташовані між будинками №7 та №11 по вул. Центральній, біля будинку №2 по вул. Шкільній, біля буд. №17 вул. Шленчака Володимира в с. Грозине та біля сільського клубу по вул. Перемоги,5 в с. Шатрище Коростенського району Житомирської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя В.А. Липа