Рішення № 76128217, 01.08.2018, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.08.2018
Номер справи
761/5303/17
Номер документу
76128217
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 761/5303/17

Провадження № 2-а/761/33/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2018 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:

головуючого - судді: Притули Н.Г.

при секретарі: Припутневич В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

15 лютого 2017 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, яка була розподілена на суддю ОСОБА_3

У зв'язку зі звільненням судді ОСОБА_3 у відставку, на підставі розпорядження керівника апарату від 24.11.2017 року було проведено повторний автоматизований розподіл справи між суддями та визначено суддю Малинникова О.Ф.

Так як суддя Малинников О.Ф. тривалий час перебував на лікарняному, на підставі розпорядження керівника апарату від 18.05.2018 року було проведено повторний автоматизований розподіл справи між суддями та визначено суддю Притулу Н.Г.

Протокольною ухвалою Шевченківського районного суду м.Києва від 29.06.2018 року у зв'язку із завершенням процедури реорганізації відповідача шляхом злиття Правобережного, Лівобережного, Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та утворення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві було замінено відповідача Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві на Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

В позовних вимогах позивач просить: визнати неправомірною відмову Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії за вислугою років в органах прокуратури; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії позивача за вислугу років, починаючи з 22.12.2016 року на підставі довідки Національної академії прокуратури України від 22.12.2016 року №18/373вих16 про розмір станом на 01.12.2015 року місячної заробітної плати за посадою, яку обіймала до виходу на пенсію, виходячи з права позивачу на пенсію в розмірі 90% заробітку, зазначеного в цій довідці, без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити недоотриману пенсію.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що у серпні 2002 року їй було призначено пенсію за вислугу років у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» за №1789-ХІІ від 05.11.1991 року із змінами у редакції Закону за №2663-111 від 12.07.2001 року.

З 01.12.2015 року працівникам прокуратури підвищена заробітна плата в зв'язку з чим 26.12.2016 року позивач подала довідку для здійснення перерахунку пенсії. Листом від 05.01.2017 року Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві відмовило у перерахунку пенсії. Позивач вважає відмову відповідача протиправною.

В судове засідання позивач не з'явилась, звернулась до суду із заявою про слухання справи в її відсутність та зазначає, що заявлені вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Відповідач представника в судове засідання не направив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце слухання справи, про поважні причини неявки в судове засідання суд не повідомив.

У відзиві (запереченнях) на заявлені вимоги, які надійшли до суду 01.08.2018 року представник просить відмовити в задоволенні заявлених вимог оскільки підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не має, так як відповідно до п.5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Також відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 із постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 виключено пункт 4, яким було передбачено порядок проведення перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати державним службовцям.

А тому у відповідності до положень статті 205 КАС України суд продовжив розгляд справи у відсутність сторін.

Відповідно до положень ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на положення наведеної процесуальної норми, виходячи із суті позовних вимог, під час розгляду даної справи стороні відповідача необхідно довести правомірність своїх дій та бездіяльності.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебувала на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві (на даний час у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві) та отримує з серпня 2002 року пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми заробітної плати.

22.12.2016 року ОСОБА_1 була видана довідка Національної академії прокуратури України для здійснення перерахунку пенсії згідно із якою заробітна плата станом на 01.12.2015 року складається: основний оклад - 3 921,00 грн., класний чин - 135,00 грн., вислуга років - 1 622,40 грн., щомісячна премія на яку нараховуються страхові внески - 10 788,96 грн., надбавка за виконання ОВЗ - 5 110,56 грн., матеріальна допомога на оздоровлення - 899,08 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 899,08 грн., а всього 23 376,08 грн.

22.12.2016 року позивач звернулася до Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м.Києві із заявою про перерахунок пенсії, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» згідно довідки Національної академії прокуратури України від 22.12.2016 року №18/373вих16 без обмеження максимальним розміром.

05.01.2017 року листом Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м.Києві позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та роз'яснено, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Пенсійне забезпечення прокурорів встановлено приписами ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Згідно з ч.ч.1,2,3 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом всього періоду на даній роботі.

У відповідності до ч.12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни.

Так, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-УІ від 08.07.2011 до вказаної статті внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст.50-1 Закону №1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону №3668-УІ змін не зазнали.

Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Позивачу пенсія була призначена в серпні 2002 року, тобто до набрання чинності вказаним законом.

З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

При цьому, суд вважає твердження відповідача, про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015р. № 213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності.

Разом з цим, таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію, згідно довідки Національної академії прокуратури України від 22.12.2016 року №18/373вих16, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, з розрахунку 90% від суми місячного (чинного) заробітку.

Крім того, Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав на необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що дії Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м.Києві (правонаступником якого є Головне управління пенсійного фонду України в м.Києві) щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 73, 74, 77, 241, 242, 296 КАС України, суд, -

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, проживає за адресою: АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ 42098368, м.Київ, вул..Бульварно-Кудрявська,16) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (правонаступником якого є Головне управління пенсійного фонду України в м.Києві) щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90 відсотків місячної заробітної плати на підставі довідки Національної академії прокуратури України від 22.12.2016 року №18/373вих16.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 22.12.2016 перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років без обмежень її максимального розміру у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (за №1789-ХІІ від 05.11.1991 року із змінами у редакції Закону за №2663-111 від 12.07.2001 року) в розмірі 90 відсотків від розміру її місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Національної академії прокуратури України від 22.12.2016 року №18/373вих16 та виплатити різницю між нарахованою та виплаченою пенсією.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

У відповідності до п.15.5 Перехідних положень КАС України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Шевченківський районний суд міста Києва).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Н.Г.Притула